קטגוריות
Uncategorized

הגדלת שדיים

הגדלת שדיים

ניתוח הגדלת שדיים

ניתוח הגדלת  שדיים   ( Breast augmentation )  הנערך על ידי מנתח פלסטי, הוא ניתוח המגדיל מרים ומעצב מחדש את השדיים, עם ובהתאמה פרופורציונאלית למבנה גוף האישה. ניתוח הגדלת שדיים נחשב לניתוח הפלסטי-אסתטי הנפוץ והפופולרי ביותר בארה"ב ובישראל ונמצא בשכיחותו במקום השלישי.

שדיים גדולים מהווים סמל של נשיות והן סימן ליופי ואסתטיקה נשית. אידיאל היופי הנשי בא לידי ביטוי במדיות התקשורת השונות לרבות הרשתות החברתיות, המדגישות את המשיכה והפופולריות ליופי של נשים שלהן שדיים שופעים וגדולים. עקב כך, נשים רבות חשות חוסר ביטחון עצמי  שלא התברכו בשדיים גדולים או שהשדיים שלהן עברו שינויים במהלך השנים בעקבות הריונות, לידה, ירידה במשקל ועוד. נשים אלו מרגישות צורך לערוך ניתוח הגדלת שדיים כדי להרגיש יתר שלמות עם גופן, לעיתים להצעיר את גופן ולחזק את הדימוי והביטחון העצמי הנשי שלהן שנפגע. לכן ניתוח הגדלת שדיים נחשב כה פופולרי ושכיח בקרב הנשים בישראל.

הגדלת שדיים

בשנים האחרונות חלה קפיצה והתקדמות גדולה בתחום הניתוחים הפלסטיים בכלל ובתחום פיתוח השתלים להגדלת שדיים בפרט. התפתחות זו מאפשרת למנתח הפלסטי, לבחור יחד עם כל אישה את השתלים המתאימים ביותר לגופה בצורה ובגודל. הדבר מאפשר להגיע לתוצאות הניתוחיות האסתטיות הטובות ביותר לשביעות רצון האישה, כדי שתוכל לחוש ביטחון עצמי  ולהיות שלמה עם גופה. מחקרים בארה"ב הוכיחו שניתוח הגדלת שדיים משפר את הדימוי והביטחון העצמי ותורם לשיפור איכות חיי הנשים העורכות אותו. חשוב שנשים תדענה את הפרטים הבאים כדי להגיע מוכנות לניתוח הגדלת שדיים ברמת הגבוהה ביותר כדי להגיע לתוצאות המוצלחות ביותר.  

למי מתאים לערוך ניתוח להגדלת שדיים?

את הניתוח להגדלת שדיים מתאים לערוך   לכל אישה בריאה שמרגישה שהשדיים שלה קטנים מידי או שהשינויים שחלו בגופה גרמו להתרוקנות השדיים שלה. ניתוח הגדלת שדיים מתאים לנשים עם חזה שלא התפתח, במצבים של נשים עם שדיים מרוקנים, נשים עם חזה טובולרי (צינורי), במצבים של שדיים עם פגיעה מולדת בהתפתחות שגורם לחוסר סימטריה בגודל  ובצורה של השד, ובמראה מעוות של השדיים.  כמו כן, מתאים לנשים לערוך ניתוח הגדלת שד, במצבים של לידות והנקות של נשים אשר יצרו שינוי נרחב בצורת השד. בנוסף, הניתוח להגדלת שדיים מתאים לנשים שעברו ירידה במשקל שיצרה עודפי עור ומראה שד נפול, נשים להן אסימטריה בגודל השדיים, הפטמות והעטרות בשד. הניתוח מתאים גם במצבים של טרנסג'נדרים הנמצאים בתהליכי שינוי מין ניתוחיים ההופכים מגבר לאישה.

מהו הגיל המומלץ לניתוח הגדלת שדיים?

מומלץ לבצע ניתוח הגדלת שדיים מגיל 18 על מנת לאפשר לשדיים לסיים את התפתחותם המלאה ולהגיע לגודלם המקסימלי. על פי המלצת הFDA-, ניתן לבצע הגדלת שדיים לפני גיל  18רק במקרים של פגמים משמעותיים במראה השדיים, כגון: פגמים מולדים או נרכשים ממחלות או חבלות, העלולים להגביר פגיעה בנשיות ובביטחון העצמי של המטופלת. בשאר המקרים ההמלצה היא לעבור ניתוח הגדלת שד רק לאחר גיל 18.  

מה כוללת פגישת הייעוץ הרפואי לפני ניתוח הגדלת שדיים?

לפגישת הייעוץ הרפואי לפני הגדלת  שדיים  יש חשיבות רבה. ביעוץ הרפואי המנתח הפלסטי עובר על מספר פרמטרים: על ההיסטוריה הרפואית של האישה (מחלות רקע, האם נוטלת תרופות ואיזה, בודקים עישון, היסטוריה של ניתוחי שד ואזורים אחרים בגוף והאם יש סרטן שד במשפחה). בהתאם לבדיקה הרפואית ולפרמטרים הרפואיים, המנתח הפלסטי יוודא את מידת ההתאמה המלאה של האישה לניתוח פלסטי להגדלת שדיים. לאחר מכן, המנתח הפלסטי מבצע בדיקה פיזית של השדיים שכוללת אבחון של גודל השדיים, היקפם, מיקומם, המרווח בין השדיים, צורות העטרה והפטמה וההיקף שלהם, מה מידת האלסטיות והעובי של העור וכמות רקמת השד והמבנה של בית החזה של האישה.  

בעזרת בדיקת הנתונים הללו המנתח הפלסטי יוכל למקסם את תוצאות הצלחת הניתוח להגדלת השדיים ועל פיהם ימליץ על סוג השתלים, גודלם וצורתם. כלומר האם זה יהיה משתל עגול או שתל בצורה של טיפה/אגס- ומיקום השתל בגוף האישה. כמו כן, יקבע המנתח הפלסטי היכן מתאים לערוך את החתך הניתוחי ומיקום השתלים החדשים, כאשר יש שתי אופציות לכך- מעל שריר בית החזה או מתחתיו.   המנתח הפלסטי יסביר לאישה על מעטפת השתל, סוג החספוס והבטיחות של השתלים ושימושם. דבר חשוב נוסף הנערך בפגישת הייעוץ הרפואי לפני ניתוח הגדלת שדיים, היא ביצוע  סימולציה ממוחשבת של תוצאות הניתוח להגדלת שדיים. הסימולציה תערך בעזרת תוכנת הדמיה ייעודית ומשכוללת  בטכנולוגיית תלת ממד במטרה שנשים תוכלנה להתרשם מהתוצאות הצפויות לאחר הניתוח להגדלת השדיים. האישה תוכל להבין כיצד תראה, לאחר ניתוח השדיים ותבין את הצורה והמיקום של החזה. האישה תוכל לבחור יחד עם המנתח הפלסטי מה השתל המומלץ. הכול במטרה לוודא  מה הן הציפיות של האישה מהניתוח להגדלת שדיים. כמו כן, המנתח הפלסטי יסביר על כל הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח הגדלת שדיים, על הבטיחות של שתלי הסיליקון וכל הנתונים העדכניים הקיימים בנושא זה.

מה הם סוגי השתלים בשימוש בניתוח להגדלת שדיים?

המנתח הפלסטי יבחר יחד עם האישה את השתלים לניתוח הגדלת השדיים. בחירת סוג השתלים קובעת את  התוצאה האסתטית של הניתוח להגדלת השדיים והצלחתו וגם שומרת על המראה הטבעי שלו. פרופסור יואב ברנע משתמש בשתלים העשויים מסיליקון רפואי בעלי תו תקן איכותי ומחמיר. שתלים אלו מאושרים על ידי הFDA- ו/או הCE- האירופאי. החומר הוא רך וגמיש, בעל מראה ומרקם טבעיים, בעל צמיגות גבוהה ובכך קיים סיכוי נמוך יותר לזליגת השתל לכיס השתל ולרקמת השד. אורך חייו של שתלי הסיליקון הרפואי מהדור החדש גבוה מאוד ואף יכול להגיע ל-15 שנים, מה גם שיש אפשרות לשתלים הנשארים לכל החיים ללא צורך בהוצאתם בניתוח נוסף.

מה הן ההכנות ליום הניתוח להגדלת שדיים?

האישה העומדת לעבור ניתוח להגדלת השדיים צריכה להיות בצום של 8 שעות לפני הניתוח. הצום כולל גם איסור על לעיסת מסטיק. כמו כן, אסורה שתיית מים 6 שעות לפני הניתוח. יש להתרחץ באופן יסודי באזור בית החזה עם סבון אנטיספטי, ולהגיע לניתוח ללא איפור, ללא לק בציפורניים וללא תכשיטים כלול פירסינג ונזמים.

מהו מהלך הניתוח להגדלת שדיים?

ניתוח הגדלת שדיים נמשך כשעה וחצי בלבד. ברוב המקרים המנותחת משתחררת לביתה בתוך מספר שעות או ביום המחרת. בשלב ראשון של ניתוח הגדלת שדיים, מבצעים הרדמה כללית או טשטוש עמוק. בשלב השני יוצרים בעור חתכים קטנים יחסית, תלוי בגודל השתל הנכנס לשדיים והחתכים נעשים באזורים שאינם בולטים לעין. בחירת החתך הניתוחי נקבע בפגישת הייעוץ  הרפואי, הטרום ניתוחי אך על פי רוב הוא יבוצע בקפל התת שדי, כלומר בגבול התחתון של השד.

בשלב השלישי לניתוח הגדלת השדיים, המנתח הפלסטי מחליט היכן למקם את השתלים – מתחת או מעל שריר החזה בהתאם לנתונים הגופניים של כל מטופלת. המנתח הפלסטי מכניס את השתלים למין כיס שהוא יוצר בכל שד. לאחר מכן, המנתח הפלסטי מטה את מיטת הניתוח למצב ישיבה ומוודא מה מיקום השתלים, המרחק ביניהם וגובה הפטמות כדי לדייק את התוצאה הרצויה. לאחר מכן, בשלב הרביעי, סוגרים את החתכים הניתוחיים ומבוצעת הרדמה מקומית באזור על מנת להפחית כאב לאחר הניתוח להגדלת השדיים. בניתוח הפלסטי להגדלת השדיים, נעשה שימוש בתפרים שנמסים תוך חודש. בתקופה זו אזור הצלקות יכוסה בחבישה מיוחדת. על הנשים המנותחות להקפיד לשים חזיית ספורט לקיבוע השתלים ומניעת תזוזתם. בשלב האחרון של הניתוח להגדלת שדיים, מחכים שההרדמה תפוג והצוות הרפואי יסייע לאישה המנותחת לקום מהמיטה כדי לאכול ולשתות.

מה הן ההוראות לאחר ניתוח הגדלת שדיים?

ההחלמה מניתוח הגדלת שדיים מלווה בימים הראשונים בכאבים ולכן על מנת להימנע ולהפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים. לאחר ניתוח להגדלת שדיים יש להקפיד לקחת אנטיביוטיקה למשך 5 ימים בהתאם למינון שנקבע, זאת כדי למנוע אופציה זיהומית לאחר הניתוח. גם כדאי לזכור שבימים הראשונים כדי להימנע ולהפחית כאבים מומלץ להשתמש במשככי כאבים שונים. כמו כן, רק לאחר 48 שעות מהניתוח ניתן להתקלח במים זורמים. חשוב לנוח לפחות שבוע לפני חזרה לעבודה ושגרה, אך במידה והאישה עובדת בעבודת הדורשת מאמץ פיזי יש לנוח זמן ממושך יותר. אפשר לחזור לנהוג לאחר מינימום שבועיים מנוחה, כל זאת בהתאם לכאבים בבית החזה וביכולת הנעת הידיים. למשך 4-6 שבועות לאחר הניתוח יש להקפיד לשכב על הגב ולהימנע מהרמת חפצים כבדים מעל 5 קילו. יש ללבוש חזיית ספורט למשך 24 שעות. כמו כן, במידה והמנותחת הנה אמא לילדים קטנים , חשוב להיערך מראש לעזרה בטיפול בהם כדי להימנע מלהרים את הילדים למשך 6 השבועות הבאים. במשך 8 שבועות מסיום הניתוח להגדלת שדיים, יש להימנע מלהיכנס לבריכה, ים, ג'קוזי ומקווה. לבסוף, אפשר לחזור לפעילות מואצת וספורט כעבור 2-4 חודשים – בהתאם להוראת המנתח. יש  להגיע לביקורת ראשונה אצל המנתח הפלסטי: כעבור 3-6 ימים לאחר השחרור מבית החולים, ביקורת שנייה לאחר 3-4 שבועות לאחר הניתוח וביקורת שלישית לאחר 6 חודשי ניתוח הגדלת השדיים.

כיצד ניתן לסייע לתהליך ההחלמה לאחר ניתוח הגדלת השדיים?

כדי להאיץ ולסייע לתהליך ההחלמה מניתוח להגדלת שדיים, יש להקפיד ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה. יש להימנע משכיבה על הבטן או על הצד. יש להשלים את הטיפול האנטיביוטי, במינון ובזמנים המדויקים. אין לעסוק בפעילות גופנית מואצת ובעיקר בפלג הגוף העליון עד קבלת אישר מהמנתח, כל זאת בהתאם לקצב ההחלמה של כול אישה. אין לחשוף את החזה לשמש במשך 3 חודשים לאחר הניתוח להגדלת שד עקב חשש לזיהום בפצע הניתוחי. אין להיכנס: לים, בריכה, ג'קוזי או מקווה לפחות  במשך כחודשיים לאחר הניתוח. ניתן להיכנס למים רק לאחר חודשיים, בתנאי שכול החתכים התרפאו היטב. אין לעשן לפחות חודש לאחר סיום הניתוח להגדלת שד. לבסוף, לאחר הסרת החבישה מהצלקות, מומלץ להשתמש במשחת סיליקון או רפידה להאצת תהליך טשטוש הצלקות.

מתי ניתן לראות תוצאות לאחר הניתוח להגדלת השדיים?

תהליך ההחלמה הצפוי וקבלת התוצאות הסופיות משתנה ממטופלת למטופלת ומתייחס למצב בריאותה הכללי של האישה. כמו כן, יש להתייחס לאילו תוכנות עור יש לאישה המנותחת : עובי ומידת אלסטיות העור, רקמת השד שלה, סוג השתל ומיקומו- מתחת או מעל בית החזה של האישה.  בימים הראשונים שלאחר הניתוח להגדלת שדיים עלולים להופיע שטפי דם, נפיחות ובצקת באזור הניתוח. כמו כן, אצל חלק מהמטופלות, תיתכן חוסר זהות בין השדיים עד להתייצבות של השדיים. ברוב המקרים, בתוך כשלושה חודשים, הצלקות מטשטשות ובכן גם חוסר הזהות בין השדיים לרבות הנפיחות  ומתקבלות תוצאות טובות. אצל חלק מהנשים תהליך ההחלמה והעיצוב של השדיים יתארך והתוצאה תתקבל רק שנה לאחר הניתוח הפלסטי. בדרך כלל  בתוך מספר שבועות עד חודשים לאחר הניתוח להגדלת שדיים, נשים תוכלנה להנות מהתוצאה האסתטית- חזה זקוף ושופע.

פרופסור יואב ברנע - מנתח פלסטי להקטנת שדיים

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופסור יואב ברנע (Prof. Yoav Barnea) מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.

קטגוריות
Uncategorized

הקטנת שדיים

הקטנת שדיים

ניתוח להקטנת שדיים

ניתוח הקטנת שדיים הינו ניתוח פלסטי המשלב תיקון אסתטי של השד המוגדל לבין פתרון של בעיה רפואית הנובעת מגודלם של השדיים. פעמים רבות שדיים שגדלו באופן לא פרופורציונלי למידות הגוף של האישה.

ניתוח הקטנת שדיים משפר את שביעות הרצון והביטחון העצמי

ניתוח להקטנת שדיים משפר מאוד את איכות החיים לנשים שעוברות אותו. אם נסתכל בנתוני החברה האמריקאית לכירורגיה פלסטית, ניווכח כי ניתוח הקטנת שדיים נחשב לאחד מהניתוחים הפלסטיים עם רמת שביעות הרצון הגבוהה ביותר ולכן גם חלה עלייה חדה במספר הנשים שעברו הקטנת שדיים בארה"ב בכלל ובישראל בפרט.

הקטנת שדיים

בניתוח להקטנת שדיים (Breast reduction /Reduction Mammoplasty)  המנתח הפלסטי עורך בעצם תיקון פלסטי ורפואי, בעקבות חוסר הפרופורציות בין גודל השדיים, לבין היקף בית החזה ולאחר מכן הוא מעצב את השדיים על פי מידות גופה הנכונות והאסטטיות של האישה. המנתח הפלסטי בניתוח להקטנת שדיים מקטין את גודל השדיים ומאפשר להם להיות זקופים יותר, ממקם אותם במיקום נכון יותר מבחינת גובה השדיים, המרחק ביניהם, היקף, גודל העטרה והפטמה. יש לציין שכל ניתוח הקטנת שדיים כולל בתוכו גם הרמת שדיים. 

מה הם הקריטריונים להתאמה לניתוח להקטנת שדיים?

הקטנת שדיים מיועדת לנשים עם שדיים גדולים הגורמים להן לבעיות אורטופדיות כגון: הכבדה על חגורת הכתפיים, כאבים בגב ובשכמות ולעתים לעקמת קלה בעמוד השדרה. שדיים גדולים עלולים לגרום לקושי בעריכת פעילות גופנית ולזיעה רבה המעוררת גירוי ואדמומיות בעור באזור הקפל התת-שדי. שדיים גדולים  פעמים רבות גורמים לקושי בהתאמת חזייה ובגדים מתאימים ואף קשיים בביצוע פעילות גופנית עקב כובד משקל השדיים. בנוסף, נשים בעלות שדיים גדולים שאינן פרופורציונאליים למידות גופן עלולות לחוות חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך, מגבלות בהשתתפות בפעילויות חברתיות וספורטיביות עקב גודל השדיים ואף הימנעות מיחסים אינטימיים.

ניתוח להקטנת שדיים אינו מתאים לנשים עם בעיות בריאותיות כגון השמנת יתר קיצונית, נשים מעשנות שאינן מסוגלות להפסיק לעשן לפני הניתוח, נשים עם מחלות הפוגעות בקרישיות הדם, ומחלות כרוניות לא מאוזנות כגון סוכרת ויתר לחץ דם. אלו עלולים לגרום לסיכון מוגבר בזמן ניתוח להקטנת השדיים ולתהליך ריפוי איטי של הפצע הניתוחי. במצבים של ירידה במשקל בצורה ניכרת – השינויים במשקל פוגעים בתוצאות הניתוח שהושגו.

מתי ניתן לעבור ניתוח להקטנת שדיים?

מומלץ לבצע את הניתוח להקטנת שדיים, כאשר השדיים משלימות את התפתחותם והיגיעו לגודלם הסופי. בדרך כלל מדובר על ביצוע הניתוח לאחר גיל 18, אך במקרים קיצוניים של נערה החווה מצוקה נפשית וחברתית גדולה בגלל שדיים גדולים נמליץ לבצע את הניתוח מוקדם יותר מגיל 18, בהסכמת ההורים.

כיצד לבחור מנתח פלסטי לניתוח הקטנת שדיים?

בניתוחים להקטנת שדיים, לבחירת המנתח הפלסטי יש חשיבות גדולה להצלחת הניתוח רפואית תוך הפחתת הסיכון לסיבוכים והשגת התוצאה האסתטית הטובה ביותר, לשביעות רצון המטופלת. לכן, כדי לבחור את המנתח הפלסטי המתאים והמיומן ביותר לביצוע ניתוח להקטנת שדיים, יש לבחור ברופא מומחה שעונה על הקריטריונים הבאים: מנתח פלסטי המומחה בכירורגיה פלסטית שעבר התמחות באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בארץ ו/או בעולם, חבר באיגודים מקצועיים בתחום הכירורגיה הפלסטית, בעל ניסיון רב בתחום ובעיקר בניתוחים פלסטיים של השד, בוגר לימודי רפואה במוסד מוכר ואקדמי בעל שם. מנתח שמבצע את הניתוחים בחדרי ניתוח מאושרים על משרד הבריאות וכמובן מנתח פלסטי שהתקבלו עליו המלצות.

פגישת ייעוץ ותכנון קדם ניתוחי במרפאת פרופ' יואב ברנע

כדי שהניתוח להקטנת השדיים יעבור בהצלחה, נערכת פגישת ייעוץ הרפואי עם המנתח הפלסטי לפני ביצוע הניתוח עצמו. פרופסור ברנע יואב, בפגישה הקדם ניתוחית יבדוק האם האישה מתאימה לניתוח הקטנת שדיים, ויעבור על הנתונים כגון: מחלות רקע, נטילת תרופות, עישון, היסטוריה של ניתוחים בשד והיסטוריה משפחתית של סרטן השד.

 במהלך הייעוץ הרפואי, יערוך פרופ' ברנע יואב בדיקה פיזית של השדיים הכוללת: בדיקת גודל השדיים, כמות רקמת השד, כמות השומן בשדיים, גובה השדיים והמרחק ביניהם. גובה והיקף העטרות, גובה הפטמות, צורה והיקף של העטרה, צורה ומיקום של הפטמה, כמות של עודפי עור. כמו כן נבדקות תכונות העור באזור החזה  הכוללות עובי ומידת אלסטיות ועוד. על פי המדידות הללו, פרופ' ברנע יואב יבצע הערכה על מהי כמות רקמת השד והשומן שיש להסיר מכל שד, כמות עודפי העור שיש להסיר, קביעת גובה הפטמות והיקף העטרות.

בהמשך לייעוץ הרפואי יחליט המנתח הפלסטי על שיטת הניתוח להקטנת השדיים ויקבע את סוג החתך הניתוחי. פרופ' ברנע יואב יקשיב לציפיות האישה מהניתוח להקטנת השדיים ומהו גודל השדיים הרצוי. סימולציה ממוחשבת ותלת ממדית הנערכת בפגישת הייעוץ הרפואי מאפשרת להתרשם מבעוד מועד מתוצאת הניתוח הצפויה להקטנת השדיים. כמו כן, המנתח הפלסטי יבהיר את הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח להקטנת שדיים על מנת שכל המידע יהיה בידי האישה לפני החלטתה על הניתוח. פרופ' ברנע יואב גם יוסיף ויסביר על השינויים שיכולים להשפיע במהלך השנים על גודל השדיים וצורתם כמו עליה או ירידה גדולה במשקל, הריון והזדקנות.

מה הן ההוראות הרפואיות לקראת ניתוח להקטנת שדיים?

לפני הניתוח להקטנת שדיים, יש צורך לבצע  בדיקות דם (ספירת דם ותפקודי קרישה), בדיקות הדמיה של צילום חזה, אולטרסאונד שד ולנשים מעל גיל 40 בדיקת ממוגרפיה וא.ק.ג. הכנה נוספת שיש לעשות לקראת הניתוח להקטנת שדיים, הוא הפסקת עישון. כל זאת לפחות חודש ימים לפני הניתוח להקטנת שדיים, מכיוון שהעישון גורם להיצרות כלי הדם ומאט את זרימת הדם באזור הניתוח. כתוצאה מעישון, תהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. כמו כן, העישון מעלה את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ובעיות בהרדמה. לכן חשוב להקשיב בקשב רב להוראות המנתח הפלסטי לפני הניתוח להקטנת שדיים. בנוסף, שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה, ואלכוהול יש להפסיק שלושה ימים לפני הניתוח להקטנת שדיים.

אילו הכנות לפני ניתוח הקטנת שדיים יש לעשות ביום עצמו?

ביום הניתוח עלייך להצטייד בחזיית ספורט הדוקה עם קרסים קדמיים וללא ברזלים. ביום הניתוח להקטנת שדיים תתקיים שיחה עם הרופא המרדים, למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ לפני הניתוח. כמו כן, יש להיות בצום 8 שעות לפני הניתוח, כולל איסור לעיסת מסטיק. יש להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני ניתוח הקטנת השדיים. יש להתרחץ היטב וביסודיות באזור בית החזה, לא להתאפר ולהסיר תכשיטים לפני ההגעה לניתוח להקטנת שדיים.

מהו מהלך הניתוח להקטנת שדיים?

בניתוח להקטנת שדיים מבוצע חתך סביב העטרה וחתך מהעטרה עד לחלק התחתון של השד. ברוב המקרים נדרש גם חתך רוחבי בקפל התת-שדי. בשלב ראשון, מתחילים את הניתוח להקטנת שדיים בהרדמה כללית של המטופלת. בשלב שני, אחרי שהמטופלת הורדמה, מתבצע החתך הניתוחי. השלב השלישי הוא הסרת רקמת שד, שומן ועודפי עור בהתאם לגודל השדיים הרצוי שנקבע לפני הניתוח, כאשר המנתח מהדק את השדיים כדי שיהיו זקורים וסימטריים ככל שניתן. בשלב הרביעי בניתוח להקטנת שדיים, מתבצע מיקום מחדש של הפטמה בהתאם לצורת השדיים לאחר שהוקטנו. לרוב הנשים תבוצע גם הקטנת היקף העטרה בשלב זה. לאחר מכן מטים את מיטת הניתוח למצב ישיבה לפני סגירת החתכים הניתוחיים ופרופ' ברנע יואב בודק את גודל השדיים, המרחק וגובה הפטמות לווידוי תוצאה מדויקת. בשלב זה מבוצעת הרדמה מקומית באזור החתכים כדי להפחית את הכאב לאחר הניתוח. בשלב החמישי מגיעים לסגירת החתכים בעזרתם תפרים שנמסים בדרך כלל עד חודש ימים. במהלך תקופה זו אזור הניתוח והצלקות יהיה מכוסה בחבישה מיוחדת. מעל החבישה האישה במנותחת תלבש חזיית ספורט העוזרת לקבע את השדים, צורתן ומניעת בצקת. לעיתים יושאר  נקז בכל שד לתקופה של כמה ימים כדי לנקז הפרשות ונוזלים מאזור הניתוח. בשלב השישי והאחרון שלב ההתאוששות מהניתוח וההרדמה. לאחר שההרדמה פגה, מסייעים למנותחת לקום מהמיטה כדי לשתות ולאכול וזהו שלב ההתאוששות המסיים את מהלך הניתוח להקטנת שדיים.

מה ההנחיות לאחר ניתוח הקטנת שדיים?

בימים הראשונים לאחר ניתוח להקטנת השדיים, צפויים כאבים ורגישות בשדיים. על מנת להימנע ולהפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים. ניתן להתקלח במים זורמים רק יומיים לאחר הניתוח להקטנת השדיים. כמו כן, יש להקפיד ללבוש את חזיית הספורט יום וליל למשך חודש לפחות כדי לתמוך בשדיים ולמנוע לחץ עליהם. חשוב להקפיד לישון על הגב למשך חודש לפחות מזמן הניתוח בהתאם להוראות הרופא. ברגע שהכאבים חולפים, אפשר לחזור לשגרה לעבוד ולנהוג. נשים העובדות בעבודה מאומצת ברמה הפיזית מומלץ להמשיך לנוח במשך חודש ימים.  כמו כן, אין להרים חפצים כבדים, כולל ילדים קטנים. אפשר לחזור לפעילות גופנית 4-6 שבועות לאחר הניתוח להקטנת שדיים, בהתאם להמלצת הרופא. בהתאם לקצב ההחלמה. יש להימנע מעישון למשך חודש לאחר הניתוח להקטנת השדיים. מומלץ לא לחשוף את השדיים לשמש למשך חודשיים עד שלושה חודשים לאחר הניתוח להקטנת שדיים. מוצע לא להיכנס למקורות מים כמו ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה. לאחר תקופה זו ניתן להיכנס למים רק אם החתכים נרפאו היטב. בנוסף, לאחר הסרת החבישה מצלקות הניתוח, ולאחר שהצלקת הניתוחית נסגרת, ניתן להשתמש במשחת סיליקון לאיחוי אסתטי יותר של הצלקת. לאחר ניתוח להקטנת שדיים: ביקורת ראשונה תערך יומיים לאחר הניתוח, ביקורת שנייה לאחר שבועיים מהניתוח וביקורת שלישית לאחר חודש מהניתוח להקטנת שדיים.

מה הן תופעות הלוואי לניתוח להקטנת השדיים?

חלק מהנשים שעוברות ניתוח להקטנת שדיים לא יוכלו להניק בעתיד. לכן נשים צעירות לפני היריון שמעוניינות בהנקה צריכות להתחשב בנתון זה. כמו כן, תיתכן ירידה זמנית או קבועה בתחושה באזור, או רגישות יתר באזור התפרים והפטמה.

מהו תהליך ההחלמה לאחר ניתוח הקטנת שדיים?

ההחלמה מניתוח להקטנת שדיים, מותנת במצב הבריאותי הכללי של האישה, בגודל השדים ובתכונות של עור השד הכוללים את העובי והאלסטיות. תהליך ההחלמה מהניתוח להקטנת שדיים והצפי לתוצאה הסופית משתנים בין מטופלת למטופלת. בימים עד השבועות הראשונים שלאחר הניתוח להקטנת שדיים, יתכנו שטפי דם, אדמומיות, נפיחות ובצקת באזור הניתוח. תהליך עיצוב השדיים עצמו מושלם רק בתוך מספר שבועות עד חודשים, אך ניתן להבחין בשינוי מידי במראה שדיים קטנים וזקופים יותר. את ההקלה מהתסמינים הפיזיים נוספים תוכלי להרגיש כאשר יחלפו הכאבים והנפיחות מהניתוח.

האם יש השתתפות קופות החולים במימון ניתוח הקטנת שדיים?

ניתוח הקטנת שדיים מבוצע מסיבות אסתטיות ורפואיות. מכיוון שחזה גדול ונפול עלול לגרום לתסמינים ובעיות פיזיות ורפואיות. במקרים מסוימים קופות החולים אכן משתתפות במימון ניתוח להקטנת שדיים. צוות המזכירות הרפואיות בממרכז הרפואי של פרופ' יואב ברנע, עומד לרשותך וייתן לך מידע בנושא זה.

פרופסור יואב ברנע - מנתח פלסטי להקטנת שדיים

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופסור יואב ברנע (Prof. Yoav Barnea) מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.