שתלים בחזה

מהם סוגי השתלים הנפוצים לחזה?

כמעט כל השתלים בחזה הקיימים היום הינם שתלי סיליקון, שההבדל ביניהם הוא במרקם הג'ל, סוג המעטפת החיצונית וצורת השתל.

מה ההבדל בין סוגי המעטפת של השתלים בחזה?

שימוש בשתלי סיליקון בעלי מרקם מחוספס או חלק, מאפשרים לתת מענה יעיל לצרכים הייחודיים של נשים רבות, להשגת תוצאות מיטביות מבחינה אסתטית ומבחינת עמידות השתלים לטווח ארוך.

שתלים בחזה

מהם שתלי סיליקון בחזה עם מעטפת חלקה?

השתלים בחזה עם המעטפת החלקה, מספקים תוצאה טבעית לשד מאפשרים לשתלים לנוע בחופשיות רבה יותר בתוך כיס השד. בנוסף, שתלי סיליקון חלקים מאפשרים תחושה רכה יותר. במהלך ניתוח הגדלת חזה, השתלים החלקים ממוקמים בדרך כלל מתחת לשריר החזה. השריר מספק בסיס יציב ומשפר את היתרונות של שתלי סיליקון חלקים על ידי מתן מראה ותחושה טבעיים יותר לאחר הניתוח.

מהם שתלי סיליקון בחזה עם מעטפת מחוספסת?

 שתל סיליקון עם מעטפת חיצונית מחוספסת מבטיח שהשתל בחזה, יישאר במקומו בצורה "מאובטחת" הממזערת את הסיכון לסיבוב או תזוזה. השתל עם המעטפת המחוספסת מעודדת היצמדות לרקמות ומספקת יציבות נוספת לשתל. יציבות משופרת זו מסייעת להפחית את הסיכויים לתנועת השתל ומבטיחה תוצאה משביעת רצון למטופלות. בכל מקרה, כיום שתלים עם מעטפת מחוספסת כוללים חספוס מיקרו או ננו-מיקרו והם אינם כוללים חספוס גס כדוגמת השתלים מהדור הישן שירדו מהמדפים בעקבות הוראה של ה- FDA האמריקאי.

מה ההבדל בין צורות שונות של שתלי סיליקון בחזה?

מהם שתלי סיליקון אנטומיים בחזה?

אחד מסוגי שתלים לחזה הוא שתל סיליקון אנטומי הנקרא גם בשם שתל דמעה או טיפה. סוג זה של שתלים לחזה עוצב במיוחד כדי לחקות את הצורה הטבעית ואת קו המתאר של שד האישה. שתלים אלו מלאים בג'ל סיליקון, המעניק להם תחושה רכה וטבעית. התכונה הייחודית של שתלי סיליקון אנטומיים טמונה במראה המחודד שלהם. צורת דמעה/טיפה זו נועדה לייצר ולדמות את השיפוע הטבעי של השד ולספק תוצאה וטבעית יותר למראה השד. שתלים אנטומיים בחזה יעילים במיוחד במצבים של ניתוחי שחזור שד או במקרים בהם מטופלות מעוניינות במראה שד טבעי. בשנים האחרונות, כמעט ואין שימוש בשתל זה, משום שאם הוא מסתובב בכיס השד צורת השד עשויה להשתנות והדבר יצריך ניתוח חוזר.

מהם שתלי סיליקון עגולים בחזה?

סוגי שתלים נוספים הם שתלי סיליקון עגולים. שתלים אלו הם הבחירה הפופולרית להגדלת חזה וניתוחי שדיים עם שתלים. שתלי סיליקון עגולים מציעים מספר יתרונות לנשים במטרה להשיג את המטרות האסתטיות הרצויות להן. אחד היתרונות המרכזיים של שתלי סיליקון עגולים הוא צורתם הסימטרית, המספקת מלאות הן בחלק העליון והן בחלק התחתון של השד. צורה זו מאפשרת מראה עגול ונפחי יותר, המשפר את הצורה הכללית ואת קו המתאר של השדיים. הסיליקון הנמצא בשתלים בחזה, מעניק להם מרקם רך וטבעי, הדומה מאוד לתחושה של רקמת שד טבעית. שתלי סיליקון עגולים נבחרים לרוב על ידי מטופלות המעוניינות במלאות, מחשוף משופר או אפקט הגדלה בולט יותר. שתלים אלו מציעים רבגוניות בהשגת דרגות שונות של נפח וגובה. בשתלי סילקון עגולים קיימים צורות שונות הכוללות: שתלים עם פרופיל גבוה יותר, שתל בגובה בינוני ושתל פחוס ורחב יותר. מגוון זה מאפשר למנתח הפלסטי התאמה ספציפית של השתל, לכל מטופלת בהתאם למידות גופה ולמראה הסופי שהיא מעוניינת.

מהם שתלים קלי משקל?

השתלים קלי המשקל מיוצרים על ידי הטמעה וקיבוע של כדוריות חלולות זעירות לתוך ג'ל סיליקון מדיקלי שאיכותו מתאימה לשתל. הכדוריות הללו נקראות מיקרו-ספירות והן מוטמעות בג'ל המלוכד ויישארו בג'ל הסיליקון שבשתל, גם במקרה בלתי סביר של קרע במעטפת השתל. בעבר, היו מקובלים שתלים בחזה גדולים יותר, חסרונם היה שהם הטילו את משקלם על הרקמה הסובבת וגרמו להאצת תהליכי הזדקנות וצניחה של השדיים בקרב נשים רבות. השתלים החדשים הללו בחזה הם קלי משקל וגורמים להפחתה של 30 אחוז ממשקל השתל ביחס לנפחו. שתלים קלי המשקל, מאפשרים לנשים שתלים גדולים משמעותית ללא נטל המשקל המוגזם.

מהם שתלים ארגונומיים בחזה?

שתלים ארגונומיים לחזה מאופיינים בצורה עגולה בסיסית, אך כאשר הם ממוקמים בתוך רקמת השד, הם מקבלים צורה וקו מתאר דמוי אגס, הדומה לשתלים האנטומיים המוכרים. השתל הארגונומי משלב את היתרונות של שתלים אנטומיים ועגולים ומציע צורה עדינה וטבעית יותר. שתלים מסוג זה מועילים במיוחד לטיפול בצניחה קלה של החזה שאינה מחייבת הליך הרמה מלא. יתרה מכך, בניגוד לשתלים אנטומיים מסורתיים, השתל הארגונומי בחזה גם אם הוא זז או מסתובב הוא לא יגרום נזק אסתטי.

איך בוחרים את סוגי השתלים הנכונים לחזה?

ההחלטה לגבי סוג השתלים בחזה לניתוח שלך, צריכה להיעשות בהתייעצות עם המנתח הפלסטי, כאשר יש להתאים את השתל הנכון לכול אישה. גורמים כגון התוצאה האסתטית הרצויה עבור המטופלת, מבנה גופה, גורמי סיכון אינדיבידואליים והעדפות אישיות יילקחו בחשבון על ידי המנתח הפלסטי. בחירת השתל בחזה צריכה להיעשות על ידי רופא כירורג פלסטי מיומן ומנוסה יחד עם המטופלת כאשר כל הגורמים הייחודיים של מבנה גופה של המטופלת בשילוב עם רצונותיה נלקחים בחשבון.

האם סוגים שונים של שתלים בחזה משפיעים על יכולת ההנקה?

שתלי סיליקון בחזה, אינם מהווים בדרך כלל מכשול להנקה. אימהות עם שתלים בחזה יכולות להניק את ילדיהן. שתלים מודרניים הם בעלי תקני איכות ובטיחות גבוהים ביותר. הגדלת חזה בדרך כלל אינה מונעת את יכולת ההנקה. שכן השתל ממוקם מאחורי שריר החזה, שנמצא מתחת לרקמת השד, כך שצינורות החלב באזור השדיים, נותרים שלמים ומחוברים לפטמה. אולם במקרים שמתבצע חיתוך בקו העטרה במהלך ניתוח הגדלת חזה זה עשוי להשפיע על ייצור החלב, לכן יש להתייעץ עם המנתח הפלסטי טרם הניתוח. חלק מהנשים שעברו ניתוח הגדלת חזה עשויות לגלות לאחר ההיריון שהן אינן מסוגלות לייצר חלב, אירוע טבעי שאינו קשור לניתוח. אתגרי הנקה יכולים להתעורר ללא קשר לשאלה אם לאישה יש שתלים בחזה. פעמים רבות גורמים אחרים מונעים הנקה כמו: חוסר איזון הורמונלי, צורת וגודל השד וצורת הפיטמה, הנקה לאחר הגדלת חזה היא בדרך כלל בטוחה וניתנת לביצוע.

מה הבדיקות הרפואיות הנדרשות לנשים עם שתלים בחזה?

הבדיקות הרפואיות הנדרשות לנשים עם שתלים בחזה הן: בדיקות עצמיות סדירות וקבועות של השד ובדיקות שד קליניות על ידי – כירורג שד, כולל בדיקות הדמייה של ממוגרפיה ואוטלרסאונד שד. בדיקות אלו הן מרכיבים חיוניים במניעה של סרטן השד. בכל שינוי במראה השד או ממצאים אחרים בשד יש לדון בהקדם עם כירורג השד שלך. בהתאם לצורך ימליץ כירורג השד על בדיקות הדמיה נוספות בתהודה מגנטית MRI.

האם ניתן לבצע ממוגרפיה לנשים עם שתלים?

התקדמות טכנולוגיית הממוגרפיה ושימוש בטכניקות מיוחדות, שיפרו את הדיוק של זיהוי ממצאים בשד לנשים עם שתלי סיליקון. טכניקות אלו כוללות אפשרות למיקום ספציפי של השתל כדי לאפשר הדמיה טובה יותר של רקמת השד. לפני ביצוע בדיקת ממוגרפיה, חשוב ליידע את טכנאי/ת הממוגרפיה על השתלים בחזה. במהלך הממוגרפיה, טכנאי/ת הממוגרפיה יכולה להשתמש בטכניקות מתאימות המותאמות לסוג השתל והמיקום הספציפי שלו. בנוסף, מכוני ממוגרפיה מנוסים בהדמיית נשים עם שתלים יכולים לעזור להבטיח תוצאות מדויקות.

כמה זמן מחזיקים מעמד שתלים בחזה?

תוחלת החיים של שתלי הסיליקון בחזה מוערכת בין 10 עד 20 שנים. עם זאת, חיוני להכיר בכך שאומדן זה הוא הנחיה כללית. חלק מהשתלים בחזה עשויים להחזיק מעמד זמן רב יותר, בעוד שאחרים עשויים להיות מוחלפים מוקדם יותר עקב נסיבות אישיות וגורמים שונים שיכולים להשפיע על שלמות השתל .יש לקחת בחשבון, שהשתלים בחזה אינם לכל החיים וקיים סיכון לבלאי ולקרע בשתל. בעוד ששתלים מודרניים הם עמידים מאוד, עדיין קיימת אפשרות במהלך השנים להתרחשות קרע.

שתלי סיליקון יכולים להיקרע, ועשויים להיות בעלי קרע שקט, כאשר הג'ל נשאר בתוך מעטפת השתל, או דולף לרקמה שמסביב ללא סימנים ברורים. ניטור שוטף באמצעות בדיקות רפואיות שגרתיות ובדיקות הדמיה יכול לסייע באיתור קרעים אפשריים. חיוני עבור מטופלות עם שתלים בחזה להיות במעקב של כירורג שד ומנתח פלסטי, כדי להעריך את מצב השתלים שלהן ולדון בכל בעיה. בנוסף כירורג השד והמנתח הפלסטי ינחו את המטופלת לגבי העיתוי המתאים להחלפה או הסרה של השתל. במקרה של קרע בשתל, תיהיה המלצה כמובן לעבור ניתוח של הוצאת השתלים או החלפתם.

זכרו, אלו הן תשובות כלליות לשאלות נפוצות, ולהדרכה כללית. לייעוץ מותאם אישית ומידע מפורט, חשוב להתייעץ עם מנתח פלסטי מוסמך המתמחה בניתוחי החלפת שתלים בחזה.

פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית, הינו מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סוראסקי תל-אביב (איכילוב). המידע נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, כול הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.