שחזור שד

כריתה ושחזור שד לאיכות חיים

מספרן של הנשים שצריכות לעבור כריתת שד בישראל נמצא בעליה מתמדת, אחת מכל שמונה נשים תחלה בסרטן שד במהלך חייה, ולמעלה מחמישית מחולות סרטן השד בארץ עוברות כריתת שד מלאה כחלק מהטיפול במחלה. בנוסף נשאיות המוטציה בגן מסוג BRCA  (המעלה בצורה משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן השד) בוחרות פעמים רבות לעבור כריתה מלאה של השדיים – הליך שמפחית משמעותית את הסיכון לפתח סרטן שד.

 

שחזור שד

גן ה-BRCA נפוץ בקרב נשים יהודיות ממוצא אשכנזי, עובדה ההופכת את שכיחות הגן בישראל לגבוהה. אחוז הנשים שעוברות כריתת שד בישראל ובעקבות זאת שחזור השד עומד על כ- 30%-35% בלבד. אצל חלק מהן ניתוח השחזור מתבצע בו זמנית יחד עם ניתוח הכריתה וחלקן עוברות ניתוח לשחזור השד בשלב מאוחר יותר. שכיחות הניתוחים לשחזור שד בישראל נחשבת לממוצעת ביחס לארצות הברית ומדינות מערביות אחרות. מסתבר שרוב הנשים שלא עוברות שחזור שד, הסיבה העיקרית לכך הנה חוסר מודעות וחוסר באינפורמציה בנושא שחזור שד, ולא מסיבות רפואיות או אישיות.

יתרונות הניתוח לשחזור שד

נשים שלקו בסרטן השד נאלצות להתמודד לא רק עם המחלה המאיימת על חייהן, אלא גם עם הפגיעה בגופן ובנשיותן. במקרים רבים קשה לקבל את הפגם הגופני והאסתטי בשד, והוא מהווה עדות נצחית למחלה. לפיכך ניתוח לשחזור שד אינו רק ניתוח קוסמטי, אלא הוא מסייע לשקם את האישה גופנית ונפשית, ותורם משמעותית לשיפור איכות חייה. מחקרים רבים מראים, קשר ישיר בין בחירה בשחזור השד לבין שיפור ההחלמה מסרטן השד, הן במישור הגופני/רפואי והן במישור הנפשי/פסיכולוגי. לתהליך שחזור השד מרכיב חיובי בחזרה מוקדמת יותר של המטופלת לאורח החיים הרגיל שלפני המחלה.

 

מומלץ שההחלטה על אופן שחזור השד תתקבל בגישה רב-תחומית בליווי כירורג השד, האונקולוג, הרדיולוג והכירורג הפלסטי, בשיתוף האישה כאמור, בהתאם למצבה הקליני ותוך התחשבות ברצונה האישי. מבחינה רפואית מובהר ללא צל של ספק כי ניתוח לשחזור שד אינו מעכב או מסתיר גילוי סרטן במקרה של הישנות מקומית, ואף אינו פוגע במטופלת מבחינה אונקולוגית. בנוסף שחזור שד אינו מוריד מיעילות הטיפול ואינו מצמצם את אופציות הטיפול במחלה. ביקורת ומעקב כירורגי ו/או אונקולוגי אחרי נשים שעברו שחזור שד, אינה שונה מאשר בקרב נשים שאינן עברו שחזור שד. שיפור הטכניקות הכירורגיות בניתוח לשחזור שד, הכוללות שימוש במשתלים ויריעות ביולוגיות, בשחזור שד מרקמת גוף והתוצאות האסתטיות, גורמים לכך שיותר ויותר נשים שעוברות כריתת שד בוחרות לעבור שחזור שד, ובמועד מוקדם יותר מאשר בעבר.

יום עיון בנושא סרטן שד לנשים צעירות - בהשתתפות פרופ' ברנע

יעוץ רפואי במרפאת פרופ' ברנע יואב

כל אישה שחלתה בסרטן השד זכאית לקבל מידע עדכני ומפורט לגבי אפשרויות הטיפול בה, כולל כריתת שד המלווה בשחזור מיידי (או בשלב מאוחר). נוסף על כך המטופלת זכאית לקחת חלק בדיונים יחד עם המנתח הפלסטי המומחה בתחום זה, על השיטות השונות לשחזור השד.  פגישה עם המנתח הפלסטי תסייע לה לקבל החלטה מודעת עוד בטרם הוחלט על מתווה הטיפול כולו. היעוץ הרפואי יסייע בתכנון וביצוע הניתוח הראשון, גם אם לא מתוכנן ניתוח שחזור באותו מעמד. המטופלות המועמדות לניתוחים  של כריתת שד מלאה או כריתה חלקית זכאיות לקבל לפני הניתוח הסבר ומידע מפורט על אופן הניתוח, תהליך ההחלמה וכו'. נוסף על כך המטופלת תהיה שותפה לדיונים הנערכים עם הצוות האונקולגי, הכירורגי והפלסטי לגבי אפשרויות  הטיפול (האם לבצע כריתה חלקית או מלאה), הטיפולים המשלימים השונים, האופציות לשחזור השד והתאמתן למטופלת.

שחזורי שד לאחר כריתה בעקבות סרטן השד | פרופ' יואב ברנע | פודקאסט מדיקאסט

פודקסט בנושא שחזורי שד – ראיון עם פרופ' יואב ברנע

כיצד נערך ניתוח לשחזור השד?

במהלך ניתוח לשחזור שד 'מפסלים' המנתחים ומעצבים מבנה תלת – ממדי הנראה כמו שד. במהלך הניתוח לשחזור שד נעשים מאמצים רבים על מנת שהשד שייבנה יהיה דומה ככל האפשר לשד השני, תוך השגת סימטריה תפקודית ואסתטית לאורך זמן וברמה אשר תשפר את איכות חייה של האישה. אופי שחזור השד ותזמונו, נערך יחד עם כריתת השד או בשלב מאוחר יותר והדבר תלוי בחומרת המחלה, בתוכנית הטיפול המשלים, בגישה הטיפולית של המנתח הכירורג, המנתח הפלסטי והאונקולוג  וכמובן – ברצונה של האישה ואופייה. שיטת שחזור  השד נקבעת במשותף על ידי המנתח הפלסטי והמטופלת לפי מספר גורמים הכוללים את מבנה גופה של המטופלת, מצב בריאותה הכללי והצלקות שנותרו בשד שנותח והשריר שמתחתיו. השאלה האם המטופלת עברה  טיפול קרינתי משלים לשד ולבית השחי או שהיא עומדת לקבל טיפול זה מהווה גורם נוסף המשפיע על שיטת שחזור השד.

פרופ' יואב ברנע - איך ניתן לשמר פטמה בניתוח שחזור שד מניעתי?

יתרונות שחזור השד המיידי

מרבית הנשים שזקוקות לכריתת שד מלאה מתאימות לשחזור שד מיידי שיתבצע בו זמנית יחד עם ניתוח הכריתה של השד. לשחזור השד המיידי מספר יתרונות: שמירה על מעטפת העור, תוצאה קוסמטית טובה יותר, חסכון במספר הניתוחים שעל המטופלת לעבור. כמובן יתרון משמעותי נוסף – האישה מתעוררות מהניתוח  עם שד, דבר שיוצר יתרון פסיכולוגי משמעותי בתהליך ההתמודדות עם הפגיעה בשלמות הגוף שתוארה לעיל. נוסף על כל אלה בשחזור שד מיידי ניתן לשמר את עור השד ובחלק מהמקרים ניתן לשמר אפילו את הפטמה והעטרה (תלוי בסוג הגידול ובמיקומו, וכן בצורת השד ובמיקום הפטמה).

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.

פודקאסט - אפשרויות שחזור השד | פרופ' יואב ברנע