למי מתאים לעבור ניתוח חזה

האם את מתאימה לעבור ניתוח הרמת חזה?

עם עליית המודעות לשמירה על אורח חיים בריא ועל מראה צעיר ורענן, השכיחות של ניתוחים  להרמת חזה עלתה מאד. כול זאת נובע מתרומתם של ניתוחי החזה לעיצוב שד במראה נשי וצעיר יותר. ניתוח להרמת החזה, מתאים לכלל הנשים הבריאות שמעוניינות לשפר את מראה גופן כתוצאה משינויים שנוצרו עקב גיל כגון: שדיים נפולים, מרוקנים או חוסר סימטריה של  השדיים. ניתוח להרמת חזה מתאים לנשים שאינן מרוצות ממראה השדיים לאחר השינוי שחל בהן שינוי ווהן חשות חוסר ביטחון וירידה בדימוי העצמי. ניתוח הרמת חזה להרמת השדיים מאפשר מראה של שדיים מלאים ומוצקים המייצרים מראה אסתטי של השדיים.

מתי מומלץ לעבור ניתוח הרמת חזה?

לאחר לידות והנקה,  לאחר ירידה במשקל. לנשים המעוניינות להפחית ממשקלן, רצוי לדחות את הניתוח להרמת חזה, כך גם לנשים שיש להן מחשבות על היריון נוסף ולהנקה. ניתוח הרמת חזה אינו מתאים ומומלץ: כאשר משקל הגוף אינו יציב – לנשים הנוטות לשינויים משמעותיים במשקל. במצבים של עישון שאין אפשרות להפסיק לעשן לפני הניתוח ואחריו. לנשים שסובלות ממחלה כרונית לא מאוזנת. לנשים הסובלות ממחלה הפוגעת בקרישת הדם ולא הושג איזון למרות קבלת טיפול תרופתי.

הרמת חזה

מה כולל הייעוץ הרפואי לפני ניתוח הרמת חזה?

לייעוץ הרפואי חשיבות גדולה לתאום ציפיות בכול הקשור לתוצאות הניתוח להרמת חזה המתאימות לנשים. בייעוץ הרפואי המנתח הפלסטי בודק את התאמת האישה לניתוח הרמת החזה, על פי קריטריונים רפואיים. כמו כן המנתח הפלסטי ביעוץ הרפואי בודק את  השדיים, בהתאם לבדיקה הרפואית ובהתאם לציפיות האישה מניתוח הרמת החזה ולהמלצת המנתח הפלסטי, הנשים תוכלנה לבחור בניתוח הרמת חזה או ניתוח חזה משולב הכולל הרמה והגדלת חזה גם יחד או בניתוח להרמת שדיים ולהקטנת השדיים .במהלך היעוץ הרפואי ועל סמך הקריטריונים הרפואיים, יקבע המנתח הפלסטי את סוג החתך הניתוחי להרמת חזה, כמות עודפי העור שיש להסיר מכל שד מנותח, היקף וגובה העטרה והפיטמה בכל שד. במהלך היעוץ הרפואי בעזרת סימולציה ממוחשבת נשים תוכלנה להתרשם מהתוצאות הצפויות של ניתוח הרמת חזה. יש נשים שבוחרות לשלב בניתוח הרמת חזה גם מילוי השדיים באמצעות שתלים, המנתח הפלסטי מסביר במהלך היעוץ הרפואי על סוגי השתלים ועל הליך ניתוח הרמת חזה הכולל גם הגדלת חזה.

מה הן ההנחיות לקראת ניתוח הרמת חזה?

 • עריכת בדיקות דם (ספירת דם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה).
 • עריכת בדיקות הדמיה: צילום חזה, אולטרה סאונד שד ולנשים מעל גיל 40 גם בדיקת ממוגרפיה ובדיקת א.ק.ג.
 • נשים מעשנות, מתבקשות להפסיק לעשן לפחות חודש ימים לפני ואחרי הניתוח להרמת חזה.
 • בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי, אין לשתות אלכוהול 3 ימים לפני הניתוח.
 • יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח להרמת חזה.
 • בהתאם להוראת המנתח הפלסטי לפני הניתוח נבקשך להכין חזיית ספורט הדוקה ללא ברזלים בעלת קרסים קדמיים.
 • ביום הניתוח להרמת החזה, תערך שיחה עם רופא מרדים. במקרים מסוימים בהם קיים צורך תודרכי לקיום יעוץ של מרדים מספר ימים לפני הניתוח
 • צום 8 שעות לפני הניתוח להרמת חזה, כולל איסור על לעיסת מסטיק.
 • להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני הניתוח להרמת חזה.
 • להתרחץ לפני הניתוח להרמת חזה לרבות רחצה של אזור בית החזה
 • יש להסיר תכשיטים ואיפור ביום הניתוח הפלסטי.

מה הן ההנחיות לאחר ניתוח הרמת חזה?

לאחר ניתוח הרמת חזה בימים הראשונים צפויים כאבים ורגישות בשדיים. על מנת להפחית כאב לאחר הניתוח אנו ממליצים לאישה, ליטול משככי כאבים. 48 שעות לאחר הניתוח להרמת חזה ניתן להתקלח. לאחר ניתוח הרמת חזה, עלולה להיות ירידה בתחושה בשד, תתכן רגישות יתר באזור התפרים שבשד ואזור הפטמה. אפשרות להצטברות נוזלים בשד, לכן לאחר הניתוח משאירים בדרך כלל נקז בכל שד מנותח כדי לנקז נוזלים והפרשות מאזור הניתוח להרמת חזה. החלמת צלקות על השד – קצב החלמת הצלקות לאחר ניתוח הרמת חזה אישי אצל כול מטופלת, וקשור לריפוי של הגוף. החלמת הצלקות לאחר הניתוח עשויה להימשך עד שנתיים מהניתוח.תיתכן אסימטריה בין השדיים. במהלך השבועות עד חודשים ראשונים לאחר הניתוח להרמת חזה. ייתכן יובש בעור אזור העטרה, הניתן לטפל בעזרת תכשירי לחות לעור.

חשוב שנשים שעברו ניתוח להרמת שד יקפידו על לבישת חזיית ספורט ביום ובלילה, לתמיכה בשדיים. כול מטופלת צריכה להקפיד בעת מנוחה לשכב על הגב בלבד לפחות חודש ימים לאחר הניתוח בהתאם להוראות המנתח הפלסטי. מומלץ שכל אישה שעברה את הניתוח תנוח לפחות שבוע עד שבועיים לאחר ניתוח להרמת חזה. אם האישה עובדת בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי, היא תזדקק למנוחה של חודש ימים. חזרה לפעילות מאומצת ולפעילות ספורט תעשה לאחר חודש ימים לפחות, בהתאם להחלמה ולהמלצת המנתח הפלסטי. יש איסור להרים חפצים כבדים במשך 4 שבועות לפחות. כאשר לאישה יש ילדים קטנים, יש לדאוג לסיוע  בטיפול בילדים.

במצב של חום גבוה, זיהום ודימום, וכאבים קיצוניים, יש ליצור קשר עם הרופא המנתח.

לאחר הניתוח – ביקורת ראשונה אצל המנתח הפלסטי תערך לאחר שבוע מיום הניתוח הרמת חזה. ביקורות נוספת 3-4 שבועות לאחר הניתוח להרמת חזה, ובהמשך ביקורות אצל הרופא המנתח על פי הצורך.

 

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופסור יואב ברנע (Prof. Yoav Barnea) פלסטית, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כול הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.

עדכון ספטמבר 2020