ניתוח משולב מתיחת בטן והרמת חזה

בשנים האחרונות יש עליה בניתוחים המשלבים בטן וחזה במיוחד אצל נשים לאחר לידות או לאחר ירידה דרסטית במשקל. הסיבה העיקרית לעריכת ניתוח זה הינה שנשים עוברות במהלך ההיריון שינויים פיזיולוגים רבים: הבטן גדלה, העור נמתח, החזה מתמלא ומתרוקן. חלק משינויים אלו אינם חולפים ונשים רבות נשארות לאחר הלידה וההנקה עם קפלי עור מיותרים בבטן ושדיים נפולים.

מהו ניתוח משולב מתיחת בטן והרמת חזה?

ניתוח משולב מתיחת בטן והרמת חזה הינו ניתוח המשלב בפעולה כירורגית אחת, שני ניתוחים. המנתח הפלסטי עורך אצל האישה את התיקונים הפלסטיים  הנדרשים בבטן ובחזה, לרבות שאיבת שומן, מתיחת בטן, הרמה חזה ו/או הקטנה או הגדלה של החזה או שילוב בינהם.

ניתוח משולב מתיחת בטן והרמת חזה

הניתוח נקרא גם  ניתוח מאמי מייקאובר" – Mommy make over  שמקורו בארצות הברית, כשמו כן הוא:  "מהפך לאימהות". בעבר נשים ערכו ניתוח למתיחת בטן והרמת חזה בשני ניתוחים נפרדים הדורשים החלמה מכל אחד מהם. עם השנים שכיחות ניתוחים אלו עלתה ומקצועיותם וניסיונם הרב של המנתחים הפלסטיים גדל ונשים רבות מבצעות בניתוח אחד מתיחת הבטן והרמת חזה.

למי מיועד ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה?

 • מיועד לנשים שסיימו את פרק הילודה בחייהן.
 • לנשים שמעוניינות בעיצוב החזה הקטנת חזה, הרמת חזה או  הגדלת חזה, ו/או מתיחת בטן.
 • לנשים עם שדיים נפולים ומדולדלים כתוצאה מההריונות ומההנקה.
 • לנשים עם צלקות מניתוחים קיסריים ו/או ניתוחים אחרים.
 • לנשים שירדו בצורה משמעותית במשקל ונשאר להן עור מדולדל בבטן וחזה נפול.
 • לנשים במשקל תקין או עם עודף משקל קל, אשר מעוניינות לשפר את מראה הבטן והחזה.
 • נשים עם הפרדות שרירים בבטן – דיאסטזיס רקטי.

מה חשיבותו של ניתוח משולב בטן והרמת חזה?

מטרת ניתוח משולב מתיחת בטן והרמת חזה הינה לתת פתרון לנשים שהתבגרו ו/או ילדו ולאפשר להן לחזור לגזרתן המקורית. במהלך ההיריון עובר גוף האישה שינויים פיזיולוגים רבים, שחלקם, אינם חוזרים לקדמותם לאחר הלידה. שינויים אלו כוללים בין השאר שינויים הורמונאליים האחראים על שינוי צורת החזה והבטן במהלך ההיריון והלידה. ההיריון ובמהלך וההנקה, נפח החזה גדל, עור השד נמתח. לאחר הלידה, מופיעה בדרך כלל ירידה במיצוק השד התדלדלות וצניחה של החזה. הבטן של האישה, עוברת שינוי במהלך חודשי ההיריון. בעקבות התפתחות העובר משקל הגוף של האישה עולה. במהלך ההיריון שרירי דופן הבטן והעור מתרופפים והרקמות נמתחות. לאחר הלידה  פעמים רבות יש סימני מתיחה, הימצאות יתר של שומן בירכיים, באגן, במותניים ובישבן.  נשים רבות אינן מצליחות להיפתר מעודפי העור והשומן על ידי דיאטה או פעילות גופנית, לאותן נשים, הניתוח יכול להתאים.

מה כולל ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע?

הרמת חזה הוא הליך כירורגי המבוצע על ידי מנתח פלסטי מומחה וכולל עיצוב רקמת השד מחדש והרמת החזה, במהלך הניתוח אפשר להגדיל ולהקטין את החזה או להשאירו ללא שינוי. ניתוח מתיחת הבטן  נערך בהתאם לכמות השומן ועודפי העור שיש להסיר והוא כולל אפשרויות שונות כגון: שאיבת שומן, מיני מתיחת בטן להסרת עודפי עור מתחת לטבור או מתיחת בטן מלאה במידה וקיים רפיון שרירים בנוסף לעודפי העור והשומן. ניתוח מתיחת בטן משחזר ומשטח את הבטן והוא כולל הסרת קפלי העור העודף והשומן, באמצעות חתך בשיפולי הבטן, אותו סוגרים על ידי תפרים פנימיים. ניתוח הרמת חזה ומתיחת בטן פופולרי מאד בשנים האחרונות. מחקרים רבים שנעשו בארה"ב, מצביעים על כך שניתוח הרמת חזה ומתיחת בטן תורם לשיפור דימוי הגוף, להגדלת הביטחון העצמי, למראה צעיר יותר ולשיפור איכות החיים של נשים רבות.

מה כוללת פגישת הייעוץ לפני ניתוח בטן והרמת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע?

לפגישת הייעוץ הרפואי לפני ניתוח בטן והרמת חזה יש חשיבות רבה להצלחת הניתוח ולתאום ציפיות באשר לתוצאות הרצויות. ביעוץ הרפואי המנתח הפלסטי יתייחס באופן אישי יתשאל את המטופלת לגבי רצונותיה, יערך תאום ציפיות עם האישה, לגבי האזורים בגוף אותם היא  מעוניינת לשפר. על המנתח הפלסטי לוודא שציפיות האישה מהניתוח תהיינה מציאותיות. אנו ממליצים לכל אישה המעוניינת בניתוח מתיחת בטן והרמת חזה להכין רשימת שאלות להתייעצות עם המנתח הפלסטי. המנתח הפלסטי יבדוק את המטופלת ויוודא שהיא בקו הבריאות, יברר את ההתאמה של המטופלת לניתוח מתיחת בטן והרמת חזה. הבירור הרפואי יכלול נתונים כמו: היסטוריה של ניתוחים בשד ובבטן לרבות ניתוח קיסרי, מחלות רקע של המטופלת, עישון, גיל, משקל, בריאות, לרבות נטילת תרופות, ויטמינים, תוספי תזונה, ועוד. כמו כן, יבדוק המנתח הפלסטי בפגישת הייעוץ הרפואית לפני ניתוח מתיחת בטן וניתוח חזה את מצב החזה, גודלו, צורתו, מידת הצניחה ואלסטיות העור. כמו כן יבדוק המנתח את הבטן  של המטופלת וימדוד את כמות עודפי העור.

בהתאם לציפיות האישה מהניתוח והמלצת המנתח הפלסטי, ניתן יהיה לבחור בסוג ניתוח החזה ובסוג ניתוח מתיחת בטן. במהלך היעוץ הרפואי ועל סמך הנתונים והמדידות הרפואיות יסביר פרופ' יואב ברנע וצוות המנתחים הפלסטיים על התוצאות האפשריות ועל הסיבוכים ו/או סיכונים הפוטנציאליים לניתוח מתיחת בטן והרמת החזה.

מה ההערכות לקראת ניתוח מתיחת בטן וחזה?

 • בדיקות דם (ספירת דם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה).
 • ביצוע בדיקות רפואיות כגון בדיקות הדמיה: צילום חזה, אולטרה סאונד שד ולנשים מעל גיל 40 גם בדיקת ממוגרפיה ובדיקת א.ק.ג.
 • נשים מעשנות מתבקשות להפסיק לעשן לפחות חודש ימים לפני הניתוח מתיחת בטן והרמת חזה. העישון גורם להיצרות של כלי הדם ולכן מאט את זרימת הדם באזור הניתוח וכתוצאה מכך תהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. יתר על כן, באופן כללי, העישון מעלה את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ולסיבוכים הקשורים בהרדמה ולאחר מכן בהחלמה של האזור המנותח.
 • אין לשתות אלכוהול 3 ימים לפני הניתוח מתיחת בטן והרמת חזה.
 • בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי, יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה.
 • יש להצטייד בחזיית ספורט הדוקה בעלת קרסים קדמיים ללא ברזלים, בהתאם להוראת המנתח הפלסטי לפני הניתוח מתיחת בטן והרמת חזה.
 • להצטייד במחוך או בחגורת בטן ייעודית, במטרה לתמוך בבטן  בתהליך ההחלמה לאחר הניתוח.
 • שיחה עם רופא מרדים תתבצע לרוב ביום הניתוח מתיחת בטן והרמת חזה למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ רפואי של המרדים לפני הניתוח.

מה הן ההנחיות לפני ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה?

 • יש להיות 8 שעות בצום כולל איסור לעיסת מסטיק לפני ניתוח בטן והרמת חזה.
 • יש להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה.
 • יש להתרחץ ערב לפני הניתוח, רחצה יסודית של אזור בית החזה, עם סבון אנטיספטי, ובבוקר הניתוח למחרת.
 • יש להסיר תכשיטים מהגוף לפני ההגעה לניתוח, כולל פירסינג וציפורן חשופה ללא לק באחת האצבעות בכף היד.
 • אין להתאפר ביום הניתוח.

מהו תהליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן והרמת חזה?

תהליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן והרמת חזה נמשך מספר שבועות. ככל שהנפיחות יורדת צורת החזה, הבטן, המותניים והישבן, משתפרת עד שמתקבלת התוצאה הרצויה לה. אם בעבר, ניתוחי בטן והרמת חזה היו מלווים בכאבים משמעותיים, היום המנתח הפלסטי מזריק חומרי הרדמה מיוחדים לאזור המנותח. חומרי הרדמה אלו מפחיתים במידה רבה את חומרת הכאבים ב – 48 השעות שלאחר הניתוח.

ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה מבוצע תחת הרדמה מלאה והמטופלות בלילה הראשון לאחר הניתוח נשארת לאשפוז והשגחה רפואית בבית החולים וביום למחרת היא משוחררות להמשך החלמה בבית. בשבועיים שלושה הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להישאר במנוחה מלאה ולהימנע מכל פעילות מאומצת. לאחר כ – 4-6 שבועות מיום הניתוח מתיחת בטן והרמת חזה, ניתן לשוב בהדרגה לפעילות גופנית מתונה ומבוקרת, כמובן בהתאם לקצב ההחלמה האישי של כל אישה.

מה הן ההנחיות לאחר ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה?

 • ההחלמה מניתוח מתיחת בטן והרמת חזה מלווה בימים הראשונים בכאבים. לכן על מנת להימנע ולהפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים.
 • ניתן להתקלח במים זורמים, 48 שעות לאחר ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה.
 • לאחר ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה יש לשכב על הגב בלבד ולהימנע מלשכב, על הצדדים למשך 4-6 שבועות, בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי.
 • אחרי ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה חשוב ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה, למשך 4-6 שבועות.
 • יש להקפיד על לבישת חגורת בטן/בגד לחץ ביום ובלילה, למשך חודש ימים לאחר הניתוח.
 • חשוב לנוח לפחות שבוע, לפני חזרה לשגרה, כמובן לנשים בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי, נדרשת מנוחה ארוכה יותר.
 • חזרה לנהיגה מותרת לאחר מינימום שבועיים מנוחה מיום ניתוח מתיחת בטן וניתוח הרמת חזה בהתאם לכאבים בבית החזה ובטן ובהנעת הידיים.
 • חזרה לפעילות מאומצת ולפעילות ספורט מותרת כעבור 2-4 חודשים, בהתאם להוראות המנתח הפלסטי.
 • לאחר ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה, כ- 6 שבועות אין להרים חפצים כבדים מעל 5 ק״ג.
 • יש לשים לב לא להרים את הילדים במשך 6 שבועות, לאחר הניתוח.
 • אין  להיכנס למים עומדים (בריכה, ים, ג׳קוזי, מקווה) במשך 8 שבועות מניתוח מתיחת בטן וניתוח להרמת חזה.

מתי להגיע לביקורת לאחר ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע?

 • לאחר 5 ימים מיום הניתוח תזומני לביקורת במרפאת הפלסטיקאי המנתח.
 • לאחר מכן, המשך הביקורות לפי הוראת המנתח הפלסטי.

מהם היתרונות בביצוע ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה כניתוח משולב?

היתרונות שבשילוב  מתיחת בטן והרמת חזה הנו ביצוע ניתוח אחד במקום שני ניתוחים לרבות הרדמה, ההחלמה הכרוכה בכך, כאבים הגבלה בתנועה, מראה אסתטי מושלם בזמן יחסית קצר בשני אזורים יחד.

כמה זמן לאחר הלידה אפשר לעבור את ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה?

מומלץ להמתין 6-12 חודשים לאחר הלידה, בטרם ניתן לבצע את ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה. תקופת ההמתנה נועדה לוודא שהגוף של האישה חזר לעצמו מבחינה הורמונלית ובריאותית. כמו כן, יש חשיבות להמתנה של כ- 6 חודשים מסיום ההנקה, לפני ניתוח חזה מכל סוג שהוא. המתנה של 6 חודשים מסיום ההנקה מאפשרת למנתח להעריך באופן מדויק יותר את הגודל והמיקום הטבעי של השד.

האם ניתוח מתיחת בטן וניתוח הרמת חזה כואב?

בעבר לאחר ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה נשים סבלו מכאבים חזקים. כיום שיטות הניתוחיות השתפרו וזה מסייע ומוריד בצורה משמעותית את הכאבים. בנוסף לאחר ניתוח זה המנתח הפלסטי יזריק למטופלת אלחוש מקומי המשפיע ב-48 השעות הראשונות דבר שיקל על הכאבים. מידת הכאב ואי הנוחות יפחתו משמעותית ככל שההחלמה מהניתוח תתקדם.

מתי ניתן להרגיש בתוצאות ניתוח מתיחת בטן וניתוח הרמת חזה?

תוצאות מלאות אחרי ניתוח מתיחת בטן וניתוח הרמת חזה ניתן לראות בצורה מיטבית אחרי מספר חודשים. במהלך חודשי ההחלמה ובמשך הזמן, השדיים מקבלים צורה סופית הצלקות משתפרות ומטשטשות  תוך מספר חודשים אחרי הניתוח. חשוב לציין שהצלקות לא נעלמות לחלוטין. את מידת הצלחת ניתוח מתיחת בטן והרמת חזה נבחן לאחר כשנה. התחושה של אימהות רבות אחרי ניתוח שכזה היא אדירה, שכן ניתוח זה מחזיר אותן שנים אחורה ומשפר מאוד את מראה גופן ותורם לביטחון העצמי ולדימוי האישי שלהן. חשוב לציין כי ניתוח מתיחת בטן וניתוח הרמת חזה אינו מונע מהנשים שעברו אותו להיות בהריון נוסף. אולם מכיוון שתהליך ההיריון והלידה עלולים לפגום בתוצאות הניתוח ולהפחית מאיכותו, מומלץ להמתין עם ביצוע הניתוח עד לאחר הלידה האחרונה.

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.