ניתוח הרמת חזה ללא שתל

מהו ניתוח הרמת חזה ללא שתל?

האסתטיקה של החזה משמעותית ביותר לנשים, חזה מורם מוסיף  לביטחון העצמי ולדימוי האישי של  כל אישה. במהלך השנים נוצרת אצל נשים רבות צניחת של החזה, ממגוון סיבות כגון, לידות, דיאטות, עליה בגיל ועוד. ניתוח הרמת חזה הנו אחד הניתוחים השכיחים ביותר המאפשר שיפור הנראות האסתטית של החזה. בשנים האחרונות ניתוח הרמת החזה ללא שתל נעשה פופולארי מאוד, מכיוון שחלה עלייה במודעות לשמירה ועל הבריאות ונשים רבות אינן מעוניינות בהכנסת שתלי סיליקון לשד לרבות תופעות הלוואי והסיבוכים הכרוכים בכך.

ניתוח הרמת חזה ללא שתל

מה כולל הניתוח להרמת חזה ללא שתל?

ניתוח הרמת חזה ללא שתל יכול לכלול מספר אפשרויות ניתוחיות כאשר תוצאות הניתוח נראות יחסית מהר והן נשמרות לאורך זמן. ניתוח הרמת חזה ללא שתל נערך תחת הרדמה מלאה ואורך כשעתיים בערך. הניתוח להרמת חזה ללא שתל  כולל איסוף, מתיחה והרמה של מעטפת העור על גבי רקמת השד של האישה, לרבות הסרת עודפי רקמת השד והעור. הניתוח נערך במצבים בהם יש רקמת שד מספקת. בזמן ניתוח הרמת חזה ללא שתל, ישנה המנתח הפלסטי את מיקום הפיטמה (יעלה אותה מעלה) ובחלק מהמקרים יקטין את העטרה סביב הפיטמה. לעיתים בעת הניתוח יבחר המנתח הפלסטי לשלב ולהוסיף להרמת חזה  הזרקת שומן עצמי, ליצירת מלאות יותר של השד. בסיום הניתוח להרמת חזה ללא שתל המנתח הפלסטי מבצע תפירה פלסטית, תת עורית עדינה ומדויקת באמצעות חוטים נספגים שלא נדרש בהסרתם.

ניתוח הרמת חזה ללא שתל עם מינימום צלקות

ניתוח הרמת חזה נערך בשיטות ניתוחיות מתקדמות והתוצאות הינן חזה זקוף עם מראה טבעי ומינימום צלקות הנראות לעין. הניתוח נערך על ידי צוות כירורגים פלסטיים מיומנים בבתי חולים הפרטיים הטובים ביותר בארץ. בניתוח הרמת חזה המנתח הפלסטי יבצע את הניתוח באמצעות שני חתכים בלבד המצמצמים את הצלקות בחזה בצורה משמעותית. החתכים כוללים חתך סביב הפטמה וחתך אנכי שיורד למטה. שיטות  ניתוח מתקדמות אלו  להרמת חזה ללא שתל, לרבות טכניקות הניתוח ושיטות התפירה של החתך מטשטשות ומקטינות את הצלקות, ומונעות  פתיחת התפרים והחלמה מהירה. חשוב לדעת שהצלקות מטשטשות במהלך הזמן . נשים רבות מודות  ש"הרווח" של שדיים מורמים וזקופים הוא משמעותי הרבה יותר אל  מול הצלקות שנוצרות בניתוח והן מודות שהחשש שלהן היה לשווא. כמו כן היום יש אמצעים רפואים רבים לטיפול בצלקות לאחר הניתוח כגון יריעות סיליקון, ג'ל סיליקון, לייזר ועוד.

למי מתאים לעבור ניתוח הרמת חזה ללא שתל?

 • ניתוח הרמת חזה ללא שתל נועד לנשים שאינן מרוצות ממראה החזה שלהן ומחפשות להצעיר את מראה השדיים.  
 • נשים שבמהלך השנים, או כתוצאה ממבנה שדיים,החזה שלהם צנוח ו/או מרוקן, או במצבים של פטמות שצנחו.
 • נשים שמרוצות מגודל החזה שלהן ואינן מעוניינות להגדיל אותו, אלא אך ורק להרים אותו והן אינן מעוניינות להכניס שתלים לשד.

באילו מקרים ניתוח להרמת חזה ללא שתל אינו מתאים?

ישנם מקרים בהם ניתוח להרמת חזה ללא שתל איננו מתאים ואפשרי. הסיבות העיקריות לכך הן במצבים בהם החזה של האישה ריק ואין בו רקמת שד בכלל. במצבים של חוסר בשומן עצמי, במצבים של משקל גוף משתנה ולא יציב. אצל נשים מעשנות ונשים עם מחלות כרוניות כגון סוכרת ומחלות הפוגעות בקרישת הדם.

באיזה שלב בחיים כדאי לעבור ניתוח הרמת חזה ללא שתל?

מומלץ לעבור ניתוח להרמת חזה ללא שתל בשלב בחיים, המאפשר  שימור של תוצאות הניתוח לאורך זמן. רצוי לבצע את הניתוח להרמת חזה ללא שתל, לאחר לידות והנקה כמו גם לאחר דיאטות קיצוניות. אם יש לאישה תוכניות ללידות נוספות או לדיאטות משמעותיות, עדיף לדחות את מועד הניתוח להרמת חזה ללא שתל.

מה חשוב לוודא לפני בחירת כירורג פלסטי לניתוח הרמת חזה ללא שתל?

כמו בכל ניתוח כירורגי, חשוב, גם במקרה של ניתוח הרמת חזה ללא שתל, לבחור מנתח פלסטי מתאים מיומן ומנוסה.  פרופ' ברנע יואב וצוות הכירורגים הפלסטיים במרפאתנו, הינם רופאים מומחים בעלי ניסיון רב בניתוחים אלה בפרט ובניתוחים פלסטיים בכלל. יש לבחור רופא בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי בעל שם שעבר תקופת התמחות בכירורגיה פלסטית במרכז רפואי מוביל בארץ או בעולם. מומלץ לבחור מנתח פלסטי, חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית ובעל המלצות. כמו כן, חשוב לוודא שהמנתח הפלסטי מבצע את הניתוח בחדר  ניתוח המאושר על ידי משרד הבריאות.

מה כוללת פגישת הייעוץ הרפואי ותכנון קדם ניתוחי לניתוח הרמת חזה ללא שתל?

בכדי להתאים את מהלך הניתוח להרמת חזה ללא שתל לאישה, יש לקבוע פגישת ייעוץ רפואי עם המנתח הפלסטי. לפגישה זו יש השפעה על הצלחת הניתוח הפלסטי, מכיוון שבמהלך הפגישה, הרופא בודק את התאמתה של האישה לניתוח להרמת חזה ללא שתל. המנתח הפלסטי יסקור את ההיסטוריה הרפואית של האישה, כמו ניתוחים בכלל ובשד, רשימת תרופות, גיל, האישה משקל, האם מעשנת, מה ההיסטוריה המשפחתית של האישה  בכל הנוגע לסרטן השד. בנוסף, המנתח הפלסטי יבדוק את השדיים עצמם: גודל, צורה, מצב הצניחה, מיקום הפטמות, צורת העטרות, רקמת השד ותכונות העור באזור השד.

כל הפרמטרים שיבדקו במהלך הייעוץ הרפואי יאפשרו לצוות המנתחים במרכז של פרופ' ברנע יואב להחליט על שיטת הניתוח להרמת חזה ללא שתל. כמו כן, במהלך הייעוץ הרפואי תינתן לאישה אפשרות לבחון את התוצאה באמצעות סימולציה, לראות תוצאות של ניתוחים קודמים של המנתח הפלסטי. כמו כן יסביר הרופא  גם על הסיבוכים והסיכונים האפשריים בניתוח להרמת חזה ללא שתל.

מה ההערכות לקראת ניתוח הרמת חזה ללא שתל?

 • בדיקות דם (ספירת דם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה) לפני ניתוח הרמת חזה ללא שתל.
 • לפני ביצוע  ניתוח הרמת חזה ללא שתל יש צורך לערוך בדיקות רפואיות כגון  בדיקות הדמיה: צילום חזה, אולטרה סאונד שד ולנשים מעל גיל 40 גם בדיקת ממוגרפיה ובדיקת א.ק.ג.
 • נשים מעשנות  תתבקשנה להפסיק לעשן לפחות חודש ימים לפני הניתוח להרמת חזה ללא שתל. העישון גורם להיצרות של כלי הדם ולכן מאט את זרימת הדם באזור הניתוח וכתוצאה מכך תהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. יתר על כן, באופן כללי, העישון מעלה את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ולסיבוכים הקשורים בהרדמה.
 • אין לשתות אלכוהול 3 ימים לפני הניתוח להרמת חזה  ללא שתל.
 • בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי, יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח להרמת חזה ללא שתל.
 • יש להצטייד בחזיית ספורט הדוקה בעלת קרסים קדמיים ללא ברזלים, בהתאם להוראת המנתח הפלסטי לפני הניתוח  להרמת חזה  ללא שתל.
 • שיחה עם רופא מרדים תתבצע לרוב ביום הניתוח להרמת החזה, למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ  רפואי של המרדים לפני הניתוח להרמת החזה ללא שתל.

מה ההכנות לפני ניתוח פלסטי להרמת חזה ללא שתל?

 • יש להקפיד  להיות בצום 8 שעות לפני הניתוח להרמת חזה ללא שתל, כולל איסור על לעיסת מסטיק.
 • להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני הניתוח להרמת חזה ללא שתל.
 • יש  להתרחץ לפני הניתוח להרמת חזה ללא שתל כולל רחצה יסודית של אזור בית החזה.
 • אין להתאפר ביום הניתוח הפלסטי להרמת חזה ללא שתל .
 • אין להגיע  עם תכשיטים לניתוח.

מהו תהליך ההחלמה ומה הן ההוראות הרפואיות לאחר ניתוח הרמת חזה ללא שתל?

על מנת לשמר בצורה מיטבית על תוצאות הניתוח להרמת חזה ללא שתל, יש לעקוב אחר ההוראות הבאות

 • מיד לאחר ניתוח הרמת חזה ללא שתל ניתן לראות את התוצאות– החזה מורם, הדוק ומעוצב יפה.
 • חשוב לזכור כי במהלך 48 הראשונות אין להתקלח, לאחר מכן אפשר להתקלח רק במים זורמים. כמו כן, ייתכן יובש בעור באזור העטרה, ניתן למרוח קרמים ותכשירי לחות לעור.
 • תקופת ההחלמה הראשונית מיד לאחר הניתוח להרמת חזה ללא שתל נמשכת כחמישה ימים עד שבוע ובמהלכה חשוב לשמור על מנוחה מוחלטת מכיוון שצפויים כאבים ורגישות בשדיים. במקרים אלו ניתן להשתמש במשככי כאבים.
 • על מנת להגיע לתוצאות מרביות יש להישאר במנוחה כשבועיים לאחר הניתוח להרמת חזה ללא שתל. כאשר אחרי שבועיים ניתן לחזור לעבודה בהינתן והיא לא דורשת מאמץ פיזי. מאמץ פיזי, ספורט והרמת משקלים כבדים, ייתכנו רק לאחר חודשיים מהניתוח להרמת חזה ללא שתל.
 • בנוסף, לאורך כל תקופת ההחלמה לאחר הניתוח, יש ללבוש חזיית ספורט הדוקה וללא ברזלים, ביום ובלילה, לתמיכה בשדיים, יש לישון על הגב, לא ללחוץ על השדיים ולא לטלטל אותם.
 • חשוב לזכור כי תהליך ההחלמה מניתוח להרמת חזה ללא שתל, משתנה בין המטופלות בהתאם למצב הבריאותי, גודל השדיים, תכונות העור וההיסטוריה הרפואית של המטופלת. כדי ליהנות ולשמר את תוצאת הניתוח להרמת חזה ללא שתל לזמן ארוך יש להימנע מחשיפה לשמש לעיתים קרובות, לשמור על דיאטה יציבה וללבוש חזייה תומכת. כמו כן, גורמים כמו הריון והנקה, גודל השדיים ומידת הגמישות של העור סביב החזה, יכולים להשפיע על שימור התוצאה של ניתוח להרמת חזה ללא שתל, לאורך זמן.

מתי תערך ביקורת לניתוח הרמת חזה ללא שתל?

תהליך ההחלמה מהניתוח להרמת חזה ללא שתל כולל  הגעה לביקורות אצל המנתח הפלסטי ולפעול על פי ההנחיות הרפואיות. ביקורת ראשונה תערך  כשבוע לאחר הניתוח. הביקורת הבאה צפויה להיות בין שלושה לארבע שבועות, לאחר מכן תקבע ביקורת על פי החלטת הרופא ולפי הצורך של המטופלת.

מה הם תופעות הלוואי הסיבוכים והסיכונים לניתוח הרמת חזה ללא שתל?

לאחר ניתוח להרמת חזה ללא שתל יתכנו מספר תופעות לוואי כגון ירידה זמנית או קבועה בתחושות בשד ובפיטמה, רגישות באזור התפרים בשד ובפטמה. כמו כן יתכנו הצטברות של נוזלים בשד, צלקות על השד, אי- סימטריה זמנית בין השדיים, זיהום ודימום. על מנת להימנע, עד כמה שניתן, מתופעות לוואי אלו, חשוב לשים לב לשינויים בגוף וליצור קשר עם הרופא המנתח הפלסטי בכל פעם שמתעוררת בעיה רפואית.

כיצד ניתן להאיץ את תהליך ההחלמה מהניתוח להרמת חזה ללא שתל?

 • יש להקפיד ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה למשך חודש עד חודש וחצי לאחר הניתוח להרמת חזה ללא שתל. יש להימנע משכיבה על הבטן או על הצד, לפחות למשך חודש ימים לאחר הניתוח להרמת חזה ללא שתל.
 • מומלץ לא לעסוק  בפעילות גופנית ובפעילות המאמצת את החזה עד שיתקבל אישור לכך מהרופא המנתח הפלסטי, בהתאם לקצב ההחלמה ובכל מקרה לפחות למשך חודש ימים מיום הניתוח להרמת חזה.
 • מומלץ שלא לחשוף את החזה לשמש למשך שלושה חודשים לאחר הניתוח להרמת חזה.
 • נבקש שלא להיכנס למקורות מים: ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה במהלך חודשיים לאחר הניתוח להרמת חזה. לאחר תקופה זו ניתן להיכנס למים בתנאי שכול החתכים התרפאו היטב.
 • יש  להימנע מעישון לפחות חודש לאחר הניתוח הפלסטי  להרמת חזה.
 • לאחר  הסרת החבישה מהצלקות שנוצרו מהניתוח להרמת חזה, נמליץ על טיפול במשחת סיליקון או יריעות סיליקון להאצת תהליך טשטוש הצלקות.

המידע נערך ונסרק ע"י  פרופסור יואב ברנעמומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטיתחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופסור יואב ברנע.