ניתוח הקטנת חזה

מהו ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה, הוא הליך כירורגי שנועד להקטין את גודל החזה ולהוריד את הנפח והמשקל של השדיים כדי לשפר את איכות החיים של נשים עם חזה גדול. מטרת ניתוח הקטנת חזה היא שדיים קטנים, זקופים צעירים, מורמים וממוקמים  נכון יותר בבית החזה. ניתוח הקטנת חזה מבוצע בדרך כלל בנשים שחוות אי נוחות פיזית, רגשית או אסתטית עקב שדיים גדולים מדי ונשים הרוצות להראות מטופחות ולהרגיש צעירות בגופן. במהלך הניתוח להקטנת חזה, המנתח הפלסטי מתקן את חוסר הפרופורציות בין גודל השדיים ביחס להיקף בית החזה והגוף מעצב את השדיים על פי המידות הנכונות ובכך מצעיר את מראה השדיים וההופעה הכללית של האישה. המנתח הפלסטי מסיר את עודפי רקמת השד, השומן והעור כדי לעצב מחדש ולשנות את גודל השדיים, וליצור מראה פרופורציונלי, צעיר ומאוזן יותר.

ניתוח הקטנת חזה

ניתוח הקטנת חזה מציע יתרונות רפואיים רבים מעבר לשיפור אסתטי, הוא יכול להקל על תסמינים גופניים הנגרמים על ידי שדיים גדולים. כמו: כאבי גב, צוואר וכתפיים כרוניים, בעיות יציבה גירוי בעור, כמו כן ההליך יכול להקל על העיסוק בפעילות גופנית. ניתוח הקטנת חזה מאפשר לנשים רבות ביטחון בנשיות שלהן.

למי מיועד ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה מיועד לנשים בעלות חזה גדול, המעוניינות בחזה קטן יותר ולנשים הסובלות מכך בהיבט הפיזי, האסתטי וגם הנפשי.

 • לנשים המעוניינות בחזה קטן ואסתטי יותר
 • לנשים עם כאבי גב ושכמות
  חזה גדול  אצל נשים עשוי לגרום  לכאבים באזורים שונים בגוף. החל מהצוואר, הכתפיים והגב. במקרים רבים, חזה גדול יוצר עומס על השרירים וגורם לכאבי שרירים, מפרקים ולבעיות שונות ביציבה ועשוי גם לגרום לעקמת בעמוד השדרה.
 • לנשים עם אדמומיות וגירויים בקפל התת-שדי
  פעמים רבות, נוצרת אדמומיות באזור הקפל התחתון של השד, לנשים עם חזה גדול. אדמומיות זו  עשויה לגרום לפריחה ולגירויים בעור, לפטרת ולאי נוחות רבה.
 • לנשים עם צניחה של החזה
  אצל נשים עם חזה גדול, תתרחש בדרך כלל צניחה של  השדיים בשל גודל השד ומתיחת עור השד לאורך שנים.
 • לנשים עם חריצים  בעור באזור הכתפיים
  לנשים עם חזה גדול לעיתים כתפיות החזייה התומכות בשדיים עלולות לגרום לפגיעה בעור , ליצור חריצים בעור מתחת לכתפיות, עקב לבישה ממושכת של החזיה, גודל וכובד החזה.
 • הגבלה בפעילות ספורטיבית
  לנשים עם שדיים גדולים  קשה יותר לעסוק בפעילות ספורטיבית . גודל  השדיים ונפחם פוגע ביכולת התנועה שלהן, בפעילות ספורטיבית ובתפקוד היום יומי.
 • לנשים עם חוסר פרופורציה בחזה
  נשים אשר גודל החזה שלהן אינו פרופורציוני לממדי הגוף, הרוצות להרגיש  נוח יותר עם עצמן, המעוניינות לעצב את החזה שלהן להקטין ולהרים אותו בצורה אסתטית בהתאם לפרופורציות הגוף שלהן ולטעמן האישי.
 • לנשים עם חוסר ביטחון עצמי ופגיעה בדימוי הגוף
  חזה גדול אצל נשים פעמים רבות עשוי לפגוע בנשיות, בביטחון העצמי ובדימוי הגוף. לעיתים הדבר מלווה בחוסר שביעות רצון ואי נוחות תמידית בגוף. ניתוח הקטנת חזה מאפשר לנשים בעלות חזה גדול לערוך שינוי בגודל החזה כך שהמראה יתאים יותר, לפרופורציות הגוף, לציפיות, לתחושות ולרצון.

מתי ניתן לעבור ניתוח להקטנת חזה?

העיתוי המומלץ לעבור ניתוח הקטנת חזה תלוי במספר גורמים העוברים הערכה מקצועית על ידי המנתח הפלסטי. באופן כללי, ניתוח הקטנת חזה מומלץ לנשים עם חזה גדול לאחר גיל 18, דהיינו,  לאחר שהשדיים סיימו את התפתחותן. גורמים נוספים שעשויים להשפיע על המועד לניתוח הקטנת חזה כוללים: רצון לחזה קטן ואסתטי, קושי רגשי, תסמינים גופניים, כאבי גב כרוניים  ואי נוחות. במצבים  מסוימים ייתכן שיהיה נכון לשקול ניתוח הקטנת חזה מוקדם יותר מגיל 18, כמובן בהסכמת ההורים.

כיצד נערכת פגישת ייעוץ ותכנון קדם ניתוחי במרפאת פרופ' יואב ברנע?

פגישת הייעוץ הרפואי חשובה מאד להצלחת ניתוח הקטנת החזה. ראשית, על מנת לבחון האם האישה מועמדת מתאימה לניתוח הקטנת חזה. כדי לבחון זאת, המנתח הפלסטי יבדוק בפגישה עם האישה נתונים כמו: נטילת תרופות, מחלות רקע, עישון, היסטוריה של ניתוחים בשד והיסטוריה משפחתית של סרטן השד. במהלך בדיקת הייעוץ הרפואי, יבדוק פרופ' ברנע את מצב השדיים: גודל השדיים לפני הניתוח הפלסטי להקטנת החזה, כמות רקמת השד, כמות השומן, גובה השדיים והמרחק ביניהם, גובה והיקף העטרות, גובה הפטמות, צורה והיקף של העטרה בחזה, צורה ומיקום של הפטמה, כמות של עודפי העור בחזה, תכונות של העור באזור החזה (עובי ומידת אלסטיות) ועוד. על פי המדידות הללו, יעריך פרופ' ברנע יואב מהי כמות רקמת השד והשומן שיש להסיר מכל שד, כמות עודפי העור שיש להסיר, קביעת גובה הפטמות והיקף העטרות בזמן ניתוח להקטנת החזה.

על בסיס הבדיקה הרפואית הטרום ניתוחית לקראת ניתוח הקטנת חזה, יחליט המנתח הפלסטי מה תהיה שיטת הניתוח להקטנת החזה ויקבע את סוג החתך הניתוחי. במעמד זה, ידבר איתך פרופ' ברנע בנוגע לגודל השדיים הרצויים מבחינתך ומהן ציפיותייך מהניתוח להקטנת חזה. ניתן להתרשם מהתוצאה הצפויה בעזרת סימולציה ממוחשבת. פרופ' ברנע יואב גם יסביר בפגישה על השינויים שיכולים להשפיע במהלך השנים על גודל השדיים וצורתם. לדוגמה: עלייה או ירידה ניכרת במשקל, היריון והזדקנות עשויים בהחלט להשפיע על גודל השדיים וצורתם. כמו כן המנתח הפלסטי יסקור בפנייך את הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח להקטנת החזה.

מהן ההוראות רפואיות לקראת ניתוח הקטנת חזה?

 • יש לבצע בדיקות דם (ספירת דם ותפקודי קרישה).
 • יש לבצע בדיקות הדמיה לקראת ניתוח הקטנת חזה: צילום חזה, אולטרה סאונד שד. נשים שהן מעל גיל 40 יבצעו גם בדיקת ממוגרפיה ובדיקת א.ק.ג.
 • אם הנך מעשנת: לפני ניתוח הקטנת חזה, תתבקשי להפסיק לעשן לפחות חודש ימים לפני ואחרי הניתוח. העישון גורם להיצרות של כלי הדם, מאט את זרימת הדם באזור הניתוח והתוצאה היא שתהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. יתר על כן, באופן כללי, עישון מעלה את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ולסיבוכים הקשורים בהרדמה.
 • לפני ניתוח הקטנת חזה אין לשתות אלכוהול 3 ימים.
 • בהנחיית המנתח הפלסטי, יש להפסיק ליטול תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני ניתוח הקטנת חזה.
 • לפני ניתוח הקטנת חזה, עלייך להצטייד בחזיית ספורט הדוקה בעלת קרסים קדמיים וללא ברזלים, בהתאם להוראת המנתח הפלסטי.
 • שיחה עם רופא מרדים תתבצע לרוב ביום בו יתבצע ניתוח הקטנת חזה, למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ של מרדים לפני הניתוח.

מהו מהלך הניתוח להקטנת חזה?

שלב ראשון לניתוח הקטנת חזה: הרדמה

ניתוח הקטנת חזה נעשה תחת הרדמה כללית, כאשר נוכח בחדר ניתוח מעבר למנתח הפלסטי גם רופא מרדים אשר עוקב אחר הסימנים החיוניים של המטופלת. גישת ההרדמה עשויה להשתנות בהתאם לגורמים כגון ההיסטוריה הרפואית של המטופלת, העדפותיה והמלצת המנתח הפלסטי. אורך הניתוח להקטנת החזה – כשעה וחצי עד שעתיים.

שלב שני לניתוח הקטנת חזה: יצירת חתך ניתוחי

בניתוח הקטנת חזה מבוצע חתך סביב העטרה וחתך מהעטרה עד לחלק התחתון של השד. ברוב המקרים נדרש גם חתך רוחבי בקפל התת-שדי. המנתח הפלסטי מתכנן בקפידה את מיקום החתך, תוך התחשבות בגורמים כמו: גודל החזה, צורתו והתוצאה הרצויה.

שלב שלישי לניתוח הקטנת חזה: הסרת רקמת שד ועודפי עור

לאחר ביצוע החתכים, המנתח הפלסטי ממשיך להסיר את עודפי רקמת השד, השומן והעור. לאחר הסרת הרקמה והעור, המנתח הפלסטי מעצב מחדש ומרים את רקמת השד הנותרת ליצירת צורת שד צעירה, זקורה ואסתטית יותר. המנתח הפלסטי מקפיד על סימטריה ודואג שהשדיים יהיו מאוזנים בגודל ובמיקום.

שלב רביעי לניתוח הקטנת חזה: מיקום הפטמה והעטרה

לאחר הידוק והרמת החזה, ממקם פרופ' ברנע יואב את הפטמה מחדש, כדי להשיג מראה טבעי ומאוזן בהתאם לצורת השדיים לאחר שהוקטנו. גם גודל העטרה עשוי להיות קטן יותר כדי להתאים לגודל השד החדש.לרוב הנשים מקטינים גם את היקף העטרה בנוסף להקטנת השד. כדי להשיג את התוצאה המיטבית, המנתח הפלסטי בודק את גודל השדיים, המרחק בינהם וגובה הפטמות לפני סגירת החתכים הניתוחיים. במידת הצורך, המנתח ממקם מחדש את הפטמה . כדי להפחית את הכאב לאחר ניתוח הקטנת חזה, מבוצעת הרדמה מקומית באזור החתכים.

שלב חמישי לניתוח הקטנת חזה: סגירת החתכים

לאחר השגת העיצוב והמיקום הרצוי, המנתח הפלסטי סוגר בזהירות את החתכים עם תפרים. לאחר מכן החתכים יחבשו עם פלסטרים ניתוחיים או תחבושות כדי להגן על רקמות הריפוי. בניתוח הקטנת חזה נעשה שימוש בתפרים הנמסים בתוך כחודש ימים. במהלך תקופה זו אזור הצלקות מכוסה בחבישה מיוחדת. מעל לחבישה יש ללבוש חזיית ספורט, כדי שהשדיים יתקבעו ויקבלו את צורתן החדשה וגם כדי למנוע בצקת. בדרך כלל משאירים נקז בכל שד למספר ימים, כדי לנקז נוזלים והפרשות מאזור הניתוח.

שלב שישי לניתוח הקטנת חזה: התאוששות

לאחר ניתוח הקטנת חזה, המטופלת מועברת לחדר התאוששות בו היא נמצאת במעקב צמוד של הצוות רפואי. לאחר התפוגגות ההרדמה, יסייעו למטופלת לקום מהמיטה ולהתחיל לאכול ולשתות.

מהן הוראות לאחר ניתוח הקטנת חזה?

 • בימים הראשונים לאחר ניתח הקטנת חזה צפויים כאבים ורגישות בשדיים. כדי להפחית את הכאבים, מומלץ להשתמש במשככי כאבים לפי הנחיית המנתח הפלסטי.
 • לעיתים תיתכן הפרשה מועטה מקו התפרים, הדורשת ניקוי עם מים וסבון וחבישה עם פד גזה.
 • לאחר יומיים ניתן להתקלח לאחר הניתוח.
 • לאחר ניתוח הקטנת חזה, ייתכן יובש בעור באזור העטרה, בו ניתן לטפל בעזרת תכשירי לחות לעור.
 • לתמיכה בשדיים ולמניעת לחץ עליהם , חשוב להקפיד על לבישת חזיית ספורט ביום ובלילה.
 • לאחר ניתוח הקטנת חזה יש להקפיד לשכב רק על הגב למשך חודש לפחות, בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי.
 • ניתן לחזור לשגרה לאחר הניתוח, ברגע שהכאבים חולפים ניתן לחזור לעבודה ולנהיגה, עם זאת, ישים העובדות בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי, נדרשת מנוחה של חודש ימים.
 • כעבור 4-6 שבועות מניתוח הקטנת חזה ניתן לחזור לפעילות מאומצת ולפעילות ספורט, בהתאם להחלמה ולהמלצת המנתח הפלסטי.
 • לאחר הניתוח אין להרים חפצים כבדים במשך 4 שבועות לפחות.
 • חודש לאחר ניתוח הקטנת חזה אין לעשן.
 • כחמישה שבועות לאחר ניתוח הקטנת חזה יש להניח יריעות סיליקון על הצלקות לאיחוי אסתטי ומהיר יותר של הצלקות, על פי הוראת המנתח הפלסט.

מתי להגיע לביקורת לאחר ניתוח הקטנת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע?

 • יש להגיע לביקורת ראשונה, חמישה ימים לאחר הניתוח הקטנת חזה.
 • ביקורת שנייה תהיה שבועיים לאחר ניתוח הקטנת חזה.
 • ביקורת שלישית תהיה חודש לאחר ניתוח הקטנת חזה.

באילו מצבים בריאותיים ניתוח להקטנת חזה איננו מתאים לביצוע

ניתוח הקטנת חזה, הינו הליך כירורגי המאפשר פתרון לנשים עם חזה גדול. עם זאת, כמו כל התערבות כירורגית, ישנם מצבים בריאותיים מסוימים שעשויים להפוך את ניתוח הקטנת חזה לבלתי מתאים.

 • ניתוח הקטנת חזה אינו ניתן לביצוע לנשים עם בעיות רפואיות כגון: סוכרת בלתי מבוקרת או לחץ דם גבוה. נשים אלו עשויות שלא להתאים לניתוח הקטנת חזה. יש חשיבות מכרעת לניהול וייצוב של מצבים אלה לפני כל הליך כירורגי.
 • בעוד שניתוח הקטנת חזה יכול לתת מענה לאי נוחות גופנית ונפשית הנגרמת משדיים גדולים, חשוב לציין שניתוח הקטנת חזה אינו מהווה תחליף לירידה במשקל. במקרים בהם אישה סובלת מעודף משקל משמעותי או השמנת יתר, מומלץ בדרך כלל להמשיך לרדת במשקל באמצעות שינויים באורח החיים לפני ששוקלים ניתוח להקטנת חזה.
 • נשים מעשנות אשר אינן מסוגלות להפסיק לעשן לפני ואחרי ניתוח הקטנת חזה. עישון מהווה סיכון משמעותי במהלך כל הליך כירורגי, לרבות ניתוח הקטנת חזה. העישון עשוי לפגוע ביכולת הריפוי של הגוף, להגביר את הסיכון לסיבוכים ולהשפיע לרעה על התוצאה הסופית. מומלץ להפסיק לעשן לתקופה מסוימת לפני ואחרי הניתוח כדי להגיע לתוצאות מיטביות ולהפחית סיכונים.
 • לא ניתן לבצע ניתוח הקטנת חזה לאישה עם זיהום פעיל בשד או במצבים שהיא עוברת טיפול בסרטן השד. חיוני לטפל במצבים אלו תחילה ולקבל טיפול רפואי מתאים לפני ששוקלים כל התערבות כירורגית אסתטית.

חשוב שלנשים העומדות לבצע ניתוח הקטנת חזה יהיו ציפיות ריאליות לגבי תוצאות הניתוח. למרות שההליך יכול לשפר משמעותית את האסתטיקה של החזה, את אי הנוחות הפיזית ולשפר את פרופורציות הגוף, חשוב להבין את המגבלות והסיכונים הפוטנציאליים הכרוכים בכך. תקשורת פתוחה עם המנתח הפלסטי יכולה לעזור להבטיח שהציפיות יתאימו למה שניתן להשיג.

חיוני להתייעץ עם מנתח פלסטי מומחה שיעריך ביסודיות את המצב הבריאותי האישי, יבדוק את ההתאמה להליך וידריך בתהליך קבלת ההחלטות. המנתח הפלסטי ישאל על ההיסטוריה הרפואית, יערוך בדיקה מקיפה וידון בסיכונים וביתרונות הפוטנציאליים כדי לקבוע אם ניתוח הקטנת חזה מתאים לאישה , מבחינה בריאותית

מהי ההשפעה של הריונות על ניתוח להקטנת החזה?

להריון יכולה להיות השפעה על תוצאות ניתוח הקטנת חזה וחשוב לשקול את ההשפעות הפוטנציאליות לפני ביצוע ההליך. הנה כמה נקודות עיקריות שצריך לקחת בחשבון:

 • במהלך ההריון, שינויים הורמונליים בגוף יכולים להוביל לשינויים משמעותיים בשדיים. שינויים אלו עלולים לגרום למתיחה של רקמת השד, העור וקווי החתך מניתוח הקטנת החזה שבוצע.
 • הריון והנקה עלולים לגרום לשדיים לגדול ולשנות את צורתם, כך שהשדיים לא יחזרו לגודלם המקורי, הם עלולים להיות גדולים מהרצוי.
 • העיתוי של ניתוח הקטנת חזה ביחס להריון הוא שיקול חשוב. בדרך כלל מומלץ לדחות ניתוח הקטנת חזה עד לסיום הלידות, במיוחד אם אישה מתכננת להביא ילדים נוספים לעולם. על ידי המתנה עד לאחר ההיריון, ניתן למזער את ההשפעה של שינויים בשד הקשורים להריון, ותוצאות הניתוח יכולות להיות יציבות וצפויות יותר לארוך שנים.

האם ניתן להניק לאחר ניתוח הקטנת חזה?

לאחר ניתוח להקטנת חזה אין מגבלה על הנקה אצל נשים שעברו את הניתוח. עם זאת, במקרים נדירים, ניתוח הקטנת חזה עשוי להשפיע על יכולת ההנקה. ההליך הניתוחי עשוי לכלול הסרה או מיקום מחדש של צינורות חלב, רקמות ובלוטות, מה שעלול להשפיע על ייצור החלב. בעוד שחלק מהנשים עדיין מסוגלות להניק לאחר ניתוח הקטנת חזה, ההנקה אינה מובטחת. אם שימור יכולת ההנקה הוא משמעותי עבור המטופלת, חיוני לדון בכך עם המנתח הפלסטי במהלך הייעוץ לפני הניתוח.

בכמה מידות ניתן להקטין את השד בניתוח הקטנת חזה?

אחת השאלות השכיחות בקרב נשים רבות היא: בכמה מידות מומלץ להקטין את השד בניתוח הקטנת החזה? חשוב לציין שניתוח הקטנת חזה הוא הליך ספציפי ביותר ומידת הקטנת גודל השד תהיה מותאמת אישית. ההחלטה על מידת השד המומלצת בניתוח הקטנת חזה נערכת במשותף עם המנתח הפלסטי ותלויה במספר משתנים. לפני הניתוח, המנתח הפלסטי יערוך בדיקות ומדידות מדוקדקות ויבצע תיאום ציפיות, כך שיתאים את גודל השד בניתוח הקטנת חזה כמיטב יכולתו לרצונותיה של המנותחת ולפרופורציות גופה.

מה השינויים שנראים לעין אחרי ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה יוצר מספר רב של שינויים הנראים לעין והמשפיעים באופן משמעותי על חייהן של נשים המחפשות הקלה מהעומסים הפיזיים והרגשיים ובכל הקשור להיבט האסתטי. השיפורים הנראים לעין לאחר ניתוח הקטנת חזה בולטים ומשמעותיים. החזה קטן יותר, צורתו משופרת ואף מורמת והפטמה זקורה. אם לפני ניתוח הקטנת חזה פעמים רבות לא הייתה סימטריה בין השדיים, לאחר ניתוח הרמת חזה המטופלות חוות סימטריה, ולעיתים קרובות תחושה חדשה של נוחות, ביטחון, אסתטיקה וסיפוק מגופן. ניתוח הקטנת חזה השפעה חיובית על הרווחה הכללית ואיכות החיים של האישה.

כיצד תוכלי לקדם את תהליך ההחלמה מניתוח הקטנת חזה?

 • כדי לקדם את תהליך ההחלמה יש לקיים את ההנחיות הללו באדיקות:
 • יהיה עליך להקפיד ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה למשך חודש עד חודש וחצי לאחר ניתוח הקטנת חזה.
 • מומלץ להמנע משכיבה על הבטן או על הצד, לפחות למשך חודש ימים לאחר הקטנת החזה על מנת למנוע לחץ על השדיים.
 • לאחר ניתוח הקטנת חזה, אל תעסקי בפעילות גופנית ובפעילות מאומצת, עד שתקבלי אישור לכך מהרופא המנתח הפלסטי, בהתאם לקצב החלמתך ובכל מקרה לפחות לחודש ימים, לאחר הניתוח להקטנת חזה.
 • במשך 3 חודשים אין לחשוף את החזה לשמש, לאחר ניתוח הקטנת חזה.
 • אל תיכנסי למקורות מים: ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה במהלך חודשיים לאחר ניתוח הקטנת חזה. לאחר תקופה זו ניתן להיכנס למים בתנאי שכול החתכים נרפאו היטב.
 • יש להמנע מעישון לפחות חודש לאחר ניתוח הקטנת חזה.
 • לאחר הסרת החבישה מהצלקות בניתוח הקטנת חזה ,מומלץ טיפול במשחת סיליקון או רפידה להאצת תהליך טשטוש הצלקות.

מה הן תופעות הלוואי לאחר ניתוח להקטנת חזה?

לאחר ביצוע הקטנת חזה, יתכנו כאבים, נפיחות ואי נוחות באזור השדיים, שיפחתו בהדרגה ככל שתהליך הריפוי יתקדם. ניתוח הקטנת חזה כולל חתכים והצטלקות שהם חלק בלתי נמנע מהתהליך. מידת ההצטלקות תלויה בגורמים כגון טכניקת החתך, תגובת ריפוי אינדיבידואלית וטיפול לאחר הניתוח. טיפול נכון בצלקת, כגון שמירה על החתכים נקיים ומוגנים מפני חשיפה לשמש, יכול לעזור למזער את הנראות שלהם. כמו כן, תקבלי הנחיות מהמנתח הפלסטי להשמה של יריעות סיליקון או ג'ל סיליקון על גבי הצלקות, לאחר מס' שבועות לאחר הניתוח, לזירוז החלמתן של הצלקות הניתוחיות באופן מהיר ואסתטי יותר. חלק מהנשים עשויות לחוות שינויים זמניים בתחושה באזור השד לאחר ניתוח הקטנת חזה. זה יכול לכלול אזורים של חוסר תחושה או רגישות מוגברת. התחושה בדרך כלל חוזרת בהדרגה לאורך זמן, אך ייתכן שהיא לא תחזור במלואה לרמות שלפני הניתוח. השדיים עוברים שינויים בצורה ובגודל מיד לאחר הניתוח להקטנת חזה וייתכן שייקח זמן מה עד שהתוצאות הסופיות יתבררו. השדיים עשויים להיראות תחילה נפוחים או גבוהים על החזה, אך הם יתייצבו בהדרגה למצב טבעי יותר ככל שתהליך הריפוי יתקדם. חשוב לציין שתופעות הלוואי הללו הן בדרך כלל זמניות וחולפות ככל שתהליך הריפוי מתקדם. ביצוע הוראות המנתח הפלסטי לאחר הניתוח, נטילת תרופות שנקבעו בהתאם להנחיות ושמירה על פגישות מעקב קבועות יכולות לעזור להבטיח החלמה חלקה ולמזער את ההשפעה של תופעות הלוואי הללו.

האם ישנם סיבוכים פוטנציאליים לטווח ארוך או סיכונים הקשורים לניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה, הוא הליך שנועד להקטין את הגודל ולעצב מחדש את השדיים. בעוד שהניתוח בדרך כלל בטוח ויעיל, כמו כל הליך כירורגי, ישנם סיבוכים פוטנציאליים שהמטופלות צריכות להיות מודעות אליהם.

 • סיבוך אפשרי אחד הוא צלקות. ניתוח הקטנת חזה כולל חתכים, והצטלקות היא חלק מתהליך הריפוי. ההיקף והנראות של הצלקות עשויים להשתנות בהתאם לגורמים כגון: יכולת ריפוי אינדיבידואלית, טכניקת חתך וטיפול לאחר הניתוח להקטנת חזה. למרות שהמנתח הפלסטי שואף למזער צלקות, חלק מהמטופלות עלולות לחוות צלקות בולטות יותר. טיפול נכון בפצעים וביצוע הוראות המנתח הפלסטי יכולים לעזור לייעל את ריפוי הצלקות.
 • סיבוך אפשרי אחר הוא שינויים בתחושת הפטמה. לאחר ניתוח הקטנת חזה, חלק מהנשים עשויות לחוות שינויים זמניים או קבועים בתחושת הפטמה. זה יכול לכלול רגישות מוגברת, ירידה ברגישות, או אפילו אובדן תחושה מוחלט. שינויים אלו יכולים להתרחש עקב נזק עצבי במהלך הניתוח להקטנת חזה. למרות שהתחושה משתפרת לעתים קרובות עם הזמן, חשוב לדון בסיכון פוטנציאלי זה עם המנתח הפלסטי מראש.
 • ניתוח הקטנת חזה עשוי להשפיע על יכולת ההנקה של האישה. ניתוח הקטנת חזה כולל ארגון מחדש של רקמת השד ועשויה לכלול מיקום חדש של הפטמה. בעוד שנשים רבות עדיין יכולות להניק לאחר הניתוח, חלקן עשויות לחוות קשיים, עקב שינויים בצינורות החלב.מידת ההשפעה על יכולת ההנקה של האישה משתנה בהתאם לטכניקה הכירורגית המופעלת. טכניקות מסוימות משמרות את היכולת להניק, בעוד שאחרות עלולות להפריע לייצור חלב. אם יש לך תוכניות להנקה בעתיד, חיוני לדון בכך עם המנתח הפלסטי שלך לפני ההליך.
 • במקרים נדירים עלולים להתרחש סיבוכים כגון זיהום, דימום או ריפוי לקוי של החתכים. זיהום הוא סיבוך אפשרי לאחר כל הליך כירורגי, כולל הקטנת חזה. למרות אמצעי מניעה, זיהומים יכולים להתרחש. סימני זיהום כוללים אדמומיות, נפיחות, חום, כאב והפרשות מאיזור החתך. אם יש חשד לזיהום, חיוני לפנות לטיפול רפואי מיידי.
 • ריפוי חתכים ניתוחיים באיחור הוא סיבוך אפשרי נוסף. חלק מהמטופלות עלולות לחוות קשיים בתהליך הריפוי, וכתוצאה מכך סגירה איטית או לא מלאה של החתכים. גורמים שיכולים לתרום לדחיית ריפוי פצעים יכולים להיות: אספקת דם לקויה, זיהום, סוכרת, עישון ותרופות מסוימות. טיפול נכון בפצעים, שמירה על אורח חיים בריא ומעקב אחר הוראות המנתח הפלסטי לאחר הניתוח יכולים לעזור למזער את הסיכון לדחיית ריפוי החתכים.
 • במקרים נדירים עלולים להתרחש סיבוכים חמורים יותר, כגון הצטברות של דם מתחת לעור, הצטברות נוזלים, או נמק. סיבוכים אלה עשויים לדרוש התערבות רפואית נוספת, כגון ניקוז או ניתוח תיקון.

חשוב להזכיר שלמרות שיכולים להתרחש סיבוכים, הם נדירים יחסית, ורוב המטופלות חוות תוצאה מוצלחת מניתוח הקטנת חזה.

כמה זמן ייקח לחתכים להחלים לאחר ניתוח הקטנת חזה?

תהליך הההחלמה לאחר ניתוח הקטנת חזה כולל סגירה הדרגתית והחלמה של החתכים שנעשו במהלך הניתוח, עשוי להשתנות מאישה לאישה. במהלך השבועות הראשונים, החתכים יעברו את שלבי הריפוי הראשונים. זה כולל היווצרות של גלדים, שיירדו בהדרגה ככל שהחתכים ימשיכו להחלים. חשוב להימנע מלגרד את הגלדים כדי למנוע זיהום או האטה בתהליך הריפוי. בין השבוע הרביעי עד השישי, רוב הגלדים הנראים לעין והתפרים החיצוניים יעלמו. עם זאת, תהליך הריפוי הפנימי נמשך, והחתכים עדיין עשויים להיראות אדומים, מורמים או מעט נפוחים. זהו חלק נורמלי מתהליך הריפוי. ועם הזמן, שינויים אלו יתפוגגו והחתכים יהפכו פחות בולטים. עד החודש השלישי, רוב החתכים אמורים להחלים היטב, והצלקות יתחילו להבשיל. חשוב להגן על הצלקות מפני חשיפה מוגזמת לשמש במהלך תקופה זו. במהלך החודשים הבאים עד שנה, הצלקות יתפוגגו בהדרגה כמעט לגמרי. בעוד שצלקות הן חלק בלתי נפרד מכל הליך כירורגי, רוב הצלקות להקטנת חזה נוטות להיות פחות בולטות עם הזמן. חשוב לציין שציר הזמן של הריפוי יכול להשתנות מאישה לאישה, ופרמטרים כמו גיל, בריאות כללית וגנטיקה יכולים להשפיע על תהליך הריפוי. פגישות מעקב קבועות עם המנתח הפלסטי הן חיוניות כדי לעקוב אחר התקדמות הריפוי ולטפול בכל דאגה.

מתי תוכלי ליהנות מהתוצאה הרצויה מניתוח הקטנת חזה?

תהליך ההחלמה לאחר ניתוח הקטנת חזה משתנה בין מטופלת למטופלת ותלויי במצבה הבריאותי הכללי, בגודל השד, בתכונות העור: עובי ומידת אלסטיות. בימים עד השבועות הראשונים שלאחר הניתוח להקטנת חזה יתכנו שטפי דם, אדמומיות, נפיחות ובצקת באזור הניתוח. ניתן לראות לאחר ניתוח הקטנת חזה את השינוי בשדיים מבעד לבגדים, למרות שתהליך עיצוב השדיים מושלם רק בתוך מספר שבועות עד מספר חודשים לאחר ניתוח הקטנת החזה. בחלוף הכאבים והנפיחות, תהיה לך הקלה פיזית מבחינת כאבי הגב והתסמינים הפיזיים האחרים.

מה השתתפות חברות הביטוח במימון ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה מבוצע מטעמים אסתטיים ומטעמים רפואיים, כפי שפורט לעיל. חזה גדול ונפול עשוי לגרום לתסמינים פיזיים, לכן, במקרים מסוימים חברות הביטוח משתתפות במימון ניתוח הקטנת החזה. הצוות האדמיניסטרטיבי במרפאת פרופ' יואב ברנע, יספק לך מידע בנושא זה.

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.