ניתוח הקטנה והרמת חזה

הקטנה והרמת חזה

הרצון בחזות צעירה, נשית ויפה עולה בשנים האחרונות ואיתו גם המודעות לאסתטיקה של בית החזה. החזה מאז ומתמיד היה נושא שהעסיק נשים רבות והוא קשור לנשיות ולאטרקטיביות של האישה. מבנה בית החזה  לרבות השדיים מושפע ממספר רב של גורמים – עם חלקם אנו נולדים, חלקם נובעים משינויים בממדי הגוף במהלך החיים וחלקם תוצרי לוואי של העלייה בגיל. הקטנה והרמת חזה הנו ניתוח שכיח ביותר כבר שנים רבות בארץ ובעולם.

ניתוח הקטנה והרמת חזה

מהו חשיבותו של ניתוח להקטנה והרמת חזה?

ניתוח להקטנה והרמת חזה פעמים רבות אינו  נובע מסיבה אסתטית בלבד, אלא מדובר בשילוב של רצון לשינוי איכות חיים, קשיים פיזיים, חברתיים ופסיכולוגים הגורמים לחוסר ביטחון עצמי ודימוי גוף נמוך ושלילי. נשים עם חזה גדול פונות לניתוח הקטנה והרמת חזה מסיבות שונות ובניהן: חזה גדול הגורם לבעיות בריאותיות כגון כאבי גב ו/או כתפיים. נשים המעוניינות להגיע לפרופורציית גוף מדויקת יותר ובמצבים של  חזה גדול ו/או נפול מרוקן ובמצבים בהם השדיים אינם סימטריים. ניתוח להקטנה והרמת חזה הנו ניתוח פלסטי עם רמת שביעות רצון גבוהה בקרב המטופלות, כך עולה מנתוני החברה האמריקאית לכירורגיה פלסטית.  מטופלות רבות שעברו את הניתוח מדווחות על שיפור משמעותי באיכות חייהן, עליה בביטחון העצמי ובדימוי הגוף. בעקבות כך קיימת עלייה חדה בשיעור המנותחות בארץ ובעולם בכלל.

למי מתאים ניתוח הקטנה והרמת חזה?

ניתוח להקטנה והרמת חזה מוצע לנשים עם שדיים בממדים גדולים בדרך כלל נפולים המשפיעים על האישה ברמה הפיזית, הרגשית והאסתטית.

 • מבחינה פיזית: חזה גדול מעצם כובד משקלו הופך לעיתים, להיות נפול עם השנים. הוא מהווה פעמים רבות מעמסה על חגורת הכתפיים הוא עלול לגרום לכאבי שכמות כרוניים, כאבי גב עוצמתיים ולעיתים אף להגיע למצב של דפורמציות בעמוד השדרה כדוגמת עקמת. בנוסף, בשל השטח הגדול עליו החזה מתפרש והיותו נפול, פעמים רבות האזור מועד לפורענות מבחינת היווצרות זיעה. לרוב, הזיעה ניגרת ומצטברת בקפל התת שדי ועלולה לגרום להיווצרות גירוי עורי, ולהוות מקור לפטרת, גרד בעור ואדמומיות.
 • מבחינה חברתית: לעיתים אנשים מרשים לעצמם ללעוג, למקד מבט לחזה, לומר הערות פוגעניות לנשים עם חזה גדול.
 • מבחינה רגשית ומהפן הפסיכולוגי: דימוי גוף חיובי ובטחון במראה החיצוני לרבות במראה החזה הנם נושאים איתם נשים מתמודדות בחיי היום יום. כאשר אחד מהם נפגע כמו אצל נשים עם חזה גדול, האישה עסוקה בהסתרה. יתרה מכך, נשים רבות מרגישות חוסר השלמה עם ה"אני העצמי" שלה וקיימת אפשרות להגיע לסבל ומצוקה נפשית עקב כך.

מבחינה פרקטית: נשים עם חזה גדול ונפול מתקשות יותר במציאת לבוש מחמיא אשר הולם את גזרתן. נוסף  לכך, קיים קושי במציאת חזייה, בגד ים, חולצות וכו'.. אשר תתאמנה להן. כמו כן נשים רבות עם חזה גדול מדווחות על קשיים בביצוע פעילות גופנית בשל ממדי חזה גדולים

אלו נשים אינן עומדות בתנאים הבריאותיים לניתוח הקטנת והרמת חזה?

 • כאשר אישה המעוניינת בניתוח להקטנת והרמת חזה סובלת ממחלה כרונית לא מאוזנת, הסיכוי להגעה לתוצאה מיטבית הכוללת ריפוי והחלמה של הפצע  כתוצאה מהניתוח יורדת. כל זאת בשל תהליכים גופניים ממושכים המצריכים תנאי בסיס אופטימליים להחלמה וריפוי.
 • נשים אשר סובלות ממחלות המערבות את מערכת הקרישה בדם ללא יכולת להגיע לאיזון למרות טיפול תרופתי.
 • נשים מעשנות – העישון מקשה מאוד על תוצאה ניתוחית רצויה בשל הפגיעה ביכולת ריפוי החתך והפצע כתוצאה מהניתוח להקטנה והרמת החזה. ההמלצה הנה הפסקת עישון מלאה חודש לפני וחודש אחרי הניתוח להקטנה והרמת חזה.
 • נשים הסובלות מהשמנת יתר קיצונית – במקרים רבים נשים עם השמנת יתר קיצונית, מגיעות עם סל מחלות כרוניות אשר מעלות את הסיכון הניתוחי באופן כללי. בנוסף לכך, במידה ואותן נשים בעתיד ירדו במשקלן באופן ניכר השינויים עלולים לפגוע בתוצאה הניתוחית להקטנה והרמת החזה, בשל שינוי הפרופורציה הגופנית לה הותאם הניתוח הראשוני.
 • נשים עם משקל לא יציב – הניתוח להקטנה והרמת החזה  מותאם לפרופורציות הראשוניות איתן הנשים הגיעו. במידה ותהיה עלייה קיצונית במשקל, הריונות או ירידה קיצונית במשקל, ממדי הגוף ישתנו ואיתן גם התוצאה הניתוחית של הקטנה והרמת החזה יפגעו.

לכן, יש צורך להגיע לייעוץ רפואי אצל כירורג פלסטי מיומן ומנוסה שיבחן את המצב הרפואי, טרם הניתוח  להקטנה והרמת חזה ויחד יוחלט האם ובאיזה תנאים ניתן לבצע את הניתוח.

כיצד תבחרו מנתח פלסטי לניתוח הקטנה והרמת חזה?

בניתוחים פלסטיים בכלל ובניתוח להקטנת והרמת חזה, לבחירה של  המנתח הפלסטי יש חשיבות רבה להצלחת הניתוח מבחינה רפואית ואסתטית. זאת במטרה להפחית את הסיכון לסיבוכים וכמובן  כדי להשיג את התוצאה האסתטית הטובה ביותר, לשביעות רצון  האישה. כדי לבחור את המנתח הפלסטי המתאים והמיומן לביצוע ניתוח הקטנה והרמת חזה, מומלץ לבחור ברופא מומחה שעונה על הקריטריונים הבאים:

 • מומחה בכירורגיה פלסטית שעבר התמחות באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בארץ ו/או בעולם.
 • בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי בעל שם.
 • כירורג פלסטי שקבלת עליו המלצות לניתוח הקטנה והרמת חזה.
 • בעל ניסיון כירורגי רב בתחום הכירורגיה הפלסטית בכלל ובתחום הניתוחים הפלסטיים של השד בפרט ניתוח הקטנה והרמת חזה.
 • חבר באיגודים מקצועיים בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית.
 • מנתח פלסטי המבצע את הניתוח להקטנה והרמת חזה בחדר ניתוח מאושר על ידי משרד הבריאות.

כיצד נערכת פגישת ייעוץ ותכנון קדם ניתוחי לניתוח הקטנה והרמת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע?

לפגישת הייעוץ הרפואי עם המנתח הפלסטי יש חשיבות להצלחת הניתוח להקטנה והרמת חזה, ראשית על מנת לבחון האם האישה הנה מועמדת מתאימה לניתוח זה. במהלך הייעוץ הרפואי, המנתח הפלסטי יבדוק את האישה לרבות לקיחת נתונים רפואיים כגון: מחלות רקע, נטילת תרופות, עישון, היסטוריה של ניתוחים בשד והיסטוריה משפחתית של סרטן השד.

במהלך הייעוץ הרפואי לפני הניתוח הפלסטי להקטנה והרמת החזה יבדוק המנתח הפלסטי את מצב השדיים הכולל, גודל השדיים, כמות רקמת השד, כמות השומן, גובה השדיים והמרחק ביניהם, גובה והיקף העטרות, גובה הפטמות, צורה והיקף של העטרה בחזה, צורה ומיקום של הפטמה, כמות של עודפי העור בחזה, תכונות של העור באזור החזה (עובי ומידת אלסטיות) ועוד. על פי הבדיקות הרפואיות, יעריך המנתח הפלסטי מהי כמות רקמת השד, השומן ועודפי העור שיש להסיר מכל שד. המנתח הפלסטי ביעוץ הרפואי יקבע את גובה ומקום הפטמות והיקף העטרות לקראת הניתוח. זאת היות ומיקום הפטמות משתנה ועולה בעת הניתוח להקטנה והרמת שד בהתאמה לגודל החזה.על בסיס הבדיקה הרפואית הטרום ניתוחית לקראת הניתוח, יחליט המנתח הפלסטי  ממרפאת פרופ' ברנע על שיטת הניתוח להקטנה והרמת חזה ויקבע את סוג החתך הניתוחי.

במהלך הייעוץ הרפואי המנתח הפלסטי יקשיב ויבין מהם רצונותיה של האישה ויתאם עימה בנוגע לגודל החזה הרצוי מבחינתה ויבין מהן הציפיות מהניתוח להקטנה והרמת חזה. האישה תוכל להתרשם מהתוצאה הצפויה בעזרת סימולציה ממוחשבת. כמו כן המנתח הפלסטי במרפאת פרופ' ברנע יואב גם יסביר לאישה על השינויים שיכולים להשפיע במהלך השנים על גודל השדיים וצורתם, לדוגמה, עלייה או ירידה ניכרת במשקל, היריון והזדקנות. לבסוף המנתח הפלסטי יסקור את הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח להקטנה והרמת החזה.

מהן ההוראות הרפואיות לקראת ניתוח הקטנה והגדלת חזה?

 • לבצע בדיקות דם (ספירת דם ותפקודי קרישה).
 • לערוך צילום חזה, אולטרה סאונד שד לנשים מעל גיל 40 גם בדיקת ממוגרפיה ובדיקת א.ק.ג.
 • להפסיק לעשן לפחות חודש ימים לפני הניתוח להקטנה והרמת שד. העישון גורם להיצרות של כלי הדם ולכן מאט את זרימת הדם באזור הניתוח. כתוצאה מכך תהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. יתר על כן, באופן כללי, העישון מעלה את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ולסיבוכים הקשורים בהרדמה.
 • אין לשתות אלכוהול 3 ימים לפני הניתוח להקטנה והרמת חזה.
 • בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי, יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח להקטנה והרמת החזה.
 • לפני ניתוח הקטנה והרמת החזה, יש להצטייד בחזיית ספורט הדוקה בעלת קרסים קדמיים וללא ברזלים, בהתאם להוראת המנתח הפלסטי.
 • שיחה עם רופא מרדים תתבצע לרוב ביום הניתוח להקטנה והרמת חזה, למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ של מרדים לפני הניתוח.

מהן הכנות לפני ניתוח הקטנה והגדלת חזה?

 • צום 8 שעות לפני הניתוח להקטנה והרמת חזה, הצום כולל גם איסור על לעיסת מסטיק.
 • להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני הניתוח להקטנה והרמת חזה.
 • להתרחץ לפני ניתוח הקטנה והרמת החזה כולל רחצה יסודית של אזור בית החזה.
 • אין להתאפר ביום הניתוח.
 • להסיר תכשיטים לפני ההגעה לניתוח הקטנה והרמת חזה.

מהם שלבי הניתוח הקטנה והרמת חזה?

המנתח מבצע מספר חתכים תוך צמצום נראות הצלקות העתידיות. ראשית, מבוצע חתך סביב העטרה וממנה חתך אנכי נוסף מאזור העטרה כלפי מטה לחלק התחתון של השד. ישנם מקרים בהם נדרשים לבצע חתך אופקי נוסף באזור הקפל התת-שדי.

להלן שלבי הניתוח להקטנה והרמת חזה:

שלב ראשון – הרדמה לפני ניתוח להקטנה והרמת חזה

ניתוח להקטנת והרמת שד מבוצע כאשר המטופלת מצויה תחת הרדמה כללית.

שלב שני - יצירת חתך ניתוחי בניתוח להקטנה והרמת חזה

שלב שלישי - הסרת רקמות ועודפי עור בשד בניתוח הקטנה והרמת חזה

המנתח מסיר רקמת שד, שומן ועודפי עור מהאזורים הנדרשים. לאחר ההסרה ניתן לעצב את השד כך שתתקבל תוצאה אסתטית ויפה, תוך התחשבות בכל הקריטריונים אותם סקרנו עד כה והתאמה מיטבית למבנה גוף האישה ורצונה.

שלב רביעי - מיקום הפטמה והעטרה בחזה בניתוח הקטנה והרמת חזה

לאחר הסרת העודפים וקביעת השד במיקומו המורם והחדש, על המנתח הפלסטי למקם את העטרה-פטמה. המיקום נקבע לפי צורת השד החדש שהתקבל וכל התנאים מסביב, כולל התחשבות בפרופורציות החדשות שהתקבלו בבית החזה ותוך חישוב מרחק אידיאלי מהקפל התת שדי. לנשים רבות בשלב זה של הניתוח להקטנה והרמת חזה, מבוצעת הקטנה של העטרה והפטמה גם כן. על מנת להבין כיצד מראה השד יתקבל כתוצאה מההשפעה של כוח הכובד. לאחר שהמנתח סיים את עבודת העיצוב של השד ולפני ביצוע הסגירה, מטים את מיטת הניתוחים והופכים אותה למצב ישיבה. באופן זה המנתח הפלסטי בודק שוב את גודל השדיים, המרחק ביניהם, הפרופורציה החדשה שנוצרה בבית החזה, המרחק בין הקפל התת השדי ומיקום הפטמה-עטרה לאור השפעת כוח הגרביטציה (הכובד). כל זאת נעשה במטרה להגיע לתוצאה המיטבית והמדויקת ככל הניתן של שד קטן ומורם.

שלב חמישי - סגירת החתכים בניתוח להקטנה והרמת חזה

לסגירת החתכים הניתוחיים, רוב המנתחים ישתמשו בניתוח להקטנת והרמת חזה בתפר נמס. התפרים ייעלמו עד כחודש ימים מיום הניתוח. במהלך תקופת ההחלמה של הצלקת הניתוחית, על המטופלת  לכסות את אזור הצלקת בחבישה. הקפדה על היגיינת המקום חשובה מאוד על מנת להגיע לתוצאה מיטבית. בסוף הניתוח להקטנה והרמת חזה, המנתח הפלסטי ילביש את האישה בחזיית בד מיוחדת אשר מאפשרת קיבוע של השדיים בצורתן החדשה ומונעת היווצרות של בצקות. ברוב המקרים יושארו נקזים באזור השדיים לתקופה של מספר ימים וזאת על מנת לאפשר ניקוז של הפרשות ונוזלים, ומניעת היווצרות בצקת ודלקת באזור הניתוח להקטנה והרמת חזה.

שלב שישי – התאוששות מהניתוח להקטנה והרמת חזה

כאשר הניתוח להקטנה ולהרמת חזה מסתיים המטופלת מועברת לחדר התאוששות, בו ברוב המקרים המשפחה יכולה לבוא לבקר ולשהות במחיצתה. בהתאוששות המטופלת נשארת להשגחה למספר שעות שנקבע לפי תפוגת חומרי ההרדמה והרגשת המטופלת. לאחר ההתאוששות יינתנו הוראות ברורות מפי המנתח הפלסטי ולפיהן יש לנהוג בזמן שלאחר הניתוח.

מתי להגיע לביקורת לאחר ניתוח הקטנה והרמת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע?

 • יומיים לאחר הניתוח הקטנה והרמת חזה, אם הנקזים לא הוסרו במהלך האשפוז.
 • שבועיים לאחר הניתוח להקטנה והרמת חזה.
 • חודש לאחר הניתוח להקטנה והרמת חזה.

כיצד ניתן להאיץ את תהליך ההחלמה מניתוח להקטנה והרמת חזה?

 • להקפיד ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה למשך חודש עד חודש וחצי לאחר הניתוח להקטנה והרמת חזה.
 • להימנע משכיבה על הבטן או על הצד, לפחות למשך חודש ימים לאחר  ניתוח להקטנה והרמת  החזה על מנת למנוע לחץ על השדיים.
 • לאחר ניתוח לקטנה והרמת חזה, מומלץ שלא לעסוק בפעילות גופנית ובפעילות מאומצת, עד שמתקבל אישור לכך מהרופא המנתח הפלסטי. האישור יינתן בהתאם לקצב ההחלמה ובכל מקרה לפחות לחודש ימים, לאחר הניתוח להקטנה והרמת חזה.
 • אין לחשוף את החזה לשמש למשך שלושה חודשים לאחר הניתוח להקטנה והרמת חזה.
 • אין להיכנס למקורות מים: ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה במהלך חודשיים לאחר הניתוח להקטנה והרמת חזה. לאחר תקופה זו ניתן להיכנס למים בתנאי שכול החתכים התרפאו היטב.
 • יש להימנע מעישון לפחות חודש לאחר הניתוח להקטנה והרמת חזה.
 • לאחר הסרת החבישה מהצלקות בניתוח להקטנה והרמת חזה, מומלץ על טיפול במשחת סיליקון או רפידה להאצת תהליך טשטוש הצלקות.

מה הן תופעות הלוואי לאחר ניתוח הקטנה והרמת חזה?

לאחר ניתוח הקטנה והרמת חזה, תיתכן ירידה זמנית בתחושה, או רגישות יתר באזור התפרים בחזה והפטמה בחזה, התחושה בדרך כלל חוזרת לאחר זמן קצר. חלק מהנשים שעוברות ניתוח להקטנה והרמת חזה, לא תוכלנה להניק בעתיד. על כן צעירות שמעוניינות להרות ולהניק צריכות להתחשב בנתון זה כאשר הן מתכננות ניתוח הקטנה והרמת  חזה .ההחלמה מהניתוח להקטנה והרמת החזה, היא קלה יחסית למרות היקפו של הניתוח, אין כאבים משמעותיים, וזו עוד סיבה לשביעות הרצון הגבוהה מהניתוח.

מתי ניתן ליהנות מהתוצאה הרצויה מניתוח להקטנה והרמת חזה?

תהליך ההחלמה והצפי לתוצאה הסופית לאחר ניתוח הקטנה והרמת חזה, משתנים בין מטופלת למטופלת ותלויים במצב הבריאותי הכללי של האישה, בגודל בתכונות העור, עובי ומידת אלסטיות של השד. בימים עד השבועות הראשונים שלאחר הניתוח להקטנה והרמת חזה יתכנו שטפי דם, אדמומיות, נפיחות ובצקת באזור השד. לאחר ניתוח להקטנה והרמת חזה, תהליך עיצוב השדיים מושלם בתוך מספר שבועות עד מספר חודשים לאחר הניתוח. אולם  ברמה החיצונית, ניכר שינוי והשדיים נראים קטנים וזקופים יותר. לאחר שיחלפו הכאבים והנפיחות מהניתוח, ניתן  לחוות הקלה פיזית מבחינת כאבי הגב והתסמינים הפיזיים האחרים, זה הזמן למראה חדש לקניית בגדים מלתחה חדשה ולהנות מהשינוי.

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.