ניתוח הוצאת שתלים מהחזה

הוצאת שתלים מהחזה מהי?

מדובר בניתוח, שמטרתו הוצאת שתלים מהחזה לאחר ניתוחים של הגדלת חזה או שחזורי שד, בהם הוכנסו שתלי סיליקון או שתלים של מי מלח לשדיים. חלק מהנשים עשויות לבחור להוציא את השתלים בחזה מסיבות שונות לאחר ביצוע ניתוחים אלו, מדובר בהחלטה אישית והמניעים לכך רבים ושונים. המדריך נועד לספק מידע והכוונה חשובים לנשים השוקלות הוצאת שתלים מהחזה ולעזור להן לבצע בחירות מושכלות לגבי גופן ורווחתן. המדריך אינו מהווה הנחיה או תחליף לפגישה עם מנתח פלסטי.

ניתוח החלפת שתלים בחזה, החלפת שתלי סיליקון בחזה

מהן הסיבות להוצאת שתלים מהחזה?

ישנן מספר סיבות מדוע נשים עשויות לשקול להוציא שתלים מהחזה, פירטנו כאן את הסיבות הנפוצות:

  • העדפה אישית – עם הזמן, העדפה אישית של אישה עשויה להשתנות ופעמים רבות היא יכולה להחליט שאיננה רוצה יותר את המראה או התחושה של שתלים בחזה ולהעדיף מראה טבעי יותר.
  • סיבוכים הקשורים לשתל – סיבוכים מסוימים הקשורים לשתלי הסיליקון, כגון התכווצות קפסולה (התקשות של הרקמה הצלקתית סביב השתל), קרע בשתל, תזוזת שתל או זיהומים הקשורים לשתל, עשויים לגרום לנשים לבחור בהוצאת שתלים מהחזה.
  • שינוי בדימוי הגוף – תפיסת גוף המשתנה עם השנים, עקב תנודות במשקל, הריון או הזדקנות עלולים להוביל חלק מהנשים להוצאת שתלים מהחזה.
  • דאגות בריאותיות – במקרים מסוימים, מטופלות עשויות לפתח חשש בריאותי שלדעתן קשור להימצאות השתלים בחזה. זה יכול לכלול תסמינים אוטואימוניים, או מגוון תסמינים אחרים שנשים עשויות ליחס לשתלים הנמצאים בחזה שלהן, או דאגה בנוגע לבטיחותם ארוכת הטווח של השתלים.

מה כוללת התייעצות עם פרופסור יואב ברנע מנתח פלסטי מוסמך לפני ניתוח הוצאת שתלים מהחזה?

השלב הראשון בהכנה לניתוח הוצאת שתלים מהשד הוא לקבוע פגישת ייעוץ עם מנתח פלסטי ואסתטי מוסמך ומנוסה לצורך הערכה יסודית. במהלך הייעוץ הרפואי, הכירורג הפלסטי ידון עם האישה על המטרות והציפיות שלה מהניתוח, ייקח אנמנזה רפואית ויתשאל את האישה על ההיסטוריה הרפואית שלה. יבצע בדיקה גופנית, יעריך את מצבה של המטופלת, יקבע את הגישה הכירורגית המתאימה ביותר להוצאת שתלים מהשד. המנתח הפלסטי יפנה אותה לביצוע בדיקות טרום ניתוחיות והדמיית שדיים. כל זאת במטרה לוודא שהאישה נמצאת במצב בריאותי תקין והיא מועמדת מתאימה להוצאת שתלים מהחזה. חשוב לך כמטופלת לקיים תקשורת פתוחה וכנה עם המנתח הפלסטי שלך לגבי הציפיות והתוצאות הרצויות לך מהניתוח להוצאת שתלים מהחזה. זה יעזור להבטיח שלמנתח הפלסטי תהיה הבנה ברורה של מטרותיך כדי שיוכל לספק הנחיות והמלצות מתאימות.

מהן ההנחיות לפני ניתוח להוצאת שתלים מהחזה?

המנתח הפלסטי יספק הנחיות ספציפיות לפני הניתוח להוצאת שתלים מהחזה. הנחיות שיש לעקוב אחריהן ולקיימן במלואן לקראת הניתוח. זה עשוי לכלול הנחיות לגבי בדיקות רפואיות, לגבי שימוש בתרופות, הגבלות תזונתיות, הפסקת עישון ותאום לווי למטופלת ביום הניתוח.

כיצד מתבצע ניתוח הוצאת שתלים מהחזה?

ניתוח הוצאת שתלים מהשד כולל בדרך כלל את השלבים הבאים:
הרדמה
ניתוח הוצאת שתלים מהחזה מבוצע בהרדמה כללית, מה שמבטיח שהמטופלת תהיה רדומה וללא כאבים לאורך כל הניתוח.
מיקום החתך
המנתח הפלסטי יבצע חתכים במקומות שנקבעו מראש בניתוח הוצאת שתלים מהחזה ובדרך כלל בצלקות הקיימות מהניתוח הראשון. אולם הצלקות עשויות להשתנות בהתאם לפרמטרים כמו: סוג השתל, גודלו ואנטומיה אינדיבידואלית. בדרך כלל החתך הניתוחי מתבצע בקפל התת-שדי (מתחת לשד).
הסרת שתלים
לאחר ביצוע החתכים, המנתח הפלסטי יוציא את השתלים מהחזה. הפרטים הספציפיים של הליך הצאת השתלים בשד יכולים להשתנות בהתאם לפרמטרים הייחודים של כל מטופלת ולטכניקות המועדפות על המנתח הפלסטי.
כריתת קפסולה
במקרים מסוימים בניתוח הוצאת שתלים מהחזה, המנתח הפלסטי עשוי לבצע גם כריתת קפסולה, הכוללת הסרת רקמת הצלקת (קפסולה) שנוצרה סביב השתל בחזה מהניתוח הראשון. שלב זה עשוי להיות נחוץ אם הקפסולה מעובה, מסוידת או גורמת לאי נוחות.
סגירת החתך
לאחר הוצאת השתלים ו/או הקפסולות מהחזה, סוגר המנתח הפלסטי את החתכים באמצעות תפרים, כאשר החתכים יכוסו בחבישות כירורגיות.
החלמה
לאחר סיום הניתוח להוצאת שתלים, המטופלת תהיה במעקב רפואי בחדר ההתאוששות עד שתתעורר מהניתוח ומצבה יהיה יציב. המטופלת תקבל הנחיות לגבי הטיפול לאחר הניתוח, כולל טיפול בכאב, טיפול בצלקת הניתוחית והגבלות פעילות. ברוב המקרים לא נדרש אשפוז לילה לאחר הניתוח.

מה ההבדל בין הוצאת שתלים מהחזה להחלפת שתלים?

חלק מהנשים עם שתלי סיליקון או מי מלח, עשויות לשקול במהלך השנים להוציא או להחליף את שתלי הסיליקון מהחזה שלהן. חשוב להבין את ההבדלים העיקריים בין שני ההליכים הללו. הוצאת שתלים מהחזה כרוכה בהוצאת השתלים ללא החלפתם בחדשים. הליך זה נבחר כאשר המטופלות אינן מעוניינות עוד בשתלים בשד מסיבות שונות. מאידך, החלפת שתלים כרוכה בהוצאת השתלים הקיימים והחלפתם בחדשים. הליך זה נבחר לעתים קרובות על ידי המטופלות כדי לשנות את גודל השתל, צורתו או סוגו או כדי לטפל בסיבוכים כגון קרע בשתל או התכווצות קפסולה. ההחלטה בין הוצאת שתלים מהחזה להחלפה תלויה בהעדפות האישה, מטרותיה וייעוץ של מנתח פלסטי ואסטתי מוסמך ומנוסה.

מהם הסימנים המעידים על הצורך שבהוצאת שתלים מהחזה?

ישנם מספר סימנים העשויים להצביע על צורך בהסרת שתלים בחזה. אלו כוללים:
התכווצות הקפסולה
התכווצות קפסולה מתרחשת כאשר רקמת הצלקת המקיפה את שתל השד מתעבה ומתהדקת סביב השתל. התכווצות כזו יכולה לגרום לאי נוחות, עיוות של צורת השד ושינויים במראה השד.
קרע או דליפה של השתל בחזה
אם שתל סיליקון בחזה נקרע, ג'ל הסיליקון עלול לדלוף לרקמות שמסביב. הדבר יכול להוביל לשינויים בצורת השד, במוצקותו או להתפתחות של גושים. במקרים כאלה יש להוציא את השתלים מהשד.
סיבוכים הקשורים לשתל בחזה
סיבוכים אחרים שקשורים לשתלים בחזה כמו זיהום, ותזוזה של השתל עלולים לחייב הוצאת שתלים מהחזה.
רצון לשינוי
חלק מהנשים עשויות פשוט להחליט שהן אינן רוצות יותר שתלים בחזה ובחירתן תהיה להוציא את השתלים מהחזה. החלטה זו עשויה לנבוע בשל העדפה אישית, שינויים בדימוי הגוף שלהן או רצון למראה טבעי יותר.

מהו תהליך ההחלמה לאחר הוצאת שתלים מהחזה?

תהליך ההחלמה לאחר הסרת השתל בחזה יכול להשתנות מאישה לאישה, אך ישנן הנחיות כלליות שיש לפעול לפיהן. מיד לאחר הניתוח להוצאת שתלים מהחזה, המטופלת תהיה במעקב בחדר התאוששות עד שתהיה ערה ומיוצבת מבחינת ערכיה החיוניים. לאחר הוצאת שתלים מהחזה, נשים רבות חוות נפיחות, חבורות וכאב קל עד בינוני בימים שלאחר הניתוח. לכן, המנתח הפלסטי ייתן למטופלות מרשם לתרופות נגד כאבים כדי לטפל בכל אי נוחות או כאב. במהלך תקופת ההחלמה הראשונית, חשוב להקפיד על הנחיות המנתח הפלסטי לגבי מנוחה, טיפול בפצע הניתוחי והגבלות פעילות. יש להמנע מפעילויות מאומצות, הרמה של משאות כבדים ושינה על הבטן או על הצד למשך חודשיים. במהלך חודש לאחר הניתוח המטופלת תתבקש ללבוש חזייה מיוחדת לאחר הניתוח, וזאת כדי לספק תמיכה ולסייע בתהליך הריפוי של השדיים.

רוב המטופלות יכולות לחזור לפעילות קלה תוך מספר ימים עד שבוע לאחר הניתוח להוצאת שתלים מהחזה. עם זאת, חשוב להימנע מכל פעילות שעלולה להעמיס על אזור החזה. תקופת ההחלמה המלאה יכולה להשתנות ועשויה להימשך מספר שבועות, בהתאמה ספציפית לכל אישה. חשוב להגיע לפגישות מעקב עם המנתח הפלסטי כדי לעקוב אחר התקדמות הריפוי ולטפל בכל החששות או הסיבוכים שעלולים להתעורר. הקפדה על אורח חיים בריא, כולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית סדירה (כפי שאושר על ידי המנתח הפלסטי), והימנעות מעישון לפני ואחרי הניתוח, או צריכת אלכוהול מופרזת יכולים גם הם לתרום לתהליך החלמה מהיר יותר.

כיצד מטפלים בכאב ובאי הנוחות לאחר הוצאת שתלים מהחזה?

בדרך כלל נפוץ לחוות כאב קל ואי נוחות לאחר ניתוח הוצאת שתלים מהחזה. עם זאת, ישנן המלצות שונות שיכולות לסייע בניהול הכאב ואי הנוחות ביעילות.
תרופות נגד כאבים המנתח הפלסטי שלך עשוי לרשום תרופות נגד כאב כדי להקל על כל כאב שלאחר הניתוח להוצאת שתלים מהחזה. חשוב לעקוב אחר המינון וההוראות שנקבעו על ידי המנתח הפלסטי.
מנוחה והרמה – מנוחה והרמה של פלג הגוף העליון יכולים לעזור להקל על הכאב ולהפחית נפיחות. השתמשי בכריות כדי ליצור לעצמך מצב נוח, במיוחד בשלבי ההתאוששות הראשונים מהניתוח.
תרגילים ומתיחות עדינות – המנתח הפלסטי שלך עשוי להמליץ ​​על תרגילים ומתיחות ספציפיות כדי לקדם ריפוי ולהקל על אי נוחות. תרגילים אלו עוזרים לשפר את זרימת הדם, להפחית נוקשות ולשפר את ההתאוששות הכללית לאחר הניתוח להוצאת השתלים מהחזה.
בגדים תומכים לבישת חזייה תומכת ייעודית לניתוחים, יכולה לספק נוחות ותמיכה נוספת לשדיים במהלך תהליך הריפוי לאחר הניתוח.

מהם השינויים שעשויים להיות במראה החזה לאחר הוצאת שתלים?

כאשר בוחנים הוצאת שתלים מהחזה חשוב להיות מודעים לכך שיכולים להיות שינויים במראה השדיים. שינויים אלו יכולים להשתנות בהתאם לפרמטרים כמו: משך הזמן שבו השתלים בחזה היו במקומם, גודל וסוג השתלים בחזה, ולעיתים גם פרמטר של גמישות העור. חשוב לזכור שהחוויה של כל אישה היא ייחודית ומידת השינויים במראה השדיים ישתנה מאחת לשנייה. התייעצות עם מנתח פלסטי מוסמך היא חיונית כדי להבין

כיצד המקרה הספציפי שלך עשוי להיות מושפע ולדון בכל החששות שיש לך באשר לניתוח להוצאת השתלים מהחזה ומשמעותו.

אובדן נפח השדיים

שינוי שכיח אחד לאחר הוצאת השתלים מהשד הוא אובדן נפח בשדיים. השתלים מספקים מלאות לשדיים, כך שכאשר הם מוצאים, השדיים עשויים להיראות קטנים ושטוחים יותר ממה שנראו עם השתלים.

צניחת החזה

דאגה שכיחה נוספת היא צניחת החזה, במיוחד אם השתלים היו גדולים או אם העור נמתח לאורך זמן. שתלים יכולים לספק מידה מסוימת של תמיכה והרמה לשדיים, כך שכאשר הם מוצאים מהחזה, השדיים עשויים להיראות פחות מורמים ועלולים לצנוח.

צורת השדיים

יכולה להיות מושפעת גם לאחר הוצאת השתלים מהשד. שתלים יכולים להעניק לשדיים מראה עגול או מלא יותר ובלעדיהם השדיים עשויים לקבל צורה טבעית יותר. בנוסף, הוצאת השתלים מהשד עלולה לחשוף אסימטריה קיימת או אי-סדירות בצורת השד שהוסוו בעבר על ידי השתלים.

מהם החששות לגבי צניחת חזה לאחר הוצאת שתלים?

אחד החששות הנפוצים לאחר הוצאת שתלים מהחזה הוא של צניחה של החזה. חשש זה נכון במיוחד אם השתלים היו גדולים או אם העור נמתח לאורך זמן. עם זאת, ישנן אפשרויות לטפל בכך:

הרמת חזה

הרמת חזה היא הליך כירורגי שניתן לבצע במקביל להוצאת שתלים מהחזה כדי לטפל בצניחת החזה. הליך זה כולל הסרת עודפי עור והידוק של מעטפת העור, עיצוב מחדש של רקמת השד ומיקום מחדש של הפיטמה ליצירת מראה מורם וצעיר יותר. הרמת חזה יכולה להחזיר לשדיים צורה מוצקה ואסתטית יותר.

הזרקת שומן

במקרים מסוימים ניתן לבצע העברת שומן מאיברים שונים בגוף לשדיים על מנת לספק נפח נוסף והרמה לשדיים לאחר הוצאת שתלים מהחזה. בניתוח זה, תתבצע שאיבת שומן מאזורים אחרים בגוף כגון: הבטן, המותניים או הירכיים והזרקתו לשדיים. השומן המועבר יכול לעזור למילוי השדיים ולספק הרמה ומילוי טבעי יותר למראה החזה. אפשרות זו שימושית במיוחד עבור נשים המעוניינות בהגדלה מתונה וקלה בגודל החזה ורוצות להימנע מהכנסה חוזרת של שתלי סילקון לשד. עם זאת, הזרקת שומן לשדיים עשויה שלא להתאים לכולן. המטופלת צריכה להיות עם כמות מספקת של שומן שניתן לשאוב ממנה, והמטרות הבריאותיות והאסתטיות הכלליות של המטופלת יילקחו בחשבון במהלך הייעוץ הרפואי עם המנתח הפלסטי. להזרקת השומן לחזה, יכולות להיות גם מגבלות מבחינת כמות הנפח שניתן להשיג בהשוואה לשתלים. חשוב לדעת כי רוב השומן נספג בגוף לאחר ההזרקה ואין לדעת כמה ייספג. ולכן יתכן ויידרש ניתוח נוסף של שאיבה והזרקת שומן כדי להגיע לתוצאה רצויה.

מהם הסיכונים והסיבוכים האפשריים הקשורים להוצאת שתלים מהחזה?

כמו כל הליך כירורגי, ניתוח הוצאת שתלים מהחזה טומן בחובו סיכונים מסוימים וסיבוכים אפשריים

אלה יכולים להיות:

  • סיכון להתפתחות זיהום לאחר ניתוח הוצאת שתלים מהחזה. המנתח הפלסטי ירשום אנטיביוטיקה ויספק הנחיות לטיפול נכון בפצעים כדי למזער סיכון זה.
  • לאחר הוצאת השתלים מהשד, השדיים עשויים לקבל מראה שונה בהשוואה לצורתן המקורית. זה יכול לכלול שינויים בצורת השד, גודלו, הסימטריה שלו ורפיון העור. המנתח הפלסטי ידון בשינויים הפוטנציאליים הללו במהלך פגישת הייעוץ ויערך תיאום ציפיות מקיף עם המטופלת.
  • במקרים בהם השתלים גרמו להתכווצות קפסולה (התקשות של הרקמה הצלקתית סביב השתל), הסרת השתלים עשויה לפתור את הבעיה.

שאלות נפוצות בנושא הוצאת שתלים מהחזה

האם הוצאת שתלים מהחזה היא הליך מסובך?

 ניתוח הוצאת שתלים מהחזה עשוי להשתנות במורכבותו בהתאם לפרמטרים כגון: סוג השתלים שיש להוציאם, נוכחות רקמת צלקת וכל הליך נוסף שידרש. חשוב להתייעץ עם מנתח פלסטי מוסמך שיוכל להעריך את המקרה הספציפי שלך ולספק הנחיות לגבי מורכבות ההליך.

האם ניתוח הוצאת שתלים מהחזה תשפיע על ההנקה בעתיד?

ברוב המקרים, הוצאת שתלים מהחזה לא אמורה להשפיע באופן משמעותי על יכולת ההנקה.

עם זאת, חשוב לדון במקרה הספציפי שלך עם מנתח פלסטי, שכן גורמים כמו סוג החתך וכל נזק לצינורות החלב במהלך ניתוח הגדלת החזה הראשוני שנערך לך עלולים להשפיע על ההנקה.

האם ניתן להחליף את השתלים במהלך הליך הוצאת שתלים מהחזה?

 כן, נשים רבות בוחרות להחליף את השתלים שלהן במהלך הליך הוצאת שתלים מהחזה. זה יכול להיעשות באופן מידי או בניתוח נוסף מאוחר יותר. שוחחי על האפשרויות וההעדפות שלך עם המנתח הפלסטי שלך במהלך פגישת הייעוץ הרפואי.

האם השדיים שלי ייראו אותו הדבר לאחר ניתוח הוצאת שתלים מהחזה?

מראה השדיים שלך לאחר הוצאת שתלים מהחזה ישתנה בהתאם לגורמים כמו: משך הזמן שהשתלים היו במקומם, גודל השתלים וגורמים כמו גמישות העור. במקרים מסוימים, ניתן להמליץ ​​ על הליכים נוספים כמו הרמת חזה כדי להשיג את התוצאה האסתטית הרצויה. התייעצות עם מנתח פלסטי ואסתטי מוסמך חיונית על מנת לקבל תשובות מדויקות ואישיות לכל שאלה שתעלה לכם בנוגע להוצאת שתלים מהחזה.

התייעצות עם מנתח פלסטי ואסתטי מוסמך חיונית על מנת לקבל תשובות מדויקות ואישיות לכל שאלה שתעלה לכם בנוגע להוצאת שתלים מהחזה.

פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית, הינו מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד, במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סוראסקי תל-אביב (איכילוב). המידע נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, כול הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.