ניתוח הגדלה והרמת חזה

לגודל ולזקיפות השד יש השפעה והשלכה על  האסתטיקה והנראות של כל אישה. נשים עם שד קטן ונפול פעמים רבות מרגישות פגיעה בנשיות, בדימוי הגוף ובביטחון העצמי. כאשר מדובר על ניתוח להגדלה והרמת חזה, אנו מתייחסים לנשים שיש להן חזה קטן, הנובע בעיקר מגנטיקה, ירידה במשקל, הנקות, חזה נפול לאחר הריונות, ועליה בגיל, כול אלו עשויים לגרום למראה שונה ובלתי אסתטי של החזה. ניתוח הגדלה והרמת חזה, יכול לשפר את גודל וזקיפות החזה, ולהתאים יותר לפרופורציות הגוף ומראה החזה. בשנים האחרונות חלה התפתחות של ממש בתחום ניתוחי הגדלה והרמת חזה- טכניקות הניתוחים שוכללו, הכירורגים הפלסטיים מקצועיים ומיומנים יותר, הניתוחים הפכו לזמינים יותר ורמת הסיכון ירדה. היום אפשר ליהנות מניתוח פלסטי להגדלה והרמת חזה איכותי ומוצלח.

ניתוח הגדלה והרמת חזה

מהו חשיבותו של ניתוח להגדלה והרמת חזה?

ניתוח הגדלה והרמת חזה הוא אחד הניתוחים הפלסטיים השכיחים ביותר בקרב נשים. מאז ומתמיד לנראות החזה אצל האישה הייתה חשיבות רבה, החזה הוא סמל הנשיות. נשים צעירות רוצות להרגיש טוב עם החזה שלהן ולהרגיש שהוא מותאם לגודל שהן היו רוצות ולא בהכרח לגודל החזה שהן נולדו איתו. נשים מבוגרות יותר  רוצות לשוב למראה צעיר של החזה. נשים רבות שעברו את הניתוח להגדלה והרמת חזה מדווחות שהצליחו לעלות את רמת שביעות הרצון הביטחון העצמי ודימוי הגוף.

למי מתאים ניתוח הגדלה והרמת חזה?

הניתוח להגדלה והרמת חזה מתאים לנשים מעל גיל  18, שרוצות להגדיל ולהרים את החזה, לנשים הרוצות לחדש או לשפר את המראה ולקבל חזה במראה גדול, צעיר אסתטי וזקוף. ניתוח להגדלה ולהרמת חזה מתאים לנשים שמרגישות שהחזה שלהן קטן  ו/או ונפול ואינן חשות בנוח עם החזה שלהן ומרגישות שהגודל ומנח החזה אינו מתאים להן. הניתוח להגדלה והרמת חזה מתאים גם לנשים שילדו והניקו ועם העלייה בגיל, החזה שלהן השתנה ו/או איבד את הנפח שלו המנח והגובה שלו. הניתוח מתאים גם למצבים בהם החזה אינו סימטרי, או במצבים שהחזה הוא בעל מראה צינורי – טובולרי .

כיצד נערכת פגישת ייעוץ ותכנון קדם ניתוחי לניתוח הגדלה והרמת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע?

לפני שמחליטים על ניתוח להגדלה והרמת חזה, חשוב  לערוך פגישת ייעוץ רפואי עם המנתח הפלסטי, כדי לבדוק את התאמת האישה לניתוח הפלסטי. לייעוץ הרפואי עם המנתח הפלסטי יש חשיבות רבה להצלחת הניתוח והבטחת התוצאות. במהלך הייעוץ הרפואי, יילקחו נתונים רפואיים שונים של המטופלת כגון מחלות רקע, היסטוריה רפואית, ועוד משתנים רבים. לאחר מכן תתבצע בדיקה של מצב השדיים הכוללת התייחסות  לגודל, רקמות, אלסטיות של העור,  גובה השדיים, המרחק בניהם  גובה הפטמות והיקף העטרות, צורתן וכדומה. בשלב הבא תתבצע הדמיה בה האישה תוכל לראות למעשה איך השדיים יראו לאחר הניתוח להגדלה והרמת החזה.

לאחר סיום הבדיקה, יערך תיאום ציפיות בין המנתח הפלסטי לבין המטופלת, בשלב הזה המטופלת תקבל הסבר באשר להצלחת הניתוח והסיכונים האפשריים, המנתח יקשיב ויבין מהם רצונותיה של האישה ויתאם עימה ציפיות בנוגע לגודל החזה הרצוי מבחינתה.  כמו כן תערך החלטה לגבי מיקום השתל – מעל או מתחת לשריר. יש מגוון רחב של סוגי שתלים, מידות וגדלים של שתלים, כך שניתן למצוא את גודל השתל, הצורה, והמעטפת של השתל המתאימים לניתוח להגדלה והרמת חזה לכל אישה בכל גיל. במהלך הייעוץ הרפואי עם המנתח הפלסטי, בהתאם לתוצאות הבדיקה הרפואית הטרום ניתוחית לקראת הניתוח, יחליט המנתח הפלסטי ממרפאת פרופ' ברנע, על שיטת הניתוח ויקבע את סוג החתך הניתוחי, מיקום השתל (מעל או מתחת לשריר)  ויגדיר את מיקום הפטמות בניתוח. כמו כן המנתח הפלסטי במרפאת פרופ' ברנע יואב יסביר לאישה על השינויים שיכולים להשפיע במהלך השנים על גודל השדיים וצורתם, לבסוף המנתח הפלסטי יסקור את הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח להגדלה והרמת החזה.

מהן ההוראות הרפואיות לקראת ניתוח הגדלה והרמת חזה?

 • לפני ניתוח להרמה והגדלת חזה, יש לבצע בדיקות דם (ספירת דם ותפקודי קרישה).
 • יש לבצע בדיקת ממוגרפיה ו/או אולטרסאונד.
 • בדיקת א.ק.ג. לנשים מעל גיל 40.
 • צילום חזה לנשים מעל גיל 50.
 • יש להפסיק לעשן לפחות חודש ימים לפני הניתוח להגדלה והרמת חזה. העישון גורם להיצרות של כלי הדם ולכן מאט את זרימת הדם באזור הניתוח. כתוצאה מכך תהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. יתר על כן, באופן כללי, העישון מעלה משמעותית את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ולסיבוכים הקשורים בהרדמה.
 • אין לשתות אלכוהול 3 ימים לפני הניתוח להגדלה והרמת חזה.
 • בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי, יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח להגדלה והרמת החזה.
 • לפני הניתוח יש להצטייד בחזיית ספורט הדוקה בעלת קרסים קדמיים וללא ברזלים, בהתאם להוראת המנתח הפלסטי.
 • שיחה עם רופא מרדים תתבצע לרוב ביום הניתוח הפלסטי להגדלה והרמת חזה, למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ של מרדים לפני הניתוח.

מהן הכנות לפני ניתוח הרמה והגדלת חזה?

 • צום 8 שעות לפני הניתוח להגדלה והרמת חזה, הצום כולל גם איסור על לעיסת מסטיק.
 • להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני הניתוח להגדלה והרמת חזה.
 • רחצה עם סבון אנטיספטי, ערב הניתוח ובבוקר לפני ניתוח להגדלה והרמת החזה, רחצה יסודית של אזור בית החזה ובית השחי.
 • אין להתאפר ביום הניתוח.
 • להסיר תכשיטים לפני ההגעה לניתוח.

מה כולל הניתוח להגדלה והרמת חזה?

ההבדלים השונים בין סוגי הניתוחים להגדלה והרמת חזה קשורים בעיקר לגודל החזה הרצוי ולגובה של החזה ולבחירה האם למקם את השתל מעל השריר או מתחת לשריר ולהשתמש בשתל מחוספס או חלק. במהלך הניתוח להגדלה והרמת חזה, לאחר הכנסת השתלים שנבחרו ותואמו עם המטופלת והרמת השד, על המנתח הפלסטי למקם את העטרה/פטמה. המיקום נקבע לפי מנח השד החדש, כולל התחשבות בפרופורציות החדשות שהתקבלו בבית החזה ותוך חישוב המרחק האידיאלי מהקפל התת שדי. לעיתים נערכת הקטנה של העטרה והפטמה גם כן. לאחר שהמנתח הפלסטי סיים את עבודת העיצוב של השד ולפני ביצוע תפירת החתכים, כדי לקבל החלטה סופית,  כיצד מראה השד יתקבל כתוצאה מההשפעה של כוח הכובד, וממראה המטופלת בעמידה,  המנתח הפלסטי, יטה את מיטת הניתוחים, למצב בו המטופלת יושבת. במצב ישיבה, המנתח הפלסטי בודק שוב את גודל החזה, הפרופורציה לגוף, המרחק בין השדים, המרחק לקפל התת השדי ומיקום הפטמה-עטרה. רק לאחר שלב זה, יעבור לסגירת החתכים הניתוחיים. בניתוח להגדלה והרמת חזה נערכים באמצעות תפרים נמסים. בסוף הניתוח להגדלה והרמת חזה, ילבישו למטופלת חזייה אורטופדית ייעודית לניתוחי שדיים. כאשר הניתוח להקטנה ולהרמת חזה מסתיים, המטופלת מועברת לחדר התאוששות, בו נשארת להשגחה למספר שעות שנקבעו לפי תפוגת חומרי ההרדמה והרגשת המטופלת. לאחר ההתאוששות יינתנו הוראות ברורות מפי המנתח הפלסטי ולפיהן יש לנהוג בזמן שלאחר הניתוח.

לאיזה גודל כדאי להגדיל ולהרים את החזה?

ישנם מספר רב של גדלים ומידות של שתלים שניתן לבחור לקראת ניתוח להגדלה והרמת החזה. הניסיון והידע  של המנתח הפלסטי באים לידי ביטוי בשאלה זו המתייחסת להתאמת גודל החזה. המטרה היא  לבחור בגודל חזה ובשתל המתאים אישית למטופלת, לאורך זמן, ומתן מראה אסתטי לחזה, שימנע  עומס על הגב ושיתאים לפרופורציית הגוף של האישה.

מתי להגיע לביקורת לאחר ניתוח הגדלה והרמת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע?

 • לאחר 5 ימים מיום הניתוח תזומני לביקורת במרפאת הפלסטיקאי המנתח.
 • לאחר מכן, המשך הביקורות לפי הוראת המנתח הפלסטי.

כיצד ניתן להאיץ את תהליך ההחלמה מניתוח הגדלה והרמת חזה?

 • לאחר ניתחו הגדלה והרמת חזה יש הקפיד ללבוש את חזיית הספורט 24 שעות ביממה, למשך חודש עד חודש וחצי לאחר הניתוח.
 • להימנע משכיבה על הבטן או על הצד, לפחות למשך חודש ימים לאחר ניתוח להגדלה והרמת החזה על מנת למנוע לחץ על השדיים.
 • לאחר ניתוח להגדלה והרמת חזה, אין לעסוק בפעילות גופנית המפעילה את פלג גוף עליון או בפעילות מאומצת או נשיאה של משאות כבדים, עד שמתקבל אישור לכך מהרופא המנתח הפלסטי. האישור יינתן בהתאם לקצב ההחלמה ובכל מקרה לפחות לחודשיים ימים, לאחר הניתוח להגדלה והרמת חזה.
 • לאחר הניתוח להגדלה והרמת חזה אין לחשוף את החזה לשמש למשך שלושה חודשים.
 • לאחר הניתוח להגדלה והרמת חזה אין להיכנס למקורות מים: ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה, למשך חודשיים לאחר הניתוח. לאחר תקופה זו ניתן להיכנס למים בתנאי שכול החתכים התרפאו היטב.
 • לאחר הניתוח להגדלה והרמת חזה יש להימנע מעישון לפחות חודש.
 • לאחר 5 שבועות מהניתוח וסגירה של הצלקות הניתוחיות מומלץ על טיפול ביריעות סיליקון או משחת סיליקון להאצת תהליך החלמה וטשטוש הצלקות.

מה הן תופעות הלוואי לאחר ניתוח הגדלה והרמת חזה?

לאחר ניתוח להגדלה והרמת חזה, תיתכן ירידה זמנית בתחושה, או רגישות יתר באזור התפרים באזור הניתוח בחזה והפטמה בחזה, התחושה בדרך כלל חוזרת לאחר זמן קצר.

מתי ניתן ליהנות מהתוצאה הרצויה מניתוח הגדלה והרמת חזה?

תהליך ההחלמה והצפי לתוצאה הסופית לאחר ניתוח הגדלה והרמת חזה, משתנים בין מטופלת למטופלת ותלויים במצב הבריאותי הכללי של כול אישה, בגודל השד, בתכונות העור, עובי ומידת אלסטיות של השד. בימים עד השבועות הראשונים שלאחר הניתוח להגדלה והרמת חזה יתכנו שטפי דם, אדמומיות, נפיחות ובצקת באזור החזה. לאחר ניתוח להגדלה והרמת חזה, תהליך עיצוב החזה יושלם בתוך מספר שבועות עד מספר חודשים לאחר הניתוח.  ברמה החיצונית, כבר לאחר הניתוח, השינוי ניכר והשדיים נראים גדולים וזקופים יותר.

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.