ניתוחים פלסטיים

ניתוח פלסטי

בשפה היוונית המילה  plastikos "פלסטי" מתייחסת ליכולת לשנות צורה ומתאים לעיצוב. בהתאם לכך, המילה הושאלה לתחום הניתוחים הפלסטיים, שבמסגרתם מעצבים את צורתו של איבר או אזור כלשהו בגוף, בפנים או בחזה.

הכירורגיה הפלסטית מתחלקת ל-2 זרועות עיקריות – ניתוחים אסתטיים וניתוחים שיחזוריים . ניתוחים אסתטיים הם ניתוחים  פלסטיים למטרות שיפור והצערה – כגון הגדלת חזה, הקטנת חזה, הרמת חזה, ניתוח מתיחת בטן ועיצוב הגוף, ניתוחי פנים, ניתוח אף ועוד. ניתוחים שיחזוריים הם ניתוחים פלסטיים רפואיים המשחזרים איברים או אזורי חסר בגוף, כגון שחזור שד לנשים שעברו כריתת שד או שחזור פנים שהושחתו עקב חבלה וכו'. כמו כן חשוב להבחין בין ניתוח פלסטי לבין פרוצדורה פלסטית שאינה ניתוחית כגון הזרקת חומרי מילוי לפנים, טיפול פילינג וכו'. ניתוח פלסטי, בשונה מפרוצדורה פלסטית, הוא הליך רפואי בו כירורג פלסטי מבצע חתך עורי לצורך השינוי האסתטי הנדרש. מכאן נגזרים עוד הבדלים רבים בין שני ההליכים כגון רמת סיכון, זמן החלמה ועוד.  

ניתוחים פלסטיים

למה ניתוחים פלסטיים כול כך נפוצים?

בעשורים האחרונים ניתוחים פלסטיים צברו תאוצה בעולם כולו וגם בישראל. נשים וגברים בוחרים לעשות ניתוח פלסטי, בכל הגילאים, בשאיפה להראות טוב יותר ובכך להרגיש טוב יותר עם עצמם.  פעמים  רבות, הגורמים לניתוחים פלסטיים שנערכים על ידי נשים וגברים הם למטרת שדרוג מראה הפנים והגוף, האטת ההזדקנות של עור הפנים וצניחת האיברים בגוף, שינוי והתחדשות. כמו כן, העלייה בגיל האדם והתבגרות הגוף גורמת לשינויים אסתטיים בעור הפנים ובגוף שההולכים ומתרבים עם ההתקדמות הגיל. עם השנים, העור והרקמות בפנים, בחזה, בבטן ובגוף מזדקנים ונעשים רפויים עד צניחה  והתוצאה היא מראה עייף, נפול, כבד ומבוגר. דבר זה מעורר פעמים רבות חוסר ביטחון ופגיעה בדימוי הגוף. גם אורח חיים לא מאוזן  – מהווים לעיתים גורמי סיכון המשפיעים באופן ישיר על עור הפנים והגוף כמו עישון ותזונה לא מאוזנת.

היום בעידן המודרני נשים וגברים רבים חולמים לשדרג ולהצעיר את  מראה הפנים והגוף ובכך להביא לעצירת הזדקנות העור, הפנים וצניחת האברים בגוף. הרצון לשנות, להתחדש ולהרגיש צעירים בא לידי ביטוי היום יותר מתמיד. איכות החיים ורמת החיים בה אנו מצויים בעידן המודרני מאפשרות לנו לשדרג את הנראות שלנו, ובעיקר להרגיש טוב יותר עם עצמנו.

ההתפתחות הטכנולוגית, ההתפתחות הרפואית ושיטות הניתוח המתקדמות בפלסטיקה ובכלל, לרבות ההרדמה, מכשירי אנרגיה וטכנולוגיות אחרות בהם משתמשים בניתוחים פלסטיים, מאפשרים לערוך ביתר קלות מגוון ניתוחים פלסטיים לעיצוב ולשדרוג הפנים החזה והגוף.

למי מתאימים הניתוחים הפלסטיים? כמעט לכולם!

למעשה כל אדם שבריאותו הפיזית והנפשית תקינה, יכול לעבור ניתוח פלסטי. ישנם ניתוחים פלסטיים שלא מומלץ לבצע בגיל צעיר לפני סיום תהליך הגדילה, ובמקרים כאלה מנתח פלסטי מקצועי יספק את הייעוץ הרפואי הנדרש ואת המלצותיו. בכל מקרה, גם אנשים מבוגרים יכולים לעבור ניתוחים פלסטיים אם הם בריאים ואם זו בחירתם. 

מה השפעתם של הניתוחים הפלסטיים?

תחום הניתוחים הפלסטיים צובר פופולריות, ביקוש גדול שמשדרג את ההתפתחות הטכנולוגית והחדשנות הרפואית ככל שהשנים עוברות. תחום הפלסטיקה מקובל ומבוקש על ידי נשים וגברים כאחד, בכל הגילאים ומכל שכבות האוכלוסייה ומצב סוציואקונומי. הביקוש הגדול לניתוחים פלסטיים בשנים האחרונות הולכת וגדלה ונובעת מההשפעה החיובית העצומה של תוצאותיהם, הניכרת בכל תחומי החיים של המנותחים. 

היתרון המשמעותי שמוביל אנשים רבים להחלטה על ביצוע ניתוח פלסטי הוא ללא ספק שיפור המראה שלהם והצערתו.

כך לדוגמה, אישה שמבצעת ניתוח הרמת חזה לאחר שהלידות פגעו במראה האסתטי של החזה והפכו אותו לנפול, אישה אחרת שעלולה להרגיש שהיא לא נשית מספיק בעקבות גודל החזה שלה מעוניינת בהגדלת חזה כדי לקבל מראה גוף נשי יותר ובכך להרגיש שלמה יותר עם עצמה. עם זאת, האפקט של ניתוח פלסטי אינו מסתכם רק בשיפור המראה החיצוני והצערתו אלא גם ובעיקר בהגדלת הביטחון העצמי ובשיפור הדימוי העצמי.

ניתוח פלסטי מוצלח, שמשתקף במראה אסתטי וטבעי, נותן את אותותיו ומשפיע במישור הרגשי ולדימוי העצמי. השינוי האסתטי פעמים רבות מעצים את האדם ומסייע לו בחיים. בנוסף, ישנם מקרים בהם ניתוחים פלסטיים תורמים לשיפור הבריאות. כך לדוגמה, לאישה בעלת חזה גדול שסובלת כתוצאה מכך מדימוי עצמי נמוך וגם מכאבי גב וכתפיים ובעיות ביציבה ניתוח הקטנת חזה יעזור לה. או גבר עם הפרעה בשדה הראיה והרגשת עייפות ונפילת עפעפיים ירגיש שיפור לאחר ניתוח הרמת עפעפיים.

אילו סוגים של ניתוחים פלסטיים קיימים?

יש כיום מגוון של ניתוחים פלסטיים הנעשים לצורך אסתטי, וכמו שציינו הם מיועדים לנשים וגברים המעוניינים לשפר ולשדרג את המראה החיצוני של הפנים החזה או הגוף. ישנם ניתוחים פלסטיים שהצורך בהם נובע בעיקר מהצורך הסובייקטיבי של האדם המעוניין לשדרג את המראה החיצוני שלו באמצעות ניתוח פלסטי. בין אם מדובר בחזה גדול שהאישה מעוניינת להקטין או בחזה נפול שנשים מעוניינות להרים, רצון לשאיבת והיצרות ירכיים, או קמטים בפנים –  בעוד יש כאלה שחיים עם העניין בשלום, יש כאלה הרואים בכך פגם ומכשלה שמשפיעים על כל התנהלותם בשגרה ותחושותיהם כלפי עצמם בחיים.  כמן כן, ישנם ניתוחים פלסטיים הנובעים עקב בעיה רפואית כמו כריתת שד לאחר גילוי של סרטן השד או כריתת שד מניעתית למטרות מניעה לנשים נשאיות לBRCA . לפיכך, ניתוח פלסטי מיועד לכל מי שמעוניין בביצועו ואשר בריאותו הפיזית והמנטלית מאפשרות זאת, בכפוף לבדיקה ולאישור המנתח הפלסטי. חשוב לציין שלכול ניתוח פלסטי או פרוצדורה אסתטית יש מגבלות וכן אחוז קטן של סיבוכים וסיכונים שנידונים עם המטופלים ביעוץ. מטופלים עם ציפיות מוגזמות או לא ריאליות לא יעברו את הניתוח.

ניתוחים פלסטיים לעיצוב החזה

המראה והמבנה של החזה הנשי הוא מרכיב חשוב בדימוי גוף נשי, בדימוי עצמי ובהרגשה היומיומית של האישה. לפעמים הסיבה לביצוע ניתוחים פלסטיים לעיצוב החזה היא מפני שמלכתחילה החזה היה גדול מדי למידותיה וגורם לאישה לבעיות גב, ומראה חיצוני מכביד.  או חזה שלא התפתח והוא קטן מדי או מתפתח בצורה לא רגילה כגון חזה טובולארי. ישנם מצבים שהחזה שינה את צורתו בעקבות התבגרות, הריונות, הנקות, ירידה ועליה במשקל ועוד. תחום נוסף בניתוחים הפלסטיים לעיצוב החזה הינו שחזורי שד בעקבות מחלת הסרטן, או כריתה מניעתית לנשאיות לגן ה  BRCA  לנשים המעוניינות בכך. תחום נוסף הנו בתחום הניתוחים הפלסטיים לגברים בעלי חזה נשי- נקרא גם "גניקומסטיה" המעוניינים בעיצוב חזה גברי

אילו סוגים של ניתוחים פלסטיים לחזה?

ניתוחי חזה כוללים מגוון סוגים של ניתוחים כגון: ניתוחים פלסטיים להגדלת חזה, ניתוחי הקטנת חזה ולהרמת חזה, ניתוחים פלסטיים להרמה והגדלה של החזה גם יחד, ניתוחים פלסטיים במצבים של חוסר סימטריה בשדיים, ניתוחים פלסטיים במצבים של חזה טובולארי-צינורי, ניתוחי חזה במצב של פיטמה שקועה, ניתוחים לשחזור שד במצבים של כריתה מניעתית ושחזור שד לנשאיות לגן, שחזורי שד אונקופלסטיים, שחזור שד על ידי הזרקת שומן, על ידי מותחן או שתל קבוע, שחזור שד באמצעות רקמות הגוף ושחזור פיטמה.

מהן הסיבות לניתוחים פלסטיים בחזה?

 • מסיבות אסתטיות ובריאותיות– בתקופה זאת הנראות לאסתטיקה ויופי היא משמעותית מאוד, לכן יש שכיחות ופופולריות גבוהה של ניתוחי חזה. נשים רבות מעוניינות לשפר את המראה האסתטי של החזה עקב עליה בגיל, הריונות ולידות ששינו את הצורה של החזה שלהן. כל זאת, כי השדיים נתפסים כחלק חשוב מהיופי ומהנשיות של כל אישה. כחברה אנו רואים שדיים מעוצבות בפרופורציה המתאימה לגוף כחלק ממבנה הגוף האולטימטיבי. לכן דווקא בתקופה זאת שבה אישה אם איננה מרגישה בנוח עם גודל החזה שלה יכולה לערוך שינוי בקלות.
 • שיפור הביטחון עצמי והדימוי הגופני– מבוכה ממראה ומצורת השדיים יכולה להביא להימנעות חברתית, אישית ואינטימית ובכך להשפיע על שגרת החיים שלך. מכאן מבינים שלצורת השדיים ולגודלם השפעה על הבטחון העצמי ודימוי הגוף של נשים רבות.
 • גודל  וצורת החזה– חלק מהנשים שמרגישות צורך בניתוחי חזה פלסטיים עושות זאת עקב חזה גדול מידי המכביד עליהן ומסב להן כאבים בגב ובכתפיים, או לחילופין חזה קטן /חזה שטוח שמשפיע דימוי גוף שלילי. יש נשים שבאות לניתוחים פלסטיים בחזה במצבים של חזה נפול ומרוקן הנגרם עקב לידות והנקה ועליה בגיל, עליה וירידה קיצונית במשקל, חזה לא סימטרי או חזה טובולרי.
 • הוצאת שתלים כדי לחזור למראה טבעי – יש מגוון סיבות להוצאת שתלים מחזה שכבר נותח. חלקן אישיות, אך חלקן קשורות גם לטרנדים הכוללים רצון לחזור  ל- "מראה טבעי" הקודם. לחלק מהנשים השתלים בחזה התאימו כשהיו צעירות יותר אך עם התבגרותן השתלים אינם מתאימים יותר ואף מפריעים להן בכאבים ואי נוחות. כמו כן, אצל חלק מהנשים מבצעים הוצאת שתלים עקב סיבוכים של שתלי הסיליקון, סיבוכים הכוללים התקשות חוזרת סביב השתל, דלף של השתל ותחושה לא טבעית בשד. סיבות נוספות להוצאת השתלים יכולות להיות שינויים גופניים שחלו עם השנים בגוף האישה כגון לידה, הנקה, השמנה, ירידה חדה במשקל, התבגרות הגוף, גיל המעבר וכו'.
 • החלפת שתלים בחזה – לעיתים יש צורך להחליף את השתלים בחזה בניתוח נוסף עקב בלאי וקרע של השתל, התקשות השד במגע בשל היווצרות "קופסית"  סביב השתל, קמטים וקפלים בשתל,  שינוי בגובה השדיים, או בעקבות רצון המטופלת לשינוי בגודל החזה או בצורת השדיים. כמו כן, יש נשים המעוניינות להגדיל את החזה במידה נוספת ומנגד יש נשים אשר חשות שהחזה גדול יתר על המידה לאור השינויים שחלו בגופן, והן בוחרות להחליף את השתלים בשתלים קטנים יותר או בשתלים שצורתן שונה.
 • שחזור שד-נשים שעברו שחזור שד עקב כריתת  שד רגילה, חלקית אונקופלסטית, או לצורך מניעה אפשרית של התפתחות סרטן בשד.  או במצבים של חוסר פרופורציות משמעותי במבנה של מבנה הגוף.
 • גינקומסטיה– או שד נשי. במקרה כזה , גברים פונים לניתוחי חזה עקב חזה מוגדל אצלם, בעקבות צמיחה שפירה בעודף של רקמת השד, בדרך כלל בשני הצדדים, הגורמים למראה חזה נשי, לפגיעה בנראות הגברית, לחוסר ביטחון ופגיעה בדימוי גוף הגברי וביכולותיו. זהו ניתוח הקטנת חזה לגברים- גניקומסטיה Gynecomastia התפתחות חריגה זו של רקמת שד גורמת לגדילת חזה לא אסתטי ולא פרופורציונלי לשאר חלקי הגוף של הגבר. מטרת הניתוח היא ליצור חזה אסתטי ושטוח. ההחלמה לאחר הניתוח היא יחסית מהירה.

מהם ניתוחים פלסטיים לעיצוב הגוף?

ניתוחים פלסטיים לעיצוב הגוף מיועדים למטופלים שאינם מרוצים ממראה שלהם במקומות שונים בגוף. למשל: נשים לאחר הריונות מרובים, אנשים שהפחיתו קילוגרמים רבים כתוצאה משינוי תזונתי או ניתוח לקיצור קיבה ובכך נותרו על גופם עודפי שומן ועור המקשים עליהם לתפקד או יוצרים הרגשה אסתטית לא נוחה ועוד.

בין הניתוחים הפלסטיים העיקריים לעיצוב הגוף נמנים ניתוח לעיצוב ומתיחת הבטן והפיכתה לחלקה ושטוחה על ידי סילוק עודפי עור ושומן. ניתוחי שאיבת שומן המתאימים לעיצוב אזורי גוף עם מצבורי שומן שאינם מתיישבים בפרופורציה עם שאר חלקי הגוף. ניתוחים פלסטיים לעיצוב ומתיחת הירכיים, המאפשרים להיפרד מעודפי עור ושומן מיותרים המרוכזים באזור הירכיים (לעיתים כתוצאה מירידה גדולה במשקל) ולהדק את העור ליצירת מראה מתוח. ניתוחים פלסטיים לעיצוב זרועות  – מיועדים להסרת החלקים המדולדלים “שנופלים” מהזרועות. יש עוד מגוון ניתוחים פלסטיים לעיצוב הגוף, כמו הצמדת אוזניים בולטות, ניתוחי אף ועוד, אך פה נתמקד בשלושה ניתוחים פלסטיים נפוצים.

דוגמאות לניתוחים פלסטיים לעיצוב הגוף

ניתוח פלסטי למתיחת בטן

רבים בטוחים כי אימון לשרירי בטן יכול לעצב בטן שטוחה יפה ומתוחה, אך זו אינה סברה נכונה. עבור נשים וגברים הסובלים מבטן רפויה ועודפי עור (עקב הריונות, ירידה משמעותית במשקל, עלייה בגיל ועוד) הפתרון היחיד והנכון ביותר עבורם הוא ניתוח מתיחת בטן. אומנם אימון וכושר זה טוב לבריאות הגוף והנפש, אך שרירי הבטן ממוקמים מתחת לעור הרפוי , לכן אימון שרירי בטן לא יגרור שינוי ויביא למתיחת הבטן. לכן, רק ניתוח מתיחת בטן על ידי כירורג פלסטי מקצועי ואיכותי יביאו מראה של בטן חטובה ורעננה. אבל נדגיש כי ניתוח מתיחת בטן אינו תחליף לאימונים או כל פעילות ספורטיבית אחרת והוא לא משמש כתחליף לשמירה על תזונה נכונה ובריאה.

לפני ביצוע ניתוח מתיחת בטן, יש צורך להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה ובעל ניסיון בניתוחי מתיחת בטן. הכירורג הפלסטי יבדוק את מידת ההתאמה לניתוח של האנשים המיועדים. יש לציין שחשוב מאוד להבין שהניתוח אינו תחליף לירידה במשקל. כמו כן, את הניתוח עושים כשהמנותח/ת מגיע למשקל יציב. לפני ניתוח מתיחת בטן מבדאים שאין בקע באזור הטבור או דופן הבטן. במקרה של חולשת שרירי דופן הבטן, שנפוץ לאחר לידות, בזמן ניתוח מתיחת הבטן מבצעים הידוק של השרירים לקו האמצע של הבטן.

ניתוחים פלסטיים למתיחת ירכיים

זהו ניתוח פלסטי המיועד למתיחת הירכיים, ועיצוב ירכיים תוך הרחקת עודפי השומן והעור באזור. הניתוח הנערך על ידי מנתח פלסטי מומחה לניתוחים פלסטיים לעיצוב הגוף. אנשים שניגשים לניתוח הם אנשים שנוצר להם עור עודף בעקבות עלייה בגיל או לאחר ירידה משמעותית במשקל. בכך העור מאבד את הגמישות שלו, והופך לרפוי ומדולדל בצורה שאינה אסתטית ופרופורציונלית לשאר חלקי הגוף. כמו כן, עודפי עור בירכיים עלולים להשתפשף בעת הליכה ולגרום לפצעים וכאב במקום, לכן יש להם גם משמעותי בריאותית. בניתוח, המנתח מרחיק את עודפי העור מכל ירך כדי לעצב ולהדק את העור הנותר, ובכך מתאפשר למטופלים לרדת במידת ההיקף ולעצב את הירך. לפני הניתוח יש לשמור על משקל יציב, ובכדי לשמור על תוצאות הניתוח למתיחת ירכיים כיאות,  יש לשמור על משקל גוף מאוזן ולא לעלות או לרדת דרסטית לאחריו.

ניתוח פלסטי למתיחת זרועות

זהו ניתוח פלסטי המיועד למתיחת הירכיים, ועיצוב ירכיים תוך הרחקת עודפי השומן והעור באזור. הניתוח הנערך על ידי מנתח פלסטי מומחה לניתוחים פלסטיים לעיצוב הגוף. אנשים שניגשים לניתוח הם אנשים שנוצר להם עור עודף בעקבות עלייה בגיל או לאחר ירידה משמעותית במשקל. בכך העור מאבד את הגמישות שלו, והופך לרפוי ומדולדל בצורה שאינה אסתטית ופרופורציונלית לשאר חלקי הגוף. כמו כן, עודפי עור בירכיים עלולים להשתפשף בעת הליכה ולגרום לפצעים וכאב במקום, לכן יש להם גם משמעותי בריאותית. בניתוח, המנתח מרחיק את עודפי העור מכל ירך כדי לעצב ולהדק את העור הנותר, ובכך מתאפשר למטופלים לרדת במידת ההיקף ולעצב את הירך. לפני הניתוח יש לשמור על משקל יציב, ובכדי לשמור על תוצאות הניתוח למתיחת ירכיים כיאות,  יש לשמור על משקל גוף מאוזן ולא לעלות או לרדת דרסטית לאחריו.

כיצד תבחרו מנתח פלסטי?

כמו בכל ניתוח כירורגי, גם בניתוח פלסטי לחזה ולגוף חשובה הצלחת הניתוח הפלסטי מבחינה רפואית, בריאותית ואסתטית, תוך הפחתת הסיכון לסיבוכים. כדי להצליח בניתוח הפלסטי, חשוב לבחור מנתח פלסטי מקצועי, מנוסה, מומחה בתחומו ומיומן בביצוע ניתוחים פלסטיים . כדי לוודא שבחרתם נכון, בדקו האם המנתח הפלסטי עונה על הקריטריונים הבאים:

 • מנתח פלסטי שעבר התמחות באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בארץ ו/או בעולם.
 • בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי מוכר ובעל שם.
 • כירורג פלסטי לגביו קיבלת המלצות על סוג הניתוח אותו הנכם מעוניינים לבצע.
 • מנתח פלסטי שחבר באיגודים מקצועיים בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית.
 • מנתח פלסטי בעל ניסיון כירורגי רב בתחום הכירורגיה הפלסטית בכלל ובתחום ניתוחי עיצוב הגוף בפרט.
 • מנתח פלסטי המבצע את הניתוח הפלסטי אותו אתם מעוניינים לבצע בחדרי ניתוח מאושרים על ידי משרד הבריאות.

ייעוץ רפואי לפני ניתוח פלסטי אצל פרופ' ברנע יואב

חשוב לקבוע פגישת ייעוץ רפואי לפני ניתוח פלסטי. יש חשיבות בכך לקבע את ההחלטה לעשיית ניתוח, לתיאום ציפיות ולהצלחת הניתוח. בפגישת הייעוץ הרפואי יבדוק פרופ' ברנע יואב את התאמתכם לניתוח הפלסטי לחזה או לעיצוב הגוף אותו אתם מעוניינים לעבור. בייעוץ הרפואי ייתן הרופא את חוות דעתו המקצועית, באופן ספציפי לגבי הניתוח הנדרש לעיצוב הגוף שאותו בחרתם. במהלך היעוץ הרפואי תישאלו על גיל, משקל, מחלות רקע, נטילת תרופות, ניתוחים קודמים, עישון, בדיקות דם שנעשו ועוד. כמו כן יעשה גם בדיקה פיזית בה יבדוק את היקף עודפי העור, מידת האלסטיות של העור, כמות השומן התת-עורי ומיקומו, דלדול העור וריכוז השומן המפריע לכם.

על בסיס הבדיקה הרפואית הטרום ניתוחית הזו, יעריך פרופ' יואב ברנע את סוג ההרדמה לניתוח: מקומית, טשטוש עמוק או הרדמה כללית וכן ייקבע מספר החתכים בעור, דרכם יתבצעו הניתוחים לעיצוב הגוף. לגבי כל ניתוח לעיצוב הגוף תתקבל החלטה ספציפית. יוצגו בפניכם האפשרויות הניתוחיות לעיצוב הגוף בתחומים: עיצוב זרועות, עיצוב חזה, מתיחת ירכיים, מתיחת בטן ושאיבת שומן, ומהי השיטה הניתוחית המומלצת במקרה הרפואי שלכם. בזמן היעוץ הרפואי עם פרופ' ברנע יואב תעזרו בסימולצייה ממוחשבת של האזור המנותח ולהתרשם מהתוצאות הצפויות. כמו-כן פרופ' ברנע יסביר לכם על השינויים עתידיים שעלולים להשפיע על תוצאות הניתוח הפלסטי שהושגו כגון השמנה וחוסר פעילות גופנית. בנוסף,  פרופ' ברנע יסקור את הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוחים לעיצוב הגוף.

החלמה מניתוח פלסטי

כמו שראינו, קיימים מגוון של ניתוחים פלסטיים המיועדים לעיצוב וחיטוב הגוף לרבות החזה. בהתאם לכך, כל ניתוח כרוך בתהליך החלמה משלו, שונה על פי סוגו ובהתייחס לאדם הספציפי העובר אותו. עם זאת, אין ספק כי ההתקדמות הרפואית, המדעית והטכנולוגית תורמת גם לטכניקות ניתוחיות מתקדמות הנעשים בתנאים נוחים יותר. הדבר מביא להשפעה ישירה תהליך ההחלמה והופכות אותה להחלמה מהירה יותר ומורכבת פחות מבעבר. כך למשל, חלק מהניתוחים הפלסטיים לחזה ולעיצוב הגוף נעשים תחת הרדמה חלקית ולכן ההתאוששות מהם מהירה ולרוב אפילו לא נדרש אשפוז. מאידך, ישנם ניתוחים פלסטיים מורכבים יותר שדורשים אשפוז והשגחה בבית החולים. כל מטופל ומטופלת שעוברים ניתוח לעיצוב הגוף אצל פרופ' ברנע יואב זוכים ליחס אישי והסבר מפורט. ההסבר כולל התייחסות לשאלות על תקופת החלמה כמו מהו זמן ההחלמה הצפוי, איך צריך להתנהל במהלכו, איזה תרופות יש ליטול, מתי צריך להגיע למעקב אצל הרופא, מתי אפשר לשוב לעבודה, מתי אפשר לחזור לפעילות ספורטיבית ועוד. 

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופסור יואב ברנע , מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית,  חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.