מתיחת בטן היקפית

מהי מתיחת בטן היקפית?

מתיחת בטן היקפית, הוא ניתוח מורחב  יותר של מתיחת בטן מלאה הנותן מענה לעודפי עור ושומן לא רק באזור הבטן, אלא גם בצדי האגן כולל עודפי עור ושומן בגב. פעמים רבות נשים אינן מרוצות ממראה הבטן, והחלק התחתון של הגב והן חולמות על בטן שטוחה שמשמעותה גוף צעיר וחטוב. מתיחת בטן היקפית מאפשרת לעצב ולחטב אזורים אלו. מתיחת בטן היקפית מבוצעת בדרך כלל לנשים וגברים שירדו במשקל בצורה משמעותית, לאחר שינוי אורח החיים, לידות או ניתוח בריאטרי  ונשארו להם עודפי עור באזור הבטן והגב.

מתיחת בטן היקפית

מתיחת בטן היקפית יכולה לעזור בשיפור קווי המתאר של הגוף, לשפר, לחטב את ולמתוח את דופן הבטן ואת אזור הגב התחתון. מדובר בניתוח הרבה יותר מורכב ממתיחת בטן רגילה. במהלך מתיחת בטן היקפית, המנתח הפלסטי מסיר עודפי עור ושומן מכל החלק האמצעי והאחורי של הגוף. שרירי הבטן מהודקים, ליצירת מראה שטוח וחטוב יותר. הניתוח משפר בצורה ההיקפית והטובה ביותר את מראה הגוף, הצלקות ממוקמות נמוך וניתן להסתירן לרוב תחת הלבשה תחתונה.

כמו בכל ניתוח פלסטי חשוב לדון ביתרונות ובסיכונים הפוטנציאליים עם מנתח פלסטי מוסמך כדי לקבוע אם מתיחת בטן היקפית היא האפשרות הטובה ביותר עבור הצרכים והמטרות האישיות שלך.

בדרך כלל גברים ונשים שירצו לעבור ניתוח מתיחת בטן היקפית הם לאחר ירידה משמעותית במשקלם, אם בעזרת שינוי באורח החיים או באמצעות ניתוח בריאטרי. המטופלים בדרך כלל סובלים מעודפי עור רבים באזור הבטן, הגב העכוז והירכיים.

לעתים אלו הן נשים לאחר לידה, אשר מתיחת דופן הבטן בזמן ההיריון יצרה אצלן עודפי עור או גברים שפעילות גופנית ותוכנית תזונה לא מסייעת להם לייצר בטן שטוחה וחטובה.

מה ההבדל בין מתיחת בטן היקפית למתיחת בטן מלאה?

ניתוח מתיחת בטן היקפית

כולל תהליך משולב המשפר את מראה הבטן, והגב. המנתח הפלסטי מסיר, ושואב את עודפי העור והשומן באזורי פלג הגוף התחתון והבטן, מהדק את השרירים ומותח את העור באזור. פעמים רבות מתיחת בטן היקפית משלבת טכניקות ניתוחיות ואסתטיות שונות באזור הגב התחתון והבטן ומצריכה ניסיון ומקצועיות רבה של המנתח הפלסטי. בדרך כלל החתך הניתוחי נעשה במותניים, לעיתים הניתוח נעשה בשני חלקים נפרדים.

ניתוח מלא למתיחת בטן

כולל עיצוב דופן הבטן באמצעות הידוק שרירי הבטן והעור הרפוי ושינוי מיקום הטבור והתאמתו לבטן המתוחה. החתך הניתוח נעשה מעל המפשעה.

למי ניתוח מתיחת בטן היקפית מתאים?

מתיחת בטן היקפית היא הליך כירורגי המתאים לנשים וגברים שיש להן עודפי עור ושומן סביב הבטן, והגב. הליך זה מתאים במיוחד:

 • לגברים ונשים שירדו בצורה משמעותית במשקל עקב שינוי באורח החיים או עקב ניתוח בריאטרי ויש להן עודפי עור רבים באזור הבטן התחתונה, בצידי האגן והגב.
 • נשים לאחר לידה, אשר מתיחת דופן הבטן בזמן ההיריון יצרה אצלן עודפי עור לאחר הלידה.
 • נשים וגברים שיש להן כמות רבה של עור רפוי ושומן סביב הבטן והירכיים שלהם.
 • גמישות עור טובה.
 • משקל בריא ויציב.

חשוב לציין שמתיחת בטן היקפית אינו פתרון לירידה במשקל, אלא ניתוח אסתטי שנועד לשפר את מבנה ועיצוב הגוף ולהגביר את הביטחון העצמי של המטופלת. כמו בכל ניתוח פלסטי, חיוני להתייעץ עם מנתח פלסטי מומחה כדי לקבוע אם מתיחת בטן היקפית היא הבחירה הנכונה לצרכים ולמטרות הספציפיות שלכם.

למי ניתוח מתיחת בטן היקפית אינו מתאים?

מתיחת בטן היקפית אינה מומלצת מתאימה:

 • לאנשים שמשקלם אינו יציב או לאלו שעדיין מתכננים לרדת במשקל בצורה דרסטית. משקל בלתי יציב יכול להשפיע על תוצאות הניתוח.
 • לנשים המתכננת הריון נוסף, מומלץ לדחות את ניתוח מתיחת בטן היקפית.
 • לסובלים ממחלות רקע כמו סכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב או היסטוריה של קרישי דם. מצבם הבריאותי אינו יכול לאפשר לעבור את הניתוח.
 • מעשנים שאינם מסוגלים להפסיק לעשן לפחות חודש לפני ולאחר הניתוח. העישון מגביר את הסיכון לסיבוכים. מטופלים כאלו אינם מתאימים למתיחת בטן היקפית.
 • חשוב להתייעץ עם מנתח פלסטי מוסמך על מנת לקבוע אם אתם מועמדים המתאימים למתיחת בטן היקפית או לבדוק האם יש הליכים חלופיים שעשויים להתאים יותר לצרכים שלך.

מהן הסיבות לניתוח מתיחת בטן היקפית?

ניתוח מתיחת בטן היקפית לאחר עליה וירידה קיצונית במשקל

מתיחת בטן היקפית היא אפשרות יעילה בדרך כלל לנשים וגברים שיש להן עודפי עור ושומן בבטן ורפיון שרירים. עודפי העור שנוצרים גורמים לאי נוחות רבה כיוון שהם מייצרים הזעה, גרד ואדמומיות, ריחות לא נעימים ולעיתים אף לפטרת בעור. ניתוח מתיחת בטן היקפית, אמנם אינו מהווה תחליף לירידה במשקל או לאורח חיים בריא, אך הוא יכול לספק שיפור משמעותי במתאר הגוף ובביטחון העצמי. לאחר עליה וירידה משמעותית במשקל לאחר דיאטה או ניתוח בריאטרי חלק מהאנשים עשויים להישאר עם עור רפוי בבטן התחתונה ובגב שאינו מגיב לתזונה ולפעילות גופנית. מתיחת בטן היקפית יכולה להסיר ביעילות את עודפי העור והשומן באזור הבטן והגב ולהדק את השרירים וכתוצאה מכך אזורים אלו יהיו מעוצבים. לחלק מהאנשים יש נטייה גנטית לעודפי שומן ועור בבטן התחתונה ובגב, למרות שהם מקפידים על אורח חיים בריא. לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית ניתן להשיג קווי מתאר גוף פרופורציונליים יותר.

ניתוח מתיחת בטן היקפית לאחר ניתוח בריאטרי להקטנת נפח הקיבה

ניתוח בריאטרי הוא הליך כירורגי המסייע לאנשים עם השמנת יתר לרדת במשקל על ידי הקטנת גודל הקיבה. למרות שניתוח בריאטרי יכול להיות יעיל מאוד בהפחתת המשקל, הוא יכול גם להוביל ליצירת עודפי עור. זה יכול להיות לא נוח, לא יפה ויכול גם לגרום לבעיות היגיינה. לאחר ירידה דרסטית במשקל בעזרת ניתוח בריאטרי, הבטן יכולה להראות כמכוסה ב"סינר". עודפי העור שנוצרו עשויים לייצר הזעה, גרד ואדמומיות, ריחות לא נעימים ולעיתים אף פטרת בעור. מתיחת בטן היקפית מבוצעת בדרך כלל לאחר שהמטופל עבר ניתוח בריאטרי והגיע לירידה הרצויה עבורו במשקל. הניתוח מתאים גם למטופלים שירדו במשקל באמצעות תזונה ופעילות גופנית ויש להם עודפי עור ושומן באזור הבטן. ניתוח מתיחת בטן היקפית לאחר ניתוח בריאטרי, יכול לשפר את קווי המתאר של הגוף ואת מראה הבטן והגב התחתון ומהווה ניתוח משלים. הניתוח יכול להפחית עודפי עור ושומן ולשפר את איכות החיים הכללית של המטופלים. חשוב שמטופלים השוקלים ניתוח מתיחת בטן היקפית יתייעצו עם מנתח פלסטי מוסמך כדי לקבוע אם הם מועמדים טובים להליך וכדי ללמוד על הסיכונים והיתרונות בהליך זה.

ניתוח מתיחת בטן היקפית לאחר הריונות ולידות

לאחר הריון ולידה, נשים רבות חוות שינויים משמעותיים בגופן. שרירי הבטן עלולים להימתח ולהיפרד, ועודפי עור ושומן עשויים להצטבר סביב הבטן הירכיים והגב. למרות הדיאטה והפעילות הגופנית, חזרה לקווי מתאר גוף שלפני ההיריון יכולים להיות מאתגרים. בניתוח מתיחת בטן היקפית המנתח הפלסטי יבצע הידוק השרירים בבטן והסרת עודפי עור ולהחזרת הבטן למראה צעיר. מתיחת בטן היקפית פופולרית במיוחד בקרב נשים שילדו ורוצות לחזור לגוף ולמידות כפי שהיו לפני ההיריון. הניתוח יכול לשפר את מראה הבטן והגב לשחזר את הגוף שהיה לפני ההיריון לשפר את הביטחון העצמי, דימוי הגוף והמראה. נשים רבות שעברו ניתוח מתיחת בטן היקפית מדווחות שהן מרגישות נוח יותר ביחס לקווי מתאר הגוף ובטוחות יותר לגבי המראה שלהן.

ניתוח מתיחת בטן היקפית לאחר עלייה בגיל

ככל שאנחנו מתבגרים, העור מאבד מגמישותו והשרירים בבטן עשויים להחלש והבטן רופסת יותר. מתיחת בטן היקפית יכולה לטפל ביעילות בבעיות אלו ולשפר את המראה הכללי של הבטן התחתונה והגב. ההחלטה לעבור ניתוח בטן היקפית, נערכת לאחר התייעצות עם מנתח פלסטי וצריכה להתקבל בהתייחס לכל מקרה לגופו, תוך התחשבות במצב הבריאותי הכללי ובהיסטוריה הרפואית של המטופל. מטופלים מבוגרים יכולים לחוות יתרונות משמעותיים מניתוח מתיחת בטן היקפית. ההליך יכול לשפר את מראה אזור הבטן שלהם ולעזור להם להרגיש בטוחים יותר בקווי המתאר של גופם . בנוסף, הידוק שרירי הבטן יכול לשפר את היציבה ולהפחית את הסיכון לכאבי גב.

המלצות לבחירת מנתח פלסטי לניתוח מתיחת בטן היקפית

בניתוח מתיחת בטן היקפית, הצלחת הניתוח תלויה בבחירת מנתח פלסטי מתאים תוך כדי השגת התוצאה האסתטית הטובה ביותר ומזעור הסיכון לסיבוכים. כדי להשיג את התוצאה הרצויה, עליך לבחור ברופא מומחה – מנתח פלסטיקאי, שעונה על הקריטריונים הבאים:

 • מומחה בכירורגיה פלסטית שעבר התמחות באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בארץ ו/או בעולם.
 • בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי בעל שם.
 • חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית.
 • כירורג פלסטי עליו קיבלת המלצות.
 • בעל ניסיון כירורגי רב בתחום הכירורגיה הפלסטית בכלל ובתחום ניתוחי עיצוב הגוף בפרט.
 • הניתוח יבוצע בחדר ניתוח מאושר על ידי משרד הבריאות.

פגישת ייעוץ ותכנון קדם ניתוחי במרפאת פרופ' יואב ברנע

לפגישת הייעוץ הרפואי ולתאום הציפיות באשר לתוצאות הרצויות של הניתוח למתיחת בטן היקפית יש חשיבות רבה להצלחת הניתוח. בפגישת הייעוץ הרפואי פרופ' ברנע יואב מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, יבדוק את התאמתך לניתוח למתיחת בטן היקפית, על פי נתונים כגון: גיל, משקל, מחלות רקע, נטילת תרופות, ניתוחים קודמים בבטן – ניתוח קיסרי, ניתוח הצרת קיבה, ניתוח לתיקון בקע ועוד. כמו כן פרופ' ברנע, יבדוק את כמות עודפי העור, כמות השומן התת-עורי, מידת רפיון השרירים ותכונות העור באזור הבטן. על סמך נתונים אלו יקבע המנתח הפלסטי את מיקום החתך הניתוחי בבטן ואת כמות עודפי העור שיש להסיר. במעמד היעוץ הרפואי, תוכל/י להתרשם מהתוצאה הצפויה בעזרת תמונות של מנותחים/ות אחרים שעברו את אותו ניתוח . פרופ' ברנע יואב גם יסביר לך על השינויים שיכולים להשפיע במהלך השנים על רפיון העור בבטן וכן יסקור בפניך את הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח למתיחת הבטן היקפית.

מהן ההכנות לקראת ניתוח מתיחת בטן היקפית?

 • יש לבצע בדיקות דם (ספירת דם ותפקודי קרישה).
 • יש לבצע בדיקת אק"ג.
 • אם אתם מעשנים יהא עליכם להפסיק עישון באופן מוחלט לפחות חודש ימים לפני הניתוח למתיחת בטן וחודש לאחר הניתוח. העישון גורם להייצרות של כלי הדם ולכן מאט את זרימת הדם באזור הניתוח. כתוצאה מכך תהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. יתר על כן, באופן כללי, העישון מעלה את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ולסיבוכים בניתוח.
 • שתיית אלכוהול 3 ימים לפני ניתוח מתיחת בטן היקפית אסורה.
 • יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח למתיחת בטן היקפית, בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי,
 • תתבקש/י להצטייד בבגד לחץ או בחגורת בטן במטרה לקבע את הבטן בתהליך ההחלמה.
 • ביום הניתוח למתיחת בטן היקפית תתבצע שיחה עם רופא מרדים, למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ רפואי של מרדים לפני הניתוח למתיחת בטן.
 • צום של 8 שעות לפני הניתוח למתיחת בטן היקפית.
 • 6 שעות לפני ניתוח מתיחת בטן היקפית יש להפסיק לשתות מים .
 • יש להתרחץ רחצה יסודית, עם סבון אנטיספטי בלילה לפני הניתוח ובבוקר ניתוח מתיחת בטן הקפית.
 • אין להתאפר ביום הניתוח למתיחת בטן היקפית.
 • לפני הגעתך לניתוח מתיחת בטן, יש להסיר תכשיטים.

מה כולל ניתוח מתיחת בטן היקפית?

ניתוח מתיחת בטן היקפית נערך בהרדמה כללית ונמשך כשעתיים עד ארבע חמש שעות אורכו של הניתוח מוגדר בהתאם לכמות השומן ועודפי העור שיש להסיר. ניתוח מתיחת בטן היקפית נערך על ידי מנתח פלסטי מומחה.

שלב ראשון בניתוח מתיחת בטן היקפית - הרדמה

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית.

השלב השני בניתוח מתיחת בטן היקפית - יצירת חתך ניתוחי

עודפי העור והשומנים מרוכזים בשיפולי הבטן במותניים ובירכיים ולכן , לאחר שהמטופל נמצא תחת הרדמה, המנתח הפלסטי יבצע מספר חתכים. חתך אחד סביב קו המותניים ולאורך הגב וחתך נוסף סביב הטבור. המיקום המדויק ואורך החתכים יהיו תלויים בצרכי המטופל/ת.

השלב השלישי בניתוח מתיחת בטן היקפית - עיצוב הבטן

לאחר ביצוע החתכים, יתחיל המנתח הפלסטי בתהליך של הסרת עודפי עור ושומן מאמצע הגוף. בדרך כלל זה בשילוב של שאיבת שומן והסרה כירורגית. המנתח הפלסטי יסיר בזהירות את עודפי השומן והעור מקו המותניים, הירכיים, הישבן והבטן, וייצור מראה חלק ומוצק יותר. לאחר הסרת העור והשומן העודפים, המנתח הפלסטי יהדק את השרירים הבסיסיים. זהו שלב חשוב בתהליך, שכן הוא עוזר ליצור מראה שטוח ומוצק יותר של הבטן.

השלב הרביעי של מתיחת בטן היקפי ת- סגירת החתכים

לאחר הידוק השרירים, המנתח הפלסטי ימקם מחדש ויחזק את העור שנותר, כדי ליצור מראה חלק ואחיד יותר. לאחר מכן המנתח הפלסטי ישתמש בתפרים הנמסים בתוך כחודש ימים, כדי לסגור את החתכים, וייצור מראה מהודק ומעוצב יותר לאיזור הבטן. אזור הצלקות מכוסה בחבישה מיוחדת כדי למנוע צלקת במהלך תקופת ההחלמה. לשיפור זרימת הדם באיזור הניתוח למתיחת בטן היקפית יש ללבוש חגורת בטן או בגד לחץ מעל לחבישה, כדי להפחית בצקת ו/או כאב וכדי לקצר את תהליך ההחלמה של הפצע הניתוחי. חבישת הלחץ מקבעת את האזור בו נעשתה מתיחת בטן היקפית ומאפשרת את שיפור התוצאות האסתטיות. בנוסף, משאירים נקזים למשך מספר ימים , כדי למנוע הצטברות של נוזלים והפרשות.

השלב החמישי - התאוששות

לאחר סיום ניתוח מתיחת בטן היקפית, המטופלת עוברת לאזור התאוששות למעקב צמוד. המטופלת בדרך כלל תצטרך להישאר בבית החולים לילה או מספר ימים לאחר ההליך, שבמהלכם היא תקבל תרופות נגד כאבים ואנטיביוטיקה כדי לסייע בניהול הכאב ובמניעת זיהום. המטופלת תשוחרר לביתה רק לאחר בדיקת המנתח הפלסטי. המנתח הפלסטי יספק הנחיות מפורטות לטיפול לאחר הניתוח, שיסייעו להבטיח החלמה חלקה ומהירה. 

לסיכום, מתיחת בטן היקפית היא הליך כירורגי מורכב הכולל מספר שלבים. ההליך כולל בדרך כלל מתן הרדמה, ביצוע חתכים, הסרת עודפי עור ושומן, הידוק שרירים וסגירת חתכים. ההליך אמנם פולשני ודורש תקופת החלמה משמעותית, אך הוא יכול לספק למטופלים מראה חלק יותר, מוצק יותר ומעוצב יותר באיזור הבטן.

מה הן הוראות הרפואיות לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית?

 • בימים הראשונים לאחר מתיחת בטן היקפית ניתן לצפות לכאבים, בעיקר במעבר משכיבה לישיבה ולהיפך ובכל ניסיון ללכת זקוף. מומלץ להשתמש במשככי כאבים, על מנת להפחית את הכאבים.
 • חלק מהמחלימים לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית מקבלים טיפול תרופתי למשך שבועיים, כדי למנוע קרישי דם.
 • על המטופלים למדוד את כמות הפרשת הנוזלים היומית מהנקזים, לאחר מתיחת בטן היקפית, על פי הנחיית המנתח הפלסטי.
 • כעבור 48 שעות אחרי מתיחת בטן היקפית, ניתן להתקלח.
 • יש להקפיד על לבישת חגורת בטן/בגד לחץ ביום ובלילה, למשך חודש ימים לאחר מתיחת בטן היקפית.
 • יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת לפחות למשך חודש לאחר מתיחת הבטן היקפית.
 • אם הנכם בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי, נדרשת מנוחה של חודש ימים, לאחר ניתוח מתיחת הבטן היקפית.
 • חזרה לפעילות מאומצת ולפעילות ספורט תהיה לאחר מנוחה של שמונה שבועות לפחות, בהתאם להחלמה ולהמלצת המנתח הפלסטי שערך את מתיחת הבטן ההיקפית.
 • למשך חודש לפחות לאחר הניתוח, אין להרים חפצים כבדים.
 • אם אתם הורים לילדים קטנים, חשוב שתיערכו מראש לעזרה בטיפול בילדים מאחר שלא תוכלו להרים את הילדים למשך תקופה של לפחות חודש ימים לאחר מתיחת הבטן היקפית.

מהו תהליך ההחלמה לאחר מתיחת בטן היקפית?

תהליך ההחלמה לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית הוא חלק חשוב מההליך הכולל. המטופלים יכולים להרגיש כאב ונפיחות בשבועות שלאחר הניתוח. חשוב לעקוב אחר הוראות הטיפול לאחר הניתוח שסופקו על ידי המנתח הפלסטי שלהם, הכוללות בדרך כלל לבישת חגורת בטן/בגד לחץ כדי להפחית נפיחות ולקדם ריפוי. ייתכן שהמטופלים יצטרכו גם ליטול תרופות נגד כאבים ואנטיביוטיקה כדי להפיג את הכאב ולמנוע זיהום. חלק מהמטופלים לאחר ניתוח מתיחת בטן יקבלו טיפול תרופתי למניעת קרישי דם, למשך שבועיים. בנוסף, על המטופלים לתכנן לקחת כמה שבועות חופש מהעבודה ולהגביל את הפעילות הגופנית במהלך תקופת ההחלמה. זה עשוי לכלול הימנעות מהרמת חפצים כבדים, עיסוק בפעילות גופנית מאומצת וכיפוף או פיתול במותניים. בתקופת ההחלמה, שרירי הבטן רגישים בכל הקשור להעלאת הלחץ התוך בטני הכרוך בפעולות של צחוק, שיעול והתעטשות וכו' . ככל שהשבועות מתקדמים, המטופלים יוכלו בהדרגה לחזור לפעילותם הרגילה. חשוב שהמטופלים יגיעו לפגישות מעקב עם המנתח הפלסטי שלהם כדי לעקוב אחר התקדמותם ולהבטיח שההחלמה שלהם בדרך. אמנם תקופת ההחלמה יכולה להיות מאתגרת, אבל התוצאות של מתיחת בטן היקפית יכולות להיות שוות את המאמץ. המטופלים יכולים לצפות ליהנות ממראה חלק יותר, מוצק יותר ומעוצב יותר באיזור הבטן, יחד עם הגברת הביטחון העצמי ואיכות חיים משופרת.

שאלות ותשובות לניתוח מתיחת בטן היקפית

ריכזנו עבורכם אוסף של שאלות שכיחות ותשובות, בנושא מתיחת בטן היקפית אצל פרופ' יואב ברנע. השאלות והתשובות בנושא ניתוח מתיחת בטן היקפית הן:

 • מתי להגיע לביקורת לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית?
 • כיצד תוכל/י להאיץ את תהליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן היקפית?
 • מהן תופעות הלוואי לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית?
 • מתי יגיע זמן לשופינג לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית?
 • כיצד תוכל/י לשמר את תוצאות ניתוח למתיחת בטן היקפית לטווח ארוך?

מתי להגיע לביקורת אצל פרופ' ברנע יואב לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית?

 • שבוע לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית תערך ביקורת ראשונה. במהלכה בדרך כלל, יוסרו הנקזים מהפצע הניתוחי.
 • ביקורות נוספות תתאפשרנה בהתאם למצבו הספציפי של כל מטופל/ת ותהליך ההחלמה.

כיצד תוכל/י להאיץ את תהליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן היקפית?

 • במשך חודש ימים לפחות הקפד/י ללבוש חגורת בטן/בגד לחץ 24 שעות ביממה למשך חודש ימים.
 • פעילות גופנית ופעילות מאומצת מבצעים רק לאחר קבלת אישור לכך מהרופא המנתח, בהתאם לקצב החלמתך ובכל מקרה לפחות למשך 8 שבועות.
 • במשך 3 חודשים לאחר הניתוח אסור לחשוף את הבטן לשמש .
 • במהלך חודשיים לאחר הניתוח אין להכנס למקורות מים: ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה במהלך חודשיים לאחר הניתוח.
 • אין לעשן לפחות חודש ימים לאחר הניתוח.

מהן תופעות הלוואי לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית?

 • במהלך הימים הראשונים לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית, יופיעו כאבים, נפיחות ובצקת.
 • תהיה ירידה זמנית בתחושה באזור הצלקת הניתוחית ועור הבטן התחתונה.
 • תרגיש/י לעיתים חולשה ועייפות.

מתי יגיע זמן לשופינג לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית?

השבועות הראשונים לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית הם קריטיים לתהליך הריפוי. חשוב לנוח ולהימנע מכל פעילות מאומצת בתקופה זו. מומלץ למטופלים ללבוש חגורת הבטן כדי לסייע בהפחתת הנפיחות ולתמוך בתהליך הריפוי. יציאה לקניות בזמן זה אינה מומלצת, שכן היא עלולה להעמיס על הגוף עומס מיותר ולעכב את תהליך הריפוי. לאחר השבועות הראשונים, המטופלים עשויים להתחיל להרגיש בנוח יותר ולהסתובב בחופשיות רבה יותר. עם זאת, חשוב לזכור שהגוף עדיין מתרפא ואסור לדחוף אותו חזק מדי. בדרך כלל בטוח להתחיל לעשות קניות לאחר כ-6-8 שבועות לאחר ניתוח מתיחת בטן היקפית, אך זה יכול להשתנות בהתאם לאדם ולתהליך ההחלמה שלו. חשוב לזכור שהגוף לאחר הניתוח עלול להיות נפוח ורך. יש להימנע מבגדים הדוקים או מכווצים, מכיוון שהם עלולים לגרום לאי נוחות ולהפריע לתהליך ההחלמה. בגדים רפויים נוחים ונושמים הם הבחירה הטובה ביותר בתקופה זו.

חשוב גם לדעת שייתכן שהגוף עדיין מסתגל לצורתו החדשה. התוצאות של מתיחת בטן היקפית אינן מיידיות, ויכולים לחלוף מספר חודשים עד שהנפיחות תרד והתוצאות הסופיות נראות לעין. חשוב להתאזר בסבלנות ולהמתין עד שהגוף ירפא לחלוטין לפני השקעה בלבוש חדש. העיתוי שבו בטוח ללכת לקניות לאחר מתיחת בטן היקפית יכול להשתנות בהתאם למטופל ולתהליך ההחלמה שלו. חשוב לעקוב אחר המלצתו של המנתח הפלסטי שלך ולקחת את הזמן הדרוש כדי לנוח ולהחלים. לאחר שהגוף החלים לחלוטין, אפשר להתחיל לקנות בגדים חדשים שיהיו נוחים ותומכים במבנה הגוף החדש.

כיצד תוכל/י לשמר את תוצאות ניתוח מתיחת בטן היקפית לטווח ארוך?

 • השתמשו בחגורת בטן או בגד לחץ בכל שעות היום והלילה לאחר הניתוח למתיחת הבטן היקפית.
 • הקפידו לשמור על משקל קבוע לאחר הניתוח למתיחת בטן היקפית.
 • חשוב מאד להקפיד על פעילות גופנית מספר פעמים בשבוע. הפעילות צריכה לכלול גם תרגילים לחזוק שרירי הבטן. את הפעילות הגופנית אפשר להתחיל לאחר תקופת ההחלמה מניתוח למתיחת הבטן היקפית.

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י  פרופסור יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית, כל הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.