מתיחת בטן

חולמת על בטן שטוחה ומתוחה ?

אצל רוב הנשים האסתטיקה החיצונית והאסתטיקה של הבטן חשובה ביותר. כמעט כל אישה חולמת על בטן שטוחה כחלק משמעותי מהנשיות  שלה. וכמעט כל אישה אינה מרוצה ממראה הבטן שלה. הבטן ממוקמת במרכז הגוף ומראה הבטן חשוב מאד , משום שמשמעותו גוף צעיר וחטוב סמל לנשיות. נשים רבות רוצות לחזור היות צעירות וחטובה ללבוש חולצות  צמודות על בטן חטובה, בכל גיל.

מתיחת ירכיים

מדובר ברצון וכמיהה של כל אישה להיות חטובה רזה להיות צעירה ואופנתית. בטן רופסת פעמים רבות גורמת לחוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך ובעיות פיזיות כגון, הזעה וריח לא נעים מהקפלים. בטן שטוחה משמעותית ביותר במראה האסתטי של כול אישה וגבר, כיום ניתוח מתיחת בטן נעשה שכיח ביותר. נשים וגברים רבים פונים לניתוחי מתיחת בטן כדי  לעצב את  צורת הבטן  ולשפר את מראה הגוף ולהרגיש טוב ונוח.

מהו ניתוח מתיחת בטן?

מנתוני החברה האמריקאית לכירורגיה פלסטית, עולה שניתוח מתיחת בטן נחשב לאחד מחמשת הניתוחים האסתטיים השכיחים ביותר. בטן רופסת בדרגה קלה ניתנת לשיפור בעזרת הקפדה על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. אולם כאשר מדובר במצב של עודפי עור בבטן בכמות גדולה, פעילות גופנית בלבד איננה מספיקה וברוב המקרים לא תוביל להעלמת עודפי העור. שומן ועור עודף ניתן להסיר רק בניתוח מתיחת בטן – (Tummy Tuck Abdominoplasty) המיועד לעצב מחדש את הבטן, הנערך על ידי מנתח פלסטי. ניתוח מתיחת בטן כולל, הסרת עודפי עור בבטן, שאיבת ריכוזי שומן באזור הבטן והמותניים וחיזוק שרירי הבטן שנחלשו. בעזרת ניתוח למתיחת בטן משיגים שיפור ניכר במראה הבטן, בתופעות הלוואי של קפלי העור ובאיכות החיים.

לאחר ההחלמה מניתוח מתיחת בטן, הבטן תהיה שטוחה הרבה יותר, הגוף חטוב ורזה וניתן לרכוש בגדים במידה או במספר מידות קטנות יותר. השיפור בקווי המתאר של הגוף משפר גם את  הביטחון העצמי ומאפשר לחוש טוב יותר, ללא צורך להסתיר את הבטן בבגדים מסורבלים. השיפור הרב במראה הגוף והבטן ובאיכות החיים של נשים וגברים רבים, מתבטא בפופולריות של ניתוח למתיחת הבטן, בקרב נשים וגברים. ישנם כמה סוגים של ניתוחי בטן הכוללים ניתוח מתיחת בטן מלאה, ניתוח מתיחת מתיחה בטן חלקית ושאיבת שומן. את כל אחד מהניתוחים מתאימים אל המטופל באופן ספציפי לפי גילו, מצבו, התוצאה המבוקשת, כמויות העור העודף ועוד. בניתוח מתבצע חתך בגודל מסוים בשיפולי הבטן ולאחר מכן ממשיכים את סדר הפעולות לפי ההליך הנבחר. ההחלמה מניתוח זה אינה קשה ורוב המטופלים חוזרים לשגרת החיים כשבועיים בלבד לאחר הניתוח.

האם מתאים לך ניתוח מתיחת בטן?

אחד השינויים הבולטים במבנה הגוף בדרך כלל, לאחר גיל 40 מתבטא בבטן רופסת ובעודפי עור, מראה שזכה לכינוי "קפלי שומן" או "סינר". דלדול של עור הבטן הפך לבעיה שכיחה מאד. ניתוח מתיחת בטן נערך על ידי מנתח פלסטי ומתאים לנשים ולגברים בריאים, אשר שומרים על משקל  גוף יציב, מאחר ששינויים במשקל לא ישמרו על תוצאות הניתוח לאורך זמן. לכן, חשוב להשלים את תהליך הירידה במשקל ורק אז לתכנן ניתוח מתיחת בטן.

למי מתאים לעבור ניתוח מתיחת בטן?

 • ירידה במשקל קבועה לאחר השמנת יתר קיצונית.
 • לאחר ניתוח קיצור קיבה.
 • לנשים לאחר סיום הריונות ולידות.
 • רפיון השרירים ועור הבטן במהלך השנים.

למי ניתוח מתיחת בטן אינו מתאים?

 • השמנת יתר קיצונית וכרונית
 • השמנה בטנית שהשומן נמצא בחלל הבטן.
 • משקל גוף תנודתי.
 • אם את מתכננת היריון נוסף.
 • למעשנים אשר אינם מסוגלים להפסיק לעשן לפחות חודש לפני הניתוח וחודש לאחר הניתוח.
 • לסובלים ממחלות רקע אחרות, אשר מצבם הבריאותי אינו מאפשר לעבור את הניתוח.

מהן הסיבות לניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן לאחר עליה וירידה קיצונית במשקל

עלייה במגפת השמנת היתר,  גורמת לכך שיותר ויותר אנשים עולים במשקל  ולאחר מכן עוברים דיאטה – משמעותית מאסיבית המאופיינת פעמים רבות בסיום הדיאטה בהיווצרות של  כיסי עור בבטן. העור המדולדל בבטן והחולשה של דופן הבטן גורמים לפגיעה בקווי המתאר של הגוף. בנוסף עודפי העור  בבטן גורמים לאי נוחות רבה הכוללת הזעה וכתוצאה מכך לגרד ולאדמומיות, ריחות לא נעימים ולעיתים אף לפטרת בעור. כמו כן החולשה של דופן הבטן יכולה לגרום לנפיחות של הבטן ואף לכאב. 

ניתוח מתיחת בטן לאחר ניתוח בריאטרי להקטנת נפח הקיבה

ניתוח להקטנת נפח הקיבה (ניתוח בריאטרי)  גורם לירידה של עשרות ק"ג במשקל. בעקבות כך נותרים עודפי עור בבטן בכמות גדולה כל כך, עד כי הבטן נראית כמכוסה ב"סינר". זו הסיבה לכך שבחלק מהמקרים, ניתוח מתיחת בטן הנערך על ידי מנתח פלסטי נחשב לניתוח אסתטי המשלים את תוצאותיו של ניתוח להצרת קיבה. במקרים רבים נותרים לאחר ניתוח קיצור קיבה  גם עודפי עור בירכיים, בזרועות עליונות ובחזה. כמו כן אנשים עם עודפי עור בבטן כתוצאה מניתוח קיצור קיבה, נדרשים לרכוש בגדים במידות גדולות יותר עקב כיסי העור. לכן גם לאחר הפחתה במשקל בעקבות הניתוח הבריאטרי, לא תמיד ניתן ליהנות מבגדים ומלתחה חדשה. כל הבעיות הללו יחד פוגעות באיכות החיים ובדימוי הגוף. נשים וגברים רבים סובלים מעודפי עור בבטן מתביישים בגופם ואף נמנעים מקשרים אינטימיים, מהליכה לים ובעיות תעסוקתיות וחברתיות שונות. על כן ניתוח מתיחת בטן הכרחי להשלמת  הניתוח והשינוי.

ניתוח מתיחת בטן לאחר הריונות ולידות

הריונות מרובים ועליה משמעותית  במשקל במהלך ההיריון פעמים רבות גורמים למתיחה ופגיעה בדופן הבטן, היפרדות של שרירים, היווצרות של בקע, עור רפוי בבטן, סימני מתיחה  , לאחר הלידה כתוצאה מהפרדות של שרירי דופן הבטן, בעיקר בבטן התחתונה. ניתוח מתיחת בטן לאחר הריון ולידה מטרתו לתקן ולהדק את שרירי הבטן שהתרפו במהלך ההיריון, לכרות ולהדק את עודפי העור שנוצרו לרבות  שאיבת עודפי שומן. לעיתים במהלך ניתוח מתיחת בטן לאחר הריונות נדרש גם למקם ולעצב מחדש את הטבור.

ניתוח מאמי מייקאובר לאחר הריונות ולידות

ניתוח מאמי מייקאובר נערך לאחר הריונות ולידות והוא כולל בדרך כלל מתיחת בטן, שאיבת שומן וניתוחים פלסטיים בחזה, לרבות הרמת החזה, הגדלת חזה או הקטנת החזה. ניתוח מאמי מייק אובר מאפשר שינוי גופני אסתטי משמעותי ביותר של גוף האישה בניתוח אחד ועל כן נשים רבות בוחרות בניתוח זה.

ניתוח מתיחת בטן עם העלייה בגיל

עם העלייה בגיל, ללא קשר לשינויים במשקל, הבטן מתחילה להיות רופסת, עקב החלשות השרירים ורקמות החיבור והעור באזור, כאשר  פעמים רבות  סביב הטבור העור נעשה מקומט. שומן ועור עודף בולטים מטה, בעיקר במותניים ובבטן התחתונה ולעיתים גם בבטן העליונה. ניתוח מתיחת בטן מסייע למתיחה ולחיטוב, ונראות צעירה יותר.

המלצות לבחירת מנתח פלסטי לניתוח מתיחת בטן

בניתוח למתיחת בטן, לבחירת המנתח הפלסטי יש חשיבות כפולה – הצלחת הניתוח מבחינה רפואית תוך הפחתת הסיכון לסיבוכים וכמובן השגת התוצאה האסתטית הטובה ביותר, לשביעות רצונך. כדי לבחור את המנתח הפלסטי המתאים והמיומן לביצוע ניתוח פלסטי לעיצוב הבטן והגוף, עליך לבחור ברופא מומחה שעונה על הקריטריונים הבאים:

 

 • מומחה בכירורגיה פלסטית שעבר התמחות באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בארץ ו/או בעולם.
 • בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי בעל שם.
 • חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית.
 • כירורג פלסטי לגביו קיבלת המלצות.
 • בעל ניסיון כירורגי רב בתחום הכירורגיה הפלסטית בכלל ובתחום ניתוחי עיצוב הגוף בפרט.
 • מבצע את הניתוח בחדר ניתוח מאושר על ידי משרד הבריאות.

פגישת ייעוץ ותכנון קדם ניתוחי במרפאת פרופ' יואב ברנע

לפגישת הייעוץ הרפואי  יש חשיבות להצלחת הניתוח ולתיאום ציפיות באשר לתוצאות הניתוח למתיחת בטן הרצויות מבחינתך. בפגישת הייעוץ  הרפואי יבדוק פרופ' ברנע יואב מומחה לכירורגיה פלסטית  ואסתטית, את התאמתך לניתוח למתיחת בטן, על פי נתונים כגון: גיל, משקל, מחלות רקע, נטילת תרופות, ניתוחים קודמים בבטן – ניתוח קיסרי, ניתוח הצרת קיבה, ניתוח לתיקון בקע ועוד. כמו כן פרופ' ברנע, יבדוק את כמות עודפי העור, כמות השומן התת-עורי, מידת רפיון השרירים ותכונות העור באזור הבטן. על סמך הנתונים הללו ביעוץ הרפואי  יקבע המנתח הפלסטי את מיקום החתך הניתוחי בבטן ואת כמות עודפי העור שיש להסיר. במעמד היעוץ הרפואי, תוכל/י להתרשם מהתוצאה הצפויה בעזרת סימולציה ממוחשבת של הבטן השטוחה וההדוקה. פרופ' ברנע יואב גם יסביר לך על השינויים שיכולים להשפיע במהלך השנים על רפיון העור בבטן וכן יסקור בפניך את הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח למתיחת הבטן.

מהן ההכנות לקראת ניתוח מתיחת בטן?

 • ביצוע בדיקות דם (ספירת דם ותפקודי קרישה).
 • ביצוע בדיקת אק"ג.
 • מעשנים! – עליכם להפסיק עישון באופן מוחלט לפחות חודש ימים לפני הניתוח למתיחת בטן וחודש לאחר הניתוח. העישון גורם להיצרות של כלי הדם ולכן מאט את זרימת הדם באזור הניתוח. כתוצאה מכך תהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. יתר על כן, באופן כללי, העישון מעלה את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ולסיבוכים בניתוח.
 • אין לשתות אלכוהול 3 ימים לפני ניתוח מתיחת בטן.
 • בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי, יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח למתיחת בטן.
 • תתבקש/י להצטייד בבגד לחץ או בחגורת בטן במטרה לקבע את הבטן בתהליך ההחלמה.
 • שיחה עם רופא מרדים תתבצע לרוב ביום הניתוח, למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ רפואי של מרדים לפני הניתוח למתיחת בטן.
 • צום 8 שעות לפני הניתוח למתיחת בטן, כולל איסור על לעיסת מסטיק.
 • יש להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני מתיחת בטן.
 • רחצה יסודית, עם סבון אנטיספטי בלילה לפני הניתוח ובבוקר ניתוח מתיחת בטן.
 • אסור להתאפר ביום הניתוח למתיחת בטן.
 • יש להסיר תכשיטים לפני הגעתך לניתוח מתיחת בטן.

מה כולל ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת הבטן נערך בהרדמה כללית ונמשך כשעתיים עד שלוש, בהתאם לכמות השומן ועודפי העור שיש להסיר והוא נערך על ידי מנתח פלסטי מומחה. על פי רוב, המנותחים משתחררים לביתם ביום המחרת.

שלב ראשון בניתוח מתיחת בטן, הרדמה

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית.

השלב שני בניתוח מתיחת בטן - יצירת חתך ניתוחי

בדרך כלל עודפי העור והשומנים מרוכזים בשיפולי הבטן ולכן במתיחת בטן מבוצע חתך ניתוחי לרוחב הבטן, בדומה למיקום החתך בניתוח קיסרי ("קו הביקיני") וכן חתך נוסף סביב הטבור. כאשר מבצעים מיני מתיחת בטן ניתן לוותר על החתך סביב הטבור.

השלב השלישי בניתוח מתיחת בטן - עיצוב הבטן

במטרה לעצב מחדש את הבטן כך שתשוב להיות במראה שטוח, טרום תקופת העלייה במשקל ו/או הריונות, מתיחת הבטן כוללת: שאיבת מצבורי שומן באזור הבטן והמותניים, הסרת עודפי עור מתיחה והידוק של דופן הבטן, כולל שרירי הבטן.

מה כולל השלב הרביע של מתיחת בטן, סגירת החתכים

בניתוח מתיחת בטן, המנתח הפלסטי עושה שימוש במהלך הניתוח בתפרים הנמסים בתוך כחודש ימים. במהלך תקופת ההחלמה אזור הצלקות מכוסה בחבישה מיוחדת למניעת צלקת. מעל לחבישה יש ללבוש חגורת בטן או בגד לחץ במטרה לשפר את זרימת הדם באזור הניתוח למתיחת בטן, כדי להפחית בצקת, להפחית את הכאב ולקצר את תהליך ההחלמה של הפצע הניתוחי. כמו כן חבישת הלחץ מקבעת את אזור הניתוח למתיחת הבטן על מנת לשפר את התוצאות האסתטיות. כדי למנוע הצטברות של נוזלים והפרשות, משאירים נקזים בתפרים לתקופה קצרה של כמה ימים.

שלב חמישי: התאוששות

לאחר שתפוג ההרדמה, יסייעו לך לקום מהמיטה ותוכל/י להתחיל לשתות ולאכול, תעברו מההתאוששות למחלקה. לאחר לילה במחלקה תשוחררו לביתכם לאחר בדיקת הכירורג הפלסטי.

מה הן הוראות הרפואיות לאחר ניתוח מתיחת בטן?

 • בימים הראשונים אחרי מתיחת בטן צפויים כאבים, בעיקר במעבר משכיבה לישיבה והפוך ובכל ניסיון ללכת זקוף. על מנת להימנע ולהפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים.
 • חלק מהמתרפאים לאחר ניתוח מתיחת בטן יקבלו טיפול תרופתי למניעת קרישי דם, למשך שבועיים.
 • לאחר מתיחת בטן על המטופל למדוד את כמות הפרשת הנוזלים היומית מהנקזים על פי הנחיית המנתח הפלסטי.
 • ניתן להתקלח כעבור 48 שעות אחרי מתיחת בטן.
 • יש להקפיד על לבישת חגורת בטן/בגד לחץ ביום ובלילה, למשך חודש ימים לאחר מתיחת בטן.
 • יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת לפחות למשך חודש לאחר מתיחת הבטן.
 • לאחר ניתוח מתיחת הבטן -אם הנך עובד/ת בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי, נדרשת מנוחה של חודש ימים.
 • חזרה לפעילות מאומצת ולפעילות ספורט לאחר מנוחה של שמונה שבועות לפחות, בהתאם להחלמה ולהמלצת המנתח הפלסטי שערך את מתיחת הבטן.
 • אין להרים חפצים כבדים למשך ארבעה שבועות לפחות לאחר הניתוח .
 • אם אתם הורים לילדים קטנים, חשוב שתיערכו מראש לעזרה בטיפול בילדים מאחר שלא תוכלו להרים את הילדים למשך תקופה של לפחות חודש ימים לאחר מתיחת הבטן.

מהו תהליך ההחלמה לאחר מתיחת בטן?

לאחר ניתוח מתיחת בטן קיימת אפשרות לחוש אי נוחות, כאב וקושי בתנועה וניתן להיעזר בכדורים משככי כאב. למרות הכאבים, מומלץ להיות בתנועה לאחר הניתוח למתיחת בטן, זה חשוב לתהליך ההחלמה, ניתן להתקלח לאחר 48 שעות ממתיחת הבטן, כמובן עם קבלת עזרה מתאימה. לחלק מהמטופלים לאחר מתיחת בטן יישארו נקזים באזור הניתוח שמטרתו לנקז את הנוזלים המצטברים שם. המטופלים מתבקשים למדוד את כמות הפרשת הנוזלים היומית מהנקז על פי הנחיית המנתח הפלסטי. חלק מהמטופלות לאחר ניתוח מתיחת בטן יקבלו טיפול תרופתי למניעת קרישי דם, למשך שבועיים. בתקופת ההחלמה שרירי הבטן רגישים בכל הקשור להעלאת הלחץ התוך בטני הכרוך בפעולות של צחוק  שיעול והתעטשות וכו'.

הסדרת מימון ומימוש זכויות ביטוח לפני ביצוע ניתוח למתיחת בטן

תהליך המימון כחלק מהשירות של צוות המרפאה של פרופ' יואב ברנע למטופלים, כל מטופלת ומטופל מקבלים ייעוץ וטיפול אישי להסבר והסדרת המימון והחזרים ליעוץ הרפואי, הבדיקות הרפואיות הנדרשות, הניתוח והאשפוז.

ניתוח מתיחת בטן שאלות ותשובות

ריכזנו אוסף של שאלות ותשובות שכיחות בנושא מתיחת בטן אצל פרופ' יואב ברנע. השאלות והתשובות בנושא ניתוח מתיחת בטן  כוללות שאלות נבחרות הכוללות את זמן ההגעה לביקורת אחרי מתיחת בטן? מהן תופעות הלוואי לאחר מתיחת בטן, כיצד ניתן להאיץ את תהליך ההחלמה ממתיחת בטן, כיצד ניתן לשמור על התוצאות לאחר ניתוח מתיחת בטן, האם קופות החולים משתתפות בניתוח הגדלת  חזה?

מתי להגיע לביקורת אצל פרופ' ברנע יואב לאחר ניתוח מתיחת בטן?

 • ביקורת ראשונה תיערך שבוע לאחר הניתוח למתיחת בטן  ובמהלכה בדרך כלל, יוסרו הנקזים מהפצע הניתוחי.
 • ביקורות נוספות בהתאם למצבו הספציפי של כל מטופל/ת ותהליך ההחלמה.

כיצד תוכל/י להאיץ את תהליך ההחלמה מהניתוח למתיחת הבטן?

 • הקפד/י ללבוש חגורת בטן/בגד לחץ 24 שעות ביממה למשך חודש ימים.
 • אל תבצע/י פעילות גופנית ופעילות מאומצת, עד לקבלת אישור לכך מהרופא המנתח, בהתאם לקצב החלמתך ובכל מקרה לפחות למשך 8 שבועות.
 • אסור לחשוף את הבטן לשמש למשך 3 חודשים לאחר הניתוח.
 • אין להכנס  למקורות מים: ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה במהלך חודשיים לאחר הניתוח.
 • אין לעשן לפחות חודש ימים לאחר הניתוח.

מהן תופעות הלוואי לאחר ניתוח מתיחת בטן?

 • כאבים במהלך הימים הראשונים לאחר ניתוח מתיחת הבטן.
 • נפיחות ובצקת בימים הראשונים באזור ניתוח מתיחת הבטן.
 • ירידה זמנית בתחושה באזור הצלקת הניתוחית ועור הבטן התחתונה.
 • חולשה ועייפות.

מתי יגיע זמן לשופינג לאחר ניתוח מתיחת בטן?

ההחלמה והשלמת תהליך עיצוב הבטן משתנים בין מטופל למטופל והם תלויים במצב הבריאותי הכללי ובקצב החלמת הרקמות באזור הניתוח למתיחת הבטן. במרבית המקרים לאחר מתיחת בטן התוצאה הסופית מושגת לאחר מספר חודשים. עם זאת, כבר לאחר שהנפיחות באזור הניתוח למתיחת בטן, תחלוף ולאחר הסרת חגורת הבטן, מבעד לבגדים הבטן שלך תיראה שטוחה ומהודקת, בפרופורציה מתאימה לגופך. זה השלב בו תוכל/י לצאת לשופינג ולהצטייד במלתחה חדשה, מותאמת לגוף הצעיר והחטוב.

כיצד תוכל/י לשמר את תוצאות ניתוח למתיחת בטן לטווח ארוך?

 • שימוש בחגורת בטן או בגד לחץ בכל שעות היום והלילה לאחר הניתוח למתיחת הבטן.
 • הקפדה על משקל גוף קבוע לאחר הניתוח למתיחת בטן.
 • לאחר תקופת ההחלמה מהניתוח למתיחת הבטן, חשוב להקפיד על פעילות גופנית, הכוללת גם תרגילים לחיזוק שרירי הבטן.

המידע שלפניך אינו במקום יעוץ רפואי והוא נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע – מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית,  כול הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.

סרטוני ניתוח מתיחת בטן של אשלי וקסמן בקשי אצל פרופסור יואב ברנע

ניתוח מתיחת בטן של אשלי וקסמן בקשי

ניתוח מתיחת בטן אצל פרופסור יואב ברנע - חלק ב

ניתוח מתיחת בטן אצל פרופסור יואב ברנע - חלק ג

ניתוח מתיחת בטן אצל פרופסור יואב ברנע - חלק ד

עוד סוגי ניתוחים לעיצוב הגוף