כריתת שד מניעתית ושחזור שד

שחזור שד מניעתי לנשאיות גן BRCA

נשים המאובחנות כנשאיות למוטציה בגן BRCA מצויות בסיכון גבוה להתפתחות סרטן שד וסרטן שחלות. הנשים הללו נכנסות לפרוטוקול מעקב שדיים מאוד קפדני שמטרתו זיהוי מוקדם ככול האפשר של הופעת סרטן בשד. בהעדר טיפול תרופתי קיים להורדת הסיכון לחלות בסרטן השד, חלקן עשויות לשקול ביצוע של כריתת שדיים מניעתית מפחיתת סיכון (Risk Reducing Mastectomy). שיטה זו נחשבת יעילה ביותר ומקטינה משמעותית את הסיכון לפתח סרטן שד במהלך חייהן.

 

כריתה מניעתית

כזו, היא השחקנית אנג'לינה ג'ולי, שעברה כריתה מפחיתת סיכון של שני השדיים עקב נשאות לגן BRCA . כזכור, ג'ולי סיימה מסע ארוך, שכלל ניתוח מניעתי לכריתת השדיים בכמה שלבים כצעד מונע נגד מחלת סרטן השד. השחקנית ההוליוודית, אם לשישה, חלקה את ההחלטה שלה והתהליך שעברה בטור אישי שכתבה לעיתון ה”ניו יורק טיימס". טור זה זכה להד תקשורתי עצום, עם עליה משמעותית במודעות לסרטן שד ושחלות גנטי ובכמות הנשים הנשאיות המעוניינות לעבור כריתת שדיים מפחיתת סיכון. חשוב להתייחס בכובד ראש להשפעותיה הפסיכולוגיות ולשלמות ודימוי הגוף של המטופלת. יש להדגיש שניתוח זה הוא מניעתי אונקולוגי ולא ניתוח קוסמטי/אסתטי.

ייעוץ רפואי במרפאת פרופ' ברנע

ככלל, כל אישה אשר מיועדת לעבור ניתוח כריתת שדיים מניעתית זכאית לקבל הסבר ולשקול יחד עם הצוות הגנטי, הכירורגי והכירורג הפלסטי את אפשרויות כריתת השד השונות, ואפשרויות שחזור השד המתאימות. כריתת השדיים יכולה להתבצע עם או בלי שימור פטמה-עטרה, ובהתאם לגודל וצורת השדיים מתקבלת החלטה לגבי הצלקת הניתוחית (בקפל התת-שדי או צלקת אלכסונית בצידי השד). כמו-כן מתקבלת החלטה לגבי סוג השחזור – שחזור עם שתלים מול שחזור באמצעות רקמת גוף. אין שיטה אידיאלית, ולכול אחת יש יתרונות וחסרונות. מטרת היעוץ הרפואי היא להתאים את שיטת השחזור אישית למטופלת, בהתאם לטיפולים אותם עליה לעבור, לרצונותיה ומבנה הגוף והשדיים שלה.  מבחינה רפואית, מובהר מעבר לכל צל של ספק ששחזור שד אינו מעכב או מסתיר גלוי של סרטן שד. ביקורת ומעקב כירורגי אחרי נשים שעברו שחזור שד אינה שונה מנשים שלא עברו שחזור.

הניתוח החדשני לראשונה בישראל

כריתת שדיים משמרת פטמות ושחזור מיידי עם שתלים באמצעות רובוט דה וינצ'י, שבוצע לראשונה בישראל על ידי פרופ יואב ברנע.

כריתת שדיים מניעתית ושחזור שד- סיכום

אישה אשר אובחנה כנשאית של גן BRCA עומדת בפני החלטה קשה לגבי אופן הטיפול בשדיים וההשלכות הפיזיות והפסיכולוגיות הנגזרות מהחלטה זו. לפני קבלת ההחלטה האישה צריכה וזכאית לקבל את כל המידע העדכני לגבי כל אפשרויות הטיפול בה כולל כריתת שדיים מניעתית מפחיתת סיכון, המלווה בשחזור מידי.

הדיון הרפואי הפרטני לגבי כול מטופלת ראוי שיתבצע במסגרת צוות רב-תחומי  הכולל כירורג השד, הגנטיקאי והכירורג הפלסטי, בשיתוף עם האישה עצמה. לאחר ההחלטה לבצע כריתת שדיים מניעתית ואיזה סוג כריתה, המטופלת יכולה לגבש עם מנתח הפלסטי את סוג השחזור המתאים לה. כפי שכתבה אנג'לינה ג'ולי לאחר הניתוח: "בנימה אישית,  אני לא מרגישה פחות אישה. אני מרגישה מועצמת על כך שבחרתי בחירה אמיצה שלא מפחיתה מהנשיות שלי בשום אופן".  

פודקאסט - אפשרויות שחזור השד | פרופ' יואב ברנע

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.