חזה טובולרי

מהו חזה טובולרי?

חזה טובולרי  (Tuberous Breasts)  ו/או חזה צינורי, מכונה כך עקב מראה צינורי של החזה. מדובר בבעיה מולדת, חד צדדית או דו צדדית הנוצרת עקב חוסר התפתחות של רקמת השד. חזה טובולרי אצל נשים, עלול לגרום לפגיעה במראה החיצוני בביטחון העצמי, בנשיות, ביכולת לייצר קשר אינטימי ועוד. נשים עם חזה טובולרי פעמים רבות מתאמצות להסוות אותו ונמנעות ממחשוף בבגד הים, חשיפה של החזה ועוד. ניתוח לתיקון חזה טובולרי נערך בבית חולים עלי ידי רופא כירורג פלסטיקאי המומחה בתחום. הניתוח  נחשב לניתוח יעיל המאפשר מראה תקין וסימטרי לשדיים.

חזה טובולרי

מהם המאפיינים של חזה טובולרי?

הימצאותו  של חזה טובולרי בקרב נשים היא  בשכיחות יחסית גבוהה. חלק ניכר מהנשים אינן יודעות שיש להן חזה טובולרי. ברוב המקרים הן מרגישות שמשהו אצלן לא תקין בחזה, אך אינן יודעות לאבחן שיש כאן בעיה ספציפית מוגדרת שניתנת לטיפול ותיקון והן סבורות שזה המבנה הטבעי והתקין של השד,  

 • חזה הנראה צינורי, צר ופעמים רבות לא סימטרי.
 • חזה קטן מהרגיל או לא מפותח.
 • במצב של חזה טובולרי, המרווח בין השדיים גדול יחסית.
 • העטרות סביב פטמות החזה הטובולרי רחבות ובמיקום נמוך ואינן פרופורציונליות לשד.
 • השדיים נראים "מרובעים" או "מדפיים" והם מזדקרים בצורה מינימלית.
 • הפטמות לעתים קרובות מחודדות, צרות או נפוחות ופעמים רבות הן א-סימטריות ולא מאוזנות.

מהן דרגות החומרה של החזה הטבולרי?

חזה טובולרי דרגה 1

בסיס החזה מכווץ קלות, הקפל התחתון במרכז השד מעט מורם, קיים חוסר קל בנפח השדיים בחלק המרכזי התחתון של החזה. החזה הטובולרי נפול ברמה מתונה עד חמורה בעוד שמעטפת העור סביב החזה הטובולרי תקינה והעטרה מוגדלת.

חזה טובולרי דרגה 2

בסיס החזה הטובולרי מכווץ, הקפל התחתון מורם בצידי השד, קיים חוסר נפח בשד בכל החלק התחתון של החזה הטובולרי . מעטפת העור סביב השד לא מספיקה והעטרה תקינה או עם בליטות.

חזה טובולרי דרגה 3

מדובר בדרגה החמורה ביותר של חזה טובולרי. בסיס החזה הטובולרי מכווץ,  מתאפיין בהרמה ובהעדר של קפל מתחת לחזה. קיים חסר משמעותי בנפח של כל חלקי השד. החזה הטובולרי  נפול ברמה קלה עד בינונית, מעטפת העור לא מספקת וקיימות בליטות משמעותיות בעטרה.

מהן הסיבות להיווצרות חזה טובולרי?

הסיבות להתפתחות חזה טובולרי, אינן ברורות. מדובר בבעיה מולדת, ההערכה העיקרית היא שרקמת החיבור בשד מתפתחת בצורה לא תקינה. מדובר בחוסר התפתחות של רקמת השד בבסיס השד בשילוב עודף רקמת חיבור בתוך השד. הבעיה בהתפתחות השד נגרמת עקב רקמת חיבור עודפת בצורת טבעת במרכז השד. טבעת רקמת החיבור בחזה טובולרי איננה מאפשרת לשד להתפתח לכל שטחו ומגבילה אותו להתפתח בצורת צינור הממוקם במרכז השד. חזה טובולרי בדרך כלל איננו מאובחן עד גיל ההתבגרות, בו השדיים מקבלים את צורתם הבוגרת. כמעט בכל המקרים, טבעת הרקמה המחברת את העטרה לשאר השד אינה מעוצבת כרגיל, מה שמוביל למראה שד "נפול".

מה כולל הניתוח לתיקון חזה טובולרי?

במהלך הניתוח לתיקון חזה טובולרי, המנתח הפלסטי יוצר צורה מלאה ומעוגלת של השד, תוך יצירה של עטרה ופטמה פרופורציונלית לשדיים. במהלך הניתוח של החזה הטובולרי, משוחררות הרצועות הסיביות בחלק התחתון של השד, קפל השד מעוצב מחדש, המרחק בין קפל השד לפטמה מוארך והעטרה גם היא מעוצבת מחדש. הניתוח הפלסטי של חזה טובולרי, כולל לעתים קרובות גם הרמת חזה, עם או בלי שתל, או הקטנת חזה.

למי מיועד ניתוח לתיקון חזה טובולרי?

ניתוח לתיקון חזה טובולרי מיועד לכל אישה עם חזה צינורי, עם מאפיינים שונים כמו: רקמת שד מופחתת, עטרה מוגדלת עם או בלי בליטות, קפל  שד פנימי מוגבה וא-סימטריה בין השדיים. בנוסף, אם קיים קושי בהתאמת בגדים בגלל קו מתאר צינורי ולא סימטרי של החזה, או אם האישה מרגישה חוסר ביטחון וקשיים בדימוי העצמי – הניתוח לחזה טובולרי מתאים עבורה.

מהן ההשלכות הפיזיולוגיות והנפשיות של חזה טובולרי?

שכיחות הימצאות חזה טובולרי בקרב נשים היא יחסית גבוהה וקיימת  חוסר מודעות רבה לתופעה מולדת זו בשדיים בדומה לאסימטריה של השד. חלק ניכר מהנשים אינן יודעות שיש להן חזה טובולרי והן סבורות שזה המבנה הטבעי והתקין של השד, ואינן יודעות שיש כאן בעיה בשד הניתנת לתיקון. חזה טובולרי עלול לגרום פעמים רבות לחוסר נוחות, פגיעה בביטחון העצמי ולדימוי עצמי נמוך אצל נשים. לעיתים תחושת חוסר נוחות זו עלולה לפגוע ביחסים האינטימיים ובמציאת זוגיות ובזוגיות קיימת. אמנם חזה טובולרי אינו מזיק לבריאות הגופנית, אך תתכנה בעיות בהנקה.

איך בוחרים מנתח פלסטי לניתוח טובולרי של החזה?

כדי לוודא שהמנתח הפלסטי שבחרת לניתוח  טובולרי של השד הוא המתאים ביותר, מומלץ לוודא:

 • מומחה בכירורגיה פלסטית שעבר התמחות בנושא באחד המרכזיים הרפואיים המוכרים בארץ או בעולם.
 • כירורג פלסטי שקיבלת עליו המלצות מסביבתך.
 • בעל ניסיון בתחום ניתוחים פלסטיים בחזה לרבות ניתוח לתיקון חזה טובולרי בשד.
 • בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי ידוע, רופא פלסטיקאי.
 • חבר באיגודים המקצועיים של תחום הכירורגיה הפלסטית ואסתטית.
 • רופא המבצע את הניתוחים בחדרי ניתוח המאושרים על ידי משרד הבריאות.

כל אלו קריטריונים חשובים למציאת מנתח פלסטי מומחה, כי הצלחת הניתוח לתיקון חזה טובולרי תאפשר השגת תוצאה אסתטית והפחתת הסיכון לסיבוכים בזמן או לאחר הניתוח. מנתח פלסטי מומחה ומקצועי שעליו קיבלת המלצות יכול לבצע את הניתוח לתיקון חזה טובולרי על הצד הטוב ביותר ולמנוע את הסיכונים האפשריים.

למה תוכלי לצפות בייעוץ הרפואי על ידי פרופ' יואב ברנע לקראת ניתוח חזה טובולרי?

לפני הניתוח הפלסטי לתיקון חזה טובולרי תערך פגישה עם פרופ' ברנע יואב מומחה בכירורגיה פלסטית שיבחן ויעריך את מבנה, גודל וצורת החזה, את מצבו של החזה הטובולרי בשד. בנוסף תבוצע הערכה למבנה בית החזה, עובי העור ועובי רקמת השד ולמצב הרפואי של המטופלת לרבות משקל, גיל, עישון, מחלות כרוניות ונטילת תרופות. בהתאם למצב הגופני של המטופלת, הרצונות והציפיות יבצע פרופ' ברנע יואב עם המטופלת תיאום ציפיות, יקשיב למטופלת ויסביר לה על אופי ואופן הניתוח לתיקון החזה הטובולרי וכמובן יענה על כל שאלה.

מהן הנחיות רפואיות לפני ניתוח לתיקון ניתוח טובולרי בחזה?

 • ביצוע בדיקות דם הכוללות ספירת דם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה.
 • ביצוע בדיקות הדמיה הכוללות ממוגרפיה או אולטרה סאונד או MRI צילום חזה, לנשים מעל גיל 40 בדיקת א.ק.ג.
 • תידרש הפסקת עישון חודש ימים לפני הניתוח לתיקון חזה טובולרי. העישון גורם להיצרות של כלי הדם וכתוצאה מכך יש חשש לעיכוב החלמת ריפוי הפצע. הניתוחי, כמו כן, עישון מעלה את השכיחות לסיבוכים בעקבות ההרדמה והניתוח.
 • הפסקת שתית אלכוהול 3 ימים לפני הניתוח לתיקון חזה טובולרי.
 • הפסקת נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח לתיקון חזה טובולרי   לפי הנחיית הרופא המנתח הפלסטי.
 • לאחר הניתוח לתיקון חזה טובולרי, תצטרכי  ללבוש חזיית ספורט הדוקה בעלת קרסים קדמיים ללא ברזלים.

כיצד נערך הניתוח לתיקון חזה טובולרי?

ניתוח לתיקון חזה טובולרי הנו ניתוח מורכב הנערך על ידי מנתח פלסטי מומחה ומנוסה, בהרדמה,  והוא נמשך בין 1 שעה עד 3 בהתאמה למורכבות הניתוח. הניתוח לתיקון חזה טובולרי מצריך מספר טכניקות ניתוחיות בהן עושה שימוש המנתח הפלסטי, כדי להחזיר את הצורה, הנפח והסימטריה לשדיים טובולריים. בניתוח חזה טובולרי המנתח הפלסטי ישלב הזרקת שומן, שימוש בשתלים, הרחבה ו\או עיצוב מחדש של רקמת השד, טיפול בעטרה ובפיטמה. בחירת הטכניקה הניתוחית המתאימה תלויה בהחלטת הכירורג הפלסטי, בציפיות המטופלת ובנפח צורה וגודל החזה הרצוי והתאמה של שני השדיים ליצירת מראה סימטרי .

הניתוח לתיקון חזה טובולרי כרוך לרוב בהגבהה של העור דרך חתכים, העשויה להידמות להרמת חזה, ולאחר מכן מיקום מחדש של רקמת הבלוטות של השד עם העור כדי לייצב ולשפר את מראה השד. ישנם מקרים שיחד עם תיקון החזה הטובולרי תבוצע גם הגדלת חזה, ו/או הרמת חזה, או הקטנת חזה. בייעוץ הרפואי עם המנתח הפלסטי, תערך בדיקה, תיאום ציפיות רצונות של האישה טרם הניתוח כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר. לעיתים, בניתוח לתיקון חזה טובולרי יהיה צורך בשני ניתוחים כדי להגיע לתוצאה הרצויה.  

ניתוח הגדלת חזה ותיקון חזה טובולרי

ניתוח הגדלת חזה וניתוח לתיקון חזה טובולרי, נערך על ידי הגדלת נפח, באותו הניתוח או כשלב נוסף. הגדלת נפח, במידת הצורך, עשויה להתבצע עם הזרקת שומן או משתל, בהתאם לרצון המטופלת ומבנה גופה.

ניתוח הקטנת חזה ותיקון חזה טובולרי

בניתוח לתיקון חזה טובולרי המשולב עם ניתוח הקטנת חזה מוסרת רקמת שומן עודפת, יחד עם עור ורקמות נוספות. בניתוח זה בנוסף ליצירת מראה תקין של השד, יהיה שיפור באיכות החיים של המטופלת והקלה בקשיים רבים העשויים להתלוות לחזה גדול, כמו כאבי גב, קושי בביצוע פעילויות מסוימות ופגיעה בדימוי עצמי.

הרמת חזה כחלק מתיקון חזה טובולרי

בהתאם לצרכים ולרצונות האישיים של המטופלת, הרמת חזה בשילוב עם או בלי הגדלת חזה, עשויה להיות האפשרות הטובה ביותר לתיקון מלא של חזה טובולרי. על ידי הרמת השד והוספת צורה ונפח שיעשה בשימוש במשתלים. כאשר יש אסימטריה לעיתים נעשה שימוש במשתלים בגדלים שונים. כך שהתוצאה תהיה השגת מראה מלא וסימטרי יותר בין השדיים.

מהו תהליך ההתאוששות מהניתוח לתיקון חזה טובולרי?

החלמה לאחר ניתוח לתיקון חזה טובולרי היא בדרך כלל קלה יחסית. לאחר סיום הניתוח המטופלת תועבר לאזור ההתאוששות. בשלב זה יתכן והמטופלת עדיין תהיה ישנונית, ולכן קיימת השגחה רפואית עד שהמטופלת תהיה ערנית לחלוטין. המטופלות יקבלו תרופות נגד כאבים במידת צורך. השחרור מבית החולים לאחר ניתוח חזה טובולרי נעשה ביום הניתוח או למחרת, לפי הצורך וההתאוששות. לאחר השחרור מבית החולים, מומלץ לנוח מספר שעות. חשוב לציין כי השפעת התרופות תפוג בשלב זה כמו כן יכולות להיות מעט בחילות מספר שעות לאחר הניתוח לתיקון חזה טובולרי.

מהו תהליך ההחלמה מניתוח לתיקון חזה טובולרי?

ההתאוששות לאחר הניתוח לתיקון חזה טובולרי, אורכת מספר ימים עד שבועות וכוללת לעיתים כאב ורגישות בשדיים. המחזור הראשון לאחר הניתוח עלול לגרום לשדיים להתנפח ולכאוב. חלק גדול מהנפיחות ושטפי הדם ייעלמו בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח לתיקון חזה טובולרי. ייתכן שיחלפו מספר חודשים עד שנה עד שהחזה לאחר הניתוח בשד יתמקם באופן מלא בצורתו החדשה. חשוב לדעת שצורתו של השד עשויה להשתנות כתגובה לשינויים הורמונאליים, לשינויים במשקל ולהריון.

 • לאחר הניתוח הימנעי משכיבה על הבטן או על הצד.
 • חשוב לנוח לאחר הניתוח לתיקון חזה טובולרי ולחזור לשגרה באופן איטי ומדורג.
 • ניתן להתקלח כיומיים לאחר הניתוח לתיקון חזה טובולרי.
 • שימוש במשככי כאבים יערך בהתאם להנחיית הרופא.
 • ניתן לחזור לפעילות מאומצת רק לאחר חודש-ימים מהניתוח לתיקון חזה טובולרי.
 • נבקשך ללבוש חזיית ספורט 24/7 במשך 4 שבועות לאחר הניתוח.
 • חשוב להגיע לאחר ניתוח לתיקון חזה טובולרי בשד לביקורות אצל פרופ' ברנע יואב לבדוק שהכול תקין ולקבלת הנחיות להמשך.

שאלות ותשובות בתחום ניתוח לתיקון חזה טובולרי

ריכזנו אוסף של שאלות ותשובות שכיחות בנושא ניתוח לתיקון חזה טובולרי במרכז רפואי פרופ' יואב ברנע. השאלות והתשובות בנושא חזה טובולרי  כוללות שאלות נבחרות הכוללות בין השאר: את  זמן ההגעה לביקורת אחרי ניתוח חזה טובולרי?   מהם הסיבוכים ? כיצד ניתן להאיץ את תהליך ההחלמה מניתוח לתיקון חזה טובולרי?

מתי עלייך להגיע לביקורת לאחר ניתוח טובולרי?

 • ביקורת ראשונה תערך 3-6ימים לאחר השחרור מבית החולים לאחר ניתוח טובולרי.
 • ביקורת שניה תערך בדרך כלל, 3-4 שבועות לאחר הניתוח טובולרי .
 • ביקורת שלישית תערךבדרך כלל,  6 חודשים לאחר הניתוח לתיקון חזה טובולרי

כיצד תוכלי להאיץ את תהליך ההחלמה לאחר ניתוח חזה טובולרי?

 • לאחר ניתוח חזה טובולרי הקפידי ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה.
 • לאחר הניתוח הימנעי משכיבה על הבטן או על הצד.
 • השלימי את הטיפול האנטיביוטי, במידה וקבלת הנחיה לכך מהרופא המנתח הפלסטי.
 • לאחר ניתוח חזה טובולרי אין לעסוק בפעילות גופנית ובפעילות מאומצת של פלג גוף עליון שלך כחודש וחצי לאחר הניתוח ו/או עד שתקבלי אישור לכך מהרופא המנתח הפלסטי ובהתאם לקצב החלמתך.
 • אל תחשפי את החזה לשמש במשך 3 חודשים לאחר הניתוח לתיקון חזה טובולרי
 • עקב חשש לזיהום בפצע הניתוחי, אל תיכנסי למקורות מים כגון: ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה במהלך חודשיים לאחר הניתוח חזה טובולרי. לאחר תקופה זו ניתן להיכנס למים בתנאי שכול שהצלקות נרפאו היטב.
 • אין לעשן לפחות חודש לאחר הניתוח לחזה טובולרי. העישון מאט את תהליך ההחלמה של השד והצלקות ומגדיל משמעותית את אחוז הסיבוכים האפשריים.
 • לאחר הסרת החבישה מהצלקות, נמליץ על טיפול במשחת סיליקון או רצועות סיליקון להאצת תהליך החלמת הצלקות.

מתי תוכלי ליהנות מהתוצאה הרצויה לאחר ניתוח חזה טובולרי?

לאחר ניתוח לתיקון חזה טובולרי תהליך ההחלמה והצפי לתוצאה הסופית, משתנים בין מטופלת למטופלת ותלויים במצב הבריאותי הכללי, בתכונות העור של האישה: עובי ומידת אלסטיות, רקמת השד, סוג השתלים באם היו, ומיקום השתל (מתחת או מעל לשריר בית החזה). בתוך מספר שבועות עד מספר חודשים לאחר ניתוח חזה טובולרי, ניתן ליהנות מהתוצאות. בימים הראשונים שלאחר הניתוח לחזה טובולרי יתכנו שטפי דם, נפיחות ובצקת באזור הניתוח. בדרך כלל, בתוך כשלושה חודשים לאחר הניתוח לחזה טובולרי הנפיחות נעלמת והצלקות מטשטשות ומתקבלת תוצאה משביעת רצון. עם זאת, ייתכן שתהליך העיצוב מחדש של החזה יתארך והתוצאה הסופית לגמרי תתקבל עד שנה מיום הניתוח לחזה טובולרי.

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח לתיקון חזה טובלרי?

בניתוח לתיקון חזה טובולרי יש סיכון לסיבוכים, כמו בכל הניתוחים האחרים הקיימים. עם זאת, הניתוח נחשב לניתוח בטוח ויעיל, ותלוי במידה רבה במיומנות, בניסיון  וביכולות של המנתח הפלסטי. הסיבוכים העיקריים בניתוח לתיקון חזה טובולרי  עשויים לכלול: דימום, זיהום ותוצאה לא מספקת. לעיתים לאחר הניתוח עשויה להיות רגישות יתר או ירידה בתחושה באזור החתכים בשד ובפטמה. החתכים ישאירו צלקות על השד בהתאם לגודל החתך הניתוחי ולקצב ההחלמה הטבעי של עור הגוף. בנוסף, כמו בכל ניתוח המבוצע בהרדמה מלאה עשויים להיות סיבוכים הקשורים להרדמה.

מידע רפואי זה על חזה טובולרי אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי על ידי מנתח פלסטי מומחה. המידע נערך ונסרק ע"י פרופסור יואב ברנע מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטיתחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.