חומצה היאלורונית

חומצה האילורונית למילוי קמטים ושקעים, עיבוי וחידוש העור ע"י מנתח פלסטי מנוסה

חומצה היאלורונית היא הפתרון היעיל והבטוח למילוי קמטים ולחידוש העור

הזדקנות עור הפנים והגוף איננה ניתנת לעצירה, אבל ניתן בהחלט להאט את התהליך ויש לא מעט דרכים לעשות זאת, במטרה לשמר את העור צעיר, חלק ובריא. בעידן בו אנו חיים, כשתוחלת החיים ארוכה וגם מבוגרים מקפידים על אורח חיים פעיל והופעה חיצונית עדכנית, חבל להשלים עם עור פנים מבוגר. הקפדה על שגרת טיפולים להזנת העור בחומצה היאלורונית, תבטיח לך להראות טוב יותר ולהרגיש טוב יותר. ככל שתקדימי לטפל בקמטים שנחרצו בפנייך, כך תוכלי להימנע מקמטים עמוקים ובולטים.

חומצה היאלורונית

הזרקת חומצה היאלורונית במרפאת פרופ' יואב ברנע, רק עם חומרי המילוי האיכותיים והבטוחים ע"י מנתח פלסטי מומחה

במרפאתו של פרופ' יואב ברנע, כל מגוון הטיפולים האסתטיים להצערת עור הפנים, נעשה שימוש בחומרי מילוי איכותיים המכילים חומצה היאלורונית הדומה בהרכבה לחומצה הטבעית המיוצרת בגוף ולכן היא בטוחה מאד ונספגת בשכבות העמוקות של העור. כל חומרי המילוי הנמצאים בשימוש על ידי פרופ' יואב ברנע, פותחו על ידי חברות מוכרות, על פי תקנים מחמירים והם מאושרים ע"י משרד הבריאות וה- FDA האמריקאי או ה- CE האירופאי.

בחירת סוג הפורמולה מתבצעת על ידי פרופ' ברנע יואב, בהתאם לסוג העור ועומק הקמט או השקע בפנים. לדוגמה, קמט עמוק ורחב או שקע משמעותי באזור עצמות הלחיים או ארובת העין יטופל בחומצה היאלורונית בדרגת צמיגות גבוהה ואילו קמטים שטחיים ועיצוב קווי מתאר של השפתיים עיבוי השפתיים יטופלו בחומצה היאלורונית בדרגת צמיגות נמוכה.

בין מגוון הפילרים (חומרי המילוי) האיכותיים של חומצה היאלורונית, הנמצאים בשימוש ע"י פרופ' יואב ברנע:

 

סטילאג' (Stylage) – סדרת חומצה היאלורונית סטילאג' המיוצרת בצרפת במעבדות Vivacy היא בעלת תו תקן של ה- CE האירופאי ומאושרת על ידי משרד הבריאות הישראלי. חברת Vivacy נחשבת לפורצת דרך בפיתוח ובייצור של תכשירים רפואיים המבוססים על חומצה היאלורונית וסדרת סטילאז' כוללת פילרים למילוי קמטים והוספת נפח, מילוי שקעים, עיבוי שפתיים ותיקון אסימטריה בפנים.

 

רסטילן (Restylane)– אחד מחומרי המילוי הוותיקים הנמצא בשימוש כבר שני עשורים. רסטילן המכיל חומצה היאלורונית טבעית מאושר על ידי משרד הבריאות בישראל, ה- FDA  האמריקאי וה- CE האירופאי.
הפורמולה מיוצרת על ידי חברת Galderma השוויצרית ומתאימה למילוי קמטים קטנים ועמוקים וכן להדגשת קווי המתאר בפנים.

 

פרלן (Perlane) – בין חומרי המילוי הראשונים שפותחו, בעל אישור ה- FDA האמריקאי ומשרד הבריאות הישראלי. לחומר המילוי פרלן רמת סמיכות גבוהה ולכן הוא מתאים במיוחד לטיפול בקמטים עמוקים, למילוי שקעים ולעיבוי שפתיים.

 

ג'ובידרם (Juvederm) – סדרת חומרי המילוי ג'ובידרם מיוצרת על ידי חברת הפארמה Allergan,  מהמובילות והגדולות בעולם והיא מאושרת על ידי משרד הבריאות וה- FDA. בסדרת ג'ובידרם מספר פילרים של חומצה היאלורונית, לטיפול בקמטים באזורים שונים בפנים ולהשבת נפח.

 

בלוטרו (Belotero) – סדרת חומרי מילוי המכילים חומצה היאלורונית ברמות סמיכות שונות, בהתאמה לקמטים בדרגות עומק שונות, להוספת נפח ולחות. חומצה היאלורונית בולטרו בעלת אישור של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ומשרד הבריאות בישראל והיא מיוצרת על ידי חברת Merz Aesthetics.

 

רדיאס (Radiesse) ורדיאס + – חומר מילוי המבוסס על חומצה היאלורונית וגבישי סידן הדומה בהרכבם למינרלים הטבעיים המצויים בעור. מוצרי רדיאס המיוצרים גם הם על ידי Merz Aesthetics, אושרו על ידי ה- FDA האמריקאי והם מתאימים במיוחד גם לטיפול בקמטים בגב כפות הידיים, קמטים סביב הפה, בצדי האף ולעיבוי עצמות הלחיים.

הזרקת חומצה היאלורונית ע"י כירורג פלסטי מקצועי ובעל ניסיון היא הבטחון שלך

טיפול בקמטים, לרבות החלקת קמטים באמצעות חומצה היאלורונית, נחשב לטיפול אסתטי רפואי. הטיפול דורש מיומנות רבה בהזרקה עדינה בנקודות ההזרקה המתאימות, כדי למנוע נזק לכלי הדם או לעצבים ונזק לעור. לאור ריבוי מקרים של טיפולים כושלים שבוצעו על גורמים חסרי הכשרה וניסיון, פרסם האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית המלצות בנוגע לבטיחות הטיפול. על פי המלצה זו על מנת להבטיח את בריאות המטופלים ולהגיע לתוצאה אסתטית רצויה, חשוב שהזרקה של חומצה היאלורונית או כל טיפול אחר בקמטים, יבוצעו רק על ידי רופא מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית. פרופ' יואב ברנע עבר התמחויות והשתלמויות מקיפות והוא בעל ניסיון ומיומנות רבה לביצוע הזרקות באזורים עדינים בפנים.

כיצד חומצה היאלורונית יכולה לסייע לך?

שני תהליכים עיקריים המתרחשים בגוף אחראים להזדקנות העור: ירידה בייצור החומצה ההיאלורונית וירידה ברקמת השומן התת-עורי. ישנם גורמים סביבתיים אשר מאיצים את תהליך ההזדקנות מאחר שהם גורמים לירידה בייצור חומצה היאלורונית בגוף, לדוגמה: קרינת השמש, עישון, זיהום אוויר ושתיה מועטה. לכן הקפדה על הגנה מפני השמש, הימנעות מעישון והקפדה על שתיית מים, יכולים לסייע לך להאט את תהליך הזדקנות העור, זאת במקביל להזנה של העור בחומצה היאלורונית.

מהי חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית (Hyaluronan/Hyaluronic Acid) היא חומר המיוצר בגוף באופן טבעי ומשתתף בתהליכים חיוניים רבים בגוף: חידוש עור הפנים, האצת תהליך ריפוי פצעים, סיכוך המפרקים, לחות בעיניים ועוד. מרבית החומצה ההיאלורונית בגוף מרוכזת ברקמות החיבור ובעור והיא משפיעה על ייצור סיבי קולגן ולאלסטין, התורמים לחידוש העור, מיצוק העור וגמישותו. כמו כן, חומצה היאלורונית משמרת את רמת הלחות ברקמות העור ולכן מעניקה לו את המראה הבריא והזוהר. כאשר פוחת ייצור חומצה היאלורונית בגוף, כבר בעשור הרביעי לחיים, מתחיל תהליך הזדקנות העור. סימני הגיל האופייניים: רפיון של העור, קמטים, חריצים, כתמים, עיגולים שחורים מתחת לעיניים, יובש של העור ואיבוד הברק, משווים לפנים מראה נפול ומבוגר, וגוון חיוור ודהוי. 

מהם היתרונות של טיפול בקמטים באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית היא חומר מילוי טבעי ובטוח בניגוד לחומרי המילוי הקבועים כדוגמת סילקון רפואי, לטיפול בקמטים באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית יש יתרונות רבים:

 • החומר דומה בהרכבו לחומצה היאלורונית הטבעית והוא נספג ונטמע היטב ברקמת העור.
 • המתאם בין החומצה היאלורונית המוזרקת לבין החומצה היאלורונית שמיוצרת בגוף, משיג רמת בטיחות גבוהה מאד של הטיפול למילוי קמטים (קישור למאמר מילוי-קמטים).
 • חומצה היאלורונית מיוצרת במספר רמות של צמיגות להתאמה מושלמת לגודל הקמט או השקע ולאזור המוזרק.
 • ההתאמה האופטימאלית יוצרת תיקון אסתטי עדין במראה טבעי.
 • טיפול תקופתי מאט את תהליך הזדקנות העור ולכן מונע הופעת קמטים חדשים, העמקה של קמטים ישנים, יובש של העור, הידקקות ורפיון.
 • תוצאה ראשונית נראית לעין מיד לאחר ההזרקה.
 • הפנים נראים צעירים וחיוניים.

כיצד חומצה היאלורונית מאיצה את תהליך התחדשותו של העור?

בשנים האחרונות, לצד שיטות חדשות ומתקדמות בתחום הניתוחים הפלסטיים בפנים, חלה התקדמות רבה גם בתחום הטיפולים האסתטיים הלא ניתוחיים (טיפולי אנטי אייג'ינג). חברות התרופות המובילות בעולם הצליחו לפתח פורמולות של חומצות היאלורוניות, הדומות בהרכבן לחומצה ההיאלורונית המיוצרת בגוף באופן טבעי. 

הזרקת חומצה היאלורונית לרקמת העור – בפנים, בצוואר ובגב כפות הידיים, מאיטה את תהליך הזדקנות העור על ידי האצת תהליך הייצור של סיבי קולגן ואלסטין באזור הטיפול. בדרך זו תורם הטיפול להוספת נפח באזור הקמט והקמט מטשטש או נעלם לגמרי לאחר ההזרקה. יתר על כן, חל שיפור במידת מיצוק וגמישות העור והוא נראה מתוח כמו בגיל צעיר ורמת הלחות הגבוהה תורמת לכך שהעור נראה שוב בריא ורענן.

היכן בטוח לעבור טיפול למילוי קמטים באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית?

כדי להבטיח לך טיפול בטוח ותוצאה אסתטית מעולה, אסור לך לוותר על מספר פרמטרים:

 • הזרקת חומצה היאלורונית רק על ידי רופא מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית או רופא עור.
 • לרופא יש ניסיון ומיומנות בביצוע טיפולים אסתטיים בכלל והזרקות בפנים בפרט.
 • החומצה ההיאלורונית מיוצרת על ידי חברה מוכרת והיא מאושרת לשימוש על ידי משרד הבריאות הישראלי ומנהל התרופות והמזון האמריקאי ה – FDA או תו בעלת תקן של ה- CE האירופאי.
 • הטיפול מבוצע בתנאי סטריליזציה גבוהים.

מהם סיבוכים וסיכונים בהזרקת חומצה היאלורונית?

 • הזרקת חומצה היאלורונית שלא יוצרה על פי כל התקנים המחמירים או חומצה היאלורונית מזויפת, מסכנת את המטופל/ת בעיוותים אסתטיים ובזיהום.
 • חוסר הקפדה על תנאים סטריליים מחמירים בהזרקה, עלול לגרום לזיהום חמור.
 • טיפול בקמטים שאיננו מבוצע על ידי רופא מיומן ומנוסה – מנתח פלסטי או דרמטולוג – עלול לגרום לנזק עצבי בפנים או לדימום.
 • רופא שאינו מיומן ומנוסה בהזרקת חומצה היאלורונית ובהתאמת סוג חומר המילוי ורמת הסמיכות הרצויה, יכול לגרום לפגם אסתטי ולחוסר פרופורציות בקווי המתאר בפנים. 

מה עלייך לעשות אם עברת טיפול כושל בקמטים?

אם עברת טיפול בקמטים על ידי גורם שאינו מיומן או מוסמך בביצוע טיפולים אסתטיים בפנים, כאמור אחת הסכנות היא הזרקת חומצה היאלורונית במינון וברמת סמיכות שאיננה מתאימה. כתוצאה מכך התוצאה האסתטית עלולה להתבטא באסימטריה בפנים ובמראה לא טבעי. במקרה שכזה, באפשרותך לפנות אל פרופ' יואב ברנע, לתיקון ולשיפור התוצאה האסתטית. הטיפול המשקם נועד לפרק את החומצה ההיאלורונית שהוזרקה והוא מבוצע על ידי הזרקה של חומר נוגד לאזור הטיפול (האנזים היאלרונידאז (hyaluronidase).

חומצה היאלורונית – לא רק למילוי קמטים

התכונות של חומצה היאלורונית והתפקיד החשוב שלה בתהליך התחדשות עור הפנים, מאפשרים לבצע מגוון רב של טיפולים אסתטיים על ידי החדרה של חומצה היאלורונית לעור הפנים:

 • מילוי, טשטוש והחלקת קמטים.
 • מילוי שקעים מתחת לעיניים (טיפול ב"עיגולים שחורים") – בשל הידקקות העור וירידה בשומן התת-עורי באזור ארובת העין, נוצר מראה של עיניים שקועות והצל מכיוון העפעפיים יוצר את מראה ה"עיגולים השחורים".
 • הדגשת קווי המתאר בפנים ותיקון אסימטריה.
 • עיבוי השפתיים, ללא החדרת חומר מילוי סינתטי מסוג סיליקון.
 • טיפול בלחיים שקועות על ידי הוספת נפח לאזור עצמות הלחיים.
 • מילוי שקעים בצדי האף.
 • טיפול בקמטים באזור המחשוף.
 • טיפול בקמטים בגב כף היד.

מהם שלבי הטיפול בקמטים באמצעות הזרקת חומצה היאלורונית?

טיפול בקמטים ובפגמים אסתטיים באמצעות חומצה היאלורונית הינו טיפול מקומי וקצר. רופא מיומן מבצע את הטיפול בתוך מספר דקות. רוב החומצות ההיאלורוניות משלבות חומר מרדים מקומי (לידוקאין), הגורם לאלחוש מקומי באזור המוזרק. הטיפול בקמטים אינו דורש זמן החלמה ומיד בסיומו ניתן לחזור לשגרה.

 

שלב ראשון: אבחון הבעיה הדורשת טיפול.

 

שלב שני: אבחון של סוג העור והרקמות והתאמת החומצה ההיאלורונית הנדרשת.

 

שלב שלישי: הזרקת החומצה ההיאלורונית לאזור הקמט או השקע בעור, בעזרת מחט עדינה או קנולה ייעודית.

.

תדירות הזרקת החומצה ההיאלורונית– בין חצי שנה לשנה – תלויה בעומק הקמט או השקע, באיכות העור, באזור הטיפול וברמת הצמיגות של החומצה ההיאלורונית לאחר הטיפול. תיתכנה תופעות לוואי קלות וזמניות כגון: אדמומיות, נפיחות מקומית ו/או שטף דם באזור ההזרקה. אם מופיעות תופעות לוואי הן צפויות לחלוף בתוך מספר ימים.

מתי תוכלי ליהנות מהתוצאה הרצויה?

חומצה היאלורונית נספגת ונטמעת בשכבות העור העמוקות ובתוך מספר ימים ניכר השיפור בקמטים ועור הפנים נראה צעיר וזוהר. עם הקפדה על שגרת טיפוח עור הפנים שתכלול טיפול תקופתי למילוי הקמטים והגנה על העור, תוכלי תמיד להראות רעננה ועור פנייך יהיה מתוח וחלק, באופן טבעי.

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית. חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית, כול הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.