הרמת שדיים

התאמה לניתוח הרמת שדיים

הרמת  שדיים, מתאימה לנשים בריאות, שאינן חשות בנוח עם השינויים שחלו בגופן. הצורך בניתוח להרמת שדיים עולה אצל נשים רבות, עקב שדיים שצנחו כלפי מטה, שדיים נפולים ומרוקנים מרקמה או במצבי חוסר סימטריה בגובה השדיים. שינויים אלו  שחלים בגוף אצל נשים רבות, נובעים מתהליכי התבגרות, עליה בגיל, עלייה או ירידה במשקל, שינויים החלים בגוף בעקבות הריונות ועוד. הדבר גורם  פעמים רבות לפגיעה בדימוי גוף, ולחוסר ביטחון עצמי.

בשנים האחרונות עלתה המודעות לשימור המראה צעיר, נשי ואסתטי המשלב אורח חיים בריא. מודעות זו מביאה לעלייה בביקוש לניתוח להרמת שדיים מכיוון שהניתוח תורם לעיצוב והצערת השד. בארה"ב למשל, משנת 2000 הוכפל מספר ניתוחי הרמת שדיים המבוצעים מידי שנה במדינה, זאת על פי נתוני החברה האמריקאית לכירורגיה פלסטית. האפשרות להרמת השדיים מאפשרת לנשים רבות לחזור למראה של שדיים מלאים ומוצקים ומעלה את תחושת הביטחון העצמי.

הרמת שדיים

הניתוח להרמת שדיים לא מתאים לכל אישה ובמיוחד במקרים הבאים

נשים הסובלות ממחלה הפוגעת בקרישיות הדם שאינה מאוזנת למרות קבלת טיפול תרופתי, נשים הסובלות ממחלה כרונית כמו סוכרת ויתר לחץ דם שמעלות את הסיכון להאטת ריפוי התפרים והפצעים מהניתוח להרמת שדיים, נשים מעשנות אשר אינן מסוגלות להפסיק לפחות חודש לפני הניתוח להרמת השדיים ועוד חודש לאחריו. נשים עם משקל גופך לא יציב- כי שינוי משמעותי במשקל עלול לפגוע בתוצאות הניתוח להרמת השדיים.

באיזה שלב במעגל החיים הנשי מומלץ לנשים לעבור ניתוח הרמת שדיים?

מומלץ לעבור ניתוח להרמת  שדיים  כשיש סיכוי שתוצאות  הניתוח  יישמרו לטווח ארוך. על כן השלב בחיים המתאים ביותר לעבור ניתוח זה הנו לאחר סיום הלידות וההנקה וכן לאחר ירידה במשקל. כך שלנשים המתכננות  לרדת במשקל או להיכנס להיריון נוסף, כדאי לדחות את הניתוח להרמת שדיים למועד מתאים יותר.

מה הם הקריטריונים לבחירת כירורג פלסטי לניתוח הרמת שדיים?

בדומה לכל הניתוחים הפלסטיים, גם בניתוחי  הרמת שדיים, הצלחת הניתוח רפואית, השגת התוצאות האסתטיות הטובה ביותר לשביעות רצונך והפחתת הסיכון לסיבוכים לאחר הניתוח תלויות בבחירת המנתח הפלסטי המתאים, המיומן והמנוסה ביותר. כאשר בוחרים את המנתח הפלסטי לניתוח הרמת שדיים חשוב לבדוק שהוא מומחה בכירורגיה פלסטית, שעבר התמחות באחד המרכזים הרפואיים  בארץ או בעולם, בוגר לימודי רפואה במוסד מוכר ואקדמי בעל שם. מומלץ לבדוק שהוא חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. רצוי שהוא יהיה, רופא שקיבלת עליו המלצות והוא בעל ניסיון כירורגי רב בניתוחים פלסטיים  ובניתוחי הרמת שדיים ושהוא מבצע את הניתוח בחדר ניתוח שמאושר על ידי משרד הבריאות.

מה כוללת פגישת הייעוץ הרפואית לפני ניתוח הרמת שדיים?

הייעוץ הרפואי יכלול שיחה מקדימה עם המנתח הפלסטי הכוללת את הרצונות והציפיות של האישה  ובדיקה להתאמה  לניתוח הרמת השדיים המבוקש. כמו כן הייעוץ הרפואי הניתן על ידי המנתח הפלסטי כולל גם בחינת  היבטים רפואיים כגון: מחלות רקע של האישה כולל, נטילת תרופות, עישון, גיל, משקל, היסטוריה של ניתוחים בשד והיסטוריה משפחתית של סרטן השד. בעת היעוץ הרפואי, המנתח הפלסטי ייערוך בדיקה רפואית פיזית ויבדוק את השדיים של האישה, מה מידת צניחת השדיים, גודל השדיים וצורתם, כמות רקמת השד העודפים בעור, מה עובי העור ומידת הגמישות שלו, גובה העטרות בשד, צורתן והיקפן, המיקום של הפטמות. על פי הבדיקה הרפואית, המדידות הללו ובהתאם לציפיות האישה מהניתוח ולהמלצת המנתח הפלסטי, תוכלי לבחור בניתוח הרמת שדיים בלבד או ניתוח משולב הכולל הרמה והגדלת שדיים או בניתוח להקטנת שדיים ולהרמה של השדיים. יש לציין שפגישת היעוץ הרפואי המקדימה חשובה ומומלצת מאוד להצלחת הניתוח הפלסטי. בפגישה בין המנתח הפלסטי לאישה, עורכים תיאום ציפיות באשר לתוצאות הניתוח להרמת שדיים. כמו כן המנתח הפלסטי יסביר על  הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח הרמת שדיים. נשים הבוחרות לשלב בניתוח הפלסטי להרמת השדיים, גם מילוי נפח לשדיים באמצעות שתלים, הדבר אפשרי ובמהלך הייעוץ הרפואי המנתח הפלסטי יסביר למטופלת כמובן גם על סוגי השתלים ועל הליך הניתוחי להרמת השדיים הכולל גם הגדלת שדיים.

מה הן תופעות הלוואי, הסיבוכים והסיכונים לניתוח הרמת שדיים?

לאחר ניתוח הרמת שדיים, יש אפשרות שתהיה ירידה בתחושה זמנית או קבועה, או רגישות יתר באזור התפרים ו/או הפיטמה. כמו כן עלולה להיווצר הצטברות נוזלים בשד – לכן לעיתים רחוקות, משאירים נקז בכל שד לתקופה של כמה ימים לאחר ניתוח הרמת השדיים, כדי לנקז נוזלים והפרשות מאזור הניתוח. בנוסף, במהלך השבועות עד חודשים ראשונים לאחר הניתוח להרמת שדיים תיתכן חוסר סימטריה בין השדיים, כמו כן, קצב החלמת הצלקות על השד הנה אישית ושונה אצל כל אישה וקשורה ליכולת הריפוי העצמית ויכולה להימשך עד שנתיים מיום עריכת הניתוח. חשב לציין שבכל ניתוח המבוצע בהרדמה קיים סיכון  לרבות בניתוח להרמת שדיים, לזיהום ודימום. במקרה זה יש  לפנות  לרופא המנתח הפלסטי שערך את הניתוח להרמת השדיים.

מה ההיערכות לפני ניתוח להרמת שדיים?

לקראת הניתוח להרמת שדיים יש צורך לערוך בדיקות דם הכוללות : ספירת דם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה יש לערוך גם בדיקת ממוגרפיה ו/או אולטראסאונד שד. נשים מעל גיל 40  תתבקשנה לבצע גם בדיקת א.ק.ג. ונשים מעל גילך 50 תתבקשנה לבצע גם צילום חזה.

ביום הניתוח להרמת שדיים, תערך שיחה עם הרופא המרדים. לפני הניתוח. נשים מעשנות נדרשות לפחות חודש ימים לפני הניתוח להרמת שדיים להפסיק לעשן. מכיוון שהעישון גורם להיצרות כלי הדם ומאט את זרימת הדם באזור הניתוח. הדבר עלול להאט את כל תהליך ריפוי הצלקות בניתוח להרמת שדיים. בנוסף אצל אנשים מעשנים עולה השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ולסיבוכים הקשורים בהרדמה. כמו כן, אנו מבקשים מנשים לפני ניתוח להרמת שדיים  3 ימים לפני הניתוח שלא לשתות אלכוהול. בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי, יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח.

מה ההכנות הנדרשות ביום הניתוח לפני ניתוח להרמת שדיים?

ביום הניתוח להרמת השדיים יש להיות בצום 8 שעות. יש להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני הניתוח להרמת שדיים. כמו כן, יש להתרחץ באופן יסודי באזור בית בחזה, ואין להגיע עם תכשיטים ואיפור לניתוח.

מה כולל ניתוח הרמת שדיים?

ניתוח להרמת השדיים נמשך כשעתיים עד שלוש שעות, תלוי במידת צניחת השדיים וגודלם לפני הניתוח. בתום הניתוח המטופלת משתחררת לביתה בתוך מספר שעות או ביום המחרת. הניתוח להרמת שדיים נערך בהרדמה כללית. בחירת החתך הניתוחי בניתוח זה נערך על ידי המנתח הפלסטי, בהתאם למידת צניחת השדיים, גודלם, כמות עודפי העור ורקמת השד. ישנן שלוש אפשרויות פעולה, על פי החלטת הכירורג הפלסטי:  במידה והאישה מגיעה עם שדיים נפולים מאד, יבוצע חתך ניתוחי בהיקף העטרה וחתך מהעטרה עד לחלק התחתון של השד, הנקרא גם הקפל התת- שדי. במידה והאישה מגיעה עם שדיים גדולים ונפולים מאד, יבוצעו 3 חתכים: בהיקף העטרה, מהעטרה עד לחלק התחתון של השד (הקפל התת- שדי) וחתך שלישי רוחבי בחלק התחתון של השד הנקרא גם צלקת עוגן.

החזרת העטרה בניתוח הרמת שד

על מנת להגיע לתוצאה הטובה והסימטרית ביותר בניתוח הרמת שדיים, המנתח הפלסטי בודק בעזרת שינוי הטיית מיטת הניתוח ממצב שכיבה למצב ישיבה  את מידת צניחת השדיים, גובה השדיים, גובה העטרות, הפטמות והמרחק ביניהן, המנתח הפלסטי מעצב מחדש את השדיים בהליך הכולל הסרת עודפי עור, הידוק ועיצוב השדיים כלפי מלא למראה מלא ומורם, מיקום העטרות והפטמות גבוה יותר.

סגירת החתכים בניתוח הרמת שדיים

בשלב זה תופרים את החתכים מהניתוח להרמת השדיים בעזרת שימוש בתפרים הנמסים בתוך כחודש ימים. במהלך תקופה זו אזור הצלקות מכוסה בחבישה מיוחדת. יש ללבוש מעל לחבישה חזיית ספורט, לקיבוע השדיים בגובה ובצורתן החדשה.

שלב התאוששות מהניתוח להרמת שדיים

לאחר שההרדמה פגה הצוות הרפואי מסייע לקום מהמיטה ואפשר להתחיל לשתות ולאכול.

מה הן ההוראות לאחר ניתוח להרמת שדיים?

בימים הראשונים לאחר ניתוח הרמת שדיים צפויים כאבים ורגישות בשדיים. על מנת להפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים. ניתן  להתקלח במים זורמים לאחר 48 שעות לאחר ניתוח להרמת שדיים. יש להקפיד לשכב על הגב למשך חודש לפחות, וללבוש את חזיית הספורט ביום ובלילה המסייעת בתמיכה בשדיים. יש להקפיד לנוח לפחות שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח להרמת שדיים. נשים העובדות בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי- נדרשת מנוחה לחודש ימים שלמים. בנוסף, אסור להרים חפצים כבדים למשך חודש לפחות, כולל הרמת ילדים קטנים. לאחר תקופת ההחלמה של חודש ימים ובהתאם להמלצת המנתח, אפשר לחזור לפעילות מאומצת, לעבודה ולפעילות גופנית. יש לבוא לביקורת ראשונה אצל פרופ' יואב ברנע כשבוע לאחר הניתוח להרמת שדיים. ביקורת שנייה תהיה עד 3-4 שבועות לאחר הניתוח, ובהמשך הביקורות יקבעו לפי הצורך.

פרופסור יואב ברנע - מנתח פלסטי להרמת שדיים

פרופסור יואב ברנע (Prof. Yoav Barnea) מומחה לכירורגיה פלסטית חבר האיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית, מנהל מרכז רפואי פרופ' ברנע יואב מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד, במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סוראסקי תל-אביב (איכילוב) ומנהל מרכז רפואי ברנע לכירורגיה פלסטית .