הקטנת שדיים

ניתוח להקטנת שדיים

ניתוח הקטנת שדיים הינו ניתוח פלסטי המשלב תיקון אסתטי של השד המוגדל לבין פתרון של בעיה רפואית הנובעת מגודלם של השדיים. פעמים רבות שדיים שגדלו באופן לא פרופורציונלי למידות הגוף של האישה.

ניתוח הקטנת שדיים משפר את שביעות הרצון והביטחון העצמי

ניתוח להקטנת שדיים משפר מאוד את איכות החיים לנשים שעוברות אותו. אם נסתכל בנתוני החברה האמריקאית לכירורגיה פלסטית, ניווכח כי ניתוח הקטנת שדיים נחשב לאחד מהניתוחים הפלסטיים עם רמת שביעות הרצון הגבוהה ביותר ולכן גם חלה עלייה חדה במספר הנשים שעברו הקטנת שדיים בארה"ב בכלל ובישראל בפרט.

הקטנת שדיים

בניתוח להקטנת שדיים (Breast reduction /Reduction Mammoplasty)  המנתח הפלסטי עורך בעצם תיקון פלסטי ורפואי, בעקבות חוסר הפרופורציות בין גודל השדיים, לבין היקף בית החזה ולאחר מכן הוא מעצב את השדיים על פי מידות גופה הנכונות והאסטטיות של האישה. המנתח הפלסטי בניתוח להקטנת שדיים מקטין את גודל השדיים ומאפשר להם להיות זקופים יותר, ממקם אותם במיקום נכון יותר מבחינת גובה השדיים, המרחק ביניהם, היקף, גודל העטרה והפטמה. יש לציין שכל ניתוח הקטנת שדיים כולל בתוכו גם הרמת שדיים. 

מה הם הקריטריונים להתאמה לניתוח להקטנת שדיים?

הקטנת שדיים מיועדת לנשים עם שדיים גדולים הגורמים להן לבעיות אורטופדיות כגון: הכבדה על חגורת הכתפיים, כאבים בגב ובשכמות ולעתים לעקמת קלה בעמוד השדרה. שדיים גדולים עלולים לגרום לקושי בעריכת פעילות גופנית ולזיעה רבה המעוררת גירוי ואדמומיות בעור באזור הקפל התת-שדי. שדיים גדולים  פעמים רבות גורמים לקושי בהתאמת חזייה ובגדים מתאימים ואף קשיים בביצוע פעילות גופנית עקב כובד משקל השדיים. בנוסף, נשים בעלות שדיים גדולים שאינן פרופורציונאליים למידות גופן עלולות לחוות חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך, מגבלות בהשתתפות בפעילויות חברתיות וספורטיביות עקב גודל השדיים ואף הימנעות מיחסים אינטימיים.

ניתוח להקטנת שדיים אינו מתאים לנשים עם בעיות בריאותיות כגון השמנת יתר קיצונית, נשים מעשנות שאינן מסוגלות להפסיק לעשן לפני הניתוח, נשים עם מחלות הפוגעות בקרישיות הדם, ומחלות כרוניות לא מאוזנות כגון סוכרת ויתר לחץ דם. אלו עלולים לגרום לסיכון מוגבר בזמן ניתוח להקטנת השדיים ולתהליך ריפוי איטי של הפצע הניתוחי. במצבים של ירידה במשקל בצורה ניכרת – השינויים במשקל פוגעים בתוצאות הניתוח שהושגו.

מתי ניתן לעבור ניתוח להקטנת שדיים?

מומלץ לבצע את הניתוח להקטנת שדיים, כאשר השדיים משלימות את התפתחותם והיגיעו לגודלם הסופי. בדרך כלל מדובר על ביצוע הניתוח לאחר גיל 18, אך במקרים קיצוניים של נערה החווה מצוקה נפשית וחברתית גדולה בגלל שדיים גדולים נמליץ לבצע את הניתוח מוקדם יותר מגיל 18, בהסכמת ההורים.

כיצד לבחור מנתח פלסטי לניתוח הקטנת שדיים?

בניתוחים להקטנת שדיים, לבחירת המנתח הפלסטי יש חשיבות גדולה להצלחת הניתוח רפואית תוך הפחתת הסיכון לסיבוכים והשגת התוצאה האסתטית הטובה ביותר, לשביעות רצון המטופלת. לכן, כדי לבחור את המנתח הפלסטי המתאים והמיומן ביותר לביצוע ניתוח להקטנת שדיים, יש לבחור ברופא מומחה שעונה על הקריטריונים הבאים: מנתח פלסטי המומחה בכירורגיה פלסטית שעבר התמחות באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בארץ ו/או בעולם, חבר באיגודים מקצועיים בתחום הכירורגיה הפלסטית, בעל ניסיון רב בתחום ובעיקר בניתוחים פלסטיים של השד, בוגר לימודי רפואה במוסד מוכר ואקדמי בעל שם. מנתח שמבצע את הניתוחים בחדרי ניתוח מאושרים על משרד הבריאות וכמובן מנתח פלסטי שהתקבלו עליו המלצות.

פגישת ייעוץ ותכנון קדם ניתוחי במרפאת פרופ' יואב ברנע

כדי שהניתוח להקטנת השדיים יעבור בהצלחה, נערכת פגישת ייעוץ הרפואי עם המנתח הפלסטי לפני ביצוע הניתוח עצמו. פרופסור ברנע יואב, בפגישה הקדם ניתוחית יבדוק האם האישה מתאימה לניתוח הקטנת שדיים, ויעבור על הנתונים כגון: מחלות רקע, נטילת תרופות, עישון, היסטוריה של ניתוחים בשד והיסטוריה משפחתית של סרטן השד.

 במהלך הייעוץ הרפואי, יערוך פרופ' ברנע יואב בדיקה פיזית של השדיים הכוללת: בדיקת גודל השדיים, כמות רקמת השד, כמות השומן בשדיים, גובה השדיים והמרחק ביניהם. גובה והיקף העטרות, גובה הפטמות, צורה והיקף של העטרה, צורה ומיקום של הפטמה, כמות של עודפי עור. כמו כן נבדקות תכונות העור באזור החזה  הכוללות עובי ומידת אלסטיות ועוד. על פי המדידות הללו, פרופ' ברנע יואב יבצע הערכה על מהי כמות רקמת השד והשומן שיש להסיר מכל שד, כמות עודפי העור שיש להסיר, קביעת גובה הפטמות והיקף העטרות.

בהמשך לייעוץ הרפואי יחליט המנתח הפלסטי על שיטת הניתוח להקטנת השדיים ויקבע את סוג החתך הניתוחי. פרופ' ברנע יואב יקשיב לציפיות האישה מהניתוח להקטנת השדיים ומהו גודל השדיים הרצוי. סימולציה ממוחשבת ותלת ממדית הנערכת בפגישת הייעוץ הרפואי מאפשרת להתרשם מבעוד מועד מתוצאת הניתוח הצפויה להקטנת השדיים. כמו כן, המנתח הפלסטי יבהיר את הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח להקטנת שדיים על מנת שכל המידע יהיה בידי האישה לפני החלטתה על הניתוח. פרופ' ברנע יואב גם יוסיף ויסביר על השינויים שיכולים להשפיע במהלך השנים על גודל השדיים וצורתם כמו עליה או ירידה גדולה במשקל, הריון והזדקנות.

מה הן ההוראות הרפואיות לקראת ניתוח להקטנת שדיים?

לפני הניתוח להקטנת שדיים, יש צורך לבצע  בדיקות דם (ספירת דם ותפקודי קרישה), בדיקות הדמיה של צילום חזה, אולטרסאונד שד ולנשים מעל גיל 40 בדיקת ממוגרפיה וא.ק.ג. הכנה נוספת שיש לעשות לקראת הניתוח להקטנת שדיים, הוא הפסקת עישון. כל זאת לפחות חודש ימים לפני הניתוח להקטנת שדיים, מכיוון שהעישון גורם להיצרות כלי הדם ומאט את זרימת הדם באזור הניתוח. כתוצאה מעישון, תהליך ריפוי הפצע הניתוחי וטשטוש הצלקות איטי יותר. כמו כן, העישון מעלה את השכיחות לסיבוכים ניתוחיים ובעיות בהרדמה. לכן חשוב להקשיב בקשב רב להוראות המנתח הפלסטי לפני הניתוח להקטנת שדיים. בנוסף, שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה, ואלכוהול יש להפסיק שלושה ימים לפני הניתוח להקטנת שדיים.

אילו הכנות לפני ניתוח הקטנת שדיים יש לעשות ביום עצמו?

ביום הניתוח עלייך להצטייד בחזיית ספורט הדוקה עם קרסים קדמיים וללא ברזלים. ביום הניתוח להקטנת שדיים תתקיים שיחה עם הרופא המרדים, למעט מקרים בהם קיים צורך ביעוץ לפני הניתוח. כמו כן, יש להיות בצום 8 שעות לפני הניתוח, כולל איסור לעיסת מסטיק. יש להפסיק לשתות מים 6 שעות לפני ניתוח הקטנת השדיים. יש להתרחץ היטב וביסודיות באזור בית החזה, לא להתאפר ולהסיר תכשיטים לפני ההגעה לניתוח להקטנת שדיים.

מהו מהלך הניתוח להקטנת שדיים?

בניתוח להקטנת שדיים מבוצע חתך סביב העטרה וחתך מהעטרה עד לחלק התחתון של השד. ברוב המקרים נדרש גם חתך רוחבי בקפל התת-שדי. בשלב ראשון, מתחילים את הניתוח להקטנת שדיים בהרדמה כללית של המטופלת. בשלב שני, אחרי שהמטופלת הורדמה, מתבצע החתך הניתוחי. השלב השלישי הוא הסרת רקמת שד, שומן ועודפי עור בהתאם לגודל השדיים הרצוי שנקבע לפני הניתוח, כאשר המנתח מהדק את השדיים כדי שיהיו זקורים וסימטריים ככל שניתן. בשלב הרביעי בניתוח להקטנת שדיים, מתבצע מיקום מחדש של הפטמה בהתאם לצורת השדיים לאחר שהוקטנו. לרוב הנשים תבוצע גם הקטנת היקף העטרה בשלב זה. לאחר מכן מטים את מיטת הניתוח למצב ישיבה לפני סגירת החתכים הניתוחיים ופרופ' ברנע יואב בודק את גודל השדיים, המרחק וגובה הפטמות לווידוי תוצאה מדויקת. בשלב זה מבוצעת הרדמה מקומית באזור החתכים כדי להפחית את הכאב לאחר הניתוח. בשלב החמישי מגיעים לסגירת החתכים בעזרתם תפרים שנמסים בדרך כלל עד חודש ימים. במהלך תקופה זו אזור הניתוח והצלקות יהיה מכוסה בחבישה מיוחדת. מעל החבישה האישה במנותחת תלבש חזיית ספורט העוזרת לקבע את השדים, צורתן ומניעת בצקת. לעיתים יושאר  נקז בכל שד לתקופה של כמה ימים כדי לנקז הפרשות ונוזלים מאזור הניתוח. בשלב השישי והאחרון שלב ההתאוששות מהניתוח וההרדמה. לאחר שההרדמה פגה, מסייעים למנותחת לקום מהמיטה כדי לשתות ולאכול וזהו שלב ההתאוששות המסיים את מהלך הניתוח להקטנת שדיים.

מה ההנחיות לאחר ניתוח הקטנת שדיים?

בימים הראשונים לאחר ניתוח להקטנת השדיים, צפויים כאבים ורגישות בשדיים. על מנת להימנע ולהפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים. ניתן להתקלח במים זורמים רק יומיים לאחר הניתוח להקטנת השדיים. כמו כן, יש להקפיד ללבוש את חזיית הספורט יום וליל למשך חודש לפחות כדי לתמוך בשדיים ולמנוע לחץ עליהם. חשוב להקפיד לישון על הגב למשך חודש לפחות מזמן הניתוח בהתאם להוראות הרופא. ברגע שהכאבים חולפים, אפשר לחזור לשגרה לעבוד ולנהוג. נשים העובדות בעבודה מאומצת ברמה הפיזית מומלץ להמשיך לנוח במשך חודש ימים.  כמו כן, אין להרים חפצים כבדים, כולל ילדים קטנים. אפשר לחזור לפעילות גופנית 4-6 שבועות לאחר הניתוח להקטנת שדיים, בהתאם להמלצת הרופא. בהתאם לקצב ההחלמה. יש להימנע מעישון למשך חודש לאחר הניתוח להקטנת השדיים. מומלץ לא לחשוף את השדיים לשמש למשך חודשיים עד שלושה חודשים לאחר הניתוח להקטנת שדיים. מוצע לא להיכנס למקורות מים כמו ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה. לאחר תקופה זו ניתן להיכנס למים רק אם החתכים נרפאו היטב. בנוסף, לאחר הסרת החבישה מצלקות הניתוח, ולאחר שהצלקת הניתוחית נסגרת, ניתן להשתמש במשחת סיליקון לאיחוי אסתטי יותר של הצלקת. לאחר ניתוח להקטנת שדיים: ביקורת ראשונה תערך יומיים לאחר הניתוח, ביקורת שנייה לאחר שבועיים מהניתוח וביקורת שלישית לאחר חודש מהניתוח להקטנת שדיים.

מה הן תופעות הלוואי לניתוח להקטנת השדיים?

חלק מהנשים שעוברות ניתוח להקטנת שדיים לא יוכלו להניק בעתיד. לכן נשים צעירות לפני היריון שמעוניינות בהנקה צריכות להתחשב בנתון זה. כמו כן, תיתכן ירידה זמנית או קבועה בתחושה באזור, או רגישות יתר באזור התפרים והפטמה.

מהו תהליך ההחלמה לאחר ניתוח הקטנת שדיים?

ההחלמה מניתוח להקטנת שדיים, מותנת במצב הבריאותי הכללי של האישה, בגודל השדים ובתכונות של עור השד הכוללים את העובי והאלסטיות. תהליך ההחלמה מהניתוח להקטנת שדיים והצפי לתוצאה הסופית משתנים בין מטופלת למטופלת. בימים עד השבועות הראשונים שלאחר הניתוח להקטנת שדיים, יתכנו שטפי דם, אדמומיות, נפיחות ובצקת באזור הניתוח. תהליך עיצוב השדיים עצמו מושלם רק בתוך מספר שבועות עד חודשים, אך ניתן להבחין בשינוי מידי במראה שדיים קטנים וזקופים יותר. את ההקלה מהתסמינים הפיזיים נוספים תוכלי להרגיש כאשר יחלפו הכאבים והנפיחות מהניתוח.

האם יש השתתפות קופות החולים במימון ניתוח הקטנת שדיים?

ניתוח הקטנת שדיים מבוצע מסיבות אסתטיות ורפואיות. מכיוון שחזה גדול ונפול עלול לגרום לתסמינים ובעיות פיזיות ורפואיות. במקרים מסוימים קופות החולים אכן משתתפות במימון ניתוח להקטנת שדיים. צוות המזכירות הרפואיות בממרכז הרפואי של פרופ' יואב ברנע, עומד לרשותך וייתן לך מידע בנושא זה.

פרופסור יואב ברנע - מנתח פלסטי להקטנת שדיים

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופסור יואב ברנע (Prof. Yoav Barnea) מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.