הסרת שומות והסרת נקודות חן

מה חשיבות הסרת השומות והסרת נקודות חן?

שומות ונקודות חן הן נגעים המופיעים על העור, לרוב כסימנים חסרי צורה ובצבעים.סימנים אלו יכולים להראות כחלק ממרקם העור, או מורמים מעל העור ומכילים שיער. שומות ונקודות חן יכולות להיות מולדות, או נרכשות במהלך החיים בעקבות התבגרות של הרקמה, חשיפה יתרה לשמש, שינויים הורמונליים ועוד. ברוב המקרים, שומות ונקודות חן יופיעו באזורים חשופים בגוף כגון צוואר, פנים וכתפיים אך הן יכולות להופיע גם באזורים מוצנעים בגוף.

 

חשוב לעקוב אחרי התפתחות נקודות החן והשומות הללו מפני שכל שינוי בצבע, במרקם או בצורה, יכול להעיד על הפיכתם לסרטניים או טרום סרטניים. במקרים אלו, יש להיוועץ עם רופא עור כדי לבדוק האם יש צורך בהסרתם. הליך הסרת שומות והסרת נקודות חן הינו כירורגי. הבחירה לעבור הליך  כירורגי של הסרת שומות והסרת נקודות חן, יכולה להיות מסיבות שונות, כגון: סיבות קוסמטיות, או רפואיות, או במידה והנגע חשוד כסרטני או טרום סרטני. הסרת שומות והסרת נקודות חן הינו טיפול כירורגי הכולל הרדמה מקומית והוא יכול להיערך בחדר טיפולים בקליניקה של הכירורג הפלסטי או בחדר הניתוח, נתון לשיקול דעתו של המנתח הפלסטי.

הסרת שומות הסרת נקודות חן

מי נמצא בקבוצת סיכון להסרת שומות ונקודות חן?

שומות ונקודות חן הן תופעה רווחת בקרב נשים וגברים. והם יכולים להיות מולדים או להופיע במהלך החיים. נקודות החן והשומות אינם מהווים סכנה במרבית המקרים. יחד עם זאת, יש חשיבות  שאנשים המשתייכים לקבוצות סיכון יהיו במעקב רפואי אצל רופא עור כמו: אנשים שבגופם יש מעל לעשרים נקודות חן, בהירי עור, בעלי שיער בלונדיני או אדמוני, בעלי נמשים, אנשים שחוו כוויות שמש רבות ואנשים בעלי קרובים שחלו במלנומה. מעקב אחר שומות ונקודות חן, מתבצע על ידי רופא עור, במידת הצורך אם יש ממצא "חשוד" תופנו להסרת הנגע על ידי מנתח פלסטי. בכך  ניתן  למנוע שינויים ממאירים והתפתחות של סרטן העור מסוג מלנומה ממאירה.

מה כולל הייעוץ רפואי אצל מנתח פלסטי לפני הסרת שומות ונקודות חן?

לפני ההחלטה להסיר שומות או נקודות חן, חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה. הכירורג הפלסטי, יעבור על ההיסטוריה הרפואית של המטופל, יבדוק את הסימנים בעור, ייתן הערכה ראשונית שתעזור לקבוע מהי הטכניקה וההליך הכירורגי המתאימים. כמו כן בתהליך הייעוץ הרפואי, המנתח הפלסטי יוכל לענות על שאלות כמו: כיצד נערכת הסרת נקודת החן? מה הן תופעות הלוואי והאם יש סיכון או סיבוכים? מה סוג ההרדמה הנחוצה? כמה זמן לוקחת תקופת ההחלמה? האם כתוצאה מהניתוח תיווצרנה מגבלות? במהלך הייעוץ הרפואי, הכירורג הפלסטי יבדוק את הנתונים הפיזיים, ההיסטוריה הרפואית וסוג העור של המטופל. בהתאם לנתונים הללו, הרופא ימליץ  ויסביר על האפשרויות להסרת שומות והסרת נקודות חן.

כיצד תבחרו מנתח פלסטי להסרת נקודות חן ושומות?

להצלחת הניתוח להסרת נקודות חן ושומות, חשוב לבחור מנתח פלסטי  מקצועי ביותר, בעל ניסיון ומיומנות בביצוע ניתוחים פלסטיים להסרת נקודות חן ושומות. מומלץ לבדוק שהמנתח הפלסטי להסרת נקודות החן ושומות עונה על הקריטריונים הבאים:

  • מנתח פלסטי שעבר התמחות באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בארץ ו/או בעולם.
  • מנתח פלסטי, בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי בעל שם.
  • כירורג פלסטי לגביו קיבלת המלצות על הסרת נקודות חן ,שומות ונגעים בעור.
  • מנתח פלסטי חבר באיגודים מקצועיים בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית.
  • רופא ומנתח פלסטי, בעל ניסיון בהוצאת נגעי עור, שומות ונקודות חן.
  • מנתח פלסטי המבצע את הניתוח להסרת שומות בקליניקה הרפואית שלו, ו/או בחדר ניתוח.

כיצד מתבצעת הסרת שומות והסרת נקודות חן?

התהליך הכירורגי של הסרת שומות והסרת נקודות חן, נמשך בין מספר דקות לשעה, כאשר כל מקרה לגופו. ההבדלים בזמנים ומורכבות ההליך הרפואי נובעים מעומק, גודל ומיקום נקודת החן והשומה. לאחר חיטוי האזור עם אלכוהול, יזריק המנתח הפלסטי חומר מאלחש להרדמה מקומית. לאחר מכן, הכירורג הפלסטי, יחתוך סביב נקודת החן במטרה לכרות אותה. המנתח הפלסטי ישאיר שוליים סביב נקודת החן המיועדת להסרה, כדי לוודא שהעור שהיה מסביב לא נגוע בתאים הסרטניים. אחרי הוצאת נקודת החן, הכירורג הפלסטי יבצע תפירה של המקום, לרוב יעשה שימוש בחוטים הנספגים בגוף, אך לעיתים יש צורך בתפירה עילית. במקרים אלו, התפרים יוצאו על ידי הכירורג הפלסטי, לאחר עשרה ימים. לאחר ההליך הכירורגי של הסרת שומות והסרת נקודות חן, הממצאים  נשלחים לבדיקת ביופסיה במעבדה. תשובה לבדיקה מתקבלת, בדרך כלל, עד חודש.

מה הן ההנחיות הרפואיות לאחר הטיפול של הסרת שומות והסרת נקודות חן?

ההנחיות הרופאות כוללות, ביצע חיטוי ושמירה על ניקיון האזור שעבר הסרה באמצעות שטיפה עם מי סבון פעמיים ביום ומריחה של קרם אנטי בקטריאלי. כמו כן יש לחבוש את הפצע, להימנע מחשיפתו לשמש ומתזוזות מיותרות היכולות לפתוח את התפרים. הליך הסרת שומות והסרת נקודות חן יכול לגרום לזיהום מקומי, דימום ושתפי דם, הפרשות, חוסר תחושה וכאב עצבי. שבוע לאחר הניתוח יש להגיע לביקורת הראשונה אצל המנתח הפלסטי ובהתאם לממצאים, יקבעו הביקורות הבאות.

הסרת נקודות חן והסרת שומות במרכז רפואי פרופסור ברנע יואב

במרכז הרפואי של פרופ' ברנע יואב מנתחים פלסטיים מיומנים ומקצועיים ובעלי ניסיון המבצעים  הסרת נקודות חן והסרת שומות בטכנולוגיות כירורגיות מתקדמות עם שירות אישי ויחס אדיב. המידע נערך ונסרק ע"י  פרופסור יואב ברנע כל הזכויות שמורות