הסרת נגעי עור בפנים

הסרת נגעי עור בפנים היא פעולה כירורגית שמטרתה להעלים נגעי עור כגון שומות, נקודות חן, "פלולות", או גושים/ציסטות תת עוריים שעלולים להשפיע על הבריאות והאסתטיקה של האדם. הסרת נגעים בעור הפנים נערכת הן לצורך רפואי במיוחד כאשר יש חששות לגבי האם הנגע סרטני או טרום סרטני והן לצורך אסתטי. במרכז הרפואי של פרופ' יואב ברנע, אנו מתמחים בהסרה מדויקת של נגעים בעור הפנים באמצעות התערבות כירורגית. ההליך כולל הרדמה מקומית באזור המנותח, כדי להבטיח נוחות למטופל במהלך התהליך. הסרת נגעי עור בפנים מתבצעת במרפאה או בחדר הניתוח וזה נקבע על פי שיקול דעתו המקצועית של המנתח הפלסטי. לאחר החלמה מהניתוח, ניתן לצפות למראה עם צלקות מינימליות.

הסרת נגעי עור בפנים

מהם סוגי נגעי עור בפנים שיש להסיר?

נגעים בעור הפנים יכולים להשפיע לא רק על המראה, אלא גם לעורר דאגות לגבי סיכונים בריאותיים פוטנציאליים. כאשר שוקלים הסרה של נגעי עור בפנים חיוני להעריך האם לנגעים מאפיינים חשודים, כגון: אסימטריה, גבולות לא סדירים או שינויים בצבע או בגודל. חשוב גם להעריך נגעים בעור הממוקמים באזורים עם חיכוך ו/או הגורמים לאי נוחות, גירוי או דימום. בנוסף, יש לבדוק בקפידה נגעים בעלי מראה לא טיפוסי או שגדלים במהירות. כמו כן נגעים בעור הפנים הממוקמים באזורים בולטים, עשויים להשפיע על הנראות, האסתטיקה וסימטריית הפנים.

 • נגעים שפירים (ציסטות, סבוראה דרמטיטיס, המנגיומות, פיברומה)
 • נקודת חן/ שומות /נבוסים
 • סרחי עור – פלולות
 • נגעי עור ממאירים – כמו : קרטוזיס אקטינית טרום ממאיר, בזיליומה BCC, קרצינומה של תאי הקשקש SCC, מלנומה

מהן הסיבות להסרת נגעי עור בפנים?

נגעי עור בפנים, עשויים להצדיק הסרה ממגוון סיבות, תוך שילוב של שיקולים רפואיים ואסתטיים. אחת הסיבות העיקריות להסרת נגעי עור בפנים היא נוכחותם של נגעים חשודים או סרטניים, כדי למנוע סיבוכים בריאותיים. בנוסף, הסרת נגעים בעור הפנים יכולה לתת מענה גם לבעיות אסתטיות, של הפנים ולשפר את מראה הפנים. נגעי עור בפנים גורמים פעמים רבות לאי נוחות, גירוי או דימוי גוף נמוך, עשויים גם הם להיות מועמדים להסרה כדי להקל על מצוקה פיזית ורגשית. יתר על כן, הסרת נגעים בולטים או גדלים במהירות יכולה למנוע סיבוכים פוטנציאליים ולהבטיח בריאות אופטימלית של עור בפנים. בחירה בהסרת נגעי עור הפנים, במרכז הרפואי של פרופ' יואב ברנע, מאפשרת לאנשים ליהנות ממנתחים פלסטיים בכירים ובעלי ניסיון ומהסרה אסתטית המעניקה עדיפות לבריאות המשולבת באסתטיקה. כל נגע המוסר במרפאתנו נשלח למעבדה לבדיקה, והתשובות מגיעות במהירות האפשרית.

מהם נגעי עור שפירים?

מגוון רחב של נגעי עור שפירים יכולים להתבטא במקומות שונים על העור כולל בפנים וכוללים מספר סוגים נפוצים:

 • Seborrheic keratosisנמצא בדרך כלל אצל מבוגרים, גידול עור שפיר זה נע בצבעו מחום בהיר לשחור ונוטה להתפתח באזורים החשופים לשמש.
 • כתמי שמש – כתמים חומים שמשטחים על אזורים חשופים לשמש כמו הפנים, הידיים והחזה העליון.
 • היפרפלזיה חלבית – מראה צהבהב, נגע עור שטוח זה מתעורר באזורי הפנים עקב ריבוי שפיר של בלוטות החלב.
 • Xanthelasma מאופיין במראה צהבהב ליד העפעפיים, הוא מהווה חשש אסתטי בשל מיקומו המרכזי.
 • סירינגומה – נגע קטן בעל גוון עור צהוב, המופיע לעיתים קרובות ליד העפעפיים, שמקורו בגידולים שפירים בבלוטות הזיעה.
 • שומה תוך עורית שומות אלו עוברות תהליך התבגרות טיפוסי, מופיעות בגוון העור ומופיעות בדרך כלל על הפנים והקרקפת.
 • תגיות עור – נגעים רכים אלו, הדומים לגבעולים תלויים, מופיעים לעתים קרובות בקפלי עור כמו בתי שחי ומפשעות.

מה הם נגעי עור ממאירים בפנים?

לנגעים בעור יש פוטנציאל להיות סרטנים, או טרום סרטניים, מצב השכיח לעתים קרובות באוכלוסיות עם עור בהיר ולעיתים קרובות קשור לחשיפה ממושכת לשמש. ההשפעה ההדרגתית של קרינת UV מהשמש יכולה להוביל להיווצרות גידולי עור. נגעי עור ממאירים מסווגים בדרך כלל לשתי קבוצות עיקריות:

 • מלנומה – סוג של סרטן עור הנובע מצמיחה לא תקינה של תאי מלנוציטים האחראים לייצור המלנין,
 • גידולי עור שאינם מלנומה – הקשורים לחשיפה לשמש, כולל סוגים נפוצים כמו קרצינומה של תאי בסיס (BCC) וקרצינומה של תאי קשקש .(SCC).

מהם המאפיינים לנגעי עור ממאירים או נגעי עור טרום סרטניים?

סוגים אלה של נגעים מראים לעתים קרובות מאפיינים ספציפיים המחייבים תשומת לב והתערבות בזמן. נגעי עור ממאירים מציגים בדרך כלל גבולות לא סדירים, אסימטריה, וריאציות בצבע וקוטר גדול יותר ממחק עיפרון. נגעים אלה עשויים גם להתפתח עם הזמן, להשתנות בגודל, צורה או צבע. נגעים טרום סרטניים בעור, מתבטאים לרוב ככתמים מחוספסים או קשקשים, או כגידולים המדממים בקלות ואינם נרפאים. הם עשויים להופיע כפצעים שאינם מתרפאים או בליטות שגדלות. בנוסף, נגעים טרום סרטניים עשויים להפגין שינויים במרקם, להתעבות או לפתח מראה דמוי יבלת. במרכז הרפואי של פרופ' יואב ברנע, הרופאים המומחים בכירורגיה פלסטית מאבחנים ומספקים הערכה מקיפה לרבות טיפול כירורגי מותאם אישית לאנשים עם נגעים עוריים חשודים. אנו שואפים לצמצם סיכונים פוטנציאליים ולהבטיח תוצאות רפואיות ואסתטיות מיטביות עבור המטופלים שלנו.

כיצד מאבחנים נגעי עור בפנים?

אבחון נגעי עור בפנים כרוך בהערכה מקיפה המשלבת הערכה קלינית, ואסתטית. רופאי עור ומנתחים פלסטיים, עורכים בדיקה יסודית של נגעי עור בפנים, תוך התחשבות בגורמים כמו גודל, צורה, צבע, מרקם וגבולות וריאציות צבע ודפוסי גדילה. הם גם לוקחים בחשבון את כל התסמינים הנלווים, שינויים במראה הנגעים והיסטוריה רפואית של המטופל. בכל מקרה של הסרת הנגע יהיה צורך בבדיקות אבחון נוספות במעבדה, כדי לאשר את האבחנה הרפואית של נגעי עור בפנים. בדיקות אלו עשויות להיות ביופסיות עור, שבהן נלקחת הדגימה למעבדה כדי לקבוע את הרכבו ולזהות חריגות כלשהן. ניתן להשתמש גם בטכניקות של דרמטוסקופיה או הדמיית אולטרסאונד כדי לבחון שכבות עור עמוקות יותר ולסייע בתהליך האבחון.

מה כוללת פגישת ייעוץ ותכנון קדם טיפול במרפאת פרופ' יואב ברנע?

לפני הסרת נגעי עור בפנים, נערכת התייעצות רפואית עם המנתח הפלסטי. במהלך ייעוץ זה המנתח הפלסטי, בודק את הרקע הרפואי של המטופל, עורך בדיקה יסודית של נגעי העור בפנים. במסגרת הייעוץ הרפואי, המנתח הפלסטי יספק הסברים והצעות מפורטות לגבי הגישות הכירורגיות הקיימות להסרת נגעי עור בפנים, יתאר את השלבים הפרוצדורליים, משך ההחלמה הצפוי ואפשרויות ההרדמה. המלצות המנתח הפלסטי מותאמות בקפידה בהתאם למצבו הגופני של המטופל כפי שהוערך במהלך הייעוץ הרפואי וכן בהתחשב בהעדפות וברצונות שהביע המטופל. ייעוץ מקיף זה נועד להבטיח שהמטופל מעודכן היטב לגבי ההליך, מודע לתוכנית הטיפול המוצעת לתוצאות הצפויות ולתהליך ההחלמה.

כיצד מתבצעת הסרת נגעי עור בפנים?

תהליך הסרת נגעי עור על ידי מנתח פלסטי כולל גישה מקצועית קפדנית על מנת להבטיח הסרה יעילה ותוצאות אסתטיות מיטביות. משך ההליך הניתוחי יכול להשתנות באופן משמעותי, החל מהתערבויות מהירות הנמשכות דקות ספורות ועד להליכים מורכבים יותר שעשויים להימשך עד שעה. שונות זו בזמן מושפעת מגורמים כמו גודל, עומק ומיקום הנגע בו מטפלים, ולכולם תפקיד משמעותי בהנחיית המנתח הפלסטי לקראת בחירת הטכניקה המתאימה ביותר לכריתת הנגע בעור. על ידי הערכה קפדנית של היבטים אלה, המנתח הפלסטי יכול להתאים את תהליך ההסרה כך שיענה על הצרכים הספציפיים של כל מטופל, תוך שאיפה לתוצאות הבריאותיות והאסתטיות הטובות ביותר.

כדי להתחיל את הסרת נגעי העור, המנתח הפלסטי מבצע תחילה הרדמה מקומית כדי להקהות את אזורי הנגעים, ומבטיח את נוחות המטופל לאורך כל ההליך. לאחר שהאזור מורדם כראוי, המנתח הפלסטי ממשיך בהסרה קפדנית של נגעי העור בפנים, תוך שימוש בדייקנות ובמיומנות כדי לכרות את הנגע לחלוטין. במקרים מסוימים, המנתח הפלסטי עשוי לבחור להסיר כמות קטנה של רקמה בריאה המקיפה את הנגע כדי להבטיח שהשוליים נקיים וחופשיים משאריות של תאים חריגים. תשומת לב זו לפרטים חיונית בהפחתת הסבירות להישנות הנגעים ולקידום ריפוי מיטבי לאחר ההליך. לאחר הסרה מוצלחת של נגעי העור בפנים, המנתח הפלסטי תופר את העור בעדינות תוך שימוש בחוטי תפירה ייעודים ועדינים לפנים בטכניקות מיוחדות כדי למזער צלקות. על ידי סגירת החתך בזהירות ובדיוק, המנתח הפלסטי שואף ליצור תוצאה אסתטית חלקה המתמזגת בהרמוניה עם העור שמסביב. כל נגעי עור הפנים שנכרתו נאספים בקפידה ונשלחים למעבדה לבדיקה, לקביעת אופי ומאפייני הרקמה שהוסרה.

מהן ההנחיות הרפואיות לאחר הסרת נגעי עור בפנים?

לאחר הסרה כירורגית על ידי מנתח פלסטי של נגעי עור בפנים, חשוב לעקוב אחר הנחיות הרפואיות לתהליך החלמה. יש חשיבות רבה לשמירה על ניקיון האזור שממנו הוסר הנגע. זה כולל ניקוי עדין של הפצע עם תמיסת מים וסבון עדינה פעם או פעמיים ביום. בנוסף, מריחת משחה אנטיביוטית יכולה לסייע בקידום הריפוי ובמניעת זיהום. שמירה על האזור יבש וחבישה נכונה של הפצע הם צעדים חיוניים להגנה יתר על כן, רצוי להגן על האזור המטופל מחשיפה ישירה לשמש כדי למנוע נזק פוטנציאלי ולסייע בריפוי מיטבי. יש להימנע מעיסוק בפעילויות שעלולות להפעיל לחץ או עומס על אתר הריפוי כדי להקל על החלמה מוצלחת.

מהו משך ההתאוששות לאחר הסרת נגעי עור בפנים?

תקופת ההחלמה וההתאוששות לאחר הסרת נגעי עור בפנים יכולה להשתנות בהתאם להליך הכירורגי הספציפי שבוצע, גודל ועומק הנגע ויכולות הריפוי האישיות. באופן כללי, רוב המטופלים יכולים לצפות להחלמה בין מספר ימים לשבועיים. חיוני לעקוב אחר הוראות הטיפול של המנתח הפלסטי כדי לתמוך בתהליך החלמה חלק ומהיר. במהלך הימים הראשונים שלאחר ההליך, תיתכן נפיחות מסוימת, אדמומיות ואי נוחות קלה, אשר בדרך כלל נרגעת בהדרגה. טיפול נכון בפצעים, כולל שמירה על ניקיון האזור המטופל, מריחת משחות שנקבעו והימנעות מחשיפה לשמש, ממלאים תפקיד מרכזי בקידום הריפוי והפחתת הסיכון לסיבוכים. לאחר הסרת נגעי עור בפנים, העור עובר תהליך ריפוי טבעי, יש להתאזר בסבלנות ולאפשר לעור להתחדש ולחזור למראה הטבעי שלו. חשוב להקפיד על הנחיות של המנתח הפלסטי, לאחר ניתוח והגעה לפגישות מעקב, המטופלים יכולים לשפר את ההחלמה שלהם ולהשיג תוצאות אסתטיות חיוביות.

מהן ההגבלות לאחר ביצוע ההליך הכירורגי להסרת נגעי עור בפנים?

 • לאחר ביצוע ההליך הכירורגי, על המטופלים להימנע מחשיפה לשמש, שכן קרניים אולטרה סגולות יכולות לא רק לעכב את תהליך הריפוי אלא גם להגביר את הסיכון לפתח היפרפיגמנטציה או צלקות.
 • יש להגביל את העיסוק בפעילויות מאומצות העלולות לאמץ את שרירי הפנים כדי למנוע מתח באיזור החתך. על מטופלות שעברו הליך זה להימנע ממריחת איפור או מוצרי טיפוח על האזור המטופל עד להחלמה מלאה כדי למנוע גירוי או זיהום.
 • כמו כן, מומלץ להימנע משחייה או טבילת הפנים במים כדי להפחית את הסיכון להחדרת חיידקים לפצע.
 • על ידי הקפדה על הגבלות והנחיות רפואיות אלו, המטופלים יכולים לקדם ריפוי מיטבי, למזער סיבוכים ולהשיג את התוצאות אסתטיות הרצויות.

במרכז רפואי פרופ' ברנע יואב מנתחים פלסטיים מיומנים ומקצועיים ובעלי ניסיון המבצעים הסרת נגעי עור שפירים וממאירים בטכנולוגיות כירורגיות עם יחס אדיב ואישי. המידע נערך ונסרק ע"י פרופיואב ברנע, כל הזכויות שמורות