החלפת שתלים

החלפת שתלים בחזה

השדיים מאז ומתמיד היו סמל לנשיות, במהלך העשורים האחרונים ניתוחים פלסטיים בחזה הפכו נפוצים ושכיחים מאוד בקרב נשים.  בזכות ניתוחים פלסטיים נשים נהנות משיפור הביטחון העצמי, עליה בדימוי הגוף ואיכות חיים גבוהה יותר.

הבחירה בהחלפת שתלים אצל נשים נובעת ממגוון סיבות רפואיות ואישיות. הניתוח להחלפת שתלים מבוצע על ידי מנתח פלסטי מקצועי ומנוסה המומחה בניתוחי שדיים כגון החלפה או הוצאת שתלים, בשחזורי שד, בהקטנות או בהגדלות חזה.  כיום המנתחים הפלסטיים מנתחים בניתוחים להחלפת שתלים בשיטות ניתוח מתקדמות ובשתלי סיליקון באיכות גבוהה, יש לוודא שהשתלים שיוכנסו מאושרים בתו תקן מחמיר של רשויות הבריאות בארץ ובעולם. אורך חיי שתלי הסיליקון יישארו תקינים בגוף האישה בממוצע בין עשר עד חמש עשרה שנים, ללא חשש לשחיקה או דליפה. לעיתים השתלים יישארו יותר שנים ולעיתים פחות.

החלפת שתלים

כל אישה שעברה ניתוח פלסטי בו הוכנסו לה שתלי סיליקון לגוף, חשוב שתהיה במעקב רפואי אצל המנתח הפלסטי ותוודא מתי נחוץ וצריך לעבור ניתוח החלפת שתלים. בעת הצורך בניתוח להחלפת השתלים, בחירת השתלים השיקולים בבחירת השתלים, גודלם וצורתם, נעשית בהתייעצות ובליווי המנתח הפלסטי. כל זאת בהתייחסות ישירה למבנה בית החזה, לפרופורציות הגוף, להופעה הכללית, לסגנון החיים והאופי של האישה המיועדת לניתוח החלפת השתלים. מדובר בבחירה משמעותית המשפיעה על התוצאה האסתטית הרצויה לחזה. כמו בכלל הניתוחים הפלסטיים בשדיים: הגדלת חזה, שחזורי שד, או החלפת שתלים יש לוודא שיתבצעו  באמצעות שתלי סיליקון המאופיינים בצמיגות גבוהה. על ידי חברות יצרניות מובילות המאושרים על ידי משרד הבריאות וה- CE-MARK האירופאי או ה  FDA  האמריקאי

עמידות השתלים והצורך בבדיקות רפואיות

למרות שיצרניות השתלים עובדות על פיתוח שתלים עמידים לכל החיים, עדיין נדרש להחליף שתלים אחת לכמה שנים, על מנת למנוע היווצרות קרע או בלאי במעטפת של השתל. ככל שהשתל נמצא יותר שנים בגוף האישה, כך הסיכון לבלאי וקרעים עולה. בגלל רמת הצמיגות הגבוהה של השתל בתוך השד, לא ניתן להרגיש כמעט אם נוצר בלאי ודליפה. לכן, על פי המלצת ה FDA, יש לבצע  בדיקות רפואיות להדמיה של השד בעזרת אולטרסאונד ו MRI שלוש שנים לאחר הניתוח להחלפת שתלים לווידוא תקינות השתלים וכן לצורך מעקב וגילוי מוקדם ומניעה לסרטן השד. מידי שנה. או במצבים בהם יש התקשות, כאבים בשתל, או במקרים בהם חלו שינויים בצורת השתלים בשדיים של האישה.

אצל עשרים אחוז מהנשים שעברו ניתוח פלסטי בחזה יהיה צורך בהחלפת שתלים בתוך עשר  עד חמש עשרה שנים בעקבות פוטנציאל לבלאי בשתלים.

מהן הסיבות להחלפת שתלים?

סיבות אישיות להחלפת שתלים

הסיבה הנפוצה ביותר להחלפת שתלים הוא רצון המטופלת בשינוי. חוסר שביעות רצון מנראות החזה, שינוי בגודל השד. יש שירצו חזה קטן יותר יש שיעדיפו לאחר שנים חזה גדול יותר, או  צורך באיזון סימטרי בין השדיים, צורך בשינוי בעיצוב השד הרמתו או שינוי מיקום הפיטמה.

סיבות שכיחות נוספות להחלפת שתלים הנן: שתלים שהשתנו לאחר לידות והנקות, שינוי של מבנה השד בעקבות עליה בגיל, רצון לחזה קטן וטבעי יותר, שינויים  קיצוניים  במשקל הגוף ואף שיחזור שד לנשים שמתמודדות עם סרטן השד.

סיבות רפואיות להחלפת שתלים

החלפת שתלים כתוצאה  מבלאי של השתל נגרמת כתוצאה מקרע או דליפה במעטפת השתל לאחר ניתוח פלסטי. התופעה שכיחה יותר לאחר 10- 20 שנים מהניתוח הראשוני. קרע במעטפת הסיליקון של השתל עשוי לגרום לנדידת הסיליקון  גם לבלוטות הלימפה בבית השחי ולרקמת השד. דבר זה עלול לגרום לרגישות, כאב, נוקשות השד במגע או ירידה בתחושה של השד.

החלפת שתלים עקב, היווצרות רקמה צלקתית סביב השתל

היווצרות רקמה צלקתית סביב השתל או שני השתלים בחזה, הנה תופעה המכונה היווצרות קופסית (Capsular contracture). מצב זה כולל התעבות והתקשות הרקמה הצלקתית מהניתוח. היווצרות הקופסית גורמת לשד להיות רגיש וקשה למגע, לכאבים בעיקר במצב של שכיבה על הבטן ולעיתים ליצירת עיוות בצורת השד של האישה.

החלפת שתלים עקב קמטים וקפלים בשתל

החלפת שתלים עקב קמטים וקפלים שנוצרו עם הזמן באזור השתל ובשד האישה. את הקפלים והקמטים חשים במישוש השד או רואים אותם בשינוי תנוחות שונות והם עלולים להופיע בכל סוגי השתלים. תופעה זו נפוצה יותר בניתוחים פלסטיים בחזה שנערכו לנשים רזות מאוד או בבחירת שתלים גדולים מאוד ביחס לגוף המטופלת.

החלפת שתלים בעקבות שינוי בגובה השדיים

שינוי בגובה השדיים אצל נשים הנו גורם נוסף להחלפת שתלים. למרות הניתוח להגדלת החזה או הרמת החזה שהאישה עברה בעברה, התבגרות הגוף  גורמת לשינויים בגובה השדיים. זה קורה במצבים בהם המטופלת בוחרת בשתלים גדולים, המשפיעים על מבנה החזה וגורמים לצניחתם של השדיים באופן לא סימטרי. במצב זה של צניחה וחוסר איזון בין השדיים, יעשה ניתוח תיקון לעיצוב השד והרמה והחלפת שתלים. כאשר השתלים שהוצאו  בניתוח, היו מהדור הישן, המנתח הפלסטי יחליף את השתלים הנוכחיים לשתלי סיליקון מהדור החדש. כמו כן המנתח הפלסטי יתאים את השתלים בהתאם לשינויי הגיל שעברו על השד, לגיל המטופלת העדכני, למשקלה ולרצון המטופלת.

בחירת מנתח פלסטי לניתוח להחלפת שתלים

כדי שניתוח החלפת שתלים יבוצע בהצלחה ויביא לתוצאות הרפואיות והאסתטיות הרצויות, מומלץ לבחור מנתח פלסטי מומחה בתחומו, מקצועי, מנוסה, מיומן בביצוע ניתוחי שדיים בכלל ובניתוחי החלפת שתלים בפרט. בעת בחירת  הכירורג פלסטי לביצוע הניתוח להחלפת שתלים. בדקי האם למנתח הפלסטי ניסיון  בניתוחי שדיים, החלפה והוצאת שתלים. בררי האם המנתח הפלסטי בוגר לימודי רופאה במוסד אקדמי מוכר בארץ או בעולם, אם המנתח עבר התמחות באחד ממרכזי רפואה אקדמאיים בעלי שם. בדקי  האם המנתח הפלסטי הינו חבר באיגודים מקצועיים בתחום הפלסטיקה והאסתטיקה הכירורגית בארץ ובחו"ל. בררי אם המנתח מבצע את הניתוחים להחלפת שתלים בחדרי ניתוח המאושרים ובתקו התקן של משרד הבריאות. כמו כן, דאגי לקבל על המנתח הפלסטי המלצות על ניתוח זה של החלפת שתלים.

ההנחיות הרפואיות לקראת ניתוח להחלפת שתלים

ההנחיות הרפואיות  כוללות מספר בדיקות וביצוע הנחיות רפואיות שיינתנו למטופלת על ידי המנתח הפלסטי שלה. ראשית על המטופלת לבצע בדיקות דם הכוללות אלקטרוליטים, תפקודי כרישה וספירת דם. שנית, על המטופלת לבצע בדיקות אולטרה סאונד, ממוגרפיה או MRI שד. כמו כן, אישה מעל גילאי ה-40 תידרש לבצע בדיקת א.ק.ג בנוסף לבדיקות שצוינו להלן. את הבדיקות הרפואיות יש להביא לפגישת הייעוץ  הרפואי אשר תתבצע בקליניקה של המנתח הפלסטי. כמו כן האישה המועמדת לניתוח החלפת שתלים, תידרש להכנה לפני ניתוח החלפת שתלים כגון: הפסקת עישון חודש לפני הניתוח, הפסקת נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הוצאת השתלים, הפסקת שתיית אלכוהול 3 ימים לפני. לבסוף על המטופלת להצטייד בחזיית ספורט ללא ברזלים, חזייה הדוקה ובעלת קרסים קדמיים. אותה חזייה תלבש לאחר ניתוח החלפת השתלים למשך חודש 24/7. כל זאת על מנת לשמר על תוצאות הניתוח להחלפת שתלים שעברה המטופלת.

מה כוללת פגישת הייעוץ לפני ניתוח להחלפת השתלים?

לקראת הניתוח הפלסטי להחלפת השתלים, תערך פגישת יעוץ רפואי עם המנתח הפלסטי, כדי לבחון את המצב הרפואי של המטופלת ומצב השתלים. כדי לוודא את תקינות השתלים, לפגישת הייעוץ עצמה המטופלת תביא איתה בדיקת רפואיות הכוללות, הדמיה של השד באולטרסאונד או MRI. בפגישת היעוץ יבצע המנתח הפלסטי בדיקה פיזיולוגית מקיפה הכוללת בדיקת תכונות העור באזור השדיים – מידת האלסטיות ועובי העור, עובי רקמת השד, מידת צניחת החזה, מיקום הפטמות והעטרות. בנוסף הכירורג הפלסטי יבדוק א- סימטריה בין השדיים, מבנה והיקף בית החזה. כל אלו ישפיעו על ההחלטה איזה סוג של ניתוח להחלפת שתלים מומלץ לעשות, איזה סוג וגודל שתלים יוכנסו למטופלת בניתוח להחלפת השתלים. המנתח הפלסטי ישכלל ויוסיף לנתונים לקראת ניתוח החלפת שתלים גם את גיל ומשקל המטופלת, היסטוריה רפואית של מחלות כרוניות, יתר לחץ דם, הפרעות בקרישת דם, סכרת, נטילת תרופות ואף עישון.

 

מכאן המנתח הפלסטי ימליץ על סוגי ניתוח שונים של החלפת שתלים: ניתוח להחלפת שתלים או הוצאת השתלים בלבד, ניתוח החלפת שתלים והרמת החזה. במקרים של היווצרות קופסית, התעבות וקשיון הרקמה הצלקתית, המנתח הפלסטי יבצע גם הסרה של הרקמה והחלפת השתלים. המנתח הפלסטי ידון  על האופציה של הסרה מלאה או חלקית של הקופסית עם המטופלת ועל היתרונות והחסרונות של אפשרות זו בהתאם למקרה הספציפי. במקרים שבהם למטופלת יש צניחת שד אחד או שניים, במהלך ניתוח החלפת השתלים יוסרו עודפי עור ויומלץ על הרמה של השדיים. על פי כל הנתונים הפיזיולוגים של המטופלת ובחירת סוג הניתוח להחלפת שתלים המומלצת, ייקבע המנתח הפלסטי את  סוג החתך הניתוחי. המנתח הפלסטי גם ימליץ על בחירת השתלים החדשים המתאימים ביותר לאישה המיועדת לניתוח החלפת שתלים. בנוסף לדיון על סוג השתלים, צורתם, מיקומם, חספוסם וגודלם, המנתח הפלסטי ייתן למטופלת הוראות מדויקות להכנה נכונה לקראת ניתוח החלפת שתלים, הוראות טיפול לאחר הניתוח והוראות החלמה.

ההכנות הנדרשות לפני ניתוח להחלפת שתלים

ביום שלפני ניתוח החלפת השתלים, על המטופלת המיועדת לבצע מספר הנחיות שהמנתח הפלסטי ינחה: צום מוחלט מאוכל למשך 8 שעות לפני הניתוח, כולל איסור לעיסת מסטיק, כמו כן, איסור שתיית מים במשך 6 שעות לפני הניתוח, איסור הגעה עם איפור לניתוח ווידוא הסרה של כל התכשיטים בבית לפני הגעה לניתוח החלפת שתלים.

ההוראות לאחר ניתוח החלפת שתלים

כדי להפחית כאב ורגישויות בשדיים הצפויים לאחר הניתוח להחלפת שתלים, וזירוז ההחלמה וחזרה לשגרה מהירה לאחר החלפת השתלים, יש לבצע את ההוראות המדויקות שניתנו למטופלת. שימוש במשככי כאבים לפי הנחיות המנתח הפלסטי רחצה במים וסבון באזור הניתוח והקפדה על לבישת חזיית ספורט ביום ובלילה כדי למנוע לחץ על האזור ולאפשר תמיכה בשדיים והקפדה על שכיבה על הגב בלילה למשך חודש מזמן הניתוח להחלפת שתלים. לאחר ניתוח החלפת שתלים ניתן להתקלח רק כעבור יומיים, יש להימנע מהרמת חפצים כבדים ו/או ילדים קטנים במשך חודש לפחות מזמן הניתוח. כאשר עברו 4- 6 שבועות והכאבים חלפו, ניתן לחזור לפעילות גופנית רגילה, לנהיגה, לעבודה וחזרה לחיי שגרה בהתאם להמלצות והנחיות המנתח הפלסטי.

 פרופסור יואב ברנעמומחה לכירורגיה פלסטית, הינו מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד, במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סוראסקי תל-אביב (איכילוב). המידע נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, כול הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.