החלמה מניתוח הקטנת חזה

מהו ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה מטרתו להקטין את גודל החזה ומשקלו כדי לשפר את רווחתן של נשים עם חזה גדול. המטרה העיקרית של ניתוח זה היא ליצור שדיים קטנים, מוצקים ומורמים יותר, כולל הרמה של הפטמות ו/או הקטנה של העטרות ויצירת מראה פרופורציונאלי של החזה והגוף. ניתוח הקטנת חזה מומלץ בדרך כלל לנשים שחוות אי נוחות פיזית, עקב משקל על הכתפיים והגב, בעיות בעור מתחת לקפל השד, מצוקה רגשית או חוסר נעימות אסתטית עקב חזה גדול מדי. ניתוח הקטנת חזה נועד לא רק לשפר את הבעיות הרפואיות שהחזה הגדול גורם, אלא גם לשפר את המראה ולהגביר את הביטחון העצמי ולהחזיר בטחון עצמי למטופלת בדימוי הגוף שלה.

החלמה מניתוח הקטנת חזה

במהלך התהליך הניתוחי, המנתח הפלסטי מתייחס לפער בין גודל החזה להיקף החזה, ומפסל את השדיים כך שיתאימו לפרופורציות המתאימות ספציפית לכל אישה. על ידי הסרת עודפי רקמת שד, שומן ועור המנתח הפלסטי מעצב מחדש ומשנה את גודל השדיים כדי להשיג אסתטיקה, הרמוניה וחזה צעיר יותר. לאחר סיום הניתוח המטופלת מועברת לחדר התאוששות, שם משגיח עליה הצוות הרפואי עד לבדיקת המנתח הפלסטי של ולשחרורה הביתה.

מתי מומלץ להגיע לביקורת לאחר ניתוח הקטנת חזה במרפאת פרופ' יואב ברנע

הצוות הרפואי במרפאת פרופסור יואב ברנע עומד לרשות המטופלות להתייעצות וינחה אותך מתי להגיע לביקורות, לפי צוות ההחלמה. בדרך כלל הביקורות יהיו :

 • חמישה ימים לאחר הניתוח הקטנת חזה.
 • שבועיים לאחר הניתוח להקטנת חזה.
 • חודש לאחר הניתוח להקטנת חזה.
 • בהמשך לפי צורך

מהן תופעות הלוואי הצפויות במהלך תהליך ההחלמה מניתוח הקטנת חזה?

לאחר ניתוח הקטנת חזה, המטופלת עשויה לחוות תסמינים כגון: כאב, נפיחות ואי נוחות באזור השד, אשר בדרך כלל פוחתים ככל שתהליך הריפוי מתקדם. חשוב להכיר בכך שניתוח הקטנת חזה כולל חתכים וצלקות ותגובת הריפוי הינה אינדיבידואלית. יש צורך לטפל בצלקות, כולל שמירה על ניקיון והגנה על חתכים מחשיפה לשמש, הדבר יכול לסייע בהפחתת הנראות של צלקות.לאחר 5 שבועות מהניתוח, המטופלת עשויה לקבל הדרכה מהמנתח הפלסטי שלה לגבי שימוש ביריעות סיליקון או ג'ל כדי לזרז ריפוי צלקת. חלק מהמטופלות עשויות להבחין בחוסר תחושה או רגישות מוגברת בשדיים, אם כי התחושה בדרך כלל חוזרת בהדרגה לאורך זמן, לא תמיד לרמות שלפני הניתוח. צפויים שינויים מיידיים לאחר הניתוח בצורת השד ובגודלו, כאשר השדיים נראים תחילה נפוחים או ממוקמים גבוה יותר על החזה; עם זאת, ככל שהריפוי מתקדם, הם מתיישבים במיקום טבעי יותר.

חיוני להכיר בכך שתופעות הלוואי הללו חולפות ונוטות להיעלם ככל שהגוף מתרפא. הקפדה על הנחיות המנתח הפלסטי שלאחר הניתוח, הימנעות מעישון והשתתפות בפגישות מעקב מתוכננות הן צעדים חיוניים בהקלת תהליך החלמה חלק והפחתת ההשפעה של תופעות הלוואי הזמניות.

האם ההחלמה מניתוח הקטנת חזה מלווה בכאבים?

ניתוח הקטנת חזה נחשב בדרך כלל לאחד הניתוחים הפחות כואבים. נשים רבות שעוברות ניתוח זה מופתעות לטובה מהכאב המינימלי לאחר הניתוח ובכול הקשור לתהליך ההחלמה מניתוח הקטנת חזה. נשים רבות ציינו כי מעטו בלקיחת משככי כאבים כך שהמסקנה הייתה שההחלמה מניתוח הקטנת חזה הייתה להן יחסית קלה.

כמה זמן ייקח לחתכים להחלים לאחר ניתוח הקטנת חזה?

ההחלמה לאחר ניתוח הקטנת חזה, כולל סגירה הדרגתית וריפוי של חתכים ניתוחיים. ההחלמה יכולה להיות שונה עבור כל אישה. בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח, החתכים עוברים שלבים מוקדמים של ריפוי, המאופיינים בהיווצרות גלד. חשוב לשמור על היגיינה של החתכים, כדי למנוע זיהום ולהבטיח תהליך ריפוי חלק. בשבוע הרביעי עד השישי, רוב הגלדים והתפרים הנראים לעין ייעלמו. יישארו בשלב זה חתכים שעלולים להיראות אדומים, או נפוחים מעט – זהו חלק נורמלי בתהליך הריפוי. עם הזמן, הנפיחות באזור המנותח, תפחת. בחודש השלישי, יישארו צלקות. יש חשיבות לשימת דגש להגנה על הצלקות מפני חשיפה מוגזמת לשמש. הצלקות מניתוח הקטנת חזה הופכות בדרך כלל פחות בולטות עם הזמן. גורמים כמו גיל, עישון, בריאות כללית וגנטיקה יכולים להשפיע על מסלול הריפוי. מומלץ להגיע לפגישות מעקב קבועות עם המנתח הפלסטי כדי לעקוב אחר ההתקדמות ולהתייעץ עם המנתח הפלסטי בכל שאלה או דאגה.

כיצד ניתן להאיץ את תהליך ההחלמה מניתוח הקטנת חזה?

להחלמה מהירה, חיוני להקפיד על ההנחיות הבאות:

 1. לבשי חזיית ספורט ברציפות למשך חודש עד חודש וחצי לאחר ניתוח הקטנת חזה כדי לספק תמיכה הכרחית.
 2. הימנעי מלישון על הבטן או על הצד לפחות חודש לאחר ההליך כדי למנוע לחץ מופרז על השדיים.
 3. הימנעי מעיסוק בפעילות גופנית או מאומצת עד לאישור המנתח הפלסטי שלך, בדרך כלל למשך חודש וחצי – חודשיים לפחות לאחר הניתוח, בהתבסס על התקדמות ההחלמה האישית שלך והנחיות המנתח.
 4. הימנעי מחשיפה לשמש למשך שלושה חודשים לאחר ניתוח הקטנת חזה כדי לסייע בריפוי תקין.
 5. הימנעי מטבילה במקווי מים כמו ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה במשך חודש וחצי – חודשיים לאחר הניתוח. לאחר שכל החתכים החלימו כראוי, את יכולה לחדש את פעילות המים, ועל פי הוראות המנתח הפלסטי.
 6. לאחר הסרת החבישה מהצלקות, שקלי להשתמש ביריעות סיליקון או משחת סיליקון כדי להאיץ את תהליך ריפוי הצלקות.
 7. יתר על כן, הגורם החשוב ביותר המשפיע על הצלחת הניתוח נמצא בידיים של כל מטופלת והוא – הפסקת עישון. מעשנת פעילה חייבת להפסיק לעשן לחלוטין לפחות חודש לפני ואחרי הניתוח כדי לשקול ניתוח הקטנת חזה. אי עמידה בדרישה זו עשויה להשפיע על תוצאות הניתוח ועל הבטיחות הכוללת של המטופלת.

מתי יהיה ניתן לחזור לפעילות רגילה לאחר החלמה מניתוח הקטנת חזה?

חזרה לפעילות רגילה לאחר ניתוח הקטנת חזה יכול להשתנות עבור כל מנותחת. בדרך כלל, רוב המטופלות יכולות לצפות לחדש פעילויות קלות תוך שבועיים לאחר ניתוח הקטנת חזה, כל עוד הן פועלות לפי הנחיות המנתח הפלסטי שלהן. יש להימנע מעיסוק בתרגילים מאומצים, בהרמה כבדה או בפעילות גופנית אינטנסיבית בין ארבעה עד שישה שבועות לפחות, כדי לאפשר לגוף החלמה ראויה מניתוח הקטנת חזה ולהפחית את הסיכון לסיבוכים. חיוני להקשיב לגוף ולהעלות בהדרגה את רמת הפעילות ככל שאתן מרגישות בנוח. המטופלות יכולות בדרך כלל לצפות לחזרה מלאה לשגרה הרגילה שלהן תוך שישה עד שמונה שבועות לאחר ניתוח הקטנת חזה במידה והן מקפידות על ההוראות לאחר הניתוח, לרבות לבישת חזייה תומכת והימנעות מחשיפה לשמש על החזה.

מתי ניתן ליהנות מהתוצאה של ניתוח הקטנת חזה?

תהליך ההחלמה והצפי לתוצאה הסופית לאחר ניתוח הקטנת חזה, משתנים בין מטופלת למטופלת ותלויים במצב הבריאותי הכללי, בגודל השד, בתכונות העור: עובי ומידת אלסטיות. בימים עד השבועות הראשונים שלאחר הניתוח להקטנת חזה יתכנו שטפי דם, אדמומיות, נפיחות ובצקת באזור הניתוח. למרות שתהליך עיצוב השדיים מושלם רק בתוך מספר שבועות עד מספר חודשים, לאחר ניתוח הקטנת החזה, ניכר השינוי והשדיים נראים קטנים וזקופים יותר מבעד לבגדים במיידי. לאחר שיחלפו הכאבים והנפיחות, ניתן להרגיש הקלה פיזית מבחינת כאבי הגב והתסמינים הפיזיים האחרים.

התייעצות עם מנתח פלסטי מוסמך חיונית על מנת לקבל תשובות מדויקות ואישיות לכל שאלה שתעלה לכם בנוגע להחלמה מניתוח הקטנת חזה.

פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית, הינו מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד, במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סוראסקי תל-אביב (איכילוב). המידע נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, כול הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.