החלמה מניתוח הגדלת חזה

החלמה מניתוח הגדלת חזה נערכת לאחר סיום הניתוח ועד להחלמה מלאה, מודעות לכל הליך הניתוח כולל ההחלמה מניתוח הגדלת חזה, חשוב ביותר בהחלטה לבצע את הניתוח ולהצלחת הניתוח. מדובר בניתוח, שמטרתו להגדיל את החזה ולשפר את צורת ומראה השדיים. ניתוח הגדלת חזה נערך בבית חולים בהרדמה כללית, בניתוח מוכנס שתל לרקמת השד או שריר החזה. ניתן למקם את השתל דרך החתך שנעשה בקפל מתחת לשד, או בחתך סביב העטרה או בחתך בבית השחי. תוצאות ניתוח הגדלת חזה הן בדרך כלל לשנים רבות, אולם חשוב לדעת שיתכן ויהיה צורך להחליף את השתלים לאחר פרק זמן מסוים.

החלפת השתלים יכולה להיות עקב בלאי של השתלים, או עקב שינויים טבעיים בגוף, כמו הזדקנות, ירידה/עליה במשקל או גורמים אחרים. חשוב שלמטופלות יהיו ציפיות ריאליות וידע לגבי תהליך ההחלמה מהניתוח להגדלת חזה שהרי הוא חלק בלתי נפרד מהצלחת הניתוח. נשים רבות חוות לאחר הניתוח עליה בביטחון עצמי ושיפור בדימוי גופן.

הזרקת שומן לחזה

מה כוללת החלמה מניתוח הגדלת חזה?

חשוב לדעת מה כולל תהליך ההחלמה מניתוח הגדלת חזה. ניתוח הגדלת חזה כולל ביצוע חתכים ברקמת השד והחדרת שתל מעל או מתחת לשריר, על ידי המנתח הפלסטי. חשוב שהמטופלת תבין למה לצפות במהלך תקופת ההחלמה מניתוח הגדלת חזה ותפעל לפי ההנחיות הרפואיות הנדרשות כדי לקדם ריפוי ולהבטיח תוצאה מוצלחת. ניתוח הגדלת חזה מתבצע כמובן על ידי כירורג פלסטי ועורך כשעה – שעה וחצי, לאחריו המטופלת עוברת לחדר התאוששות להשגחה רפואית על ידי צוות של אחיות ורופאים. בחדר ההתאוששות יעקבו אחרי המטופלת ויוודאו שהיא מתאוששת מההרדמה ומהניתוח, המטופלת תקבל לאחר הניתוח שתיה ואוכל קל בהדרגה. בהמשך להתאוששות של המטופלת לאחר בדיקת המנתח הפלסטי ובאישורו, יוחלט האם המטופלת תשתחרר לביתה או תישאר לאשפוז בלילה.

לאחר ניתוח הגדלת חזה, ניתנת למטופלת סדרה של הוראות, שיש לבצע כדי להחלים מניתוח הגדלת חזה, לקדם ריפוי ולמזער את הסיכון לסיבוכים. הוראות אלו ניתנות על ידי המנתח הפלסטי ועשויות להשתנות בהתאם למטופלת ולהיקף הניתוח. מיד לאחר ניתוח להגדלת חזה, המטופלת יכולה לחוות נפיחות, שטפי דם בחזה כאב אי נוחות ורגישות באזור החזה, ישנם מצבים שהפטמות תיצרבנה או לחילופין לא תהיה תחושה בשד אחד או שניים. מדובר בתסמינים רגילים לאחר ניתוח זה. ניתן להתמודד עם הכאבים בעזרת תרופות נגד כאבים ואנטיביוטיקה כדי להפחית את הכאב ולמזער את הסיכון לזיהום. מומלץ למטופלת ללבוש חזיית תמיכה במשך מספר שבועות לאחר הניתוח כדי למזער את הנפיחות ולתמוך בשדיים בתהליך הריפוי. לאחר הניתוח להגדלת חזה, מודבקים פלסטרים רפואיים על אזור התפרים ואין צורך בהוצאת התפרים, כיוון שהם נמסים מעצמם.

במהלך ההחלמה מהניתוח להגדלת חזה החתכים הניתוחיים יהיו מכוסים בחבישות יש לשמור על החתכים נקיים ויבשים כדי למנוע זיהום ולקדם את הריפוי. על המטופלות להימנע ממקלחת במשך 48 שעות ולהימנע מלישון על הבטן או על הצד במשך חודש לאחר הניתוח. יש לעקוב אחר הוראות הרופא שלך ולדווח לרופא המטפל על כל ממצא חריג, כגון אדמומיות, נפיחות, חום, או הפרשות.

מהן ההנחיות רפואיות במהלך ההחלמה?

בשבוע הראשון שלאחר ניתוח הגדלת חזה, על המטופלת לנוח ולהימנע מפעילות מאומצת כדי שהחלמה מהניתוח תהיה כמה שיותר מהירה. רוב הנשים מסוגלות לחזור לעבודה ולפעילויות קלות תוך שבוע ימים, אך עליהן להימנע מפעילות גופנית מאומצת למשך מספר שבועות לפחות. כדי למזער את אי הנוחות בשדיים, מומלץ שהמנותחת תימנע מפעילויות הגורמות ללחץ על החזה ומגבילות את תנועותיהן, יש להימנע מהרמה של חפצים כבדים או פעילות גופנית מאומצת בפלג גוף עליון. העישון אסור חודש לפני ואחרי הניתוח וזאת משום שהעישון יכול להאט את תהליך ההחלמה מניתוח להגדלת החזה ולהגביר את הסיכון לסיבוכים, לכן חל איסור מוחלט לעשן לפני ואחרי הניתוח.

לאחר הניתוח תזומני לביקורות אצל הרופא המנתח. חשוב שהמטופלת תגיע לכל פגישות המעקב המתוכננות עם המנתח הפלסטי שלה. פגישות אלו מאפשרות לרופא לעקוב אחר תהליך הריפוי ולוודא שאין סיבוכים או בעיות. אם מתעוררות בעיות כלשהן, הרופא יכול לטפל בהן באופן מידי ולוודא שתהליך ההחלמה מניתוח הוא תקין. במהלך ההחלמה מניתוח הגדלת חזה, טיפול ותשומת לב נאותים, יסייעו לתוצאה מוצלחת. על ידי ביצוע הוראות הרופא ונקיטת הצעדים הדרושים לקידום החלמה מניתוח הגדלת חזה, המנותחת יכולה למזער את אי הנוחות ולהבטיח שתוצאות הניתוח יהיו קלות יותר, לאורך זמן ולשביעות רצונן. במהלך ההחלמה מניתוח הגדלת חזה מטופלת עם שאלות או חששות, מוזמנת לפנות לרופא המנתח הפלסטי או צוות המרפאה, לקבלת הדרכה ותמיכה. תוך שבועיים, ככל שהנפיחות והרגישות פוחתת, המטופלת עשויה להתחיל לראות את תוצאות הניתוח וההחלמה מניתוח הגדלת חזה. עם זאת, עשויים לחלוף מספר חודשים עד שהשדיים ירפאו לחלוטין ויתייצבו לצורתם ולגודלם הסופיים.

מתי להגיע לביקורת למרפאת פרופסור ברנע במהלך ההחלמה מניתוח הרמת חזה?

לאחר 5 ימים מיום הניתוח להרמת החזה, תזומני לביקורת במרפאת הכירורג הפלסטי. לאחר מכן, המשך הביקורות לפי הוראת המנתח הפלסטי.

מהם הטיפים להאצת תהליך ההחלמה לאחר ניתוח הגדלת חזה?

  • פעלי לפי הוראות המנתח הפלסטי- אחד הדברים החשובים ביותר שאת יכולה לעשות כדי להבטיח החלמה מוצלחת לאחר ניתוח הגדלת חזה, הוא לעקוב אחר הוראות הרופא שלך. זה כולל נטילת כל תרופה שנרשמה לך, לבישת חזיית תמיכה לפי ההוראות והימנעות מפעילויות המפעילות לחץ על החזה.
  • הגוף צריך זמן להחלים לאחר הניתוח להגדלת חזה ולכן חשוב לנוח ולהימנע מפעילות מאומצת. הגדלת רמות הפעילות הפיזית בהדרגה היא רעיון טוב, אך חשוב להימנע מכל דבר שגורם ללחץ מיותר על החזה למשך מספר שבועות.
  • לאחר 5 שבועות מהניתוח להגדלת חזה וכאשר הצלקת הניתוחית סגורה לגמרי ואינה מפרישה, תקבלי הדרכה מצוות המרפאה להנחת יריעות סיליקון או משחת סיליקון על הצלקות, לריפוי ואיחוי מיטבי של הצלקות הניתוחיות.

מתי תוכלי להנות מהתוצאה הרצויה לאחר החלמה מניתוח להגדלת חזה?

במהלך ההחלמה לאחר ניתוח הגדלת חזה, עשויים לחלוף מספר שבועות עד לראיית התוצאה הסופית. נפיחות וחבורות בחזה שכיחות בימים הראשונים לאחר הניתוח והגדלת חזה ויחלפו בהדרגה. תוכלי לחזור לעבודה ולחדש את רוב הפעילויות לאחר שבוע בערך, אך עליך להימנע מפעילות גופנית מאומצת של פלג גוף עליון, למשך שישה שבועות לפחות. חשוב לעקוב אחר הוראות המנתח הפלסטי לגבי הטיפול הרפואי הנדרש לאחר הניתוח וכל תרופה הדרושה.

לאחר 5 שבועות -בתהליך ההחלמה וכאשר הצלקות הניתוחיות סגורות לגמרי ואינן מפרישות, תודרכי על ידי הכירורג הפלסטי לגבי הנחת יריעות סיליקון או משחת סיליקון על הצלקות, לריפוי ואיחוי מיטבי של הצלקות הניתוחיות. התוצאה הסופית של הניתוח להגדלת חזה תהיה תלויה בגורמים כגון: המצב הבריאותי הכללי, תכונות העור של האישה: עובי ומידת האלסטיות שלו, סוג השתל בו נעשה שימוש בניתוח, הטכניקה הניתוחית ותהליך הריפוי של גוף המטופלת. רוב המטופלות יוכלו ליהנות במלואן מהיתרונות של ניתוח הגדלת חזה תוך מספר חודשים.

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י  פרופסור יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית, כל הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.