הזרקת שומן בשחזור שד

ניתוח שחזור שד עם השתלת שומן עצמי

שיטת שחזור השד הנפוצה ביותר כיום היא שחזור שד עם שתל. לעיתים שיטה זו נותנת מראה לא טבעי של השד ונוקשות באזור השחזור. מדובר בעיקר בנשים עם עור דק המכסה על השתל או נשים שעברו טיפול קרינתי באזור השחזור.

כיצד נערך ניתוח שחזור שד עם השתלת שומן עצמי

השתלת שומן בניתוחי שחזור שד

השתלת שומן עצמי הוא תהליך ששואבים שומן מאזורי עודף בגוף, כגון הבטן התחתונה,  ירכיים, או מותניים, מנקים ומזקקים אותו ומזריקים אותו לאזור השד. השתלת השומן לשד עוטפת את השתל ומעבה את העור ונותנת תחושה של טבעיות ושיפור המראה הקוסמטי. שחזור שד עם השתלת שומן עצמי הנו פעולה, יחסית פשוטה לביצוע, ללא תוספת צלקות, עם החלמה מהירה וקלה ואחוז סיבוכים יחסית נמוך. בנוסף, המטופלת מרוויחה שאיבת שומן מאזור עודף בגוף.

השומן המושתל בשחזור השד הוא חומר עצמי וטבעי, המכיל תאי שומן הדורשים קליטה בסביבה עם אספקת דם טובה. תאים שנקלטים חיים תקופה ארוכה ומגיבים לשינויים הורמונליים כמו רקמת שומן במקום אחר בגוף. מחקרים רבים שבוצעו לבדיקת בטיחות השתלת שומן לשד הראו שהזרקת שומן לשד היא פעולה בטוחה, שאיננה גורמת או מעודדת סרטן שד ולא פוגעת במעקב אחר נשים שחלו בסרטן שד.

שיטת זיקוק השומן מהנוזלים סביב ומהשמן הולכת ומשתפרת. בעבר הזיקוק בוצע בעזרת צנטריפוגה או באופן ידני עם גזות מיוחדות, אך כיום קיימים מסננים ייעודיים להפרדת השומן, שמבצעים את הפעולה במערכת סגורה מקצירת השומן ועד הזרקתו לשד. ככול שהסינון איכותי יותר וטכניקת ההזרקה מדויקת יותר בעת שחזור השד, כך נקבל אחוז קליטת שומן גבוה יותר עם פחות סיבוכים כגון נמק שומני, ציסטות שומן והסתיידויות. לעיתים יש צורך לבצע מספר השתלות שומן חוזרות לאותו אזור בשד, כדי לקבל את ההשפעה הרצויה של השומן.

שימושים נוספים בהשתלת שומן בניתוחי חזה

לאור ההצלחה של השתלת השומן בשחזורי שד, נוספו התוויות נוספות להשתלת שומן, כגון בניתוחי הגדלת שדיים, אסימטריה של השדיים וכריתת שד חלקית. השתלת שומן הפכה לכלי ניתוחי משמעותי בניתוחי השד בפרט ובכירורגיה הפלסטית בכלל. בנוסף, ישנם מרכזים המבצעים הגדלת שדיים ושחזורי שד עם שומן בלבד, ללא שימוש בשתלים. הטכניקה עדין בחיתוליה, אך זו בהחלט מגמה חשובה לעתיד.

מחקרים בתחום השתלות שומן

ישנם כיום מחקרים רבים העוסקים בתחום השתלת השומן והשפעתו על הסביבה בגוף. מספר מחקרים עוסקים ביכולת התרבות של תאי השומן וגידולם בתנאי מעבדה. כך ניתן יהיה לבצע בעתיד השתלת שומן גם בנשים רזות, ללא עודפי שומן בגוף. במקביל ישנם מספר מחקרים העוסקים בתאי גזע, שהם תאי שומן ראשוניים, בעלי יכולת התמיינות למספר סוגי רקמות. תאי הגזע יכולים להתמיין ולהשלים חסרים בגוף מסוגים שונים, כמו שומן, עצם, סחוס וכו'. כמו-כן תאי גזע יכולים להשפיע על אחוז קליטת השומן בגוף לאחר הניתוח וכן תאים אלו בעלי יכולות רגנרטיביות המשפרות את איכות רקמות הגוף. לסיכום, השתלת שומן עצמי בניתוחי שחזור שד הוא תחום התופס תאוצה רבה, עם הרבה אפשרויות בעתיד לשימוש בתחומים שונים הקשורים לניתוחי שד או באזורי גוף אחרים. 

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.