הוצאת שתלים מהחזה שאלות ותשובות

הוצאת שתלים מהחזה מהי?

הוצאת שתלים מהחזה הוא הליך כירורגי שמטרתו הוצאת שתלי סיליקון מהחזה. בעוד הגדלת חזה עם שתלים היא הליך פופולרי, חלק מהנשים עשויות לבחור להוציא את השתלים שלהן מסיבות שונות. חיוני להבין כי הוצאת שתלים מהחזה היא החלטה אישית ומניעיה של כל אישה עשויים להשתנות. המדריך נועד לספק מידע והכוונה חשובים לנשים השוקלות הוצאת שתלים מהחזה ולעזור להן לבצע בחירות מושכלות לגבי גופן ורווחתן הכללית. המדריך אינו מהווה הנחיה או תחליף לפגישה עם מנתח פלסטי.

מהן הסיבות להוצאת שתלים?

ישנן מספר סיבות מדוע נשים עשויות לשקול להוציא שתלים מהחזה.

להלן הסיבות הנפוצות:

הוצאת שתלים מהחזה שאלות ותשובות

 העדפה אישית – עם הזמן, ההעדפות האישיות של האישה עשויות להשתנות ונשים עשויות להחליט

 שהן אינן רוצות יותר את המראה או התחושה של שתלים בחזה והן עשויות להעדיף מראה טבעי יותר.

סיבוכים הקשורים לשתל – סיבוכים מסוימים אחר ניתוח בו יש הכנסה שתלים בחזה, כגון התכווצות קפסולה (התקשות של הרקמה הצלקתית סביב השתל), קרע בשתל, תזוזת שתל או זיהומים הקשורים לשתל, עשויים לגרום לנשים לבחור בהוצאת שתלים מהחזה.

שינוי בדימוי הגוף – שינויים בדימוי הגוף עקב תנודות במשקל, הריון או הזדקנות עלולים להוביל חלק מהנשים להוצאת שתלים מהחזה.

דאגות בריאותיות – במקרים מסוימים, מטופלות עשויות לפתח חששות בריאותיות, שלדעתן קשורות.

להימצאות שתלים בחזה. זה יכול לכלול תסמינים אוטואימוניים, או מגוון תסמינים אחרים שאנשים מסוימים מייחסים לשתלים שלהם), או דאגות בנוגע לבטיחותם ארוכת הטווח של השתלים.

מה כוללת הכנה לניתוח הוצאת שתלים מהחזה?

לפני ניתוח הוצאת שתלים מהשד, יש לנקוט במספר צעדים על מנת להבטיח הליך חלק ומוצלח:

התייעצות עם מנתח פלסטי מוסמך

השלב הראשון בהכנה לניתוח הוצאת שתלים מהשד הוא לקבוע פגישת ייעוץ עם מנתח פלסטי מוסמך ומנוסה. במהלך הייעוץ הרפואי, זה ייקח אנמנזה ויתשאל על ההיסטוריה הרפואית של האישה. המנתח הפלסטי יעריך את מצבה של המטופלת, ידון עימה במטרות ובציפיות ויקבע את הגישה הכירורגית המתאימה ביותר לההוצאת שתלים מהשד.

הערכה רפואית יסודית על ידי מנתח פלסטי מוסמך

על מנת לוודא שהאישה נמצאת במצב בריאותי תקין ומועמדת מתאימה להליך. ההערכה הרפואית שמתבצעת בפגישת הייעוץ תהיה כרוכה בלקיחת אנמנזה- ההיסטוריה הרפואית, בביצוע בדיקה גופנית ובהזמנת כל הבדיקות הטרום ניתוחיות או הדמיה.

הנחיות לפני הניתוח להוצאת שתלים מהחזה

 המנתח הפלסטי יספק הנחיות ספציפיות לפני הניתוח להוצאת שתלים מהחזה. הנחיות שיש לעקוב אחריהן ולקיימן במלואן לקראת הניתוח. זה עשוי לכלול הנחיות לגבי שימוש בתרופות, הגבלות תזונתיות, הפסקת עישון ותאום שמישהו ילווה את המטופלת ביום הניתוח.

דיון בציפיות

חשוב לך כמטופלת לקיים תקשורת פתוחה וכנה עם המנתח הפלסטי שלך לגבי הציפיות והתוצאות הרצויות לך. זה יעזור להבטיח שלמנתח הפלסטי תהיה הבנה ברורה של מטרותיך הפרטיות כדי שיוכל לספק הנחיות והמלצות מתאימות.

כיצד מתבצעת הוצאת שתלים מהחזה?

הליך הוצאת השתלים מהשד כולל בדרך כלל את השלבים הבאים:

הרדמה

 ההליך מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית, מה שמבטיח שהמטופלת תהיה רדומה וללא כאבים לאורך כל הניתוח.

מיקום חתך

המנתח הפלסטי יבצע חתכים במקומות שנקבעו מראש, אשר עשויים להשתנות בהתאם לפרמטרים כמו: סוג השתל, גודלו ואנטומיה אינדיבידואלית. ניתן לבצע חתכים בקפל התוך-שדי (מתחת לשד), periareolar (סביב העטרה), או דרך בית השחי.

הסרת שתלים

 לאחר ביצוע החתכים, המנתח יסיר בזהירות את שתלי החזה. אם השתלים שלמים, לעתים

 קרובות ניתן להסיר אותם בקלות. האזור ינוקה טוב, אם יש קרע או דליפה, ייתכן שיידרשו צעדים נוספים כדי להסיר את השתלים. הפרטים הספציפיים של הליך הצאת השתלים בשד יכולים להשתנות בהתאם לפרמטרים יחודדים של כל מטופלת ולטכניקות המועדפות על המנתח הפלסטי.

כריתת קפסולה

 במקרים מסוימים, המנתח הפלסטי עשוי לבצע גם כריתת קפסולה, הכוללת הסרת רקמת הצלקת (קפסולה) שנוצרת סביב השתל. שלב זה עשוי להיות נחוץ אם הקפסולה מעובה, מסויידת או גורמת לאי נוחות.

סגירה

לאחר הוצאת השתלים ו/או הקפסולות, סוגר המנתח הפלסטי את החתכים באמצעות תפרים או

 דבק ניתוחי. החתכים מכוסים בחבישות כירורגיות או תחבושות.

החלמה

 לאחר ההליך הרפואי, המטופלת תהיה במעקב באזור ההתאוששות עד שתתעורר ומצבה יהיה יציב. המטופלת תקבל הנחיות לגבי הטיפול לאחר הניתוח, כולל טיפול בכאב, טיפול בפצעים והגבלות פעילות.

מה ההבדל בין הוצאת שתלים מהחזה להחלפת שתלים?

חלק מהנשים עשויות לשקול בסופו של דבר להסיר או להחליף את שתלי החזה שלהן. חשוב להבין את ההבדלים העיקריים בין שני ההליכים הללו. הוצאת שתלים מהחזה כרוכה בחילוץ ניתוחי של השתלים ללא החלפתם בחדשים. הליך זה נבחר כאשר המטופלות אינן מעוניינות עוד בשתלים בשד כשיש שינויים בהעדפותיהן. מאידך, החלפת שתלים כרוכה בהוצאת השתלים הקיימים והחלפתם בחדשים. הליך זה נבחר לעתים קרובות על ידי המטופלות כדי לשנות את גודל השתל, צורתו או סוגו או כדי לטפל בסיבוכים כגון קרע בשתל או התכווצות קפסולה או בהחלפת השתלים לשתלים חדשים לאחר ששנים היו בגופן. ההחלטה בין הוצאת שתלים מהחזה להחלפה תלויה בהעדפות האישה, מטרותיה וייעוץ של מנתח פלסטי מוסמך.

מהם הסימנים המעידים על הצורך בהוצאת שתלים מהחזה?

ישנם מספר סימנים העשויים להצביע על צורך בהוצאת שתלים בחזה. אלו כוללים:

התכווצות קפסולה

התכווצות קפסולה מתרחשת כאשר רקמת הצלקת המקיפה את שתל השד מתעבה ומתהדקת סביב השתל. התכווצות כזו יכולה לגרום לאי נוחות, עיוות של צורת השד , שינויים במראה השד ואף לכאבים.

קרע או דליפה של השתל

אם שתל סיליקון נקרע, ג'ל הסיליקון עלול לדלוף לתוך הרקמות שמסביב. זה יכול להוביל לשינויים בצורת השד, במוצקותו או להתפתחות של גושים. במקרים כאלה יש להוציא שתלים מהשד.

סיבוכים הקשורים לשתל

סיבוכים אחרים כגון זיהום, או מיקום לא נכון של השתל עשויי לחייב הוצאת שתלים מהחזה.

רצון לשינוי

נשים מסוימות עשויות פשוט להחליט שהן אינן רוצות יותר שתלים בחזה ובחירתן תהיה להוציא את השתלים מהשד. החלטה זו עשויה לנבוע בשל העדפה אישית, שינויים בדימוי הגוף שלהן או רצון למראה טבעי יותר.

מה כולל תהליך ההחלמה לאחר הוצאת שתלים מהחזה?

תהליך ההחלמה לאחר הסרת השתל בחזה יכול להשתנות מאישה לאישה, אך ישנן הנחיות כלליות שיש לפעול לפיהן. מיד לאחר הניתוח להוצאת שתלים מהחזה, המטופלת תהיה במעקב באזור התאוששות עד שתהיה ערה ומיוצבת מבחינת ערכיה החיוניים. לאחר הוצאת שתלים מהחזה, יתכן שתחווי נפיחות באזור השדיים, חבורות וכאב קל עד בינוני בימים שלאחר ההליך. לכן, ינתן מרשם לתרופות נגד כאבים כדי לטפל בכל אי נוחות או כאב.

במהלך תקופת ההחלמה הראשונית, חשוב להקפיד על הנחיות המנתח הפלסטי לגבי מנוחה, טיפול בפצעים והגבלות פעילות. יש להמנע מפעילויות מאומצות, הרמה כבדה ושינה על הבטן או על הצד למשך תקופה מסוימת. לבישת חזיית ניתוח עשויה להיות מומלצת גם כדי לספק תמיכה ולסייע בתהליך הריפוי. רוב המטופלות יכולות לחזור לפעילות קלה תוך מספר ימים עד שבוע לאחר הניתוח. עם זאת, חשוב להימנע מכל פעילות שעלולה להעמיס על איזור החתך או על רקמות השד. תקופת ההחלמה המלאה יכולה להשתנות ועשויה להימשך מספר שבועות עד מספר חודשים, תלוי בפרמטרים יחודיים של כל אישה ובהיקף ניתוח הוצאת השתלים מהשד.

חשוב להגיע לפגישות מעקב עם המנתח הפלסטי כדי לעקוב אחר התקדמות הריפוי ולטפל בכל החששות או הסיבוכים שעלולים להתעורר. הקפדה על אורח חיים בריא, כולל תזונה מאוזנת, פעילות גופנית סדירה (כפי שאושר על ידי המנתח הפלסטי), והימנעות מעישון או צריכת אלכוהול מופרזת יכולים גם הם לתרום לתהליך החלמה מהיר יותר.

כיצד מטפלים בכאב ובאי הנוחות לאחר הוצאת שתלים מהחזה?

בדרך כלל נפוץ לחוות כאב ואי נוחות לאחר הוצאת שתלים מהחזה. עם זאת, ישנן שיטות שונות שיכולות לסייע בניהול הכאב ואי הנוחות ביעילות.

תרופות נגד כאבים – המנתח הפלסטי שלך עשוי לרשום תרופות נגד כאב כדי להקל על כל כאב שלאחר הניתוח. חשוב לעקוב אחר המינון וההוראות שנקבעו על ידי המנתח הפלסטי שלך.

שקית קרח – הנחת שקית קרח עטופה במגבת, על אזור החזה יכולה לסייע בהפחתת הנפיחות ולספק הקלה זמנית באי נוחות. הקפידי לעטוף את שקית הקרח בבד כדי להגן על העור שלך ולהימנע מהנחה ישירה על מקום החתך.

מנוחה והרמה – מנוחה והרמה של פלג הגוף העליון יכולים לעזור להקל על הכאב ולהפחית נפיחות. השתמשי בכריות כדי ליצור לעצמך מצב נוח, במיוחד בשלבי ההתאוששות הראשונים.

תרגילים ומתיחות עדינות – המנתח הפלסטי שלך עשוי להמליץ ​​על תרגילים ומתיחות ספציפיות כדי לקדם ריפוי ולהקל על אי נוחות. תרגילים אלו עוזרים לשפר את זרימת הדם, ולספק הקלה מכל אי נוחות שנותרה.

מהם השינויים שעשויים להיות במראה החזה לאחר הוצאת שתלים?

כאשר בוחנים הוצאת שתלים מהחזה חשוב להיות מודעים לכך שיכולים להיות שינויים במראה השדיים. שינויים אלו יכולים להשתנות בהתאם לפרמטרים כמו: משך הזמן שבו השתלים היו במקומם, גודל וסוג השתלים, ולעיתים גם פרמטר של גמישות העור. שינוי שכיח אחד לאחר הוצאת השתלים מהשד הוא אובדן נפח בשדיים. השתלים מספקים מלאות לשדיים, כך שכאשר הם מוצאים, השדיים עשויים להיראות קטנים ושטוחים יותר ממה שנראו עם השתלים.

 דאגה שכיחה נוספת היא צניחת החזה, במיוחד אם השתלים היו גדולים או אם העור נמתח לאורך זמן. שתלים יכולים לספק מידה מסוימת של תמיכה והרמה לשדיים, כך שכאשר הם מוסרים, השדיים עשויים להיראות פחות מורמים ועלולים לצנוח יותר. צורת השדיים יכולה להיות מושפעת גם לאחר הוצאת השתלים מהשד. שתלים יכולים להעניק לשדיים מראה עגול או מלא יותר ובלעדיהם השדיים עשויים לקבל צורה טבעית יותר. בנוסף, הוצאת השתלים מהשד עלולה לחשוף אסימטריה קיימת או אי-סדירות בצורת השד שהוסוו בעבר על ידי השתלים. חשוב לזכור שהחוויה של כל אישה היא ייחודית ומידת השינויים במראה השדיים ישתנה מאחת לשניה. התייעצות עם מנתח פלסטי מוסמך היא חיונית כדי להבין כיצד המקרה הספציפי שלך עשוי להיות מושפע ולדון בכל החששות שיש לך.

מהם החששות לגבי צניחת חזה לאחר הוצאת שתלים?

אחד החששות הנפוצים לאחר הוצאת שתלים מהחזה הוא של צניחת חזה. חשש זה נכון במיוחד אם השתלים היו גדולים או אם העור נמתח לאורך זמן. עם זאת, ישנן אפשרויות זמינות כדי לטפל בחששות אלה:

הרמת חזה

 הרמת חזה היא הליך כירורגי שניתן לבצע ביחד עם עם ניתוח הוצאת שתלים מהחזה כדי לטפל בצניחת החזה. הליך זה כולל הסרת עודפי עור, עיצוב מחדש של רקמת השד ומיקום מחדש של הפטמה ליצירת מראה מורם וצעיר יותר. הרמת חזה יכולה להחזיר לשדיים צורה מוצקה ואסתטית יותר.

הזרקת שומן

במקרים מסוימים ניתן להשתמש בהעברת שומן מאיברים שונים בגוף לשדיים על מנת לספק נפח נוסף והרמה לשדיים לאחר הוצאת שתלים מהחזה. זה כולל שאיבת שומן מאזורים אחרים בגוף כגון: הבטן או הירכיים, והעברתו והזרקתו לשדיים. השומן המועבר יכול לעזור למילוי השדיים ולספק הרמה ומלאות טבעית יותר למראה החזה. אפשרות זו שימושית במיוחד עבור נשים המעוניינות בגידול מתון בגודל החזה ורוצות להימנע מהשתלות נוספות. עם זאת, העברת השומן עשויה שלא להתאים לכולן. כמות מספקת של שומן חייבת להיות זמינה, והמטרות הבריאותיות והאסתטיות הכלליות של המטופלת יילקחו בחשבון במהלך תהליך ההערכה. להעברת השומן יכולות להיות גם מגבלות מבחינת כמות הנפח שניתן להשיג בהשוואה לשתלים.

מהם הסיכונים והסיבוכים האפשריים הקשורים להוצאת שתלים מהחזה?

כמו כל הליך כירורגי, ניתוח הוצאת שתלים מהחזה טומן בחובו סיכונים מסוימים וסיבוכים אפשריים.

אלה יכולים להיות:

 

  • סיכון להתפתחות זיהום לאחר ניתוח הוצאת שתלים בשד. המנתח הפלסטי ירשום אנטיביוטיקה ויספק הנחיות לטיפול נכון בפצעים כדי למזער סיכון זה.
  • דימום מוגזם במהלך או לאחר הניתוח הוא סיבוך אפשרי.
  • לאחר הוצאת השתלים מהשד, השדיים עשויים לקבל מראה שונה בהשוואה לצורתן המקורית לפני ההשתלה. זה יכול לכלול שינויים בצורת השד, גודלו, הסימטריה שלו ורפיון העור. המנתח הפלסטי ידון בשינויים הפוטנציאליים הללו במהלך פגישת הייעוץ ויספק ציפיות ריאליות.
  • במקרים בהם השתלים גרמו להתכווצות קפסולה (התקשות של הרקמה הצלקתית סביב השתל), הסרת השתלים עשויה לפתור את הבעיה.

שאלות נפוצות בנושא הסרת שתלים בחזה

האם הוצאת שתלים מהחזה היא הליך מסובך?

הוצאת שתלים מהחזה עשויה להשתנות במורכבותה בהתאם לפרמטרים כגון: סוג השתלים שיש להוציאם, נוכחות רקמת צלקת וכל הליך נוסף שידרש. חשוב להתייעץ עם מנתח פלסטי מוסמך שיוכל להעריך את המקרה הספציפי שלך ולספק הנחיות לגבי מורכבות ההליך.

האם הוצאת שתלים מהחזה תשפיע על ההנקה בעתיד?

 ברוב המקרים, הוצאת שתלים מהחזה לא אמורה להשפיע באופן משמעותי על יכולת ההנקה. עם זאת, חשוב לדון במצב הספציפי שלך עם מנתח פלסטי, שכן גורמים כמו סוג החתך וכל נזק לצינורות החלב במהלך ההגדלה הראשונית עלולים להשפיע על ההנקה.

האם ניתן להחליף את השתלים במהלך הליך הוצאת שתלים מהחזה?

כן, נשים רבות בוחרות להחליף את השתלים שלהן במהלך הליך הוצאת שתלים מהחזה. זה יכול להיעשות באופן מיידי או במהלך ניתוח שלאחר מכן. שוחחי על האפשרויות וההעדפות שלך עם המנתח הפלסטי שלך במהלך פגישת הייעוץ.

האם השדיים שלי ייראו אותו הדבר לאחר הוצאת שתלים מהחזה?

מראה השדיים שלך לאחר הוצאת שתלים מהחזה ישתנה לאחר ניתוח הוצאת שתלים. ניתן להמליץ ​​ על הליכים נוספים כמו הרמת חזה או הזרקת שומן בשילוב עם ניתוח הוצאת שתלים כדי להשיג את התוצאה האסתטית הרצויה.

מה משך תקופת ההחלמה לאחר הוצאת שתלים מהחזה?

תקופת ההחלמה יכולה להשתנות מאדם לאדם, אך בדרך כלל היא כרוכה בכמה שבועות של פעילות מוגבלת והימנעות מפעילות גופנית מאומצת. המנתח הפלסטי שלך יספק לך הנחיות ספציפיות לטיפול שלאחר הניתוח ולהגבלות פעילות. התייעצות עם מנתח פלסטי מוסמך חיונית על מנת לקבל תשובות מדויקות ואישיות לכל שאלה שתעלה לכם בנוגע להוצאת שתלים מהחזה.

זכרו, אלו הן תשובות כלליות לשאלות נפוצות, ולהדרכה כללית. לייעוץ מותאם אישית ומידע מפורט, חשוב להתייעץ עם מנתח פלסטי מוסמך המתמחה בניתוחי החלפת שתלים בחזה.

פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית, הינו מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד, במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סוראסקי תל-אביב (איכילוב). המידע נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, כול הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.