הוצאת שתלים מהחזה

הסיבות להוצאת שתלים מהחזה

בשנים האחרונות עולה השכיחות  של הוצאת שתלים מהחזה בקרב נשים.

הסיבות להוצאת שתלים הן אישיות ומגוונות וקשורות גם לטרנדים הכוללים רצון לחזור  ל- "מראה טבעי".  לחלק מהנשים השתלים בחזה התאימו כשהיו צעירות יותר אך עם ההתבגרות, פעמים רבות השתלים אינם מתאימים ואף מפריעים להן. אצל חלק מהנשים הוצאת השתלים מתבצעת  עקב סיבוכים של  שתלי הסיליקון, הכוללים התקשות חוזרת סביב השתל, דלף של השתל ותחושה לא טבעית בשד. סיבות נוספות להוצאת השתלים יכולות להיות שינויים גופניים שחלו עם השנים בגוף האישה עקב לידה, הנקה, השמנה, התבגרות הגוף, גיל המעבר וכו'.

הוצאת שתלים מהחזה

הודעת חברת אלרגן יצרנית שתלי סיליקון

סיבה נוספת להוצאת שתלי הסיליקון היא הודעה שנמסרה ביולי 2019 על ידי חברת אלרגן, יצרנית שתלי סיליקון, על "ריקול" של שתלי הסיליקון המחוספסים, מסוג BIOCELL מתוצרתה. ההודעה מדברת על איסוף מלאי השתלים שסופקו לבתי החולים וטרם הושתלו בגופן של נשים. ארגון ה- FDA האמריקאי הודיע כי אין המלצה על הוצאתם או החלפתם של שתלים אלה או אחרים מגופן של נשים שכבר עברו ניתוח ונושאות את השתלים בגופן, שלא הראו עד כה כל סימנים למחלה. ההודעה יצאה בעקבות מחקרים רפואיים בהם התגלה כי במקרים נדירים, של שתלים מסוג BIOCELL, התפתח סרטן מאוד נדיר מסוג לימפומה (ALCL) אצל נשים עם שתלים מחוספסים, שרובם היו מסוג BIOCELL. במידה ונשים שעברו השתלה מתחילות לחוש סימנים כגון, גוש חדש בשד, הצטברות נוזלים משמעותית באחד השדיים, שינוי פתאומי בגודל ובצורת אחד השדיים ללא כל סיבה, עליהן לפנות לבדיקה על ידי כירורג פלסטי. במקרים קיצוניים, יש הנחיה רפואית לבצע פעולות כמו הוצאת השתלים, בדיקה של הנוזל ובמקרים בהם מוכחת מחלת ALCL תידרש גם הוצאה מלאה של השתלים יחד עם הקופסית. חשוב לציין שרובן המכריע של המטופלות שפיתחו לימפומה של השתלים הבריאו לחלוטין לאחר הוצאת השתלים והקפסולות סביבם. למרות שלא הייתה המלצה מפורשת של חברת אלרגן ושל ארגון ה-FDA להוציא את השתלים, חלק מהנשים מפתחות חרדה ומעדיפות שלא לקחת סיכון ולהוציא את שתלים שהושתלו בגופן.

הוצאה או החלפת שתלים, פרופ' יואב ברנע

שתלי הסיליקון ומערכת החיסון

עוד סיבה להוצאת שתלים היא הופעת תופעות הקשורות למערכת החיסון ומיוחסות לתגובה של השתלים כגוף זר, המפתח תגובה אוטואימונית. נושא זה מאוד טרנדי ומופיע רבות ברשתות החברתיות בפורומים שונים. התופעה מוגדרת כ- BREAST IMPLANT ILLNESS (BII) וכוללת תופעות כגון כאבי פרקים ושרירים, עייפות כרונית, איבוד זיכרון, נשירת שיער, פיברומיאלגיה ועוד. נושא זה נחקר רבות, ועדיין נמצא בעיצומו של מחקר גדול כדי לראות האם יש קשר ישיר בין השתלים לתופעות אלו והאם קיימת אוכלוסייה מקרב הנשים עם השתלים שיש להם שכיחות גבוה יותר לפתח תופעות אלו. מקרב הנשים שסבלו מתופעות אלו, הוצאת השתלים גרמה לחלקן לשיפור בתופעות, ובחלק מהנשים לא היה שיפור כלל לאחר הוצאת השתלים. חשוב לציין שנשים המפתחות סימנים של BII יש צורך שיעברו בירור ראומטולוגי מקיף לשלול מחלות מוכרות. סימני BII עלולים להופיע בכול סוג שתל שד, ללא קשר לחספוס של המעטפת או לתכולת השתל.

המצבים בהן נשים מעוניינות להוציא שתלים מהחזה

הוצאת שתלים בחזה בגלל התקשות של רקמת השד סביב השתל, עקב היווצרות "קופסית" (Capsular contracture)

אחת מתופעות הלוואי  והסיבוכים הנדירים של ניתוחי הגדלת חזה, מתבטאת בהיווצרות רקמה צלקתית מעובה היוצרת קופסית סביב השתלים בשד. התקשות קופסית, היא תגובה חיסונית ביולוגית של הגוף הנגרמת עקב הכנסה של גוף זר לגוף. כאשר נוצרת התקשות משמעותית של הקופסית (קפסולה), באחוזים נמוכים של המקרים, היא עשויה לגרום  להתגבשות מבנה נוקשה למגע יד שמורגש בשד. התעבות הרקמה הצלקתית סביב השתלים עשויה לגרום לעיוות צורת השד עם מלאות בקוטב העליון, להתקשות השד ולרגישות וכאב בזמן מגע.

הוצאת שתלים בחזה עקב שחיקה ובלאי של השתל בחזה

שתלים בשדיים אינם מחזיקים לכול החיים ויש להם בלאי בממוצע של 10-15 שנה. לאור הצמיגות של תוכן הסיליקון, לרוב בלאי השתלים לא מורגש וניתן לאבחון רק באמצעות הדמיית שד של אולטרה סאונד או MRI. לכן ההמלצה הנה על ביצוע הדמיית שד כול שנה החל מ-5 שנים לאחר ניתוח הגדלת החזה. הטיפול בשתל עם בלאי הוא הוצאתו, ושטיפת הכיס עם דליפת הסיליקון. הסיליקון לרוב נשמר בתוך הקפסולה, אך ישנם מקרים של דליפת הסיליקון לרקמת השד ולבלוטות הלימפה. ברוב המקרים לא מוציאים את הסיליקון מרקמת השד ומבלוטות הלימפה אלא עוקבים בלבד באמצעות בדיקות הדמייה של השד. חשוב לציין שאין הנחייה של הגורמים הרגולטורים וחברות השתלים על הצורך בלהחליף שתלים כול 10 שנים באופן אוטומטי.

קפלים בשתלי הסיליקון בחזה כגורם להוצאת שתלים מהחזה

סיבוך  נוסף שעשוי להיווצר הוא קפלים בשתלי הסיליקון בחזה. מצב זה קורה אצל חלק מהנשים שעברו ניתוח הגדלת חזה עם שתלי סיליקון. במישוש השד ניתן לחוש את הקפלים שנוצרו בשתל. הקפלים קיימים בכול סוגי השתלים בחזה ובולטים יותר כאשר הושתלו שתלים גדולים יחסית, בנשים רזות מאוד ונשים עם עור דק בשד. מיקום השתל מתחת לשריר מאפשר כיסוי נוסף בין השתל לעור המפחית את הימצאות הקפלים.

צניחת השדיים כגורם להוצאת שתלים מהחזה

עם השנים נשים עוברות שינויים במשקל, במבנה הגוף וברקמת השד. אצל חלק מהנשים, מבנה השדיים עובר שינוי עקב תהליכי ההתבגרות של הגוף. לאורך הזמן ובתהליך הדרגתי מתרחשת צניחה של החזה, המהווה ליקוי אסתטי של השדיים. שתלים בשדיים מעלים את משקל השד ומאיצים את צניחת השד.

הוצאת שתלים בחזה עקב חשש להתפתחות של סרטן נדיר מסוג ALCL

החשש מהתפתחות של סרטן מסוג ALCL, אצל נשים אשר עברו השתלה של שתלי סיליקון מסוג BIOCELL  מתוצרת חברת  אלרגן ,מביא נשים להעדיף ולהוציא את השתלים מבעוד מועד, למרות שאין המלצה כזו מצד ארגון ה- FDA האמריקאי. בעקבות ממצאי הלימפומה של השתלים, יש נשים המעדיפות מעבר לשתלים עגולים חלקים, שאינם גורמים לאותה לימפומה. חשוב לקבל הסבר מסודר לגבי היתרונות והחסרונות של שתלים עגולים חלקים ולהחליט על סוג השתל שיהיה בניתוח.

הוצאת שתלים בחזה בעקבות רצון המטופלת לשד טבעי

במהלך השנים לאחר ניתוח הגדלת חזה, נשים רבות מרגישות שהחזה שלהן גדול מידי ואינו מתאים לשינויים שהתרחשו בגופן. הן בוחרות להוציא את השתלים  כדי לחזור למבנה השד המקורי והטבעי. חשוב לזכור שהוצאת שתל מהשד משנה את גודל השד ואת צורתו. מידת כיווץ העור ועיצובו מחדש תלוי בהרבה גורמים כגון אלסטיות העור, יחס שתל-רקמת שד, מיקום השתל מעל-מתחת לעור, משקל גוף וכו'. צורת החזה משתפרת ככול שמתרחקים ממועד הוצאת השתלים.

סוגי הניתוחים להוצאת שתלי סיליקון מהחזה

הוצאת שתלי סיליקון מהחזה

הוצאה של השתלים מהחזה ללא החלפת שתלים, הרמה או הזרקת שומן וחזרה למצב הטבעי. מתאים לנשים עם קפסולה מאוד עדינה, ולרוב אינו דורש שימוש בנקזים לאחר ניתוח.

הוצאת שתלי סיליקון עם הוצאת הקפסולה

הוצאת שתלים מהחזה לרבות הוצאת הקופסית שהינה רקמה צלקתית טבעית שנוצרת על ידי הגוף כתגובה לשתלים בחזה. לעיתים הקופסית משוחררת ולעיתים צמודה לצלעות ולשתל בשד. הוצאת הקופסית מאריך את משך הניתוח, ומעלה את שכיחות הסיבוכים לאור הפרדת הקפסולה מרקמת השד, שריר ובית החזה.

הוצאת שתלים בחזה עם הרמת חזה

מקובל מאוד לערוך ניתוח להרמת חזה בזמן ניתוח הוצאת השתלים מהחזה, כדי  להרים את השד ולשוות לו מראה אסתטי וצעיר יותר  לאחר הוצאת השתלים. בניתוח זה משתמשים בעודפי העור והרקמה בשד כדי למלא את החלל בשד לאחר הוצאת השתל. השד יותר קטן עקב הוצאת השתל אך יותר אסוף ומרוכז.

הוצאת שתלים בחזה עם הרמת חזה והזרקת שומן

הניתוח משלב הוצאת שתלים עם הזרקת  שומן בשדיים והרמה שלהם. השומן, נלקח מאזורים אחרים בגוף עם מצבור שומן והוא מוזרק מתחת לעור בשד, בדרך כלל מעל לקופסית הקדמית ומתחת לקופסית האחורית בשד. החלטה  על כריתת הקופסית מקטינה או מייתרת את היכולת להשתיל שומן באותו הזמן. הזרקת שומן אינה מהווה תחליף לנפח של שתל אך מעבה את העור ויכולה להוסיף נפח מוגבל לשד.

מה כולל ניתוח להוצאת שתלים עם קופסית?

הקופסית הנה רקמה צלקתית טבעית שנוצרת על ידי הגוף כתגובה לגוף זר (שתלים בחזה). במצבים בהם מחליטים  להוציא את השתלים מהחזה חשוב להתייעץ עם כירורג פלסטי מומחה לניתוחי חזה ולשקול את האפשרויות השונות הרלוונטיות. ניתוחי חזה הנערכים על ידי מנתח פלסטי מומחה בניתוחי שד, כוללים פעמים רבות גם את הוצאת הקופסית, סביב השתל בשד.

 

הוצאת השתלים בשד בליווי הקופסית סביבו, לרוב אינם מבטיחה שתופעות לוואי קיימות בתחום BII תעלמנה או תופחתנה באופן משמעותי. את הקופסית מנתחים ומוציאים במצבים ברורים בהם היא  מגורגרת, מעובה מסוידת, או כאשר יש חשד נדיר ללימפומה של השתלים  או מחלה אחרת שקשורה אולי לשתליי הסיליקון או לקופסית עצמה. הניתוח להוצאת שתלים בשד הכולל הוצאת קופסית, מעלה את הסיכון לסיבוכים ניתוחיים, בהשוואה לניתוח להוצאת השתלים בשד ללא הוצאת הקופסית/הוצאה חלקית הצמודה אליהם. ישנם מצבים רפואיים שלא ניתן  להוציא  את כל הקופסית סביב השתלים בשד, במצבים שהקופסית צמודה לצלעות והוצאתה מהגוף עשויה לגרום לסיבוכים ניתוחיים מסכני חיים כמו פגיעה בקרום הריאה והתפתחות חזה-אויר.

 

כאשר הוחלט להוציא את השתלים בשד ולכרות גם את הקופסית, יש לבחור כירורג פלסטי מיומן ובעל ניסיון, לבצע את הניתוח להוצאת השתלים והקופסית. הקופסית  לעיתים צמודה אל רקמת השד, אל השריר של בית החזה ואל הצלעות. מנתח פלסטי מומחה בעל ניסיון יכול לבצע את הכריתה של הקופסית  במקצועיות רבה. כל זאת כדי למנוע פגיעה ברקמת השד שנותרה לאחר הוצאת השתלים  וכן במטרה לשמור  על כלי הדם המצויים בבית השחי או  פגיעה בריאה.

כיצד תבחרו מנתח פלסטי לניתוח להוצאת שתלים?

להצלחת הניתוחים להוצאת שתלים מבחינה רפואית ואסתטית,  מומלץ לבחור כירורג פלסטי מומחה העונה על קריטריונים מקצועיים ברורים. חשוב לבחור מנתח פלסטי  מקצועי, מנוסה ומיומן בביצוע ניתוחים פלסטיים להוצאת שתלים עם או בלי קופסית,  לרבות הרמת חזה והזרקות שומן. בדקו האם הכירורג פלסטי שבחרתן  לניתוחי חזה עונה על הקריטריונים הבאים:
 • כירורג פלסטי שעבר התמחות באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בארץ ו/או בעולם.
 • כירורג פלסטי בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי בעל שם.
 • כירורג פלסטי, בעל ניסיון רב בניתוחי שד בכלל ובניתוחים אלה של הוצאה או החלפה של שתלים בשד עם או בלי קופסית.
 • כירורג פלסטי לגביו קיבלת המלצות על ניתוח זה של הוצאת שתלים, עם או בלי קופסית להחלפת שתלים.
 • מנתח פלסטי מומחה חבר באיגודים מקצועיים בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית.
 • מנתח פלסטי המבצע את ניתוחי החזה הפלסטיים, הוצאת השתלים בחדרי ניתוח המאושרים על ידי משרד הבריאות.

מה כוללת פגישת הייעוץ הרפואי אצל פרופסור ברנע, לפני ניתוח להוצאת השתלים בחזה?

על מנת לבחון את מצב השתלים בחזה, לקראת פגישת הייעוץ  הרפואי עם פרופ' יואב ברנע, המטופלת תתבקש לבצע בדיקות הדמיה של השד. הבדיקות כוללות בדיקות אולטרה סאונד של השד או בדיקת MRI, במטרה לבדוק את תקינות השתלים.

 

במהלך פגישת הייעוץ הרפואי, יבצע פרופ' ברנע יואב בדיקה רפואית מקיפה הכוללת בין השאר את: מידת צניחת השדיים, מיקום העטרות והפטמות, עובי רקמת השד, תכונות של העור באזור החזה,  עובי העור ומידת האלסטיות, היקף ומבנה בית החזה, גודל השתל ביחס לרקמת השד וכן מיקומו מעל או מתחת לשריר. כמו כן המנתח פלסטי ייקח בחשבון נתונים כגון גיל, משקל, עישון, מחלות כרוניות כגון יתר לחץ דם, סוכרת, הפרעה בקרישת הדם ונטילת תרופות.

 

בהתאם לנתונים הפיזיים, ולרצון האישה, ימליץ פרופ' ברנע יואב על סוג הניתוח להוצאת שתלים הכולל מספר אפשרויות הכוללות בין השאר, הוצאת שתלים בלבד, הוצאת שתלים והרמת חזה או הוצאת שתלים והזרקת שומן. במקרה של היווצרות קופסית / קפסולה (Capsular contracture) או מצבים אחרים הדורשים הוצאת קופסית – יכלול הניתוח להוצאת שתלים גם הסרת הקפסולה הכוללת את הרקמה שהתקשתה סביב השתל.

הנחיות לקראת ניתוח הוצאת שתלים מהחזה

 • ביצוע בדיקות דם הכוללות ספירת דם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה.
 • ביצוע בדיקות הדמיה הכוללות ממוגרפיה או אולטרה סאונד או MRI צילום חזה, לנשים מעל גיל 40 בדיקת א.ק.ג.
 • תידרש הפסקת עישון חודש ימים לפני הניתוח להוצאת שתלים. העישון גורם להיצרות של כלי הדם וכתוצאה מכך יש חשש לעיכוב החלמת ריפוי הפצע הניתוחי. כמו כן, עישון מעלה את השכיחות לסיבוכים בעקבות ההרדמה והניתוח להוצאת השתלים.
 • הפסקת שתית אלכוהול 3 ימים לפני הניתוח להוצאת שתלים.
 • הפסקת נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח להוצאת שתלים לפי הנחיית הרופא המנתח.
 • לאחר הניתוח ינחה אותך פרופ' ברנע יואב להצטייד בחזיית ספורט הדוקה בעלת קרסים קדמיים ללא ברזלים.

הכנות לפני ניתוח להוצאת שתלים מהחזה

 • צום 8 שעות לפני הניתוח להוצאת שתלים, כולל איסור על לעיסת מסטיק.
 • איסור שתית מים 6 שעות לפני הניתוח להוצאת שתלים.
 • רחצה לפני הניתוח להוצאת שתלים כולל רחצה יסודית של אזור בית החזה.
 • הימנעות מאיפור ביום הניתוח להוצאת שתלים.
 • הסרת תכשיטים בביית לפני ניתוח הוצאת שתלים.

הוראות לאחר ניתוח הוצאת שתלים מהחזה

 • בימים הראשונים לאחר ניתוח הוצאת שתלים, צפויים כאבים ורגישות בשדיים. על מנת להימנע ולהפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים לפי הנחיית המנתח הפלסטי.
 • יש אפשרות להפרשה מהתפרים לאחר ניתוח הוצאת שתלים, המצריכה ניקוי עם מים וסבון וחבישה של פד גזה.
 • ניתן להתקלח יומיים לאחר הניתוח להוצאת שתלים.
 • יש להקפיד על לבישת חזיית ספורט ביום ובלילה, לתמיכה בשדיים ולמניעת לחץ עליהם לאחר ניתוח הוצאת שתלים.
 • לאחר ניתוח להוצאת שתלים, ייתכן יובש בעור באזור העטרה, הניתן לטפל בעזרת תכשירי לחות לעור.
 • בהתאם להנחיית המנתח הפלסטי נבקשך להקפיד ולשכב רק על הגב למשך חודש לפחות, לאחר ניתוח הוצאת שתלים.
 • כאשר הכאבים חולפים לאחר ניתוח הוצאת שתלים, ניתן לחזור לשגרה, הכוללת עבודה משרדית ונהיגה. נשים העובדות בעבודה המצריכה מאמץ פיזי, נדרשת מנוחה של חודש ימים.
 • לאחר ניתוח הוצאת שתלים, אפשר לחזור לפעילות מאומצת ולפעילות ספורט כעבור 4-6 שבועות, בהתאם להחלמה ולהמלצת המנתח הפלסטי.
 • מומלץ שלא להרים דברים כבדים במשך 4 שבועות לפחות לאחר ניתוח הוצאת שתלים.

ביקורות רפואית במרפאת פרופ' יואב ברנע לאחר ניתוח הוצאת שתלים מהחזה

 • עד שבוע לאחר הניתוח להוצאת שתלים.
 • 3-4 שבועות לאחר הניתוח להוצאת השתלים.
 • ביקורות המשך רפואית על פי הצורך.

פרופסור יואב ברנע– מומחה לכירורגיה פלסטית, הינו מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד, במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סוראסקי תל-אביב (איכילוב). המידע נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, כול הזכויות שמורות לפרופ' ברנע יואב.