הגדלת שדיים

ניתוח הגדלת שדיים

ניתוח הגדלת  שדיים   ( Breast augmentation )  הנערך על ידי מנתח פלסטי, הוא ניתוח המגדיל מרים ומעצב מחדש את השדיים, עם ובהתאמה פרופורציונאלית למבנה גוף האישה. ניתוח הגדלת שדיים נחשב לניתוח הפלסטי-אסתטי הנפוץ והפופולרי ביותר בארה"ב ובישראל ונמצא בשכיחותו במקום השלישי.

שדיים גדולים מהווים סמל של נשיות והן סימן ליופי ואסתטיקה נשית. אידיאל היופי הנשי בא לידי ביטוי במדיות התקשורת השונות לרבות הרשתות החברתיות, המדגישות את המשיכה והפופולריות ליופי של נשים שלהן שדיים שופעים וגדולים. עקב כך, נשים רבות חשות חוסר ביטחון עצמי  שלא התברכו בשדיים גדולים או שהשדיים שלהן עברו שינויים במהלך השנים בעקבות הריונות, לידה, ירידה במשקל ועוד. נשים אלו מרגישות צורך לערוך ניתוח הגדלת שדיים כדי להרגיש יתר שלמות עם גופן, לעיתים להצעיר את גופן ולחזק את הדימוי והביטחון העצמי הנשי שלהן שנפגע. לכן ניתוח הגדלת שדיים נחשב כה פופולרי ושכיח בקרב הנשים בישראל.

הגדלת שדיים

בשנים האחרונות חלה קפיצה והתקדמות גדולה בתחום הניתוחים הפלסטיים בכלל ובתחום פיתוח השתלים להגדלת שדיים בפרט. התפתחות זו מאפשרת למנתח הפלסטי, לבחור יחד עם כל אישה את השתלים המתאימים ביותר לגופה בצורה ובגודל. הדבר מאפשר להגיע לתוצאות הניתוחיות האסתטיות הטובות ביותר לשביעות רצון האישה, כדי שתוכל לחוש ביטחון עצמי  ולהיות שלמה עם גופה. מחקרים בארה"ב הוכיחו שניתוח הגדלת שדיים משפר את הדימוי והביטחון העצמי ותורם לשיפור איכות חיי הנשים העורכות אותו. חשוב שנשים תדענה את הפרטים הבאים כדי להגיע מוכנות לניתוח הגדלת שדיים ברמת הגבוהה ביותר כדי להגיע לתוצאות המוצלחות ביותר.  

למי מתאים לערוך ניתוח להגדלת שדיים?

את הניתוח להגדלת שדיים מתאים לערוך   לכל אישה בריאה שמרגישה שהשדיים שלה קטנים מידי או שהשינויים שחלו בגופה גרמו להתרוקנות השדיים שלה. ניתוח הגדלת שדיים מתאים לנשים עם חזה שלא התפתח, במצבים של נשים עם שדיים מרוקנים, נשים עם חזה טובולרי (צינורי), במצבים של שדיים עם פגיעה מולדת בהתפתחות שגורם לחוסר סימטריה בגודל  ובצורה של השד, ובמראה מעוות של השדיים.  כמו כן, מתאים לנשים לערוך ניתוח הגדלת שד, במצבים של לידות והנקות של נשים אשר יצרו שינוי נרחב בצורת השד. בנוסף, הניתוח להגדלת שדיים מתאים לנשים שעברו ירידה במשקל שיצרה עודפי עור ומראה שד נפול, נשים להן אסימטריה בגודל השדיים, הפטמות והעטרות בשד. הניתוח מתאים גם במצבים של טרנסג'נדרים הנמצאים בתהליכי שינוי מין ניתוחיים ההופכים מגבר לאישה.

מהו הגיל המומלץ לניתוח הגדלת שדיים?

מומלץ לבצע ניתוח הגדלת שדיים מגיל 18 על מנת לאפשר לשדיים לסיים את התפתחותם המלאה ולהגיע לגודלם המקסימלי. על פי המלצת הFDA-, ניתן לבצע הגדלת שדיים לפני גיל  18רק במקרים של פגמים משמעותיים במראה השדיים, כגון: פגמים מולדים או נרכשים ממחלות או חבלות, העלולים להגביר פגיעה בנשיות ובביטחון העצמי של המטופלת. בשאר המקרים ההמלצה היא לעבור ניתוח הגדלת שד רק לאחר גיל 18.  

מה כוללת פגישת הייעוץ הרפואי לפני ניתוח הגדלת שדיים?

לפגישת הייעוץ הרפואי לפני הגדלת  שדיים  יש חשיבות רבה. ביעוץ הרפואי המנתח הפלסטי עובר על מספר פרמטרים: על ההיסטוריה הרפואית של האישה (מחלות רקע, האם נוטלת תרופות ואיזה, בודקים עישון, היסטוריה של ניתוחי שד ואזורים אחרים בגוף והאם יש סרטן שד במשפחה). בהתאם לבדיקה הרפואית ולפרמטרים הרפואיים, המנתח הפלסטי יוודא את מידת ההתאמה המלאה של האישה לניתוח פלסטי להגדלת שדיים. לאחר מכן, המנתח הפלסטי מבצע בדיקה פיזית של השדיים שכוללת אבחון של גודל השדיים, היקפם, מיקומם, המרווח בין השדיים, צורות העטרה והפטמה וההיקף שלהם, מה מידת האלסטיות והעובי של העור וכמות רקמת השד והמבנה של בית החזה של האישה.  

בעזרת בדיקת הנתונים הללו המנתח הפלסטי יוכל למקסם את תוצאות הצלחת הניתוח להגדלת השדיים ועל פיהם ימליץ על סוג השתלים, גודלם וצורתם. כלומר האם זה יהיה משתל עגול או שתל בצורה של טיפה/אגס- ומיקום השתל בגוף האישה. כמו כן, יקבע המנתח הפלסטי היכן מתאים לערוך את החתך הניתוחי ומיקום השתלים החדשים, כאשר יש שתי אופציות לכך- מעל שריר בית החזה או מתחתיו.   המנתח הפלסטי יסביר לאישה על מעטפת השתל, סוג החספוס והבטיחות של השתלים ושימושם. דבר חשוב נוסף הנערך בפגישת הייעוץ הרפואי לפני ניתוח הגדלת שדיים, היא ביצוע  סימולציה ממוחשבת של תוצאות הניתוח להגדלת שדיים. הסימולציה תערך בעזרת תוכנת הדמיה ייעודית ומשכוללת  בטכנולוגיית תלת ממד במטרה שנשים תוכלנה להתרשם מהתוצאות הצפויות לאחר הניתוח להגדלת השדיים. האישה תוכל להבין כיצד תראה, לאחר ניתוח השדיים ותבין את הצורה והמיקום של החזה. האישה תוכל לבחור יחד עם המנתח הפלסטי מה השתל המומלץ. הכול במטרה לוודא  מה הן הציפיות של האישה מהניתוח להגדלת שדיים. כמו כן, המנתח הפלסטי יסביר על כל הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח הגדלת שדיים, על הבטיחות של שתלי הסיליקון וכל הנתונים העדכניים הקיימים בנושא זה.

מה הם סוגי השתלים בשימוש בניתוח להגדלת שדיים?

המנתח הפלסטי יבחר יחד עם האישה את השתלים לניתוח הגדלת השדיים. בחירת סוג השתלים קובעת את  התוצאה האסתטית של הניתוח להגדלת השדיים והצלחתו וגם שומרת על המראה הטבעי שלו. פרופסור יואב ברנע משתמש בשתלים העשויים מסיליקון רפואי בעלי תו תקן איכותי ומחמיר. שתלים אלו מאושרים על ידי הFDA- ו/או הCE- האירופאי. החומר הוא רך וגמיש, בעל מראה ומרקם טבעיים, בעל צמיגות גבוהה ובכך קיים סיכוי נמוך יותר לזליגת השתל לכיס השתל ולרקמת השד. אורך חייו של שתלי הסיליקון הרפואי מהדור החדש גבוה מאוד ואף יכול להגיע ל-15 שנים, מה גם שיש אפשרות לשתלים הנשארים לכל החיים ללא צורך בהוצאתם בניתוח נוסף.

מה הן ההכנות ליום הניתוח להגדלת שדיים?

האישה העומדת לעבור ניתוח להגדלת השדיים צריכה להיות בצום של 8 שעות לפני הניתוח. הצום כולל גם איסור על לעיסת מסטיק. כמו כן, אסורה שתיית מים 6 שעות לפני הניתוח. יש להתרחץ באופן יסודי באזור בית החזה עם סבון אנטיספטי, ולהגיע לניתוח ללא איפור, ללא לק בציפורניים וללא תכשיטים כלול פירסינג ונזמים.

מהו מהלך הניתוח להגדלת שדיים?

ניתוח הגדלת שדיים נמשך כשעה וחצי בלבד. ברוב המקרים המנותחת משתחררת לביתה בתוך מספר שעות או ביום המחרת. בשלב ראשון של ניתוח הגדלת שדיים, מבצעים הרדמה כללית או טשטוש עמוק. בשלב השני יוצרים בעור חתכים קטנים יחסית, תלוי בגודל השתל הנכנס לשדיים והחתכים נעשים באזורים שאינם בולטים לעין. בחירת החתך הניתוחי נקבע בפגישת הייעוץ  הרפואי, הטרום ניתוחי אך על פי רוב הוא יבוצע בקפל התת שדי, כלומר בגבול התחתון של השד.

בשלב השלישי לניתוח הגדלת השדיים, המנתח הפלסטי מחליט היכן למקם את השתלים – מתחת או מעל שריר החזה בהתאם לנתונים הגופניים של כל מטופלת. המנתח הפלסטי מכניס את השתלים למין כיס שהוא יוצר בכל שד. לאחר מכן, המנתח הפלסטי מטה את מיטת הניתוח למצב ישיבה ומוודא מה מיקום השתלים, המרחק ביניהם וגובה הפטמות כדי לדייק את התוצאה הרצויה. לאחר מכן, בשלב הרביעי, סוגרים את החתכים הניתוחיים ומבוצעת הרדמה מקומית באזור על מנת להפחית כאב לאחר הניתוח להגדלת השדיים. בניתוח הפלסטי להגדלת השדיים, נעשה שימוש בתפרים שנמסים תוך חודש. בתקופה זו אזור הצלקות יכוסה בחבישה מיוחדת. על הנשים המנותחות להקפיד לשים חזיית ספורט לקיבוע השתלים ומניעת תזוזתם. בשלב האחרון של הניתוח להגדלת שדיים, מחכים שההרדמה תפוג והצוות הרפואי יסייע לאישה המנותחת לקום מהמיטה כדי לאכול ולשתות.

מה הן ההוראות לאחר ניתוח הגדלת שדיים?

ההחלמה מניתוח הגדלת שדיים מלווה בימים הראשונים בכאבים ולכן על מנת להימנע ולהפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים. לאחר ניתוח להגדלת שדיים יש להקפיד לקחת אנטיביוטיקה למשך 5 ימים בהתאם למינון שנקבע, זאת כדי למנוע אופציה זיהומית לאחר הניתוח. גם כדאי לזכור שבימים הראשונים כדי להימנע ולהפחית כאבים מומלץ להשתמש במשככי כאבים שונים. כמו כן, רק לאחר 48 שעות מהניתוח ניתן להתקלח במים זורמים. חשוב לנוח לפחות שבוע לפני חזרה לעבודה ושגרה, אך במידה והאישה עובדת בעבודת הדורשת מאמץ פיזי יש לנוח זמן ממושך יותר. אפשר לחזור לנהוג לאחר מינימום שבועיים מנוחה, כל זאת בהתאם לכאבים בבית החזה וביכולת הנעת הידיים. למשך 4-6 שבועות לאחר הניתוח יש להקפיד לשכב על הגב ולהימנע מהרמת חפצים כבדים מעל 5 קילו. יש ללבוש חזיית ספורט למשך 24 שעות. כמו כן, במידה והמנותחת הנה אמא לילדים קטנים , חשוב להיערך מראש לעזרה בטיפול בהם כדי להימנע מלהרים את הילדים למשך 6 השבועות הבאים. במשך 8 שבועות מסיום הניתוח להגדלת שדיים, יש להימנע מלהיכנס לבריכה, ים, ג'קוזי ומקווה. לבסוף, אפשר לחזור לפעילות מואצת וספורט כעבור 2-4 חודשים – בהתאם להוראת המנתח. יש  להגיע לביקורת ראשונה אצל המנתח הפלסטי: כעבור 3-6 ימים לאחר השחרור מבית החולים, ביקורת שנייה לאחר 3-4 שבועות לאחר הניתוח וביקורת שלישית לאחר 6 חודשי ניתוח הגדלת השדיים.

כיצד ניתן לסייע לתהליך ההחלמה לאחר ניתוח הגדלת השדיים?

כדי להאיץ ולסייע לתהליך ההחלמה מניתוח להגדלת שדיים, יש להקפיד ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה. יש להימנע משכיבה על הבטן או על הצד. יש להשלים את הטיפול האנטיביוטי, במינון ובזמנים המדויקים. אין לעסוק בפעילות גופנית מואצת ובעיקר בפלג הגוף העליון עד קבלת אישר מהמנתח, כל זאת בהתאם לקצב ההחלמה של כול אישה. אין לחשוף את החזה לשמש במשך 3 חודשים לאחר הניתוח להגדלת שד עקב חשש לזיהום בפצע הניתוחי. אין להיכנס: לים, בריכה, ג'קוזי או מקווה לפחות  במשך כחודשיים לאחר הניתוח. ניתן להיכנס למים רק לאחר חודשיים, בתנאי שכול החתכים התרפאו היטב. אין לעשן לפחות חודש לאחר סיום הניתוח להגדלת שד. לבסוף, לאחר הסרת החבישה מהצלקות, מומלץ להשתמש במשחת סיליקון או רפידה להאצת תהליך טשטוש הצלקות.

מתי ניתן לראות תוצאות לאחר הניתוח להגדלת השדיים?

תהליך ההחלמה הצפוי וקבלת התוצאות הסופיות משתנה ממטופלת למטופלת ומתייחס למצב בריאותה הכללי של האישה. כמו כן, יש להתייחס לאילו תוכנות עור יש לאישה המנותחת : עובי ומידת אלסטיות העור, רקמת השד שלה, סוג השתל ומיקומו- מתחת או מעל בית החזה של האישה.  בימים הראשונים שלאחר הניתוח להגדלת שדיים עלולים להופיע שטפי דם, נפיחות ובצקת באזור הניתוח. כמו כן, אצל חלק מהמטופלות, תיתכן חוסר זהות בין השדיים עד להתייצבות של השדיים. ברוב המקרים, בתוך כשלושה חודשים, הצלקות מטשטשות ובכן גם חוסר הזהות בין השדיים לרבות הנפיחות  ומתקבלות תוצאות טובות. אצל חלק מהנשים תהליך ההחלמה והעיצוב של השדיים יתארך והתוצאה תתקבל רק שנה לאחר הניתוח הפלסטי. בדרך כלל  בתוך מספר שבועות עד חודשים לאחר הניתוח להגדלת שדיים, נשים תוכלנה להנות מהתוצאה האסתטית- חזה זקוף ושופע.

פרופסור יואב ברנע - מנתח פלסטי להקטנת שדיים

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופסור יואב ברנע (Prof. Yoav Barnea) מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.