הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה

הניתוח שמשפר את מראה גופך, את דימוי הגוף ואת הביטחון העצמי

ניתוח הגדלת חזה ( Breast augmentation ) מעצב מחדש את השדיים, כך שהם יהיו בעלי מראה מלא וזקוף יותר ובהתאמה המרבית למבנה גופך. הגדלת חזה, נחשבת לפרוצדורה האסתטית השלישית בשכיחותה בישראל והשכיחה ביותר בארה"ב. על פי נתוני החברה האמריקאית לכירורגיה פלסטית, רק בארה"ב בוצעו למעלה מ-300,000 ניתוחי  הגדלת חזה בשנת 2018.

כל מה שרציתם לדעת על בטיחות שתלי סיליקון

הפופולריות הגבוהה של ניתוחי הגדלת חזה אינה מפליאה כלל. השדיים נחשבים לאחד מסממני היופי הנשי ונשים שלא התברכו בחזה שופע או שהחזה שלהן עבר שינויים במהלך השנים, אינן מרגישות שלמות עם גופן והדימוי העצמי שלהן נפגע. לאורך ההיסטוריה, שדיים גדולים היו סמל לפריון ואימהות. גם בתרבות המודרנית, אידיאל היופי הנשי כפי שמשתקף בקולנוע ובפרסומות, מדגיש את האטרקטיביות של נשים בעלות חזה שופע.

 

ההתקדמות הגדולה בתחום הרפואה הפלסטית ובתחום פיתוח השתלים להגדלת חזה, מאפשרת לנו לבחור יחד איתך את השתלים המתאימים ביותר, בצורה ובגודל, ולהגיע לתוצאות האסתטיות הטובות ביותר שניתן, על מנת שתאהבי את גופך. אם בחרת לעבור ניתוח הגדלת חזה, כדאי שתדעי שמחקרים רבים שנעשו בארה"ב, מצביעים על כך שהגדלת חזה תורמת לשיפור דימוי הגוף והביטחון העצמי ולשיפור איכות החיים.

ניתוח הגדלת חזה, פרופ' יואב ברנע

התאמה לניתוח הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה מתאים לכל אישה בריאה, שמרגישה שהשדיים שלה קטנים מדי או לאישה שחלו שינויים בגופה אשר גרמו להתרוקנות השדיים:

 • חזה שלא השלים את התפתחותו והמראה שלו דומה יותר לזה של נערה בגיל ההתבגרות.
 • חזה מרוקן.
 • חזה עם פגיעה מולדת בהתפתחות השדיים שיכול לגרום לאסימטריה בגודל ובצורת השדיים וכן מראה מעוות של השדיים.
 • חזה טובולרי (חזה צינורי).
 • נשים לאחר לידות והנקות שגרמו לשינוי משמעותי בצורת השדיים.
 • אישה שעברה ירידה משמעותית במשקל שהובילה לאיבוד נפח ולעודפי עור, הגורמים יחד למראה של שד נפול.
 • נשים הסובלות מאסימטריה בגודל השדיים ולעיתים גם בגודל הפטמה והעטרה.
 • טראנסג'נדרים הנמצאים בתהליך של שינוי מין מגבר לאשה.

מאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח הגדלת חזה?

ניתוח הגדלת חזה מומלץ לבצע מגיל 18 כדי לאפשר לשדיים להגיע להתפתחות מלאה ולגודלם המקסימלי. מכל מקום המלצת מנהל הבריאות האמריקאי, ה- FDA , היא לא לבצע הגדלת חזה לפני גיל 18, להוציא מקרים של פגמים משמעותיים במראה השדיים, מולדים או נרכשים (חבלות, מחלות וכו׳), הגורמים לפגיעה בנשיות ובביטחון העצמי של המטופלת.

פגישת הייעוץ ותכנון קדם ניתוחי

לפגישת הייעוץ יש חשיבות רבה. ראשית, על מנת לבחון האם את מועמדת מתאימה לניתוח הגדלת חזה, יבדוק המנתח נתונים כגון: מחלות רקע, נטילת תרופות, עישון, היסטוריה של ניתוחים בשד ובאזורים אחרים והיסטוריה של סרטן שד במשפחה.  שנית, המנתח יבצע בדיקה של אזור החזה הכוללת: היקף ומבנה בית החזה, גודל השדיים לפני הניתוח, מיקומם, המרווח ביניהם, צורה והיקף של העטרה, צורה ומיקום של הפטמה, תכונות של העור באזור החזה (עובי ומידת אלסטיות), כמות רקמת השד ועוד.

 

לבדיקת הנתונים הללו יש חשיבות עליונה להצלחת הניתוח ועל פיהם ימליץ לך המנתח על סוג השתלים, גודלם, צורתם (שתל עגול או שתל בצורה של טיפה/אגס) ומיקומם וכן יקבע את אזור החתך הניתוחי ומיקום השתלים (מעל שריר בית החזה או מתחת לשריר בית החזה). כמו כן, המנתח יסביר לך על מעטפת השתל, סוג החספוס והבטיחות בשימוש בשתלים. במעמד זה, ישאל המנתח מהי הסיבה שבחרת לעבור הגדלת חזה ומהן ציפיותייך מתוצאותיו. כמו כן, כחלק מבחירת השתלים, תבוצע סימולציה ממוחשבת של הניתוח בעזרת תוכנת הדמיה משוכללת תלת ממדית, על מנת שתוכלי להתרשם מהתוצאה הצפויה והבדלי הגודל והצורה בין השתלים השונים ומיקומם, ולבחור ביחד את השתל הטוב ביותר בשבילך. במהלך הייעוץ, יסקור בפנייך המנתח את כל הסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח הגדלת שדיים, וכן יסביר לך על הבטיחות של שתלי הסיליקון וכל הנתונים העדכניים הקיימים בנושא זה.

סוגי השתלים שאנו משתמשים

לבחירת סוג השתלים יש משקל רב בקביעת התוצאה האסתטית של הניתוח ושמירה על המראה הטבעי והצלחת הניתוח. אנו משתמשים בשתלים האיכותיים ביותר שקיימים כיום, כולם בעלי תו-תקן בטיחותי מחמיר ומאושרים על ידי ה- FDA האמריקאי ו/או ה- CE האירופאי. השתלים עשויים מסיליקון רפואי, חומר בעל יתרונות רבים:

 • הסיליקון הרפואי רך וגמיש וכן בעל מרקם ומראה טבעיים.
 • לסיליקון הרפואי רמת צמיגות גבוהה ולכן קיים סיכוי נמוך יותר לזליגתו מהשתל לכיס השתל ורקמת השד.
 • אורך החיים של השתלים מהדור החדש גבוה מאד ויכול להגיע ליותר מ- 15 שנים, יצוין כי לא קיימים שתלים הנשארים לכל החיים.

ההכנה לפני ניתוח הגדלת חזה

 • עלייך להיות בצום 8 שעות לפני הניתוח. הצום כולל גם איסור על לעיסת מסטיק.
 • הפסיקי לשתות מים 6 שעות לפני הניתוח.
 • עלייך להתרחץ לפני הניתוח כולל רחצה יסודית של אזור בית החזה. עם סבון אנטיספטי.
 • אין להתאפר ביום הניתוח.
 • יש להסיר תכשיטים מהגוף לפני ההגעה לניתוח, כולל פירסינג וציפורן חשופה ללא לק באחת האצבעות בכף היד.

מהלך ניתוח להגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה נמשך כשעה וחצי. על פי רוב, המטופלת משתחררת לביתה בתוך מספר שעות או ביום למחרת.

 

שלב ראשון: הרדמה
הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית או טשטוש עמוק.

 

שלב שני: יצירת חתך ניתוחי
בניתוח הגדלת חזה יוצרים בעור חתכים קטנים יחסית, כאשר גודל החתך תלוי בגודל השתל והוא מבוצע באזורים שאינם בולטים לעין. מיקום החתך הניתוחי דרכו מוחדר השתל, נקבע בפגישת הייעוץ ועל פי רוב הוא יבוצע בקפל התת-שדי (בגבול התחתון של השד).

 

שלב שלישי: הכנסת השתלים
המנתח ממקם את השתלים מתחת או מעל לשריר בית החזה, בהתאם לנתונים האנטומיים של כל מטופלת והשתלים מוכנסים לכיס שיוצר המנתח בכל שד. לפני סגירת החתכים הניתוחיים, מטים את מיטת הניתוח למצב ישיבה והמנתח בודק את מיקום השתלים, המרחק בין השדיים וגובה הפטמות, כדי להשיג את התוצאה המדויקת ביותר. לאחר הכנסת השתלים מבוצעת הרדמה מקומית באזור החתכים, להפחתת הכאב לאחר ניתוח.

 

שלב רביעי: סגירת החתכים
בניתוח זה נעשה שימוש בתפרים הנמסים בתוך כחודש ימים. במהלך תקופה זו אזור הצלקות מכוסה בחבישה מיוחדת ומעל החבישה בחזיית ספורט, לקיבוע השתלים ולמניעת תזוזתם.

 

שלב חמישי:  התאוששות
לאחר שההרדמה תפוג, יסייעו לך לקום מהמיטה ותוכלי להתחיל לשתות ולאכול.

מה הן ההוראות לאחר ניתוח הגדלת חזה?

 • ההחלמה מניתוח הגדלת חזה מלווה בימים הראשונים בכאבים ולכן על מנת להימנע ולהפחית כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים.
 • הקפידי על נטילת אנטיביוטיקה למשך 5 ימים, בהתאם למינון שיקבע הרופא המנתח. התרופה ניתנת לכל המטופלות כטיפול מניעתי מפני זיהום.
 • ניתן להתקלח במים זורמים, 48 שעות לאחר הניתוח.
 • הקפידי לשכב רק על הגב ולא על הצדדים למשך 4-6 שבועות, בהתאם להנחיית המנתח.
 • עלייך ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה, למשך 4-6 שבועות. 
 • חשוב לנוח לפחות שבוע, לפני חזרה לשגרה, כמובן שאם את עובדת בעבודה הכרוכה במאמץ פיזי, נדרשת מנוחה ארוכה יותר.
 • חזרה לנהיגה מותרת לאחר מינימום שבועיים מנוחה, בהתאם לכאבים בבית החזה ובהנעת הידיים.
 • חזרה לפעילות מאומצת ולפעילות ספורט מותרת כעבור 2-4 חודשים, בהתאם להוראות המנתח וסוג הניתוח.
 • לא להרים חפצים כבדים מעל 5 ק״ג במשך 6 שבועות.
 • אם את אמא לילדים קטנים, חשוב שתיערכי מראש לעזרה בטיפול בילדים מאחר שאסור יהיה לך להרים את הילדים במשך 6 שבועות.
 • לא להיכנס למים עומדים (בריכה, ים, ג׳קוזי, מקווה) במשך 8 שבועות מהניתוח.

הגדלת חזה שאלות ותשובות נבחרות

מתי עלייך להגיע לביקורת ?

 • 3-6 ימים לאחר השחרור מבית החולים.
 • 3-4 שבועות לאחר הניתוח.
 • 6 חודשים לאחר הניתוח.

כיצד תוכלי להאיץ את תהליך ההחלמה לאחר ניתוח הגדלת חזה?

הקפידי ללבוש חזיית ספורט 24 שעות ביממה. הימנעי משכיבה על הבטן או על הצד. השלימי את הטיפול האנטיביוטי, במינון ובזמנים המדויקים. נבקשך לא לעסוק בפעילות גופנית ובפעילות מאומצת פלג גוף עליון, עד שתקבלי אישור לכך מהרופא המנתח, בהתאם לקצב החלמתך. אל תחשפי את החזה לשמש במשך 3 חודשים לאחר הניתוח. עקב חשש לזיהום בפצע הניתוחי. אל תיכנסי למקורות מים כגון: ים, בריכה, ג'קוזי או מקווה במהלך חודשיים לאחר הניתוח. לאחר תקופה זו ניתן להיכנס למים בתנאי שכול החתכים התרפאו היטב. הימנעי מעישון לפחות חודש לאחר הניתוח. לאחר הסרת החבישה מהצלקות, נמליץ על טיפול במשחת סיליקון או רפידה להאצת תהליך טשטוש הצלקות.

 

מתי תוכלי ליהנות מהתוצאה הרצויה?

תהליך ההחלמה והצפי לתוצאה הסופית, משתנים בין מטופלת למטופלת ותלויים במצב הבריאותי הכללי, בתכונות העור: עובי ומידת אלסטיות, רקמת השד, סוג השתלים ומיקום השתל (מתחת או מעל לשריר בית החזה) .בימים הראשונים שלאחר הניתוח יתכנו שטפי דם, נפיחות ובצקת באזור הניתוח. כמו כן אצל חלק מהמטופלות, תיתכן אסימטריה עד להתייצבות צורתן הסופית של השדיים. בדרך כלל, בתוך כשלושה חודשים, הנפיחות וחוסר הסימטריה נעלמים והצלקות מטשטשות ומתקבלת תוצאה משביעת רצון. עם זאת, ייתכן שתהליך העיצוב מחדש של החזה יתארך והתוצאה הסופית תתקבל עד שנה מיום הניתוח. סבלנות! בתוך מספר שבועות עד מספר חודשים תוכלי ליהנות מהתוצאה לה ציפית – חזה מלא וזקוף. עכשיו הזמן להתחדש גם במלתחה חדשה ומחמיאה.

 

המידע שלפניך נערך ונסרק ע"י פרופ' יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.