אסימטריה בחזה

מהי אסימטריה בחזה?

כמו מרבית האיברים בגופנו, גם החזה של האישה יכול להיות לא סימטרי.  בקרב נשים רבות השדיים עלולות להיות שונות במקצת בגודלן, צורתן ומיקומן בבית החזה, כשאצל חלק מהנשים, חוסר הסימטריה של החזה עשוי להיות משמעותי יותר. אסימטריה בחזה אצל האישה, עלולה לגרום לפגיעה במראה החיצוני בביטחון העצמי בנשיות, ביכולת לייצר קשר אינטימי ועוד. נשים עם קווי מתאר לא אחידים של השד פעמים רבות מתאמצות להסוות את ההבדל בין השדיים בעת בחירת הבגדים, נמנעות ממחשוף בבגד הים, חשיפה של החזה ועוד'.   

אסימטריה של השד

אסימטריה בחזה

אסימטריה בשד היא מצב בו שד אחד שונה מהשד השני בגודל או בצורה. חזה לא סימטרי פעמים רבות עלול לפגוע בביטחון העצמי בדימוי הגוף ובמראה החיצוני של האישה. במהלך הניתוח לתיקון חזה אסימטרי מבוצעת הקטנה, הגדלה או הרמה של אחד השדיים או שניהם. הניתוח לטיפול באסימטריה של החזה,  נערך  בבית חולים עלי ידי רופא כירורג פלסטיקאי המומחה בתחום. ניתוח לטיפול באסימטריה בשד נחשב לניתוח יעיל ומספק מראה אסתטי וסימטרי .

מהן הסיבות לאסימטריה בשד?

לרוב הנשים ישנה אסימטריה טבעית בחזה ולעיתים גם אסימטריה משמעותית עשויה להיות מצב טבעי ותקין אצל האישה. עם זאת, לעיתים אסימטריה משמעותית בחזה עשויה לנבוע מכמה סיבות אפשריות נוספות, ביניהן:

 • מחלת שד
 • בעיה התפתחותית
 • בעיה הורמונלית
 • פציעה
 • שינוי גופני משמעותי כגון הריון או הנקה
 • לעיתים נדירות, אסימטריה של החזה עלולה לנבוע מסרטן השד.

מהו ניתוח לתיקון חזה לא סימטרי?

ניתוח  לתיקון אסימטריה של החזה מהווה פתרון קבוע לשדיים לא סימטריים. הניתוח נערך בהתאם לצורך וכולל הקטנה, או הגדלה או הרמה של השד או השדיים או הסתה של הפיטמה או הפטמות  ליצירת איזון במראה החזה. עבור נשים רבות התוצאות המתקבלות מהניתוח לתיקון חוסר הסימטריה בשד, עשויות לשנות את החיים, לשפר הביטחון העצמי,  לחבר אותן לנשיות, לאסתטיקה ולאפשרות ללבוש בגדים מחמיאים  שאינם מסתירים להן את החזה.

למי מיועד ניתוח לתיקון חזה לא סימטרי?

כמעט כל אישה בריאה המעוניינת לשפר את הסימטריה של החזה ואת המראה האסתטי שלו יכולה לעבור ניתוח לתיקון אסימטריה של החזה. טרם הניתוח חשוב לוודא כי האישה נמצאת במצב בריאותי ונפשי טוב ושהיא מודעת לסיבוכים האפשריים. בנוסף, מומלץ לעבור את הניתוח רק לאחר גיל 18, כאשר החזה התפתח והגיע לגודלו המקסימלי, על מנת להגיע לתוצאות טובות שיישארו לזמן רב.

איך בוחרים מנתח פלסטי לניתוח לאסימטריה של השד?

כדי לוודא שהמנתח הפלסטי שבחרת לניתוח  לתיקון אסימטריה של השד הוא המתאים ביותר, מומלץ לוודא:

 • מומחה בכירורגיה פלסטית שעבר התמחות בנושא באחד המרכזיים הרפואיים המוכרים בארץ או בעולם
 • בעל ניסיון בתחום ניתוחים פלסטיים בחזה לרבות ניתוח לתיקון אסימטריה בשד
 • בוגר לימודי רפואה במוסד אקדמי ידוע, רפא פלסטיקאי
 • חבר באיגודים המקצועיים של תחום הכירורגיה הפלסטית ואסתטית
 • רופא המבצע את הניתוחים בחדרי ניתוח המאושרים על ידי משרד הבריאות
 • כירורג פלסטי ושקיבלת עליו המלצות מסביבתך

כל אלו קריטריונים חשובים למציאת מנתח מומחה, כי הצלחה בניתוח לתיקון אסימטריה בחזה תאפשר השגת תוצאת אסתטית והפחתת הסיכון לסיבוכים בזמן או לאחר הניתוח. מנתח פלסטי מומחה ומקצועי שעליו קיבלת המלצות יכול לבצע את הניתוח על הצד הטוב ביותר ולמנוע את הסיכונים האפשריים.

ייעוץ רפואי על ידי פרופ' יואב ברנע לתכנון ניתוח לתיקון חזה לא סימטרי

טרם הניתוח לתיקון חזה לא סימטרי תתבצע פגישה עם פרופ' ברנע יואב מומחה בכירורגיה פלסטית שיבחן ויעריך את מבנה, גודל וצורת החזה, את מידת האסימטריה בשד, מבנה בית החזה, עובי העור ועובי רקמת השד ואת המצב הרפואי של המטופלת לרבות משקל, גיל, עישון, מחלות כרוניות ונטילת תרופות. בהתאם למצב הגופני של המטופלת, הרצונות והציפיות יבצע פרופ' ברנע יואב עם המטופלת תיאום ציפיות ויסביר לה על אופי ואופן הניתוח לתיקון אסימטריה בחזה.

מהן הנחיות רפואיות לפני ניתוח לתיקון אסימטריה בחזה?

 • ביצוע בדיקות דם הכוללות ספירת דם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה
 • ביצוע בדיקות הדמיה הכוללות ממוגרפיה או אולטרה סאונד או MRI צילום חזה, לנשים מעל גיל 40 בדיקת א.ק.ג.
 • תידרש הפסקת עישון חודש ימים לפני הניתוח לתיקון אסימטריה בחזה. העישון גורם להיצרות של כלי הדם וכתוצאה מכך יש חשש לעיכוב החלמת ריפוי הפצע הניתוחי. כמו כן, עישון מעלה את השכיחות לסיבוכים בעקבות ההרדמה והניתוח.
 • הפסקת שתית אלכוהול 3 ימים לפני הניתוח לתיקון אסימטריה בחזה.
 • הפסקת נטילת תרופות נוגדות קרישה שבועיים לפני הניתוח לתיקון אסימטריה בשד, לפי הנחיית הרופא המנתח.
 • לאחר הניתוח לתיקון חזה לא סימטרי, פרופ' ברנע יואב ינחה את המטופלת להצטייד בחזיית ספורט הדוקה בעלת קרסים קדמיים ללא ברזלים.

איך נערך ניתוח לתיקון חזה לא סימטרי?

ניתוח לתיקון אסימטריה בחזה נערך בבית חולים מבוצע תחת הרדמה כללית. במהלך הניתוח, המנתח מקטין, מגדיל או מרים את אחד השדיים או את שניהם על מנת ליצור סימטריה ביניהם, בהתאם לתוכנית שנקבעה ותוכננה מראש. הניתוח אורך מספר שעות בודדות. ניתוח הגדלת חזה, מתבצע לעיתים כחלק מניתוח לתיקון אסימטריה של החזה וכוללת החדרת שתל או שתלי סיליקון לשד דרך חתך המבוצע בשד.

ניתוח הקטנת חזה ותיקון אסימטריה בשד

לעיתים כחלק מניתוח לתיקון אסימטריה, יבצע המנתח הקטנת חזה של שד אחד או שניהם. המנתח הפלסטי עורך חתכים בשד דרכם מסירים רקמת שד, שומן ועודפי עור על מנת להקטין את גודל השד. לאחר הוצאת הרקמות מהשד, מהדק המנתח הפלסטי את השד על מנת שיהיה זקור.

הרמת חזה כחלק מתיקון אסימטריה בשד

במידה והניתוח לתיקון אסימטריה של החזה כולל גם הרמת חזה, יבצע המנתח הפלסטי, חתכים על מנת לבצע הסרה של עודפי העור. המנתח הפלסטי יערוך הידוק של השד כלפי מעלה ומיקום של הפטמה והעטרה גבוה יותר. לאחר מכן, המנתח הפלסטי סוגר את החתכים שבוצעו בעזרת תפרים נמסים ומפסיק באיטיות את ההרדמה.

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח לתיקון חזה לא סימטרי?

כמו בכל הניתוחים, גם בניתוח פלסטי לתיקון חזה אסימטרי יש סיכון לסיבוכים. עם זאת, הניתוח נחשב לניתוח בטוח ויעיל, ותלוי במידה רבה במיומנות וביכולות של המנתח הפלסטי. הסיבוכים העיקריים בניתוח לתיקון אסימטריה בחזה עשויים לכלול: דימום, זיהום ותוצאה לא מספקת. לעיתים לאחר הניתוח עשויה להיות רגישות יתר או ירידה בתחושה באזור החתכים והפטמה. החתכים ישאירו צלקות על השד בהתאם לגודל החתך הניתוחי  ולקצב ההחלמה הטבעי של עור הגוף. בנוסף, כמו בכל ניתוח המבוצע בהרדמה מלאה עשויים להיות סיבוכים הקשורים להרדמה.

מהו תהליך ההחלמה מניתוח לתיקון חזה אסימטרי של השד?

ההתאוששות לאחר הניתוח לתיקון אסימטריה של השד, אורכת מספר ימים עד שבועות וכוללת לעיתים כאב ורגישות בשדיים. חשוב לנוח לאחר הניתוח ולחזור לשגרה באופן איטי ומדורג. ניתן להתקלח כיומיים לאחר הניתוח ולחזור לפעילות מאומצת רק לאחר חודש-ימים מהניתוח לתיקון חזון לא סימטרי. יש ללבוש חזיית ספורט 24/7 במשך 4-6 שבועות לאחר הניתוח, עד שהנפיחות ושטפי הדם ייעלמו. בנוסף, המחזור הראשון לאחר הניתוח עלול לגרום לשדיים להתנפח ולכאוב. למרות שחלק גדול מהנפיחות ושטפי הדם ייעלמו בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח, ייתכן שיחלפו מספר חודשים עד שנה עד שהחזה לאחר הניתוח לאסימטריה בשד יתמקם באופן מלא בצורתו החדשה. גם אז צורתו של השד עשויה להשתנות כתגובה לשינויים הורמונאליים, לשינויים במשקל ולהריון. חשוב שלאחר הניתוח לתיקון אסימטריה בשד להגיע לביקורת אצל פרופ' ברנע יואב על מנת להעריך את תוצאות הטיפול ולקבל הנחיות להמשך.

המידע נערך ונסרק ע"י  פרופסור יואב ברנע, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטיתחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה. כל הזכויות שמורות לפרופ' יואב ברנע.